https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jednoduchy-navod-na-domaci-sampon-zubni-pastu-a-deodorant
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jednoduchý návod na domácí šampon, zubní pastu a rýpaly

11.10.2015 06:00 (Ekolist.cz)
Návodů na výrobu domácího šamponu je na webu povícero.
Návodů na výrobu domácího šamponu je na webu povícero.
Madeleine Somervilleová je Kanaďanka, blogerka a autorka knihy „Méně je všechno, co potřebujete“. Madeleine Somervilleová je také žena, která na mytí svých vlasů nepoužívá šampon. Už víc jak pět let. Prostě se jednou rozhodla, že ho přestane kupovat – jako další krok své dobrovolné skromnosti a ohledu k přírodě.
 

Ne, vlasy Madeleine Somervilleová nejsou špinavé a mastné, tedy pokud můžeme věřit jejímu vlastnímu tvrzení. Dělá si totiž vlastní, domácí šampon, který je podle jejích vlastních slov fantastický. Recept je naprosto jednoduchý. Prostě dáte jednu polévkovou lžíci jedlé sody do čtvrt litru teplé vody a mícháte tak dlouho, dokud se soda nerozpustí. A pak si tím prostě polijete mokré vlasy, umyjete je a opláchnete vodou.

Jestli jste zvyklí používat i kondicionér, pak i ten umí Madeleine Somervilleová udělat podomácku. Smíchá polévkovou lžíci (či dvě) jablečného octa nebo citronové šťávy se čtvrtlitrem teplé vody. Umyté vlasy tím přelijete a opláchnete. „Vaše vlasy budou naprosto čisté a měkké,“ slibuje Madeleine Somervilleová. Těm, co mají doma tvrdou vodu, doporučuje vodu nejprve převařit, jinak účinek nebude takový.

Madeleine Somervilleová, kromě toho, že se snaží žít tak skromně a nenáročně jak to jen jde, také přiznává, že jednou za čas použije i obyčejný šampon. A dostává za to pak sodu od svých sester i od svých čtenářů, kteří jí vytýkají nedůslednost.

„To, že jednou za čas jedete autem, máte doma lednici a sem tam odnesete nákup v igelitce, vás ještě nediskvalifikuje z toho, abyste se i nadále nesnažili být k přírodě ohleduplným člověkem, který dál hledá, jak učinit svou spotřebu více šetrnou,“ odpovídá na to Madeleine Somervilleová.

A má pravdu. Každý, kdo se snaží žít ohleduplně k naší planetě, by měl mít na paměti, že může sem tam slevit. Není to smrtelný hřích, ani nesmazatelné provinění. Je to pořád lepší, než se vůbec o nic nesnažit.

Pozoruhodné je, že Madeleine Somervilleová není sama, kdo nedbá reklamních lákadel a mýdla, deodoranty, zubní pasty, prací prostředky (říká se tomu jelení sliz a podle výsledků dTestu to pere, ale bílá zašedne) a další věci si dělá sama doma. Ostatně, jen návodů na domácí šampon vydá internet desítky. Tady jeden za všechny. A věděli jste, že v mytí koupelny porazí obyčejný ocet běžné mycí prostředky?

Návod na výrobu zubní pasty od dobrovolně skromné Lauren Singerové:

A návod na výrobu tělového krému:

Nevíte, co je to dobrovolná skromnost? Filozof Erazim Kohák ji definuje ne jako askezi, ale výběrovou náročnost. Jde o to vážit si ne toho, kdo má víc, nýbrž toho, kdo dovede být stejně šťastný či šťastnější s menším zatížením společnosti a Země. Jde o radosti ze života namísto radosti z majetku. Už jen z toho důvodu, že ten, jehož štěstí závisí na tom, aby měl víc, nikdy nemůže mít dost – a tak se sám odsuzuje k věčné nespokojenosti. Více se o dobrovolné skromnosti můžete dočíst například v knize Zelená svatozář.

Líbil se Vám článek? Přispějte si na vznik dalšího

       

reklama

foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
tisknout poslat  twitter
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist