Opadané listí ani ostříhané větve ze zahrady nevyvážet, radí dánský profesor
Jestli Dánové v něčem vynikají, pak je to v zahradničení. Předloni jen za zahradnické vybavení utratili 6,14 miliard dánských korun a na svých záhoncích si odpracovali 48,5 milionu hodin.
Tohle prospěšné hobby má ale v jejich osobitém podání poněkud neprospěšné dopady na životní prostředí. Dánové prý totiž zahradničením produkují více odpadu, než je rozumné.
Z kompostárny do atmosféry
Alespoň tak to podává profesor Dánské technické univerzity v Kodani Per Gundersen, odborník na biogeochemické cykly. „Když se zahradní odpad vyváží ze zahrad, spaluje nebo kompostuje v rámci centrálních systémů pro nakládání s komunálním odpadem, ve větvičkách a listí nashromážděný oxid uhličitý se velmi rychle vrací do atmosféry. Zatímco při uchovávání odpadu na zahradě je proces rozkladu výrazně pomalejší,“ říká Gundersen.
„Bohužel, Dánové moc rádi své zahrady uklízí,“ dodává s povzdechem Gundersen. Podle údajů dánského Ministerstva pro životní prostředí nechali jen v roce 2019 vyvézt a zlikvidovat 983 000 tun zahradního odpadu.
Dánské odpadové hospodářství si s ním poradí – biodopad je odvážen, tříděn a zpracováván. Největší větve a kmeny se s využitím tepla spálí, malé větve, listí a posekaná tráva se kompostují.
„Pro dánskou klimaticko-uhlíkovou bilanci by ale bylo účelnější, kdyby lidé nechali listí a drobné větvě na zahradě,“ vysvětluje Gundersen, který smysl neuklízení zahrad ilustruje na jednoduchém matematickém modelu.
Když se od současného objemu zahradnického odpadu odečte přímý užitek – dřevěná biomasa jako topivo pro spalovny – mohlo by ono ponechání odpadu na zahradách přiblížit o půl procenta národní emisní cíl (snížit do roku 2030 emise o 70 %).
Ve spadaném listí a ostříhaných větvích by se tak dalo „uložit“ okolo 600 000 tun CO2 ročně, zhruba polovina z objemu emisí, které se jinak vyváží s odpadem pryč k dalšímu zpracování.
Není to ale jediný důvod, proč prý nechat zahradu neučesanou. Podzimní listí totiž prospívá zahradě a biologické rozmanitosti.
Přečtěte si také |
Devět věcí, které můžete na zahradě udělat než přijde jaroPotrava pro půdu na zahradě
„Listí pomáhá vyživovat zahradu, je na něj navázán celý ekosystém rozkladačů,“ říká Gundersen. „Od hub, bakterií a drobných neviditelných půdních tvorů, až po žížaly, které pomáhají rozkládat a metabolizovat organický materiál, a tím do půdy uvolňují živiny. A tito rozkladači pak slouží jako důležitý zdroj potravy pro větší živočichy, pro ježky a ptáky."
Tento cyklus rozkladu, zprostředkovaný mikroorganismy, červy a dalšími organismy, rovněž uvolňuje do atmosféry oxid uhličitý. Ale pomaleji, postupně, v horizontu několika let. A přitom se malý díl tohoto odpadu, organického materiálu, stává humusem.
„Vysoký obsah humusu ve svrchní vrstvě půdy pak vytváří úrodnou vrstvu, která má dobrou strukturu a zadržuje vodu a živiny. Což je důležité, pokud opravdu chceme, aby se pěstovaným rostlinám dařilo," vysvětluje Per Gundersen.
Doplňuje ještě, že poločas rozpadu (doba, za níž se přirozeně rozloží 50 % opadaného listoví), činí 3-6 měsíců, a podíl minerálních látek uvolněných z listů do půdy je menší než 5 % jejich hmotnosti.
A také, že rozklad větviček trvá 2-5 let, zatímco u velkých větví a kmenů „běží“ 10-20 let. Z čehož ale vyplývá, že se neodvážený odpad bude na zahradách akumulovat. Co s ním?
Gundersen navrhuje zahradníkům shrabat je na záhony, kde se pěstuje zelenina, anebo na místa, kde se chceme vyhnout rozrůstání plevelů. „Lze jej také shromáždit v jedné části zahrady, kterou pak můžete ponechat volně zarůst, a spravovat sebe sama,“ dodává. „Na jaře se už velká část listů rozpadne, vrátí se do neviditelného koloběhu života zahrady.“
Obzvlášť dobře se ze zahrad ztrácejí listy z lip a jasanů. Zato listy dubů a ovocných stromů se rozkládají pomaleji, takže jsou ideální pro povrchovou izolaci půdy, například kolem cibulnatých rostlin nebo zeleniny.
Přečtěte si také |
Hrabání listí na zahradě? Někdy je lepší nedělat nic„Naše dánské zahrady mohou přispět k řešení klimatické krize i krize biodiverzity tím, že pro sebe zužitkujeme více zahradního odpadu. Jen se musíme odvážit mít na zahradě trochu nepořádku v podobě listí, trávy nebo pár suchých větví," uzavírá Per Gundersen.
reklama
Přijde vám to jako zajímavý článek?
Pomozte nám napsat další. Děkujeme
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (29)
pavel peregrin
8.12.2022 06:52Co říci k výše uvedenému? Listí ponechané na zahradě přes zimu do příštího jara je zdrojem primární hmoty pro tvorbu humusu, to ano, ale zrovna tak a ještě lépe je ho zkompostovat, včetně těch malých větviček.
Pan profesor nebere v úvahu skutečnost, že listí ponechané jen tak, zvláště z ovocných stromů, je perfektní živnou půdou pro šíření houbových a v poslední době i bakteriálních chorob, zvláště strupovitosti. Takže jeden potenciální benefit je smazán jiným malusem,o kterém si dovolím říci, že pro tu zahradu je podstatně horší.Nic proti výzkumu, ale tyto staré osvědčené postupy, jako je kompostování, mají plné oprávnění.
Lukas B.
8.12.2022 10:50 Reaguje na pavel peregrinnaráží to na několik problémů:
- přemnožená zvěř (srnky, prasata), která dokážou neoplocený pozemek zlikvidovat
- přemnožení psi pouštění na volno
- obecně neúcta k neoplocenému soukromému majetku
pavel peregrin
8.12.2022 11:20 Reaguje na pavel peregrinPetr
8.12.2022 11:33 Reaguje na pavel peregrinDříve zahrady poskytovaly užitek a produkty, dnes produkují "odpad".
Petr
8.12.2022 11:46 Reaguje na Petrpavel peregrin
8.12.2022 12:37 Reaguje na PetrJarka O.
8.12.2022 19:23 Reaguje na Petrpavel peregrin
8.12.2022 12:40 Reaguje na PetrPetr
8.12.2022 13:12 Reaguje na pavel peregrinPetr
8.12.2022 15:37 Reaguje na pavel peregrinJen jsem to zkusil vidět očima takového člověka.
Zbyněk Šeděnka
9.12.2022 17:54 Reaguje na PetrRadim Polášek
12.12.2022 09:09 Reaguje na PetrJe tedy třeba plánovat komplexně podle druhů pěstovaných rostlin. Většina užitkových, dost okrasných a některé přírodní nešlechtěné rostliny rostou velmi dobře v člověkem "vymazlené" půdě. Ale některé rostliny rostou prakticky stejně dobře v "bezúdržbové" půdě, o kterou se člověk prakticky vůbec nestará.
Karel Zvářal
9.12.2022 20:00 Reaguje na PetrHonza Honza
8.12.2022 11:55 Reaguje na pavel peregrinpavel peregrin
8.12.2022 12:34 Reaguje na Honza HonzaViktor Šedivý
8.12.2022 11:00To by se ovšem Dánové neměli ani tak dívat na zahrádky jako spíš na tepelné elektrárny, do kterých jdou celé lodní náklady semletých lesů.
Svatá Prostoto
8.12.2022 15:02Břetislav Machaček
8.12.2022 17:53a nebo to shrabat a zaorat jako já. Je ale pracné, když vyorám brázdu, tu
naplním listím a zaorám. Tak pokračuji, až do absence listí, nebo brázd
a do jara zbydou v půdě pouze nezetlelé zbytky a v nich plno žížal.
Jsem ale v okolí poslední "oráč" zbytek jsou "Dánové" s trávníky a bazény.
Břetislav Machaček
9.12.2022 10:16 Reaguje na JHdo formy uhličitanů, které jsou určitou dobu v půdě stabilní. Organická hmota je prapůvodem uhlí, rašeliny atd. pouze díky tomu, že se nerozkládala na povrchu, ale pod vrstvou bahna, půdy a nebo alespoň bezkyslíkaté vody.
Dokonalý rozklad organiky v přírodě bez vzniku CO2 neexistuje, ale příroda ho umí zpět spotřebovat do těl
nových rostlin a to je řešení, když ho bude mít co do
sebe ukládat. CO2 do sebe neuloží dálnice, parkoviště,
megasklady, hypermarkety, paneláky naležato a ani pole
fotovoltaiky. Rostliny a hlavně stromy ho jsou schopny
přeměnit na uhlík a kyslík, ale to není tak lukrativní
jako vymýšlení způsobů průmyslového odčerpávání CO2
z ovzduší a nápady jak ho pak ukládat do podzemí. Ony
i ty OZE jsou novým průmyslovým odvětvím, které dalo
skomírajícímu průmyslu posilující životodárnou injekci
nové produkce, zaměstnanosti a zisků. Kdo na tu vlnu
naskočil, tak se veze a to i za tu cenu, že ten zbytek
na to musí doplácet ze svých zisků a nebo úspor.
Zbyněk Šeděnka
9.12.2022 18:28 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
9.12.2022 18:39 Reaguje na Zbyněk Šeděnkahnojem, ale kompostem, protože hnůj smrděl a přiletěli za
ním ovádi a mouchy. Mnou krmení ptáci kadí do bazénů a na zahradní nábytek. No a slepice? Proč kdákají, to nemůžou
být zticha, když chceme poslouchat na zahradě techno? Jó
příroda obtěžuje hlavně ty, kteří se za ní přistěhují a
pak zjistí, že o ni vlastně nestojí a tak ji zabetonují
zámkovou dlažbou a zastaví bazény s chlorovanou vodou.
Zbyněk Šeděnka
9.12.2022 20:05 Reaguje na Břetislav MachačekA teď vážně - pamatuji si na dobu, kdy jsem jezdil o víkendech za dědou a babičkou do Kopřivnice. Měli velkou chalupu, naproti stodolu, chovali králíky, slepice, kozu, dříve i prase a krávu. Jako malý jsem tam zažil nefalšovanou zabijačku, kdy se zabíjelo hospodářem vychované prase a ne že se koupily z velkochovu dvě půlky. Když šel člověk přes dvorek, musel si dávat pozor, aby nešlápl do kuřince. Vedle stodoly bylomalé hnojiště, které nikomu nevadilo. Ani sousedům. Ti si rádi jezdili pro hnůj, aby měli čím zlepšit půdu na svých zahrádkách. A byl tam velký ovocný sad. Desítky velkých stromů, velká řada angreštů a rybízů. A uprostřed byl dřevěný domek, kde bylo osm úlů se včelami. Každoročně mě jich pár popíchalo, ale nikdy se z toho nedělala věda. Ani sousedům nevadily, protože si mohli k dědovi chodit pro výborný med a navíc jim jeho včely opýlily jejich ovocné stromy. Zahradu pak děda kosil obyčejnou kosou a to i v hodně pokročilém věku. Moc se mi tam líbilo. Podle dnešních měřítek jsem ale vadnej.
Radim Polášek
10.12.2022 09:50Obecně jestli se zahrada využivá jako produkční, pro produkci ovoce, zeleniny nebo třeba jenom pro drůbež nebo "čtyřnohé sekačky trávy" , je dobré tuto biomasu nevyhazovat, ale použít.
Pokud ovšem je zahrada jen okrasná, zvláště pokud se jedná o o často "hoblovaný" anglický trávník a podobně, pomalu rostoucí jehličnany a další málo údržbové prvky, klidně všechnu biomasu dávejte ze zahrady pryč. Praktický jakákoliv půda přirozeným rozkladem prakticky jakékoliv podložní horniny získává dostatek živin pro udržování takových zahrad.
Petr
10.12.2022 10:37 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
12.12.2022 09:27 Reaguje na PetrKrásně to vidíte například na takzvaných velmi zdravých "superplodinách". To jsou vesměs nešlechtěné nebo málo šlechtěné rostliny v přírodním stavu s malou produkcí - malé plody, malé množství na rostlinu, malé množství na jednotku plochy. Proto hodně těchto rostlin produkuje i v chudé málo hnojené půdě a ještě mají ty plody velké množství živin. Ale jakmile se o ty plody začnou lidi zajímat, začnou ty rostliny taky šlechtit. Aby měly větší plod, aby produkovaly víc toho ovoce ... až nakonec toho dosáhnou, ale vyšlechtěná rostlina nakonec produkuje takový objem plodů, že se nutně musí používat velmi dobře zpracovaná půda s dostatkem živin, aby se toho dosáhlo. A naopak v chudé půdě ta rostlina živoří, nemá odolnost a trpí chorobami, zatímco původní nešlechtěná forma tam prosperuje a plodí. Přirozeně záleží i na tom, jak efektivně ten druh rostliny dokáže vytahovat živiny z půdy a proměňovat je v žádaný produkt, obecně ale je ten vztah mezi přírodní nešlechtěnou nebo málo šlechtěnou odrůdou a vysoce intenzívně vyšlechtěnou odrůdou dobře vidět.