Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
29.5.2003 | PRAHA
(EkoList)
Před dávnými dobami bylo území naší republiky s výjimkou vrcholových partií hor a niv velkých řek pokryto lesy. S příchodem člověka začalo docházet ke žďáření lesů. Na jejich místě vznikaly louky a pastviny potřebné pro chov dobytka.
19.5.2003 | PRAHA
(EkoList)
Ústřední komise na ochranu zvířat (ÚKOZ) vydala v polovině února prohlášení, v němž odrazuje od nákupu výrobků z psí a kočičí kůže. Jejich získání je totiž provázeno velkým utrpením zabíjených zvířat.
12.4.2003 | PRAHA
(EkoList)
Na pultech obchodů i v restauracích si běžně můžeme vybrat z velkého množství mořských živočichů, jejichž jména voní exotikou a dávají nám pocit, že děláme něco pro své zdraví. Náš zdravý životní styl však má i svou odvrácenou tvář.
17.2.2003 | PRAHA
(EkoList)
Biomasa je učený termín pro hmotu organického původu, ze které je možno získat energii. Z obnovitelných zdrojů má biomasa největší potenciál. Je to pochopitelné, vždyť hlavně dříví pohánělo celou lidskou civilizaci až do poloviny 19. století.
28.1.2003 | PRAHA
(EkoList)
Rozmanitost života můžeme chránit nejen ve volné krajině a v chráněných územích, ale také na polích, v zahradách a sadech, protože i pěstované, tedy kulturní rostliny, jsou nedílnou a důležitou částí biodiverzity.
2.12.2002 | PRAHA
(EkoList)
Bez Vánočního stromečku si většina z nás Vánoce ani nedokáže představit. Proto kupujeme uřezané smrčky a borovičky nebo dáváme přednost více či méně zdařilým umělým napodobeninám. Nicméně tu je ještě jedna ekologičtější možnost.
Ničivé povodně, které postihly Českou republiku v letošním roce, řadíme mezi katastrofy, které nejenže přesáhly svým rozsahem škod paměť žijících generací, ale rovněž nastolily řadu otázek. Je za námi doba, kdy se jsme ze všech hromadných sdělovacích prostředků dozvídali, že jednou „poručíme větru dešti“ a když přece jenom ne, postará se o nás stát. Úloha státu v tomto smyslu dnes výrazně směřuje do oblasti prevence a to nejen u nás, ale v celé Evropě.
8.11.2002 | PRAHA
(EkoList)
Až tři čtvrtiny energie, kterou v domácnosti spotřebujeme, připadá na vytápění. Otevírá se zde prostor, jak šetřit a to nejen naši kapsu, ale i přírodu.Ideální je dům za pomoci vhodného materiálu zaizolovat a zabránit tak úniku tepla. Izolace má i další výhody: v létě brání přehřívání interiéru a díky menším teplotním výkyvům prodlužuje životnost stavby.
I zázrak zrození je provázen bojem o zákazníka. V porodnicích jsou maminky obdarovávány vzorky jednorázových plenek, o jejichž přednostech jsou již dlouho předtím poučeny televizní reklamou. Chtějí však rodiče skutečně připravit pro svoje děti budoucnost v podobě rozkládajících se „pampersek“ ohrožujících životní prostředí methanem, dioxiny a dalšími nebezpečnými látkami? Rizikům používání jednorázových plenek a souvislostem britské kampaně Návrat látkových plenek se věnoval Rob Edwards v loňském dubnovém čísle časopisu The Ecologist.
5.6.2002 | BRNO
(EkoList)
Ekologicky smýšlející lidé dávají přednost bezfosfátovým práškům před fosfátovými. Ale je dobré vědět, že na místo fosfátů jsou do prášků přidávány náhražky, z nichž některé jsou škodlivější, jiné méně.
|
|