27.5.2011 | Ondřej Hudeček
 Kniha Tři hlasy, s podtitulem Úvahy o povaze konfliktu kultury s přírodou, kterou v loňském roce vydalo brněnské nakladatelství Doplněk, pozoruhodně spojuje tři rozdílné, ale přeci v mnohém podobné texty o krizi od Josefa Šmajse, Ivana Klímy a Václava Cílka. Podívejme se tedy, jak současnou ekologickou krizi reflektuje filosof, spisovatel a geolog. 
20.5.2011 | Martin Singr
 Letos v dubnu uplynulo čtvrt století od katastrofy v černobylské jaderné elektrárně. Uhrančivou krásu místa, v kterém se kvůli neviditelnému radioaktivnímu záření zastavil život, zachytil fotograf Antonín Kratochvíl. 
6.5.2011 | Martin Singr
 Propagátoři cyklistiky mají další argument pro rozvoj a podporu tohoto způsobu dopravy. Krásu. A dlužno přiznat, že je to argument líbivý, alespoň v podání dokumentu Kráska a bicykl. 
29.4.2011 | Ondřej Hudeček
 Biolog, filosof, cestovatel a zdatný esejista Stanislav Komárek, jemuž byla právě za jeho esejistickou tvorbu v roce 2006 udělena Cena Toma Stopparda, vydal koncem února letošního roku v nakladatelství Academia výběr z esejů (nejen) o živých organismech, ochraně přírody a biologii. Kniha nese název Eseje o přírodě, biologii a jiných nepravostech a uzavírá reedice starších Komárkových, povětšinou již knižně vydaných textů cestovatelských (Zápisky z Orientu, Zápisky z Okcidentu) a „dušezpytných“ (Eseje o lidských duších a společnosti I. a II.). 
20.4.2011 | Martin Mach Ondřej
 Těžko říct, co se Tracy Worcester honilo hlavou, když se rozhodla věnovat čtyři roky svého života prozkoumání původu tak všednodenní a banální potraviny, jako je vepřové maso. Její hodinový dokument Pig Business o velkochovech prasat ukazuje, že leccos až tak banální není. Pozoruhodné na Tracy Worcester je, že se nespokojila jen s natočením dalšího dokumentu, který poukazuje na nějaký nešvar. V těchto měsících s velkou energií a strhující zapáleností vede intenzivní kampaň proti „průmyslové“ výrobě vepřového. 
14.4.2011 | Karel Stibral
 Literatura zabývající se úpadky, zlomy či kolapsy civilizací je bohatá a i v ČR vyšly překlady známých děl zahraničních (Diamond, Tainter) či zajímavé publikace místní (Pokorný, Bárta, Něco překrásného se končí). Jednou z těch posledních je i knížka Lubora Kysučana Oni a my. Dvanáct neodbytných otázek mezi antikou a postmodernou, vydaná loni Lipkou, navazující a podstatně rozšiřující autorův starší text Na zlomu času (1997). 
30.3.2011 | Martin Mach Ondřej
 Knihy dánského architekta Jana Gehla Život mezi budovami a Nové městské prostory pojednávají o pro člověka přívětivém veřejném městském prostoru. Pro propagátory „jiných“ měst se tyto knihy staly skoro biblí. V březnu představil Jan Gehl svoji novou knihu Cities for People, která shrnuje jeho více jak čtyřicetiletou praxi v přetváření měst v příjemné prostředí pro život. 
|
14.12.2012 | Miroslav Červenka
Když západ ploval v řídké rumělce
a vločky vály vzdorujíce tíži,
slyšel jsem národního umělce,
jak volá „buď zdráv, Mirku“ na refýži.
rok vydání: 2021
 Spisovatelka Viktorie Hanišová v knize Beton a hlína prostřednictvím třinácti rozhovorů zachycuje 
rok vydání: 2020
 Lidé žili v minulosti ve větší pospolitosti, blíže jeden druhému, v harmonii se Zemí i všemi jejími 
rok vydání: 2020
 Kniha vám pomůže: pochopit, proč a v čem všem děti potřebují svobodnou hru pro svůj zdravý rozvoj, 
rok vydání: 2020
 Solfánci jsou malá stvoření, jejichž domovem je celý vesmír a jejichž úkolem je strážit jeho 
rok vydání: 2018
 Někteří si postavili v lese chýši, jiní žijí v maringotkách, případně na horských samotách. 
rok vydání: 2018
 Jedinečná, zábavná, naučná! Odpojte děti od přístrojů a napojte je na přírodu! Užijte si společně 
rok vydání: 2018
 V knize se autorka zabývá praktickými metodami i hlubší podstatou zahradničení. 
|
6.1.2023 | Vojtěch Novotný
21.12.2022 | Julie Hvižďová
23.9.2022 | Zdeňka Kováříková
|