PřírodaNěkteré žáby vřískají, jen je neslyšíme, zjistili brazilští vědci9.6.2024 | BRASÍLIA
(ČTK)
Některé žáby vřískají tak pronikavě, že to jiným živočichům trhá uši, lidské ucho ale zvuky s takto vysokou frekvencí neslyší. O zjištění brazilských vědců napsala britská televize Sky News.
Zoo Liberec řeší, jak snížit spotřebu vody. Vodní plán jí pomohla navrhnout Technická univerzita9.6.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jednou z atrakcí Zoo Liberec je jezírko. Bylo vytvořeno v roce 1900, tedy ještě před vznikem zoo, a jezdilo se na něm na gondolách. Původní název proto byl Gongolové jezírko. Dnes je součástí Zoo Liberec a gondoly už po něm nejezdí. Plavou po něm labutě. Nově se mu říká Labutí jezírko. Jak ale říká ředitel zoo David Nejedlo, stále se najdou pamětníci, kteří žádají návrat gondol.
V podhůří Bílých Karpat vysel farmář motýlí dálnice8.6.2024 | BLATNIČKA
(ČTK)
Oblíbenou trasu v Jeseníkách poškozuje eroze. Stezka na Šerák se proto stane klikatější8.6.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Rovnou a příkře stoupající pěšinu, po níž vede modrá turistická trasa od Obřích skal na vrchol Šerák v národní přírodní rezervaci Šerák-Keprník v Jeseníkách, dlouhodobě poškozuje nadměrná eroze. Proto ji Lesy České republiky ve spolupráci s dobrovolníky i Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR upraví do serpentin. Práce začnou v červnu a skončí v říjnu, možná i dřív. Turisty nečekají žádná omezení.
Natrhejte si kytici vlčího bobu, vyzývají brněnští ochránci přírody7.6.2024 | BRNO
(ČTK)
Brněnští ochránci přírody z Rezekvítku vyzvali lidi, ať si domů natrhají nyní kvetoucí lupinu mnoholistou, které se říká vlčí bob. Květina s pestrobarevnými fialovými květy je totiž problematický, invazní druh ze Severní Ameriky. A jejím trháním lidé prospějí přírodě, zabrání vzniku semen. Ochránci o tom informovali na svém webu.
Pandemie hubící ježovky a ohrožující korály se šíří z Rudého moře7.6.2024
(ČTK)
Pandemie, která zdecimovala populace ježovek v Rudém moři, se dále šíří a ničí tyto ostnokožce v částech Indického oceánu. Podle agentury Reuters na to upozorňují izraelští vědci, podle kterých by rozšíření nebezpečného patogenu mohlo dosáhnout celosvětových rozměrů. Druh ježovek, na který pandemie doléhá, je přitom dobře známý tím, že chrání korálové útesy a jeho úhyn znamená další ohrožení pro tento beztak křehký ekosystém.
Liberecká zoo vypustila ve Španělsku už třinácté mládě orlosupa bradatého7.6.2024 | LIBEREC
(ČTK)
Ve volné přírodě začíná žít jedno ze dvou mláďat ohroženého orlosupa bradatého, která se letos vylíhla v liberecké zoo. Domovem se tříměsíční samičce stane španělská hornatá oblast Maestrazgo. Jedná se o 13. mládě tohoto ohroženého druhu, které zahrada v záchranném programu bezplatně poskytla pro vypuštění do volné přírody, informovala mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.
Je české zdravotnictví připraveno na klimatickou změnu?6.6.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Evropské volby 2024 – shrnutí základních informací o klimatické politice EU6.6.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V červnu 2024 proběhnou volby do Evropského parlamentu. Nové obsazení Parlamentu a Evropské komise bude důležité pro podobu unijního úsilí v ochraně klimatu pro léta 2024 až 2029. Tu do velké míry ovlivní i členské státy, jejichž hlavy na poli Evropské rady přijímají tzv. Strategickou agendu EU, která vytyčuje hlavní priority unie pro následujících pět let.
Ze zničení Kachovské přehrady se vegetace obdivuhodně vzpamatovala, píše AFP5.6.2024 | KYJEV
(ČTK)
Vyhození Kachovské přehrady na Dněpru do povětří loni 6. června způsobilo záplavy, smrt desítek lidí i nepopiratelné škody na životním prostředí, ale příroda se po půl roce začala vzpamatovávat, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na ukrajinského botanika. Ten dokonce připustil, že z dlouhodobého hlediska by zničení přehrady mohlo mít pro přírodu i pozitivní důsledky.
|
reklama |