PřírodaPrvní jarní Motýlí půlhodinka startuje. Připravte si papír a tužku a pojďte hledat motýly26.5.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Letos proběhne první ročník tzv. Motýlí půlhodinky. Je to akce zaměřená na celostátní sčítání denních motýlů, do kterého se mohou zapojit i naprostí začátečníci, ať už jednotlivci, děti ze škol nebo rodiny s dětmi, pro které může jít o výbornou rodinnou zábavu. Sčítání proběhne v jarní a letní etapě. Výsledky budou sloužit k lepší ochraně motýlů, kteří z naší přírody mizí dramatickou rychlostí. Zkušenější pozorovatelé se navíc mohou zapojit i do složitějších způsobů sčítání. Každý z nás se pak může podílet na přímé ochraně motýlů na svých zahradách nebo venku v přírodě soukromě i během dobrovolnických akcí s ochranáři.
Brazilec šlápl více než 40 000 krát na jedovaté hady. Kvůli vědeckým účelům25.5.2024 | BRASÍLIA
(ČTK)
Brazilský vědec šlápl více než 40 000 krát na jedovatého hada křovináře žararaku. Chtěl vyzkoumat důvody, proč někteří hadi koušou a jiní ne. Křovinář žararaka má v Brazílii na svědomí až 20 000 otrav po uštknutí ročně. Výsledky studie, zveřejněné ve vědeckém časopise Scientific Reports, mohou zachránit lidské životy, informovala agentura DPA.
Motýlům se v okolí Prokopského údolí daří, počty některých se zdvojnásobily25.5.2024 | PRAHA
(ČTK)
Díky projektu s názvem Místo pro motýly se odborníkům daří pečovat o druhy motýlů v blízkém okolí Prokopského údolí v Praze. Počty vzácných jedinců se v oblasti zdvojnásobily. Přírodní rezervace Prokopské údolí se vyznačuje velmi vysokým druhovým bohatstvím hmyzu, a proto nové lokality snadno nalezli i různí motýli, informovala Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU), jejíž entomologové na projektu pracovali.
Řádné hospodaření v lesích se vyplatí i drobným vlastníkům. Vědci pro ně připravili metodiku obnovy a výchovy25.5.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Před více než 30 lety byly v ČR navráceny lesní majetky, přičemž celá řada zejména drobných vlastníků v důsledku dlouhé periody vyvlastnění (kolem 40 let) ztratila návaznost na historické zkušenosti a cíle hospodaření svých předchůdců. Proces návratu k hospodaření v malolesích probíhá v různé míře úspěšnosti a v praxi lze zaznamenat jak vzorně opečovávané lesní porosty, tak majetky odkud se šířila celá řada škůdců k sousedním pozemkům.
Chráněná území jsou drahokamy v koruně české přírody a krajiny24.5.2024
(Ekolist.cz)
24. květen je dnem, kdy slavíme Evropský den chráněných území (European Day of Parks)1. V České republice máme v současné době čtyři národní parky. Krkonošský národní park je nejstarší, Národní park Šumava je největší, Národní park Podyjí je nejmenší a Národní park České Švýcarsko je nejmladší. V dohledné době by tuto exkluzivní rodinu českých národních parků mohlo rozšířit Křivoklátsko. Vedle národních parků je v Česku ještě 26 chráněných krajinných oblastí. Role chráněných území v zachování přírodního, kulturního a historického dědictví je nezpochybnitelná a nezastupitelná.
Čím lipenští candáti překvapili odborníky? Že se třeli opakovaně24.5.2024
(Ekolist.cz)
Sledování rozmnožování candátů na největším českém přehradním jezeře Lipno přineslo překvapivé poznatky. Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR) společně s jihočeskými rybáři z Českého rybářského svazu (ČRS), kteří pro candáty rozmístili v nádrži celkem 61 umělých hnízd, pozorovali zajímavý jev. Candáti se třeli opakovaně. Tato pozorování nabourávají tradiční představu o rozmnožování těchto dravců.
Záchranu vzácné lokality odstartovalo udání. Nyní je obec pyšná na svůj klenot24.5.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vody není nikdy dost a to obzvlášť v posledních letech, kdy se čím dál častěji objevují suché periody a globální změna je více než realitou. Jedním z častých opatření pro zmírňování následků je budování a obnova tůní a mokřadů. Málo známým projektem je revitalizace pískovny v obci Jizbice, která se nachází na Nymbursku, kde těžba skončila už v 70. letech.
Veverky a berušky jsou v pohodě. Ale některá zvířata nám ve městě vadí23.5.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jak se obyvatelé města staví ke zvířatům ve svém bezprostředním okolí? Nedávná studie Technické univerzity v Mnichově, Univerzity v Jeně a Technické univerzity ve Vídni ukazuje, jak rozdílné je přijetí různých volně žijících zvířat v městských oblastech. Důležitými faktory jsou místa, kde se zvířata vyskytují, a míra jejich oblíbenosti – zde vycházejí na jedničku veverky a berušky. Výsledky mohou mít důležité dopady pro městské plánování a ochranu přírody.
Jak na výsypkách instalovat fotovoltaické panely? ČEZ využil díly ze starých dopravníků23.5.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Střední díly pásových dopravníků z povrchových uhelných dolů by mohly do budoucna sloužit jako konstrukce pro fotovoltaické elektrárny. Ty se standardně do země zavrtávají. Na nestabilních podložích, jakými jsou třeba výsypky, odkaliště a další nepevné plochy, však obvyklé řešení použít nelze. Konstruktéři společnosti PRODECO spadající do Skupiny ČEZ proto vyvíjejí prototypy, které pohyby půdy zvládnou. Druhý život a nový smysl by navíc mohla dostat vysloužilá důlní technika. V rámci plnění vize Čistá Energie Zítřka postaví Skupina ČEZ do roku 2030 nové fotovoltaické elektrárny o výkonu tisíců MW.
|
reklama |