Příroda
 Koncem minulého týdne bylo na dálnici D1 mezi 13-14. km nalezeno autem sražené zvíře, pravděpodobně vlk. O nálezu byla informována Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, její zoologové potvrdili, že se o vlka skutečně jedná. Kadaver dospělého samce bude převezen na pitvu, byly odebrány vzorky pro genetickou analýzu.

 Dva další sloni dostali telemetrické obojky od odborníků ze Safari Parku Dvůr Králové, Výzkumného institutu ochrany genofondů a Zoo Győr. Dvojici zvířat nasazoval obojky, které díky sběru důležitých dat pomohou ochraně populace slonů na hranicích Tanzanie a Keni a předcházet jejich konfliktům s lidmi, i ředitel SAFARI PARKU Přemysl Rabas.

 Modřín opadavý je perspektivní dřevinou pro tvorbu smíšených lesních porostů. Jeho současné zastoupení v našich lesích se pohybuje okolo 3,9 %, navrhuje se zvýšení na 5 %. Jeho výhodou je schopnost růst na bohatém spektru stanovišť od nížin do nižšího stupně horských poloh. Vzhledem k pionýrské strategii růstu jej lze využít jako přípravnou dřevinu na kalamitních holinách, kde se dobře zmlazuje a odrůstá. Díky opadavým jehlicím je poměrně odolný vůči imisní zátěži, a proto byl v minulosti využíván při zakládání porostů náhradních dřevin.


Tradiční motorové oleje, které se v přírodě nerozkládají, mohou způsobit dlouhodobé znečištění lesní půdy a vody. I malé množství takového oleje může mít devastující dopad na životní prostředí. Používání biologicky odbouratelných olejů je zásadní pro ochranu lesních ekosystémů a je proto také zakotveno v zákoně.

 Nezvyklou podívanou připravily ornitologům po nedávných povodních obrovské plochy zaplavených polí na střední Moravě. Staly se rájem pro tisíce vodních ptáků, kteří se zde zastavují během tahu na jih. Odborníci mezi nimi zaznamenali i rarity jako břehouš rudý, tenkozobec opačný, kulík bledý a zlatý, uvedl člen výboru Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. 
 Je krásné pozorovat tichý tanec sněhových vloček. A může to být i užitečné. Alespoň meteorologům. Sledování pohybu padajících vloček může být podle nové studie klíčem k přesnějším předpovědím srážek.

 Forenzní entomologie je jednou z věd využívaných v kriminalistice. Užitečná ale může být i při vyšetřování pytláctví.

 Podpora biodiverzity ve městech, ochrana přírody a principy udržitelného městského designu jsou teď velmi živá témata. Přispět k jejich řešení by mohla i místa, jež jsou vymezena pro mrtvé.

 Změna klimatu ovlivňuje jeleny a další jim blízké druhy mnoha způsoby. Nemění se totiž jen teplota, ale i srážky a další povětrnostní jevy. Mohlo by se zdát, že z mírnějších zim budou jejich populace spíše těžit, ale tak jednoduché to není, upozorňují vědci z INRAE (Národního výzkumného ústavu pro zemědělství, potraviny a životní prostředí ve Francii) v článku v Global Change Biology.

 První přírodní rezervace v Krkonoších vznikla před 120 lety. V roce 1904 ji vyhlásil Jan Nepomuk hrabě Harrach na Strmé stráni v Labském dole. I přes význam události pro ochranu přírody našich nejvyšších hor se toho o okolnostech jejího vzniku dnes moc neví.

|
|