Zprávy zelené domácnosti
26.3.2024 14:41 | PRAHA
( ČTK)
Zvyšující se teplota vzduchu úzce souvisí s větším rizikem úmrtí u starších osob. Zvláště ženy starší 85 let jsou kvůli dopadům klimatických změn ohroženy nejvíce, řekl na dnešní tiskové konferenci Klimatické koalice expert Tomáš Janoš z Masarykovy univerzity v Brně. Lékařka Klára Matoušková pak poukázala na problémy s chemickými látkami v životním prostředí, které se dostávají do lidského těla a narušují endokrinní systém.
Češi spotřebovávají méně vody než lidé ve většině zemí Evropské unie. Vyplývá to z výzkumů Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) a společnosti Wilo. Průměrný Čech spotřebuje za den zhruba 88 litrů vody, což je o polovinu méně než v roce 1989. V roce 2020 to bylo 89,2 litrů, ČR se tak v tomto roce ve spotřebě umístila na třetím místě za Maltou a Estonskem. Naopak špatné hodnocení má Česko ve využívání vody.
22.3.2024 23:52 | OSTRAVA
( ČTK)
V Moravskoslezském kraji loni přibylo nákazy morem včelího plodu. Veterinární inspektoři zjistili 51 ohnisek, předloni jich bylo 33. V okrese Frýdek-Místek se také potvrdilo 14 ohnisek hniloby včelího plodu. Při likvidaci těchto nákaz bylo utraceno a spáleno 420 včelstev. ČTK to řekla ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy v Moravskoslezském kraji Grazyna Kurzová. V roce 2022 bylo v kraji kvůli moru včelího plodu utraceno 145 včelstev a kvůli hnilobě včelího plodu jediné.
21.3.2024 01:03 | LIBEREC
( ČTK)
Včelařská sezona začala letos dříve než je obvyklé, a to zhruba o měsíc. Důvodem je nezvykle krátká zima a teplé jaro. Pokud budou další výkyvy teplot, může to znamenat úhyn včel. Tvrdí to včelaři, které ČTK oslovila. Letošní únor byl nejteplejší od roku 1961, vyplývá to z dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Po spuštění výhodnějších úvěrů z programu Oprav dům po babičce na rekonstrukci nemovitostí se zvýšil zájem o koupi starých domů. Průměrný počet reakcí na jednu nabídku meziročně vzrostl přibližně o 40 procent. Informoval o tom realitní portál Bezrealitky.cz. O výhodnější 3,5procentní úvěr na zateplení a dílčí rekonstrukce nemovitosti lze žádat od letošního března.
Motýly je podle Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) letos možné díky neobvykle teplému počasí v přírodě pozorovat již od poloviny února. Obvykle vylétají až začátkem března. Svaz, který letošní rok vyhlásil Rokem motýlů, chce pomocí osvětové kampaně upozornit na skutečnost, že motýli z krajiny mizí, a jak je lze ochránit.
19.3.2024 01:09 | BRNO
( ČTK)
Obyvatelé městské části Brno-sever si mohou adoptovat kus silniční zeleně. Snahou radnice je vtáhnout místní do péče o veřejné prostranství, řekl místostarosta Martin Glogar (KDU-ČSL). Zároveň s tím začíná projekt patronství semínek, jehož cílem je nadchnout zahradní nadšence a inspirovat je k uchovávání cenných nehybridních a lokálně adaptovaných odrůd rostlin.
Hmyzem letošního roku jsou samotářské včely, které patří mezi volně žijící opylovače a v přírodě jich ubývá. Česká společnost entomologická (ČSE), která kampaň s názvem Hmyz roku vyhlašuje, uvádí, že v Česku je asi 580 druhů samotářských včel. Přes svůj význam a rozmanitost jim lidé nevěnují takovou pozornost jako včele medonosné, uvedl Michal Andrle z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) od 15. března dočasně uzavře 11 turistických cest. Opatření, které souvisí s vyhlášením osmi klidových území a s ochranou citlivých druhů živočichů potrvá do 31. května. V terénu budou uvedené úseky zřetelně označeny cedulí s textem: "Zákaz vstupu z důvodu ochrany přírody od 15. 3. do 31. 5.", řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Správa KRNAP k tomuto opatření přistupuje již čtvrtým rokem.
Vědci varovali před následky výskytu mikroplastů v lidských cévách. Částice zvyšují riziko mrtvice, infarktu i předčasné smrti, informoval server The Guardian s odkazem na studii. Jedinou nyní dostupnou obranou je podle lékařského týmu snížení produkce plastů. Přínos by se na lidském zdraví projevil až za několik let, uvedli.
|
|