Zprávy zelené domácnosti
25.5.2016 12:13 | KODAŇ
( ČTK)
Minimální požadavky na kvalitu vody splňovalo v loňském roce 96 procent lokalit určených ke koupání, které sledovala Evropská agentura pro životní prostředí (EEA). Vyplývá to z zveřejněné výroční zprávy o kvalitě vod ke koupání za rok 2015. V Česku byly málo kvalitní jen tři z více než 150 sledovaných koupališť.
Jak často jsou české děti venku? Tuto otázku položili výzkumníci dětem a jejich rodičům na podzim loňského roku vůbec poprvé. Výsledky vypadají povzbudivě. Podle průzkumu Nadace proměny a společnosti Median tráví čeští školáci v přírodě, zahradách a parcích i na hřištích nebo ulici v průměru každý den dvě hodiny.
Od voleb před dvěma a půl lety prošlo Poslaneckou sněmovnou 29 hlasování, která měla významný dopad na životní prostředí. V jeho prospěch hlasovali poslanci v polovině případů. Podpořili například kontroly ilegálního spalování odpadků v domácích kotlech či společná pravidla pro národní parky. Na druhou stranu usnadnili zástavbu zemědělské půdy, snížili ochranu před hlukem, umožnili rizikovou těžbu ohrožující zdroje pitné vody a komplikují recyklaci komunálních odpadů. Informuje o tom Zelený kruh, který provedl analýzu hlasování poslanců.
K poklesu početnosti populací obojživelníků v Evropě přispívá celá řada dobře známých faktorů, jedním z významných je vliv hormonálně aktivních látek v odpadních vodách. Němečtí biologové z FVB (Forschungsverbund Berlin e. V.) provedli jejich podrobný rozbor v odpadních vodách. A potvrdili, že kvůli farmaceutickým látkám se z žabáků nenápadně stávají žáby.
1.3.2016 01:37 | PRAHA
(Ecomonitor)
Budou jednou lékaři pobyt v přírodě vypisovat na předpis? Závěry studií, které shrnul webový magazín Lifehack, ukazují, jakým způsobem toulky přírodou pomáhají našemu psychickému zdraví a že opravdu dokáží člověku „vyčistit hlavu“.
18.2.2016 13:44 | BRNO
( ČTK)
Českým zákazníkům vadí, že potraviny stejné značky jsou v České republice méně kvalitní než v západní Evropě. Z výzkumu Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) vyplývá, že s touto praxí je nespokojeno 88 procent z dotázaných a většina také odmítá tvrzení výrobců, že to dělají kvůli odlišným chuťovým preferencím. Jelikož jiné složení potravin prodávaných ve více zemích pod stejnou značkou je prokázaným faktem, chce ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) přimět k řešení Evropskou komisi.
11.2.2016 10:01 | PRAHA
( ČTK)
Kouř z komínů kontrolovat pomocí dronů podle meteorologa Josefa Kedera nelze, bezpilotní letouny prý nemohou nahradit fyzické kontroly kotlů a vzorků popela. Odborníci na technologie však tvrdí, že to možné je, záleží na právních aspektech. Drony by se případně mohly využít v navrhovaných kontrolách domácích topenišť. Ministerstvo životního prostředí v novele zákona o ovzduší prosazuje, aby úřady měly pravomoc kontrolovat, čím lidé topí v domech, a pokutovat.
Jednou z metod, jak zlepšit život nemocným lidem či seniorům se zdravotními potížemi může být zahradní terapie. Jak zahrady pro terapii upravit a jak terapii zařadit do praxe nyní zahradníkům, správcům budov a sociálním pracovníkům, radí jihomoravské zařízení pro environmentální zařízení Lipka.
Od ledna 2017 by mohli úředníci přijít na kontrolu, jak lidé doma topí v kotli na tuhá paliva. Tedy pokud parlament schválí novelu zákona o ovzduší, která by do české legislativy přinesla poměrně revoluční věc. Upřednostnění ochrany veřejného zájmu, v tomto případě čisté ovzduší, před ústavou garantovanou ochranou soukromí. Jaká je vlastně představa ministerstva životního prostředí o tom, jak budou kontroly v praxi vypadat?
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|