Zprávy zelené domácnosti
Kvůli povinnosti nosit na veřejných místech ochranné roušky dochází v současné době ke zvýšené produkci vyhozených jednorázových roušek. O správném nakládání s tímto odpadem informuje CENIA, česká informační agentura životního prostředí.
Možná právě teď šijete ochranné roušky, protože momentálně vypadají jako opravdu dost užitečná věc. Za pár měsíců už, doufejme, zapotřebí nebudou. Co s nimi pak bude dál? Možná se stanou další součástí nevyužívaného odpadu, který se někde bez ladu a skladu povaluje. Třeba jako v Hongkongu. Píše o tom Reuters.
Na to, aby vás zaujali, dostanou jen necelé 3 minuty. Ve své prezentaci musí být rychlí, struční a zábavní. Přesně takhle to na akci Impact Hub MashUp chodí. V únoru se akce dočká speciální edice - představí ty, kteří mají potenciál řešit nebo už řeší klimatickou krizi. A vy můžete zasednout v divácké porotě, ceny pro vítěze nejsou malé. Informuje o tom Impact Hub.
Evropané ročně vyhodí pět milionů tun textilu. Vědci z rakouských univerzit proto společně vyvinuli způsob, jak efektivně recyklovat smíšené textilie. Informuje o tom Zahraniční kancelář města Vídně.
Praha spustila pilotní projekt svozu kuchyňského odpadu, tedy bioodpadu živočišného a rostlinného původu z domácností. Biologicky rozložitelné odpady v současné době tvoří značnou část směsného komunálního odpadu, přitom významně ztěžují jeho energetické využití. Hlavní město proto připravuje zavedení celoměstského třídění tzv. gastrooodpadů, které lze v bioplynových stanicích proměnit na bioplyn a zbytkový produkt využívat jako hnojivo. Projekt navazuje na závěry pracovní skupiny pro cirkulární ekonomiku, která je součástí Komise Rady hlavního města Prahy pro udržitelnou energii a klima.
Vybrané kontejnery na tříděný odpad v pražských Dejvicích se po dobu čtyř týdnů dostaly pod drobnohled brigádníků. Jejich úkolem bylo každé dvě hodiny monitorovat vybraná stanoviště a pořizovat fotodokumentaci. Informují o tom Pražské služby.
Rozsáhlá mediální kampaň zaměřená proti jednorázovým plastům; zpoplatnění igelitových sáčků a tašek; zákazy plastových kelímků, brček, uchošťourů. Určitě se nedá říct, že by ve Velké Británii nedělali v rámci prevence vzniku plastových odpadů málo. Přesto se tam loni prodalo obyčejné vody v plastových obalech více, než kdykoliv předtím. Píše o tom Independent.
Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 % směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce rostlinný bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na pondělním zasedání souhlasila se zněním vyhlášky, která upravuje ceny za svoz komunálního odpadu a rozšiřuje službu svozu bioodpadu rostlinného původu.
Asi nikdo by nepodezříval v trávě odhozené nedopalky cigaret z toho, že přírodě pomáhají. Je to skutečně jeden z opravdu všudypřítomných kousků nepříjemného odpadu. Teprve letos se ale vědci z Anglia Ruskin University (ARU) podívali na to, jak vlastně mohou „vajgly“ škodit zelené vegetaci. Píše o tom Independent.
Od 1. července 2019 na pokladnách obchodů MAKRO nedostanete žádnou jednorázovou plastovou tašku. Zboží si můžete odnést v tašce „Byla jsem petkou“, vyrobené z PET lahví, která bude dostupná ve dvou velikostech, a dále taška z recyklovaného papíru a certifikovaných zdrojů. Původní plastové tašky z mikrotenu a folie budou zcela zrušeny. Informuje o tom MAKRO.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|