Názory a komentářePokud chcete v této rubrice zveřejnit svůj názor, pošlete nám ho na ekolist@ekolist.cz nebo využijte formulář Přidat názor. Vyhrazujeme si právo nezveřejnit názory vulgární, obsahující nepodložené urážky nebo nesrozumitelně formulované. Pokud výslovně neuvedete opak, předpokládáme, že souhlasíte se zveřejněním vašeho názoru v Ekolistu.cz. Všechny zde prezentované příspěvky vyjadřují názory jejich autorů, nikoli redakce Ekolistu.cz.
České nevládní organizace: Dopady plánovaných reaktorů v Temelíně musí být posouzeny znovu a řádně2.9.2010
Tomáš Feřtek: Případ Karhule aneb o krajinném rázu25.8.2010
Zhruba před týdnem na těchto stránkách paní Karolína Josková upozornila na případ ohrožení přírody v CHKO Blaník. V malé vsi Karhule chce investor na hranici první zóny postavit několik domů, čímž hrozí poškození přírody a krajinného rázu. Článek na to samé téma a se stejným vyzněním vyšel i v týdeníku Reflex. Protože okolí Blaníku znám důvěrně a na tom textu se mi leccos nezdálo, zajel jsem se tam podívat. Tady je obrazová dokumentace a k tomu krátká úvaha, co to vlastně je ten krajinný ráz.
Tereza Stöckelová: Nová česká ekopolitika: Příroda v područí průmyslu24.8.2010
Nová vláda porušuje v oblasti životního prostředí základní logiku fungování veřejné správy: Za normálních podmínek máme ministerstvo životního prostředí na to, aby hájilo zájmy životního prostředí, ochranu přírody a minimalizaci ekologických rizik, zatímco na prosazování zájmů průmyslu zřizujeme ministerstvo průmyslu a obchodu – politická rozhodnutí a kompromisy pak mají vyplývat ze střetu těchto pohledů. Namísto toho ale pravicová vláda podřizuje zájmům průmyslu i ministerstvo životního prostředí.
Pavel Vlček: Kdybych to byl býval věděl, tak bych tam byl s taškou nechodil20.8.2010
Na úsměvném příkladu, jak může uznávaný atomový expert díky školácké chybě spustit atomový poplach v jaderné elektrárně, je patrné, že má elektrárna svůj východ hlídaný dokonaleji než vchod. Běžný čtenář navíc usoudí, že i v atomové branži lze „ze známosti“ získat mnohé, například si nezákonně vypůjčit ve firmě UJP Zbraslav dvě tablety oxidu uraničitého a cestovat s nimi po kraji. Při hlubším zamyšlení už však incident tak úsměvný není.
Adin Vyhlídka: Úžasná tvořivost přerovských radních12.8.2010
Pokud člověk stačí alespoň trochu pozorně sledovat zvláštní činnost přerovských radních, pak není nic divného na faktu, že obyvatelé Přerova se každoročně snaží z tohoto v minulosti zajímavého města vystěhovat. Každý rok registrujeme úbytek obyvatelstva ve městě Přerově. Podivuhodná je i čilá, pravidelná spolupráce se stále stejnými organizacemi či subjekty působícími ve zdejším regionu. Klientelismus v tom hraje nemalou roli.
Martin Hrubeš: Šumavský národní park 2010 - velká sklizeň12.8.2010
Jsou slova, která působí jako zaklínadlo. Při jejich vyslovení rozumné argumenty blednou - např. Evropská unie, finanční krize, jde o peníze. K mocným zaklínadlům patří také slovo kůrovec. Když jsem si letos v létě na Šumavě postěžoval známým, kteří tam žijí, na rozsáhlé kácení lesů, jen rezignovaně vzdychli: Máme tu kůrovce. Vypadá to tak, že stačí říct kůrovec a brány národního parku se samy otvírají armádě mužů s motorovými pilami.
|
komentáře nejnovější nejčtenějšíEva Tylová18.1.2025 Investice do čistoty ovzduší a na protihluková opatření? S odpálením ohňostroje je vyhazujeme do vzduchu
reklama |