ČlánkyČítanka pro neziskové organizace1.10.1998 | Jakub Kašpar
Bratislavské Centrum prevencie a riešenia konfliktov vydalo zajímavý titul - "Čítanku pre neziskové organizácie" od kolektivu autorů pod vedením Dušana Ondrušeka. Čítanka je přehledně zpracovanou, systematicky uspořádanou "učebnicí". Doprovázejí ji diagramy, "veselé" ilustrační obrázky i speciální úkoly pro čtenáře za každou kapitolou. (Za grafickou úpravu a obálku zvláštní uznání grafičce Zuzaně Číčelové).
Staré stezky v České republice1.9.1998 | Veronika Forková
"Dříve, než se na našem území usadili lidé, existovaly zde, stejně jako kdekoliv jinde, předpoklady pro vznik dopravních tras. Průběh stezek je důležitý z mnoha důvodů pro řadu odborníků např. pro architekty, etnografy, geografy, ekology. Při řešení různých problémů spjatých se starými stezkami se opakovaně setkáváme s nedořešeným obrazem sítě hlavních tras - dálkových stezek i jejich názvů v České republice. Naším cílem je přiblížit základní průběh a vzájemné vazby jednotlivých dálkových stezek a vyhledat jejich názvy používané v posledních dvou staletích a kodifikovat je." Přibližně takto vysvětluje Radan Květ, autor knihy "Staré stezky v České republice", záměr publikace.
Odumírání lidskosti1.7.1998 | Jan Činčera
Odumírání lidskosti je jednou z knih rakouského etologa a nositele Nobelovy ceny Konrada Lorenze, která (spolu s prací "Osm smrtelných hříchů a částečně také s knihou "Takzvané zlo") se snaží slovy biologa pojmenovat vzorce chování zhoubné pro lidský druh a civilizaci. V knize se opakují některé motivy známé z "Hříchů" (například teze o zhoubnosti fungování některých instinktivních mechanismů, vzniklých pro podmínky nedostatku a mezidruhové soutěže v dnešní době nadbytku - např. radost z růstu, přílišná specializace, kolektivní agresivní nadšení) či "Takzvaného zla" (nebezpečí související se zaměřením druhu na výlučně vnitrodruhovou konkurenci). Jiné motivy jsou nové.
Svět podle Stehlíka1.6.1998 | Jiří Neustupa
Nevím, že by v posledních letech vyšla u nás ambicióznější, pyšnější a podivnější kniha než je "Manifest budoucnosti" Jiřího Stehlíka. Kdyby neměla obálku a tiráž, nebylo by důvodu ke znepokojení. Mohla by to totiž úplně klidně být nějaká samizdatem šířená publikace nějaké okrajové podzemní organizace. Knihu ale vydala Agentura Koniklec - jedna z našich největších edičně orientovaných ekologických organizací, a to dokonce s finanční podporou Ministerstva životního prostředí.
Sborník cenných informací1.5.1998 | Radek Svítil
Nenápadná šedivá brožura "Zkušenosti měst a obcí s tříděním a využíváním komunálních odpadů v České republice" obsahuje více informací, než by titul naznačoval. Hnutí DUHA Olomouc v ní soustředilo především příspěvky ze stejnojmenného semináře (pořádaného ve spolupráci s Ekologickým právním servisem a městem Šternberk) konaného v městě Šternberku v květnu 1998.
Unabomberův manifest1.4.1998 | Karel Stibral
Úryvek - Příroda a civilizace1.4.1998 | Bedřich Moldan
|
BásněSetkání všedního dne14.12.2012 | Miroslav Červenka
Když západ ploval v řídké rumělce
a vločky vály vzdorujíce tíži, slyšel jsem národního umělce, jak volá „buď zdráv, Mirku“ na refýži. Přehled knih a filmůMojmír Vlašín: Další příhody ochránce přírodyrok vydání: 2023
Viktorie Hanišová: Beton a hlínarok vydání: 2021
Omar el Karib: Ostrov Soccirok vydání: 2020
Danišovi, Justina a Petr: Svobodná hra. Jak nechat vyrůst radostné, odolné a samostatné dětirok vydání: 2020
Svobodová, Maria Mia: Solfánci a Sluneční královnarok vydání: 2020
Blahušová, Anita: Zahrada žije – zahradničíme s dětmirok vydání: 2018
|
články z kulturyNemáme to v rukou: Antropocennosti. Průvodce světem antropocénu6.9.2024 | Karel Stibral
Válka se Zemí: Zamyšlení nad dokumentárním filmem Josefa Šmajse20.8.2024 | Jana Létalová
reklama |