PřírodaNetopýry ohrožuje proměna prostředí i poptávka po lihovinách22.3.2024
(ČTK)
Netopýři čelí mnoha hrozbám kvůli proměnám prostředí a zemědělských postupů. Na těchto zvířatech závisí přitom produkce řady oblíbených potravin, jako jsou banány, čokoláda nebo káva. Některé produkty by bez netopýrů nemusely existovat, napsal list The Guardian. Jedním z problémů je i rostoucí poptávka po některých lihovinách, například tequile, která se vyrábí z agáve. Tuto rostlinu pěstitelé kvůli větší poptávce stále častěji sklízí v rozsahu, který netopýry ohrožuje.
Seriál o popírání klimatické vědy, díl III.: Situace v Česku22.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kde se v Česku objevilo popírání klimatické vědy? Po skromných začátcích v 90. letech souviselo především s ideologickým importem volno-tržních ideologií z USA, později do hry ale začaly vstupovat i zájmy domácího fosilního průmyslu. V posledních letech poté vidíme výrazný otisk Ruska, které se cítí být klimatickou politikou fatálně ohrožené.
Vědci objevili největšího říčního delfína, vyhynul kvůli proměnám Amazonie21.3.2024
(ČTK)
Vědci v Peru prozkoumali lebku obřího říčního delfína, nalezenou před pěti lety. Předpokládají, že před 16 miliony let opustil moře a našel útočiště v amazonských řekách. Jeho nejbližší příbuzní ale žijí v jihovýchodní Asii. Vyhynulý druh měřil tři a půl metru, což z něj činí největšího říčního delfína, jaký byl kdy nalezen, napsal list The Guardian na základě studie.
Cena Evropský strom roku potřetí míří do Polska, vítěz se jmenuje Srdce zahrady21.3.2024
(ČTK)
Ocenění Evropský strom roku letos už potřetí získal strom z Polska. Se značným náskokem v počtu hlasů zvítězil dvousetletý buk Srdce zahrady, který stojí v arboretu v polských Wojslawicích nedaleko českých hranic. Česká hrušeň pojmenovaná po lidové písni Stojí hruška v širém poli skončila pátá.
Klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě21.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V každém krajském městě sbírali vědci klíšťata v parcích a zjišťovali, nakolik jsou pro člověka nebezpečná. Nyní vyhodnotili výsledky za loňskou sezonu a vyplynulo z nich, že klíšťata v městských parcích jsou infikovaná víc než ta v přírodě. U každého čtvrtého klíštěte byly nalezeny bakterie způsobující lymeskou borreliózu. V řadě parků pak bylo borrelií infikováno i více než 30 % klíšťat.
Vývoj vegetace po požáru v Národním parku České Švýcarsko okem fotopasti20.3.2024
(Ekolist.cz)
Lesní vegetace v Národním parku České Švýcarsko se po požáru v roce 2022 obnovuje neuvěřitelnou rychlostí. Vědci Botanického ústavu AV ČR tuto obnovu detailně zaznamenali pomocí časosběrných videí. Díky desítkám výzkumných ploch, které vědci sledují 15 let, získali unikátní poznatky o dynamice lesa a změnách lesního mikroklimatu.
Lockdowny, pandemie covid-19 a volně žijící zvířata. Do mezinárodní studie se zapojili i čeští vědci20.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Lockdowny, které během pandemie covid-19 v roce 2020 zásadně ovlivnily pohyb lidí v krajině, poskytly mimo jiné unikátní příležitost sledovat, jak se globálně měnila aktivita divokých zvířat. V některých částech světa lockdowny výrazně omezily pohyb lidí, v jiných byla aktivita lidí v přírodě naopak vyšší. Savci v blízkosti lidských sídel byli v průběhu lockdownu za pandemie covid-19 aktivnější a také vykazovali větší noční aktivitu v době, kdy i aktivita lidí byla vysoká.
I v Jeseníkách žijí vlci a rysové19.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V únoru proběhlo v CHKO Jeseníky mapování výskytu velkých šelem. Organizovala je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Jeseníky ve spolupráci s Hnutím DUHA Šelmy a dalšími spolupracovníky z řad strážců, myslivců a lesníků. Monitoringem pobytových znaků se podařilo potvrdit výskyt jednoho rysa a několika vlků.
Metodika: Při přestavbě našich lesů můžeme využít i přirozené obnovy smrku ztepilého19.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Přirozená i umělá obnova lesa je kritickou fází růstu lesa, během které může docházet ke ztrátě pestrosti porostní druhové skladby. Česká republika patří v Evropě k zemím s výrazně pozměněnou druhovou skladbou lesů, a to v důsledku intenzivního užívání lesů člověkem. Pro přestavbu našich lesů tak, aby byly pestřejší a odolnější vůči změnám klimatu, můžeme však využít i přirozené obnovy smrku a jeho jedinečných růstových vlastností a schopností přizpůsobit se změnám prostředí.
|
reklama |