PřírodaVe Velké kotlině v Jeseníkách letos sjely už tři laviny. Z pohledu přírody je to dobře25.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Laviny do přírody patří, národní přírodní rezervaci Praděd udržují rozmanitější. Vytvářejí totiž mozaiku stanovišť, která je domovem mnoha druhů rostlin a živočichů. Během března sjely ve Velké kotlině už tři. Pravděpodobně nejsou poslední. Sice nebyly tak velké jako lavina v roce 2019, přírodě ale prospívají stejně.
Expedice Masarykovy univerzity potvrdila výskyt viru ptačí chřipky v Antarktidě25.3.2024
(ČTK)
Expedice Masarykovy univerzity potvrdila výskyt vysoce infekčního viru ptačí chřipky v Antarktidě. Virus pravděpodobně přenášejí migrující druhy ptáků, třeba chaluhy a buřňáci. Pro ptačí kolonie, včetně tučňáků, jde o značné riziko, v posledních týdnech podobných hlášení přibývá. Účastníci expedice se vrátili do Brna před několika dny.
Neolitická kultura na Ukrajině byla po staletí soběstačnou komunitou. Klíčem k její udržitelnosti byl hnůj25.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Na Pálavu se rozšiřují šakali, zatím se ale neví, kolik jich tam je24.3.2024
(ČTK)
V chráněné krajinné oblasti (CHKO) Pálava v posledních letech stále častěji pozorují přítomnost šakala obecného, který se do ČR kvůli oteplování dostává z Balkánu. Zatím není zřejmé, kolik těchto šelem v lokalitě je, jde o náhodná pozorování. ČTK to řekl zoolog Správy CHKO Pálava Pavel Dedek. Šakal se v ČR dostal i do jiných míst, stabilní populaci má například v přírodní rezervaci v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku.
I jedli bělokorou trápí škůdci. Jak na její ochranu?24.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jedle bělokorá je v Evropě významným druhem původní lesní dřeviny z hlediska ekologického (ochrana půdy a biodiverzity), ekonomického i sociálního (rekreační funkce jedlových lesů, využití pro monitoring kvality ovzduší). Její zastoupení v lesích v Česku činí v současnosti 1,2 %, přestože předpokládané přirozené zastoupení dosahovalo asi 20 % a doporučené zastoupení je téměř 8 %. Vzhledem ke snaze opět zvýšit podíl jedle v lesích nabývá na významu její ochrana před škůdci.
Florida platí nájemné lovce, aby jí pomohli s likvidací invazních krajt23.3.2024
(ČTK)
Když invazní hadi začali hubit původní druhy v národním parku Everglades, přišla Florida s plánem: nasadila na ně nájemné lovce. Patří mezi ně i Amy Sieweová která prohledává silnice a travnaté krajnice na jihu tohoto amerického státu. Pátrá po legendární šestimetrové krajtě tmavé, která se plazí trávou a hledá kořist, kterou by uškrtila a sežrala. "Nikdy nevíte, kdy vám ta holka přeběhne přes cestu, takže u toho chcete být," řekla serveru BBC News.
Geologové odmítli vyhlásit novou epochu podtrhující vliv lidí na změnu planety23.3.2024 | LONDÝN
(ČTK)
Strážci geologické časové stupnice po rozsáhlé akademické hádce důrazně odmítli vyhlásit epochu antropocénu. Podle návrhu mělo být období od roku 1952 označeno tímto termínem, aby se tak zohlednil vliv lidstva na změnu planety. Tím by skončila epocha holocénu, tedy 11 700 let stabilního klimatu od poslední doby ledové, během níž vznikla lidská civilizace. Kritikové namítají, že vědci tak promarnili šanci uznat, že Země v polovině 20. století nenávratně opustila svůj přirozený stav, uvedl list The Guardian.
Sázení po tornádu. Srdce Moravské Nové Vsi se zase zazelená23.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Tornádo v roce 2021 zpustošilo nejen domy, ale i lesy, parky a další zeleň. Po obnovení staveb přišla řada i na ní. Od minulého roku se obce v Podluží věnují výsadbě. Jednu díky sbírce SOS Morava minulý víkend uskutečnil i Člověk v tísni.
Hospodaření na rybnících může být ziskové a zároveň šetrné k přírodě23.3.2024 | VODŇANY
(ČTK)
Nové možnosti hospodaření na rybnících v České republice hledá třeboňská společnost ENKI. Snaží se o propojení hospodářských zájmů majitelů rybníků, ochránců přírody, hydrobiologů a rybářů. Projekt trvá dva roky a na některých rybnících ukázal, že chov ryb v nich může být ziskový. Pro výzkum si vědci vybrali deset rybníků z jižních Čech, Brd a Karlovarska, které jsou součástí přírodní rezervace a národní přírodní památky, protože na nich je hospodaření komplikovanější, upřesnila manažerka kvality společnosti ENKI Lenka Kröpfelová.
Rozkvetlé koniklece na Kamenném vrchu v Brně chrání nová lávka22.3.2024 | BRNO
(ČTK)
Rozkvetlými konikleci se návštěvníci přírodní rezervace Kamenný vrch v Brně procházejí po nové 230 metrů dlouhé lávce. Z ní mohou vzácné rostliny pozorovat, aniž by je ničili šlapáním. Jako obvykle touto dobou jsou nyní v plném květu. Letošní teplá zima jejich vývoj neuspíšila, řekl ČTK Vilém Jurek z organizace Rezekvítek, která se v Brně stará o chráněná území.
|
reklama |