PřírodaSeriál o popírání klimatické vědy, díl II.: Zrod popíračských kampaní18.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Fosilní průmysl v USA měl svůj vlastní klimatický výzkum již v 70. letech, který ho varoval před riziky klimatické změny. Dokonce poměrně dlouho fungoval jako produktivní partner s akademickými i státními institucemi. Nicméně nejpozději počátkem 90. let — spolu s tím, jak začalo vyjednávání o omezení spalování fosilních paliv — začal organizovat kampaně na popírání klimatické vědy. Využil přitom řadu nástrojů, vyvinuté tabákovým průmyslem pro zakrývání zdravotního dopadů kouření. Toto je druhý díl seriálu o vzniku a pozadí popírání klimatické vědy, které vychází z nedávno publikovaného briefing paperu Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).
Meteorologie: slabý polární vír zvyšuje předvídatelnost počasí17.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Počasí je chaotický systém a jeho předpovídání na několik týdnů dopředu představuje velkou výzvu. Přesnost dlouhodobých předpovědí zůstává obecně nízká. Vědci z Mnichovské univerzity zjistili, že dlouhodobá předpověď počasí v severní Evropě je nyní snazší. Díky slabému polárnímu víru.
Jak vypadá České Švýcarsko rok a tři čtvrtě po požáru? Video vám ukáže dosud nepřístupná místa16.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Už není dřevo jako dřevo. Vědci vyvinuli metodu, díky které lze odhalit dřevo nelegálně dovezené z Ruska či Běloruska15.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nová metoda analýzy dřeva, kterou vyvinuli vědci z Göteborské univerzity, dokáže s jistotou určit místo, kde byl strom vytěžen. Metoda byla vyvinuta s cílem bojovat proti nelegálnímu dovozu dřeva z Ruska a Běloruska. Své poznatky vědci prezentují v článku zveřejněném v časopise Nature Plants.
Má smysl vytěžit požárem zasažené stromy v Českém Švýcarku? Studie ukazují, že by to přírodu zdevastovalo14.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Správa Národního parku České Švýcarsko v uplynulých týdnech vyhodnotila výsledky expertních studií (viz níže) zaměřených na dvě často diskutované lokality národního parku – Edmundovu soutěsku a Gabrielinu stezku. Obě jsou charakteristické příkrými skalními svahy porostlými jedněmi z nejpůvodnějších lesů Českého Švýcarska a obě byly v roce 2022 zasaženy rozsáhlým požárem.
Želvy jako bioindikátor: V jejich žaludku lze nalézt pestrou směs plastů. Třeba čarodějnický dráp14.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dlouhodobý výzkum obsahu želvích žaludků nese různé poznatky. Třeba ten, že během deseti let se výskyt plastů v žaludcích želv nezhoršoval, ale byl stabilní. Ukázalo se dále, že želvy jsou při požírání plastů vybíravé: preferují plasty barvou připomínající listy, čiré nebo bílé. Jinými slovy, požírají plasty, které si mohou snadno splést se svou přirozenou potravou. Tak se do břicha jedné z nich zřejmě dostal i gumový čarodějnický dráp. Vypadá trochu jako krabí klepeto. O plastových nálezech v žaludcích želv informují vědci v žurnálu Marine Pollution Bulletin.
Seriál o popírání klimatické vědy, díl I.: Vznik klimatické vědy13.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Problematika klimatické změny je v mnoha zemích silně společensky polarizované téma. Nebylo tomu ovšem tak vždy a nestalo se tak samo od sebe. Minimálně část role má vznik organizovaného hnutí popírající poznatky klimatické vědy. Následující série tří článků, která vychází z nedávno publikovaného briefing paperu Klimatýmu Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) a který se zaměřuje na to, jak informační zkreslení a manipulace slouží jako politické nástroje na ochranu ekonomických, politických, ale i ideologických zájmů.
Na pohled přijdou lidem chutnější potraviny, jejichž obrázky vygenerovala AI12.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Vědci z Oxfordské univerzity mají zajímavý objev: spotřebitelé obecně dávají přednost obrázkům potravin generovaným umělou inteligencí před obrázky skutečných potravin, zejména pokud si nejsou vědomi skutečné povahy potravin. Podle vědců by produkce obrázků potravin vylepšených umělou inteligencí mohla vést k nerealistickým očekávání spotřebitelů, jak má vypadat přírodní potravina. Zjištění byla publikována v časopise Food Quality and Preference.
Řidiči pozor! Začíná jarní migrace žab12.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Teplé podvečery předznamenávají začátek jarní migrace žab na trdliště. Jejich pouť ale může být nebezpečná, zejména pokud při své cestě musí překonat pozemní komunikaci. Každoročně jich množství skončí pod koly aut. Aby tomu tak v Krkonoších nebylo, se starají pracovníci Správy KRNAP, kteří pečují o kilometry trvalých i dočasných zábran.
K čemu jsou dobří velcí kopytníci? K obohacování půdy o živiny i k ukládání uhlíku10.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Přirozená pastva velkých kopytníků vede k ukládání uhlíku do půd v podobě stabilních organických komplexů. Díky tomu mohly v dobách před expanzí člověka na všech kontinentech žít milionová stáda velkých býložravců, aniž by jejich trávicí procesy zahltily atmosféru skleníkovými plyny, což je dnes dáváno za vinu chovům domácího skotu. Toto zjištění pracovníků Biologického centra Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity otiskl Journal of Environmental Management.
|
reklama |