PřírodaInvazní rostliny jsou ekologická bomba. Ale časovaná, zjistili vědci. ‚Výbuch‛ umí odložit i o stovky let9.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jitrocel kopinatý je u nás zcela běžná rostlina. V USA ale patří mezi zavlečené, invazní rostliny. V novém prostředí se dokáže držet zpátky velmi, velmi dlouho. Než se naplno projeví jeho invazní potenciál a způsobí ekologickou spoušť. Podobně to je s celou řadou dalších invazních rostlin po celém světě. Vyplývá to z nové studie, vedené Kalifornskou univerzitou v Davisu.
Extrémně brzké rašení habrů. V Lanžhotě letos vyrašily už 7. března, nejdřív za 74 let pozorování8.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Habry obecné letos v Lanžhotě na Břeclavsku vyrašily už 7. března. Takto extrémně brzké rašení vědci za 74 let pozorování dosud nezaznamenali. Rekordně brzy přitom habry vyrašily i loni, letos však ještě o deset dnů dříve. Podle bioklimatoložky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe Lenky Bartošové se jedná o jednoznačný dopad nezvykle vysokých únorových teplot, které se po celý měsíc pohybovaly okolo deseti stupňů Celsia.
Jaké jsou perspektivy jedle obrovské v Čechách?8.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Tradiční součástí strategie evropského lesního hospodářství je využívání introdukovaných dřevin. V Evropě je po douglasce tisolisté za jednu z nejúspěšnějších introdukovaných dřevin považována jedle obrovská, v některých podmínkách až s invazním potenciálem. Aktuálně zde roste na celkové ploše 10 459 ha, v České republice (ČR) pak na 1508,96 ha. Avšak i porosty nepůvodních dřevin jsou kontinuálně vystaveny projevům změny klimatu a postupně začíná být zřejmé, že bude nutné jejich dříve doporučenou regionální druhovou a provenienční strukturu podrobit novému přezkoumání.
Pokud patříte mezi velké producenty metanu, možná byste se měli začít (konečně!) bát7.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
České lesy se staly jednotvárnějšími. Pestřejší otevřené lesy dlouhodobě mizí6.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nová studie zpracovaná vědci Botanického ústavu AV ČR ukazuje, že v českých lesích postupně došlo k výraznému posunu v biodiverzitě rostlinných společenstev. Výsledky studie potvrdily postupný přechod od pestřejších lesů k jednotvárnějším, převážně stinným porostům, které jsou také bohatší na živiny. V otevřených lesích se ale koncentruje více ohrožených druhů rostlin i živočichů, proto je jedním ze závěrů výzkumu i doporučení k aktivnímu managementu těchto stanovišť. Výsledky byly publikovány v časopise New Phytologist.
Kdo uzdraví naše lesy a pole? Chytří hospodáři5.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Naše krajina churaví. Ačkoli horské lesy jsou povětšinou zdravé, zejména v nížinách umírá život v půdě, kterou postupně splachuje voda do řek. Taková krajina bude obtížně odolávat klimatické změně. Musíme začít myslet progresivně, hospodařit regenerativně a zavádět agrolesnické postupy. A musíme si uvědomit, jak moc naše města potřebují zeleň.
Kdo má rád hodně staré lískové oříšky? Archeologové třeba4.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Kdybychom mohli stát v krajině, kterou naši mezolitičtí předkové nazývali domovem, co bychom kolem sebe viděli? Vědci vymysleli metodu analýzy zachovalých skořápek lískových ořechů, která nám napoví, zda byla mikrostanoviště v okolí archeologických nalezišť hustě zalesněná, nebo otevřená a podobná pastvinám. To by nám mohlo pomoci pochopit nejen to, jak vypadalo místní prostředí před tisíci lety, ale i to, jak člověk v průběhu času ovlivňoval jeho životní prostředí.
Tůně na Josefovských loukách hýří životem. Nový ptačník předčil očekávání3.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Významný nárůst v početnosti mokřadních ptáků, obojživelníků a vážek i rozloze cenných rostlinných společenstev zaznamenala Česká společnost ornitologická (ČSO) po vytvoření tříhektarového mokřadu v ptačím parku Josefovské louky. Novou soustavu tůní a ostrůvků tu ornitologové vytvářeli téměř dva roky, v třetím roce vyhodnotili její přínos a výsledky byly nad jejich očekávání. Zaznamenali nejenom velký nárůst v počtu pozorovaných druhů, ale především tu mnohé z nich úspěšně vyvádějí mláďata, což je nejdůležitějším ukazatelem úspěšnosti projektu. Na 9. března ČSO připravuje jeho slavnostní zakončení s exkurzí a prohlídkou nových tůní.
Co se v roce 2023 událo v mokřadech na Praze 12?2.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V minulém roce to v mokřadech v péči Ekocentra Koniklec žilo méně, než by se nám i stálým obyvatelům z říše rostlin a živočichů líbilo. Nelehká doba se podepsala i na péči o přírodně cenná pražská zákoutí a nezbývá než doufat, že do let následujících bude rozsah činností mokřadům prospěšných opět stoupat. Přes nepříznivou situaci však aktivity na rozhraní souše a vody neutichly úplně.
Kvůli ústupu ledovců rozkvétá v horských řekách mikrobiální život1.3.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ústup ledovců způsobuje „zelenou proměnu“ řek. Takový je závěr týmu vědců z EPFL v Lausanne a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který právě publikoval článek v prestižním časopise Nature Geoscience. Jejich pozorování vychází ze vzorků sbíraných ze 154 horských řek napájených ledovcem po celém světě v rámci projektu Vanishing Glaciers (Mizící ledovce), který financuje Nadace NOMIS.
|
reklama |