PřírodaCertifikovaný návod na záchranu české přírody28.1.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ministerstvo životního prostředí certifikovalo dokument Metodika přirozené pastvy velkých býložravců poskytuje návod k přírodě blízké a finančně efektivní ochraně velkých krajinných celků, který pomůže výrazně zlepšit ochranu přírody v České republice. Informuje o tom Dalibor Dostál ze spolku Česká krajina.
Nekrmte nám zvířata, vyzývají zoologické zahrady. Zabíjíte je27.1.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dává Iniciativa Evropské komise týkající se opylovačů naději?26.1.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V roce 2018 vydala Evropská komise Iniciativu EU týkající se opylovačů. Jedná se o dokument velmi zdařilý, který má jednu jedinou vadu. Opatření uvedená v příloze této iniciativy měla být prováděna do roku 2020. To se bohužel nestalo. Každopádně se aktuálně začíná něco dít, tak uvidíme, kam se to posune.
Pes, nejteplejší přítel člověka. Chlupatá plemena vyšlechtili domorodci kvůli srsti26.1.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nestává se často, aby k bádání nad historií u jednoho stolu zasedli vědecké kapacity molekulární a evoluční biologie, antropologie a archeologie. Zvlášť, když jde o minulost psího plemene, které se do současnosti dochovalo jen v podobě vzorku kůže uložené v muzeu. Jenže za jedním dlouhosrstým psím plemenem stojí silný příběh.
Čeští botanici předpovídají, co bude v budoucnu trápit tropické lesy a co severské lesy. Oba čeká něco jiného25.1.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Zatímco tropické lesy budou podle předpovědi v budoucnu více sužovat požáry a větrné bouře, v severských lesích naopak může oheň a vítr hrát menší roli než dnes, větší vliv však budou mít škůdci a choroby. To je jeden ze závěrů studie vědců a vědkyň z Botanického ústavu AV ČR, kteří vytvořili mapy současných i budoucích příčin narušení lesa. Díky mapám bude možné lépe předpovídat změny v lesích po celém světě.
Kanál se solárními panely? Nápad, který razila Indie, se slávy nedočkal24.1.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jsou golfová hřiště budoucností ochrany přírody? Záleží, kde vzniknou23.1.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Dá se z PET lahví ekologicky vyrábět elektronika? Vědci z FEL ČVUT a VŠCHT zkoumají, kudy na to22.1.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V roce 2021 bylo celosvětově vyprodukováno 57,4 milionů tun elektronického odpadu, celkový objem produkce roste v průměru o dva miliony tun ročně. Přitom jen 17,4 procent elektronického odpadu se sbírá a řádně recykluje. Připravit alternativní proces výroby elektronických komponent, který bude šetrnější k životnímu prostředí, je cílem výzkumníků z katedry elektrotechnologie FEL ČVUT a ústavu polymerů VŠCHT Praha. Jako perspektivní materiál pro náhradu velmi obtížně recyklovatelných epoxidových pryskyřic se jeví polymery využívané pro 3D tisk.
Zachrání elektroauta budoucnost? „Pro celý průmysl je to velká šance nastartovat se jiným směrem,“ tvrdí mluvčí automobilky21.1.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Elektromobilita je důležitým tématem už 30 let. „Vnímám tuto změnu jako jednu z několika, které tady byly za poslední desítky dekád, a je dobře, že jsme u toho,“ konstatuje Štěpán Řehák, mluvčí komunikace produktu společnosti Volkswagen. Zeptaly jsme se ho na palčivé otázky týkající se ekologického hlediska elektromobilů. S nimi se pojí několik předsudků ohledně jejich praktického využití v budoucnu.
Je česká krajina zdravá? Satelitní snímky mluví jasně20.1.2024 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Naše krajina nevzkvétá. Naši odborníci pomocí satelitních snímků zhodnotili její stav a výsledky mluví za vše. Půda umírá, stromy chřadnou, voda mizí, teploty stoupají. Velkou měrou za to může konvenční hospodaření, které způsobilo odlesnění krajiny, pokles biodiversity a erozi půdy. Jestli chceme, aby nás naše krajina dál živila, poskytovala nám útočiště či prostou krásu k odpočinku, měli bychom ji uzdravovat. Přečtěte si první ze tří dílů našeho miniseriálu. Dnes o celkovém potenciálu krajiny, ve které žijeme.
|
reklama |