PřírodaOrnitologové našli na Břeclavsku otrávené dva orly královské a dva luňáky červené22.12.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jak si řešením povodní nezpůsobit další problémy. A ještě získat mošt a křížaly22.12.2023 | DUBENEC
(Ekolist.cz)
„Tohle je první místo, kam musíte jet, když hrozí povodeň,“ ukazuje starosta Dubence Jaroslav Huňat údolní potok, kde se stéká voda ze svou svahů. Najít lék na záplavy patřilo k jedněm z velkých úkolů jeho starostování v Dubenci. Na jednu stranu to nebylo těžké: dnes se ví, co v krajině změnit, abyste předešli záplavám. Existuje i zavedený způsob, jak to udělat – pozemkové úpravy. A přesně ty Dubenec využil. Stejně jako jiné obce. Přesto je tu několik důvodů, proč právě v Dubenci hledat inspiraci.
Jak na lepší odolnost měst na projevy změny klimatu? Pomůže sdílení dobré praxe21.12.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Sucho, vlny veder, přívalové deště způsobující povodně, silný vítr, časté změny počasí a další extrémy jsou již dnes typickým projevem klimatické změny v Evropě. Dopady změny klimatu ovlivňují kvalitu života, zdraví lidí a způsobují i ekonomické škody. I proto Evropská komise ve svém programu LIFE začala v posledních letech dávat větší důraz na projekty, které mají za cíl řešit klimatickou agendu. A to jak mitigační, která vede ke snižování emisí skleníkových plynů, tak adaptační směřující k posílení kapacit měst, obcí, regionů i států k adaptování se na dopady klimatické změny.
Fotogalerie ze dvou pražských přírodních pokladů20.12.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Mohl by být korkovník amurský rozšířenějším stromem v našich lesích?16.12.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Využití nepůvodních dřevin a problémům s tím spojených je v evropských zemích věnována rostoucí pozornost. V lesním hospodářství členských zemí EU je v současné době rozšířeno více než 150 nepůvodních druhů dřevin introdukovaných z mimoevropských oblastí. Ještě větší množství nepůvodních druhů je v Evropě rozšířeno v různých okrasných parcích, arboretech apod.
Jak dostat rodinu na výlet po kopcích Českého středohoří? Nalákejte ji na geolokační hry15.12.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Strmé kopce sopečného původu, hluboká údolí, lesnaté svahy, stepní stráně i staré sady v okolí historických obcí. To všechno nabízí úchvatná krajina Českého středohoří, která přímo vybízí k výletům. A není lepší výlet než s erudovaným průvodcem, kterého díky projektu LIFE České středohoří můžete mít ve své kapse. Zábava, ponaučení a objevování krásných míst, to všechno přináší aplikace GEOFUN, ve které bylo vytvořeno deset zajímavých geolokačních her.
Odstraňování drápů kočkám: čím větší druh, tím anatomicky ničivější účinek14.12.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Odborně se zákroku, při kterém je zvířeti odstraněn dráp, říká onychektomie. Není to zastřižení části drápu, je to jeho úplné odstranění včetně poslední kosti, ze které vyrůstá. Je to zákrok nevratný, a jak popisuje nedávná studie amerických vědců, na tygry a jiné velké kočky má větší dopad než na menší kočkovité šelmy. Ani těm však odstranění drápů neprospívá.
Dvě věci jsou pro zavedení přírodě blízkého hospodaření v brdských lesích důležité. Stavy spárkaté zvěře a myšlení lesnického personálu13.12.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Od prvního dne letošního roku spustily Vojenské lesy a statky ČR (VLS) společně s partnery pětiletý mezinárodní projekt s názvem LIFE Adapt Brdy, zaměřený na adaptaci lesních ekosystémů na změnu klimatu. Jde o první tuzemský projekt z programu LIFE realizovaný na lesních pozemcích. Jeho cílem je plošné zavedení přírodě blízkého způsobu hospodaření, včetně využití principů výběrného hospodářského způsobu ve vhodných lokalitách. Díky tomu se zahájí přeměna převážně stejnověkých monokulturních porostů na druhově, věkově i prostorově strukturované lesy, které budou méně ohrožené výkyvy klimatu.
Jaký je stav evropské legislativy o obnově přírody? A jak se změnilo Nařízení EU o obnově přírody?11.12.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Seminář o stavu evropské legislativy o obnově přírody je reakcí na pro řadového pozorovatele komplikovaný proces projednávání legislativy EU k obnově evropské přírody. Proces, který se i přes nejednoznačný, ba přímo napínavý průběh blíží na půdě Evropského parlamentu ke svému završení. Zajistí výsledek dostatečně účinné kroky k uvedení degradovaných ekosystémů na cestu obnovy? A vůbec, zajistí jejich obnovu do roku 2050? A co to bude znamenat pro českou přírodu a obyvatele naší republiky? To vše diskutovali odborníci z Čech a Slovenska, odborníci z ministerstev, z politické, akademické i neziskové sféry.
Jak zabránit prachovým bouřím v okolí dálnice D2? Stát si nechal zpracovat studii10.12.2023 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Okolí dálnice D2 z Brna do Bratislavy je každé jaro a podzim sužované prachovými bouřemi. Prachové bouře obtěžují lidi v obcích, ale jsou nebezpečné i pro dopravu na dálnici. Státní pozemkový úřad (SPÚ) nechal zpracovat studii, která má zmapovat větrnou erozi v daném území a najít možnosti, jak prachové bouře omezit. Pomoci mají větrolamy.
|
reklama |