Zprávy zelené domácnosti
Hlavní město i v letošním roce pokračuje v přidělování dotací pro náhradu kotlů na pevná paliva v rodinných domech ekologičtějšími způsoby vytápění. Podle úterního rozhodnutí Rady hl. m. Prahy obdrží v rámci dotačního programu "Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze - pořízení ekologického vytápění v domácnostech II", zjednodušeně nazývaného Kotlíkové dotace, dalších 28 žadatelů prostředky v celkové výši téměř 3,3 milionů Kč. Informoval o tom Magistrát hl. města Prahy.
Jaká jsou možná zdravotní rizika plastových částic v pitné vodě? Světová zdravotnická organizace (WHO) nyní hledá odpověď. Mikroplasty se totiž objevují všude, v kohoutkové vodě, pivu, mořské soli nebo rybím mase. A jak zjistili výzkumníci z univerzity v New Yorku, jsou přítomny také v „nezávadné“ balené vodě. Co to ale znamená? Podrobnosti píše BBC.
Ubíjejí vás letní vedra? Pak raději necestujte v létě do Indie. V roce 2016 se tam teploty vyšplhaly na 51 °C a na přehřátí organismu tu zemřelo 1600 lidí. Letos to bude nejspíš podobné. Vlastnit klimatizaci se tak nejen ve vyhřátém Rádžasthánu stává životní nezbytností. Což je problém. Více zapojených klimatizací znamená více emisí skleníkových plynů. A tím pádem také více tepla. Referuje o tom ScienceMag.
Recyklované plasty mohou být docela vážný problém. Mohou v něm být přítomny látky poškozující nervový systém, imunitu a ohrožující plodnost mužů. Škodlivé látky se objevují ve stavebním materiálu, kobercích, nádobí, kadeřnických pomůckách nebo hračkách pro malé děti tím, že zpracovatelé plastů použijí jako surovinu plasty, které tyto škodliviny obsahují kvůli omezení hořlavosti. Recyklaci toxických plastů firmám povoluje současná evropská legislativa. Informuje o tom Arnika. Řešením je podle ní zákaz využívání toxických plastů.
Celosvětová produkce a spotřeba živočišných produktů se musí snížit na polovinu, pokud se má lidstvo vyhnout nebezpečným dopadům změn klimatu a dodržet závazky plynoucí z Pařížské klimatické dohody. Pokud se na stravovacích návycích lidí nic nezmění, bude zemědělství v příštích dekádách zodpovědné až za 52 % všech skleníkových plynů, celých 70 % přitom připadá na živočišnou výrobu. Vyplývá to z nové studie, kterou v pondělí zveřejnila organizace Greenpeace.
26.1.2018 07:23 | ŽATEC
( ČTK)
V Žatci začne letos výstavba nového sběrného dvora. Investice za 24,2 milionu korun zajistí lepší podmínky pro likvidaci odpadu bez nutnosti zvedat ho do vysokých kontejnerů. Nový sběrný dvůr bude také prostornější a lépe přístupný autem, uvedl v tiskové zprávě mluvčí žatecké radnice Tomáš Kassal.
23.1.2018 14:57 | PRAHA
(Ekolist/ČTK)
Karlovarské minerální vody jsou největším dodavatelem nápojů na českém trhu. Jsou tedy i největším dodavatelem PET obalů. Ty v lepším případě končí ve žlutých kontejnerech na plast, v horším případě pohozené v lese. „Chceme to změnit. Byl bych rád, kdyby se všechny naše obaly recyklovaly. A ne jen 80 % z nich, ale všechny,“ řekl dnes ředitel Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasqual. A současně oznámil vznik pracovní skupiny, jejímž úkolem je nalézt takovou obalovou politiku, která bude mít uzavřený materiálový tok. Jak to bude vypadat, se ještě neví, nicméně už teď je víceméně jasné, že se to neobejde bez zálohování PET obalů. Jeho výše se ještě neví, ale podle Pasquala bude muset být taková, aby byla motivační.
Praha bude mít své místo, kam budou lidé moci odkládat věci, které je ještě škoda vyhodit, ale už se jich chtějí zbavit. A jiní lidé si je budou moci za malý poplatek koupit. Takzvané Re-Use centrum má sloužit k předcházení vzniku zbytečných odpadů. Inspiraci si Praha vzala z rakouské Vídně.
Je možné vinit z rizikového chování mládeže dospívání ve špatném ovzduší? Lehce kontroverzní studie Jihokalifornské univerzity (USC) tuto možnost připouští. Toxické částice ve znečištěném ovzduší se promítají do postupného poškození mozku a mohou podle autorů také negativně ovlivňovat emoce a rozhodnutí adolescentů. Informuje o tom Jihokalifornská univerzita.
2.1.2018 09:25 | PRAHA
( ČTK)
Obchodníci od včerejšího dne nemohou lidem dávat zdarma k nákupu plastové tašky. Bezplatné můžou zůstat jen tenké sáčky, například na pečivo či masné výrobky. Nové pravidlo zavádí novela zákona o obalech, která má v návaznosti na předpisy Evropské unie omezit objem plastového odpadu.
|
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
18.10.2024 | Luboš Pavlovič
|