Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Novinář Jonty Bloom si ve svém krátkém textu uveřejněném na webu zpravodajství BBC klade otázku: „Proč je dnes těžké cokoliv opravit nebo recyklovat?“ a při hledání odpovědi objevuje svět, který mu byl dosud neznámý. Což je paradoxní zvážíme-li, že se jedná o odborníka na politiku Evropské unie, stejně jako na výrobní byznys a mezinárodní obchod. Protože právě tyto tři základní prvky jsou jednou z příčin toho, proč je kolem nás tolik neopravitelného odpadu.
Rádi byste svému dítěti dali jméno blízké přírodě? V českém prostředí se to nejeví jako úplně snadná věc. Jmen, která přímo odkazují na zvířata nebo květiny, se v češtině moc neužívá. Alespoň na první pohled. Když se ale pustíme trochu do bádání o původu jmen, například v knize Miloslavy Knappové Jak se bude vaše dítě jmenovat, můžeme být překvapení, kolik jmen je v původních jazycích ve skutečnosti přírodou a přírodními jevy inspirovaných.
Za dlouhotrvajících mrazů nebo vysoké sněhové pokrývky si ptáci potravu obstarávají obtížně a potrava nabídnutá lidmi jim přijde vhod. Abychom jim však opravdu pomohli a nenapáchali více škody než užitku, je dobré znát pár základních pravidel, připomínají ochránci přírody.
Jehličí se z vánočního stromku dříve nebo později začne přesouvat pod vánoční stromek. A dříve nebo později se odhodláte a stromek odstrojíte a ... vyhodíte. Rozhodně jej ale necpěte do kontejneru na směsný odpad. Zbytečně by tam překážel. Pražský magistrát radí, že vánoční stromek máte nechat u kontejneru.
26.12.2016 | OLOMOUC
( ČTK)
Až tři desítky druhů ptáků mohou v tomto období pozorovat lidé, kteří pomáhají v zimě opeřence přikrmovat. Podle moravských ornitologů mezi ně patří především sýkory koňadra a modřinka, zvonek zelený či vrabec polní. Milovníky přírody, kteří ptákům chtějí během zimy pomoci, však odborníci nabádají ke správnému přikrmování. Zájemcům mohou pomoct i s určením druhů.
Více než jeden a půl roku se české domácnosti učily, jak a proč mohou snížit své účty za energii a přispět k ochraně klimatu. Přiměl je k tomu mezinárodní projekt SPIRIT, do něhož bylo kromě České republiky zapojeno ještě Irsko, Francie, Belgie, Itálie, Švédsko a Rakousko. Za českou stranu vedl projekt Ekologický institut Veronica. 573 českých domácností se zavázalo uspořit celkově téměř 1000 MWh energie. To odpovídá 450 tunám CO2. Ukázalo se, že největší nešvar českých domácností pak je přetápění obýváků.
Svátky klidu a míru jsou za dveřmi a řada lidí zvažuje pořízení domácího mazlíčka. Mnoho dětí si přeje pod stromečkem najít štěně. Předvánoční čas jsou proto žně pro množitele psů, nakupování štěňat přes inzerát v tomto období vzkvétá. Spolek OBRAZ před nakupováním štěňat přes inzerát varuje a doporučuje vzít si psa z útulku.
Zima je opět tady a tak je nejvyšší čas připravit krmítko pro drobné pěvce, kteří u nás zůstávají přes zimu. Pozorování a přikrmování ptáků se věnuje stále více lidí, ale ne každý ví, co mají ptáci v zimě nejraději a co v žádném případě do krmítka nepatří. Podle odborníků z Moravského ornitologického spolku můžete na krmítku pozorovat až 30 druhů ptáků.
Na to, abychom se mohli chovat ekologicky a být šetrní k přírodě, nemusíme o Vánocích ani chodit do lesa, ale můžeme přispět i jinak. Například koupí vánočních stromků s FSC certifikátem, které pocházejí z lesů, kde se hospodaří přírodě blízkým způsobem. Nebo jehličnanem v květináči.
Ani v předvánočním shonu nezapomínejme na naši planetu a vyhýbejme se výrobkům s palmovým olejem, apelují ochránci přírody. Měli bychom podle nich odolat nabídce levných tuků a upéci si skutečně poctivé cukroví z tradičních ingrediencí, jaké používaly naše babičky. Tedy především másla.
|
|