Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Ministerstvo životního prostředí spouští druhou vlnu kotlíkových dotací. Jejich smyslem je zlepšit kvalitu ovzduší v České republice a díky úspornému provozu ušetřit i peníze domácnostem. Mezi kraje bude v druhém kole kotlíkových dotací rozděleno 3,4 miliardy korun. Ty je následně přerozdělí mezi občany prostřednictvím svých krajských výzev. Pro domácnosti to značí další šanci získat dotaci na nový plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu či automatický kombinovaný kotel.
Nastává jaro, které je spojováno s dobou výsevů nejrůznějších druhů rostlin a zejména zeleniny. Problémem bývá padání klíčních rostlin, které pro pěstitele představuje doslova katastrofu. Existují však možnosti, jak tomuto problému předcházet či jak s ním bojovat.
Přesně za měsíc se desetitisíce dobrovolníků v Česku vydají udělat dobrý skutek. Nejen pro přírodu, ale i pro sousedy, pro své děti, pro čisté životní prostředí, pro svůj pocit odpovědnosti. Dobrovolnický úklid toto všechno v sobě má, lákají k zapojení do velké úklidové akce organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
V létě spustil Český svaz ochránců přírody aplikaci Zachraň zvíře, leč jen pro platformu iOS. Včera ve spolupráci se studenty Univerzity Hradec Králové spustili i aplikaci pro rozšířenější platformu OS Android. K čemu aplikace je? Když v přírodě nebo ve městě narazíte na zraněné zvíře, můžete se díky aplikaci spojit s nejbližší zvířecí záchrannou stanicí. Nemusíte tak ztrácet čas voláním hasičům či městským policistům, prostě se rovnou spojíte s odborníky.
Na jaře, po roztátí sněhové pokrývky, může mít váš trávník problém s plísní sněžnou, která kazí jeho vzhled. Je považována za jedno z největších rizik pro trávník. Jsou však způsoby, jak se této chorobě bránit.
Rádi byste nakupovali čerstvé lokální potraviny? Nebo podpořili české zemědělce hospodařící způsobem šetrným k půdě i přírodě? Řešením by pro vás mohlo být komunitou podporované zemědělství (KPZ). Tedy partnerství vytvořené mezi skupinou spotřebitelů a farmářem. V příručce Zapoj se do KPZ, kterou vydala na podzim PRO-BIO LIGA, najdete podrobný návod, jak na to. Právě zimní měsíce jsou totiž pro rozjezd přímé spolupráce mezi zemědělci a jejich odběrateli nejlepší.
Pokud se děsíte představy, že budou vaše ovocné stromy napadeny sviluškou, můžete zvolit ochranu v podobě aplikace dravého roztoče Typhlodromus pyri, který je pro tohoto savého škůdce přirozeným nepřítelem. Svilušky si v posledních letech proti chemické ochraně vytvořily odolnost. Použití dravých roztočů tento problém řeší a je navíc šetrné k přírodě. Právě teď je ideální doba na aplikaci.
Jak se tak přesouváme do stále lépe vybavených a skvěle izolovaných domů a bytů a „zvyšujeme“ tím svůj životní komfort, objevují se jiné problémy, které původně nebyly zřejmé. Jedním z často diskutovaných jsou zvýšené hodnoty oxidu uhličitého, které nepříznivě působí na naše zdraví a kterým se vystavujeme téměř každý den právě při pobytu v uzavřených místnostech.
Pokud se nemůžete dočkat houbařské sezóny, není třeba zoufat. Na houby se dá jít i v zimě. Sbírat můžeme hlavně druhy rostoucí na dřevě. Tyto „zimní" druhy hub jsou ceněny také pro své léčivé a protirakovinné účinky.
Ministerstvo životního prostředí se v dubnu chystá spustit nový dotační program. Jeho prostřednictvím chce podpořit šetrné hospodaření s vodou, informuje server iDnes.cz.
|
|