Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Stačí pár žaludů a větviček, tavná lepicí pistole, trochu fantazie a trpělivosti. Koho omrzela tradiční zvířátka z kaštanů, může zkusit postavičky z dubových plodů.
Program takzvané kotlíkové dotace má za cíl především snížení emisí. Dotace se týká jen kotlů s nejvyšší účinností a nízkými emisemi – nový kotel může mít o řád nebo o dva méně emisí, než starý. Sousedé to jistě ocení. Pro uživatele je ale důležitý také komfort a nižší spotřeba paliva.
Komunitní web Opravárna rozšiřuje síť svých sběrných míst v ulicích. Po otevření svých prvních servisních míst se spojuje s kavárnami. V takzvaných „OpraKavárnách“ mohou lidé opravářům předat drobnou elektroniku, telefony nebo tablety
Více než 1300 geologických zajímavostí obsahuje mapa České geologické služby. Mezi zaznamenanými lokalitami jsou čistě přírodní úkazy i místa ovlivněná člověkem nebo geologické expozice. Všechny z nich se mohou stát cílem vašeho výletu.
Některé školy organizují ekosoutěže ve sběru víček od PET lahví, objevují se i charitativní sbírky víček. Na první pohled se sbírání víček od PET lahví může jevit jako bohulibá činnost, v posledku je to z environmentálního i ekonomického hlediska nesmysl, říká Petr Ledvina z brněnské ekoporadny Veronica. Ministerstvo životního prostředí tyto sbírky naopak hodnotí pozitivně.
13.10.2015 | PRAHA
(oEnergetice)
Úspory tepla a tedy i nákladů na vytápění lze dosáhnout mnoha způsoby: zateplením fasády, výměnou oken nebo například instalací rekuperační jednotky. Na letošním ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu byla prezentována další účinná možnost dosažení provozních úspor otopných a chladicích systémů – vyčištění vnitřních povrchů soustavy.
Madeleine Somervilleová je Kanaďanka, blogerka a autorka knihy „ Méně je všechno, co potřebujete“. Madeleine Somervilleová je také žena, která na mytí svých vlasů nepoužívá šampon. Už víc jak pět let. Prostě se jednou rozhodla, že ho přestane kupovat – jako další krok své dobrovolné skromnosti a ohledu k přírodě.
Na podzim upadají dřeviny do jakéhosi spánku a pozastaví svůj růst. Není už tedy vhodná doba na řez dřevin, upozorňují odborníci z botanické zahrady v pražské Troji. Podzimní měsíce jsou naopak vhodné pro jejich výsadbu.
Stříhat, nebo nestříhat? Co udělat po sezóně s muškáty? Půda, ta si na podzim poradí sama. Nebo ne? Eduard Chvosta, hlavní zahradník Botanické zahrady v pražské Troji, se snaží zahradníkům poradit. Připravil pro ně seznam pěti omylů panujících o podzimní péči o zahradu.
Každý podzim a začátek zimy je stejný: lidé bezhlavě sbírají ježky v domnění, že je tak zachraňují před smrtí. Je to však velký omyl a lidé tak napáchají více škody než užitku. V záchranných stanicích, které ježky přesto přijmou, se pak hromadí desítky strávníků, které není snadné uživit. Přitom by se o ně Matka příroda postarala nejlépe bez dalších zbytečných výdajů, které pak schází stanicím jinde.
|
|