Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Výměna oken, nový úsporný kotel nebo zateplení střechy či stěn, to jsou všechno známé a často doporučované triky, jak ušetřit peníze za vytápění. Na co se ale zapomíná, jsou vstupní nebo i vnitřní dveře v domech a bytech.
Je to trochu zmatek a čert aby se v tom vyznal. Z původně informačně elegantního značení energetické úspornosti spotřebičů vzniká nepřehledný hybrid. Od začátku prosince platí, že se na trh nesmí uvádět myčky, pračky a lednice, které mají „A“, protože už je to málo. K mání by měly být jen spotřebiče s A+ až A+++, které jsou momentálně nejúspornější.
Je to vcelku častá příčina sousedských sporů. Pan Nývlt se rozhodne vysázet si na svém pozemku hned u hranice s pozemkem pana Nováka túje (nebo jakékoliv jiné stromy). Jenže pan Novák z toho má radost jen pramalou. Až dosud se proti vysázení mohl bránit jen těžko. Od ledna může po panu Nývltovi chtít, aby stromy nesázel, protože pro to má rozumný důvod, případně aby stromy sázel až od určité vzdálenosti. Nový občanský zákoník přináší některé novinky, které mohou pomoci těm, kdo se nechtějí dívat, jak sousedův strom prorůstá plotem a kořeny boří dům.
Jsou lidé, kteří by na sebe nikdy nevzali nic, co na sobě už nosil někdo jiný. A jsou tací, kteří obchod s oblečením z druhé ruky občas navštíví, když potřebují ušetřit nebo hledají něco neobvyklého. Pak jsou ale lidé, kteří nákupu v second handech, bazarech nebo vintage obchodech doslova propadli. Proč? Existuje minimálně deset důvodů.
V poslední době mohly malé zahrádkáře vyděsit zprávy a petice upozorňující na „bruselský diktát“ a plán EU zakázat pěstování a vyměňování si vlastních semínek. Podle odborníků, kteří se evropskou legislativou zabývají, však lidé obavy mít nemusí. Nové nařízení se sice připravuje, má ale pravidla pro nakládání se semeny naopak spíše zjednodušit.
Topná sezona je na spadnutí a brzy bude potřeba doma trochu přitopit. Jestli máte doma wawky, zkontrolujte předem, zda se přes léto ve vývodní rouře neubytovali netopýři. Začátek topné sezony by je totiž stál život.
Pomalu ale jistě se blíží čas padajícího listí a silonových punčoch... a taky ok v nich. Dá se jejich vyhazování alespoň trochu omezit?
Včelaře si asi většina lidí představuje jako staršího pána. To ale vůbec neznamená, že je včelaření čistě mužská záležitost. Žen-včelařek sice tolik není, ale přesto i u nás najdete nadšené včelařky, pro které je včelaření novým koníčkem. Jsou tu však i zkušené včelařky chovající včely ve velkém. Několik žen chová včely také v samotném centru Prahy.
Letní pařáky pominuly a chladnější počasí dává tušit, že se blíží topná sezóna. A je načase provést údržbu topného systému a připravit se na zimu. Konec konců, dobře fungující a vyladěný topný systém vám může ušetřit peníze za vytápění. Na co tedy při údržbě topení nezapomenout?
Mít včely je radost i starost. A někdy docela i náročná. Po odborné i finanční stránce. Musíte si pořídit nejen úly a medomet pro stáčení medu, ale také pravidelně obměňovat rámky a mezistěny. A nebo na to můžete jít úplně jinak, jednoduše a levně. Obdobným způsobem, kterým se u nás včelařilo stovky let.
|
|