Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Je to docela snadné. Prostě přes počítač nebo chytrý telefon naťukáte, co potřebujete koupit, určíte si den i hodinu, kdy má nákup dorazit. Nákup vám řidič vynese až před dveře bytu. Zaplatíte kartou a nákup je váš. Ušetří to čas a nervy. A pokud byste jinak vyrazili na nákup vlastním autem, tak závoz nákupu až do domu šetří i přírodu.
Lidí žijících ve městech přibývá, města se zvětšují, zeleně a prostoru pro pěstování v nich ubývá. Na druhou stranu jsou ve městech miliony balkonů, teras, parapetů nebo nevyužívaných betonových ploch, které přímo dychtí po osázení a proměnu v „oázu mezi výfukovými plyny“.
Kadibudka. Latrína. Suchý záchod, jehož obsah se čas od času vyveze na kompost. Prostě místo, kam chodili vykonávat svou potřebu generace našich předků a kam ji chodí vykonávat okolo dvou miliard lidí po celém světě i v dnešní době. Toto jednoduché zařízení může pro někoho mít nádech venkovské romantiky a návratu od přetechnizovaného světa zpět k přírodě. Pro jiné je to dobrá inspirace, kterou lze zdokonalit do podoby důmyslných kompostovacích záchodů, jejichž cenovka se pohybuje v řádu desítek tisíc korun. A pro některé odborníky a úředníky je to zdroj zdravotního rizika a návrat do středověku.
Co se děje s autovrakem při likvidaci? A jak je to s likvidací karavanu nebo přívěsného vozíku? Jaké všechny doklady potřebuji pro odhlášení vozu? A za co musíte a za co nemusíte platit?
Člověk se rozhodne vyměnit jen pár dlaždiček na záchodě a rázem je z toho hromada stavební suti. Nabízí se nasypat to do záchoda a spláchnout, ale to se výměna dlaždiček může rázem rozšířit o nečekaně rozsáhlé čištění ucpané mísy. Takže do klasické popelnice? Ani tam. Pěkně to naložte do pytle a odvezte do sběrného dvora. Nebo na chatu a tam založte skalku.
První duben nepatří jen aprílovým žertíkům, ale i všem opeřencům. Už 107 let se tento den slaví Mezinárodní den ptactva. Prvního dubna roku 1906 byla totiž podepsána mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Duben je podle České společnosti ornitologické navíc velmi zajímavým měsícem pro pozorovatele ptáků. Z ČR odlétají poslední zimní hosté, na našem území se zastavují ptáci směřující dále na sever, tažní ptáci ze Středomoří nebo Afriky se vrací na svá hnízdiště a některé druhy již hnízdí.
Velikonoce navzdory padajícímu sněhu klepají na dveře a je pomalu čas začít se připravovat. Byť se po pánské části domácnosti obvykle vyžaduje spíše úplet pomlázky a její pozdější plné využití, není důvodu se bát ani barvení vajíček. Pokud máte, pánové, plné zuby instantních barev z produkce chemického průmyslu, je čas se zamyslet, jak nabarvit vejce přírodně.
I když si letos dává načas, jaro je ve vzduchu: pomalu se probouzí nejen příroda, ale i zahradníci a pěstitelé všeho druhu. Ne všichni však mají dostatek prostoru pro uspokojení svých zahradnických tužeb. Není ale potřeba zoufat. Zahrada, zahrádka nebo i balkónová mini zahrádečka mohou vyrůst do výšky. Pusťte se do vertikálního zahradničení.
Člověku to někdy až rve srdce, pomyšlení, že by to vyhodil nebo prostě dal pryč, z domu. Taková hezká věc, ta se ještě bude hodit, řekne se a strčí se věc do kumbálu, odnese se do garáže nebo strčí na půdu. Nebo někam do kouta. Pod stůl či na skříň. Je to cesta do pekla. Nejlepší věci v lidském životě totiž nejsou věci a čím víc toho máte, tím je víc toho, o co se musíte starat.
Praní prádla v jelením slizu je jednou z nejčastěji zmiňovaných alternativ k praní v klasických pracích prostředcích. Prát můžete i v nastrouhaném jádrovém nebo žlučovém mýdle. Nebo použít tekutý mýdlový prostředek. Spotřebitelský časopis dTest v aktuálním čísle přináší článek o tom, jak tyto alternativy perou. K naší škodě se dočteme jen obecné informace.
|
|