Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Je lepší triko z biobavlny nebo z vlny? Nebo snad dokonce z konopí? A jak poznám, že je skutečně šetrné k životnímu prostředí? Pokud se vám při výpravách za nákupy hlavou honí přesně tyto otázky můžete si nechat poradit na stránkách projektu Umění vybírat. Ty pomohou zeleně naladěným zákazníkům vybrat zboží, které má co nejnižší dopad na životní prostředí.
V dětských panenkách jsou toxické látky, které překračují povolený limit i více než tři sta krát. Upozornila na to ekologická organizace Arnika. Ta radí, aby se lidé při nákupu hraček vyhnuli těm, které jsou vyrobené z PVC.
Od úterý 13. srpna se přestane na účtenkách za malé domácí spotřebiče a elektrozařízení objevovat poplatek za tzv. historický elektroodpad. Velkých spotřebičů jako jsou lednice, pračky, myčky a podobně se to bude týkat až v roce 2015.
Ještě v neděli platilo, že když jste na zahradě měli pořádný strom, pak jste k jeho pokácení potřebovali povolení úřadu. Pořádný strom znamená v řeči čísel obvod kmene větší jak 80 cm, a to v takzvané prsní výšce: ve 130 cm nad zemí. Od pondělí 15. 7. 2013 ale můžete na své zahradě kácet hlava nehlava. Je to jen na vás.
Roční zkušenost s domovním kompostérem na domácí bioodpad: pořiďte si větší kompostér než byste si vybrali. Úzkou lopatu s pořádnou násadou. Jděte do toho, protože to kouzlo rozkladu funguje. A těšte se, kompostér vám třeba připraví překvapení.
Sdílení automobilu více řidiči je například v Německu vcelku běžná věc. U nás tzv. carsharing zatím moc neujal. Jedním z mála funkčních projektů je brněnské Autonapůl. Jde o jakési automobilové družstvo, jehož klientem se může stát kdokoliv. Doposud působilo Autonapůl jen v Brně a Liberci, od středy večer je tato služba dostupná i v hlavním městě.
Když se řekne chov včel, asi si většina lidí představí úl někde na vesnické zahradě a pilné včeličky poletující v krajině rozlehlých polí, luk a zahrad. Chovat včely je ale možné i ve městech, dokonce i v těch největších. Trend městského včelařství dorazil také do Prahy.
Zvuk sekačky na trávu je neodmyslitelnou kulisou těchto dní. Majitelé zahrad pilně udržují pečlivě sestřižené trávníky, majitelé luk se pouštějí do jejich sekání a do sušení sena. Je dobré mít na paměti, že sekačky a křovinořezy každoročně zbytečně zraní spoustu zvířat. Dá se tomu částečně předejít tím, že se pokusíte zvířata vyplašit a dáte jim čas na útěk.
Léto se blíží a nejspíš se už nemůžete dočkat svých zasloužených prázdnin a dovolených a právě plánujete, co ve volných dnech podniknout. Pokud máte po krk přeplněných pláží nebo jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou, ale chtěli byste zažít něco nového a zároveň jste ochotni i ve své volné dny trochu pracovat, existuje řešení. Dobrovolnické tábory.
Jaro je v plném proudu a mláďata savců i ptáků můžete potkat nejen v lese, ale často i ve městě. Setkání s hodným člověkem, který jim chce pomoci, pro ně často končí špatně. Pražská zvířecí záchranka každý den řeší několik případů, kdy člověk ve snaze pomoci „opuštěnému“ mláděti způsobí jeho utrpení či smrt.
|
|