Zprávy zelené domácnosti
Šedesát školních a předškolních zařízení bude letos ve svých jídelnách nabízet biopotraviny z lokální produkce. Zakázku ministerstva zemědělství na zavádění biopotravin do škol v hodnotě 6,5 milionů korun získala společnost Country Life. Projekt má trvat dva a půl roku. Smyslem projektu není jen dostat do jídelen biopotraviny, ale i nastavit jiný vztah mezi školami a ekozemědělci. Jak stojí na webových stránkách projektu, "škola má právo znát svého zemědělce a rodiče mají právo vědět, odkud pocházejí potraviny, které jsou podávány jejich dětem".
Myšlenka tzv. zelených domů je jednou z možností, které by mohly pomoci k zotavení se z ekonomické recese, uvádí server ENN. Zelené domy by se mohly stát perspektivním podnikáním. Již dnes jsou hnacím motorem inovací ve svém oboru, neboť nastavují novou laťku kriteriím účinnosti, přispívají ke spokojenému a zdravému životnímu stylu a pomáhají vytvářet nové pracovní příležitosti, nejen v oblasti administrativy, tzv. zelených límečků.
Nejlepší přítel člověka může být zároveň nejhorším nepřítelem pro životní prostředí, tvrdí kniha novozélandských autorů Roberta a Brendy Valeových. Podle nich má psí miláček horší ekologickou stopu než terénní auto. O moc lépe na tom nejsou ani kočky a dokonce ani křečci nebo rybičky, píše The Times of India.
Týdenní nákup potravin v hodnotě 795 korun nacestoval 68 077 kilometrů, než se dostal na pult českého supermarketu. Petra Pospěchová z Hospodářských novin (HN) pátrala po původu potravin a cestě, kterou musí vykonat, než se dostanou do našich obchodů.
Chemické složení oceánu se mění. Voda absorbuje příliš mnoho oxidu uhličitého (CO2) ze vzduchu a stává se kvůli tomu kyselejší. „Okyselení oceánů je velkou hrozbou pro mořský život a zásobování potravin,“ řekl podle BBC News britský ministr životního prostředí Hilary Benn na klimatickém summitu OSN.
Kolem 80 % všech prodaných hraček na světě pochází z Číny. Více než 95 % hraček dovážených do EU pochází z Asie. Přesouvání výroby do Číny z důvodu snižování výrobních nákladů s sebou však často nese porušování etických a environmentálních pravidel. Dělníci například pracují povinné až šesti hodinové přesčasy, dostávají nepatrnou mzdu a jakékoli protesty jsou tvrdě potlačeny. Rozsáhlou studii o pracovních podmínkách dělníků přinesla Organizace SACOM – Studenti a vědci proti nezákonnému chování korporace.
Okna, sprchy, vodovodní kohoutky nebo materiály na zateplení domácností budou v zemích Evropské unie nově označeny ekologickým štítkem. Značení by se mělo používat i v kategorii domácí elektrotechniky, píše agentura Reuters.
Jídlo a pití za více než 12 miliard liber (více než 4 biliony korun) skončí V Británii každý rok v domácím odpadu. Podle výzkumu organizace Wrap jen mléko, limonády nebo polévky, které Britové vylévají do umyvadla, přidají každý rok více než milion tun k celkovému objemu odpadů, píše deník Guardian.
Lepší vytápění a chlazení obchodů, restaurací nebo úřadů jim může ušetřit až polovinu vypouštěných emisí skleníkových plynů. Tedy zhruba stejné množství, jako kdyby ze silnic zmizely čtyři miliony automobilů, tvrdí britská Agentura pro životní prostředí (EIA). Podle ní je možné v obchodech, službách a při dopravě uštědřit až 11,6 milionu tun oxidu uhličitého, píše zpravodajství BBC.
Jsou reklamy na pramenitou vodu z lůna přírody pravdivé? Jak kvalitní jsou balené vody a jak kvalitní je voda z pěti vodovodů vybraných velkých měst ČR? Občanské sdružení spotřebitelů TEST vypracovalo rozsáhlý test kvality pitné vody – a to jak té balené, tak té z kohoutku.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|