Zprávy zelené domácnosti
„Zajímalo by mne, zda-li jsou speciální normy na jakost biopotravin. Vím (i když nechápu), že biovýrobky nesmějí obsahovat GMO. Ale co se týká syntetických/přírodních pesticidů, mykotoxinů a dusičnanů, měl jsem za to, že pro biovýrobky platí stejné normy jako pro jiné potraviny. Jak je to doopravdy?“ napsal nám dotaz čtenář Tomáš Moravec. O odpověď jsme požádali Alexandru Kvasničkovou z Ústavu zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI). Z její odpovědi a doporučených odkazů jsme pak sestavili následující text.
Majitelé domů nebo bytů ve Velké Británii, kteří chtějí ušetřit za topení, si teď můžou v rámci běžného nákupu pořídit levné zateplení. Jako běžnou nabídku ve svých obchodech začal izolační služby prodávat řetězec Tesco, píše deník The Guardian.
V lednu 2004 jsme v článku Odvrácená strana plenek psali o výhodách a nevýhodách jednorázových plen a kdysi běžně užívaných látkových plen. Dnes je na trhu dostupná další alternativa. „Kompostovatelné“ jednorázové pleny.
Ochránci zvířat považují klecové chovy za kruté vězení, v kterém nosnice zbytečně trpí. Zástupci drůbežářského průmyslu to popírají a argumentují i pragmatickou a ekonomickou stránkou věci. Od roku 2012 budou muset být klasické klece nahrazeny alespoň tzv. obohacenými. Průmysl chce prosadit odložení tohoto termínu, ochránci naopak doufají, že rok 2012 platí.
Hnutí DUHA včera představila dvě energetické studie, které si nechala vypracovat od obecně prospěšné společnosti Porsenna. První studie se zaměřila na potenciál úspor v obytných domech, druhá zkoumala možnosti úspor v sektoru služeb. Studie zkoumaly obytné domy, školy, nemocnice, úřady, obchody, hotely a logistická centra. Podle výsledků první studie by průměrná domácnost, která topí plynem, mohla v energeticky úsporném domě ušetřit kolem 15 tisíc korun ročně.
Rok 2004 byl bohatý na zprávy o rozložitelných plastech. Zdálo se, že už brzy budou běžnou součástí života v České republice. Nic takového se ale zatím nestalo. Co je toho příčinou?
Britský řetězec B&Q, který prodává domácí potřeby, oznámil, že po vyčerpání současných zásob přestane nabízet terasové ohřívače, napsal deník Guardian.
V červenci 2005 Evropský parlament společně s Radou ministrů EU vydal směrnici o ekodesignu energetických spotřebičů. V druhé polovině letošního října pak česká sněmovna schválila zákon, který tuto směrnici převádí do českého práva. Co vlastně ekodesign je, jaký má smysl a je na něj Česká republika připravena?
Většina lidí tvrdí, že je ochotná změnit svůj způsob života, aby tak pomohla odvrátit klimatické změny. Vyplývá to z průzkumu, ve kterém stanice BBC oslovila 22 000 lidí v 21 zemích. Čtyři z pěti obyvatel Země tvrdí, že jsou ochotni se uskromnit, včetně Američanů a Číňanů, kteří žijí v zemích nejvíce znečišťujících planetu, píše internetové zpravodajství BBC.
21.8.2007 17:21 | PRAHA
(EkoList)
„Některé firmy obměňují svou výpočetní techniku již po dvou letech. Pro firmu je počítač zastaralý, ale v běžné domácnosti může fungovat ještě dalších pět až osm let,“ řekl na tiskové konferenci David Beneš, ředitel akciové společnosti REMA Systém, která se věnuje zpětnému odběru vysloužilé výpočetní a telekomunikační techniky. Nedávno společnost REMA Systém předala první várku takových vysloužilých, ale funkčních počítačů Nadaci Charty 77.
|
22.11.2024 | Luboš Pavlovič
24.10.2024 | Zdeňka Vítková
22.10.2024 | Luboš Pavlovič
|