Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Už je to zase tady. Doba nachlazení, rýmy a plných nosů. Čas kapesníků. Někdo si k zarudlému nosu přikládá látkový kapesník, jiní nedají dopustit na kapesníčky z papíru. Pokud ale oba druhy kapesníků poměříme co do zátěže životního prostředí, pak jasně vyhrává – světe div se – starý dobrý kapesník látkový.
Blíží se zima a s ní i sníh a led na chodnících. Majitelé domů sice již nemusí na přilehlých chodnících uklízet, je ale dobré se podívat na možnosti, čím lze posypat třeba cestu od domu k brance. Nebo jak vybavit své boty, aby neklouzaly.
Pokud vyrazíte na nákup biopotravin, rychle zjistíte, že řada nabízených potravin pochází ze zahraničí. A nemusí jít ani o „zboží koloniální“, které zkrátka v naší kotlině český rolník nevypěstuje. Nejrůznější obiloviny nebo luštěniny, které se urodí i v Čechách, pocházejí z řady zemí a to mnohdy velmi vzdálených – Argentiny, Indie, Pákistánu nebo Číny. Na mysl se pak dere otázka, jak moc se dá věřit tomu, že čínské bio je opravdu bio.
Žijeme v éře elektronické komunikace, což ale neznamená, že nepotřebujeme propisky a pera. A je nasnadě, že i při nákupu a používání psacích potřeb lze dát najevo ohled na životní prostředí.
Domácí spotřebiče používáme denně a jen těžko bychom se bez nich ve svých domácnostech obešli. Někdy je ale používáme špatně a neefektivně. Stačí i jen špatné umístění lednice nebo nevhodné nastavení pračky a spotřebováváme energii zbytečně. Podívejme se na tipy od Sdružení pro efektivní využívání energie SEVEn, jak si s domácími spotřebiči poradit.
Ještě než udeří zima v plné síle máte letos poslední možnost založit na své zahradě živý plot. Navzdory rozšířeným představám nemusí být nutně jen z tújí. Je tu spoustu jiných vhodných a domácích dřevin - jehličnatých i listnatých.
Cože, poplatek za historické elektrozařízení? Co to je? Možná i vás podobná otázka napadla při zkoumání účtenky za právě koupený elektrospotřebič. Jednoduše řečeno si tím zaplatíte, že se výrobci a prodejci postarají o staré elektrospotřebiče, které máte doma vy nebo jiní spotřebitelé. Takže vzít třeba starou televizi a vyhodit ji do lesa nemá vůbec žádný smysl. Její ekologická likvidace je už zaplacená. Přečtěte si, proč to tak je a kam můžete staré spotřebiče odvést k recyklaci. Zdarma.
Olej ve friťáku je už potřeba vyměnit. Jenže kam s tím starým? Nejjednodušší je ho spláchnout. Co se zbytkem ředidla a barvy? Šup s tím do záchodu. A kam s dámskou vložkou nebo použitým kondomem? Není nic snazšího, než hodit do záchodu, zmáčknout splachovadlo a je po problému. Jenže nejjednodušší řešení nebývají vždycky ta nejlepší!
Společnost REMA Systém rozjíždí sběr starých CD a DVD. Ty pak pošle k opravdové materiálové recyklaci. Až dosud u nás totiž nebylo možné tato stará datová média v pravém smyslu recyklovat. Tenoučká vrstva kovu, kterou v sobě kompaktní disky mají, dělala při běžné recyklaci neplechu.
Budete letos topit dřevem v kamnech, kotli nebo krbu? Hledáte složitě informace o tom, jaké dřevo je pro vytápění nejlepší, kolik stojí, kolik ho nakoupit, kde a jak ho skladovat? Vše jsme zjistili za vás a přinášíme cenné rady pro začátečníky i pokročilé.
|
|