Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Žijeme v éře elektronické komunikace, což ale neznamená, že nepotřebujeme propisky a pera. A je nasnadě, že i při nákupu a používání psacích potřeb lze dát najevo ohled na životní prostředí.
Domácí spotřebiče používáme denně a jen těžko bychom se bez nich ve svých domácnostech obešli. Někdy je ale používáme špatně a neefektivně. Stačí i jen špatné umístění lednice nebo nevhodné nastavení pračky a spotřebováváme energii zbytečně. Podívejme se na tipy od Sdružení pro efektivní využívání energie SEVEn, jak si s domácími spotřebiči poradit.
Ještě než udeří zima v plné síle máte letos poslední možnost založit na své zahradě živý plot. Navzdory rozšířeným představám nemusí být nutně jen z tújí. Je tu spoustu jiných vhodných a domácích dřevin - jehličnatých i listnatých.
Cože, poplatek za historické elektrozařízení? Co to je? Možná i vás podobná otázka napadla při zkoumání účtenky za právě koupený elektrospotřebič. Jednoduše řečeno si tím zaplatíte, že se výrobci a prodejci postarají o staré elektrospotřebiče, které máte doma vy nebo jiní spotřebitelé. Takže vzít třeba starou televizi a vyhodit ji do lesa nemá vůbec žádný smysl. Její ekologická likvidace je už zaplacená. Přečtěte si, proč to tak je a kam můžete staré spotřebiče odvést k recyklaci. Zdarma.
Olej ve friťáku je už potřeba vyměnit. Jenže kam s tím starým? Nejjednodušší je ho spláchnout. Co se zbytkem ředidla a barvy? Šup s tím do záchodu. A kam s dámskou vložkou nebo použitým kondomem? Není nic snazšího, než hodit do záchodu, zmáčknout splachovadlo a je po problému. Jenže nejjednodušší řešení nebývají vždycky ta nejlepší!
Společnost REMA Systém rozjíždí sběr starých CD a DVD. Ty pak pošle k opravdové materiálové recyklaci. Až dosud u nás totiž nebylo možné tato stará datová média v pravém smyslu recyklovat. Tenoučká vrstva kovu, kterou v sobě kompaktní disky mají, dělala při běžné recyklaci neplechu.
Budete letos topit dřevem v kamnech, kotli nebo krbu? Hledáte složitě informace o tom, jaké dřevo je pro vytápění nejlepší, kolik stojí, kolik ho nakoupit, kde a jak ho skladovat? Vše jsme zjistili za vás a přinášíme cenné rady pro začátečníky i pokročilé.
V leckteré domácnosti už běžně nejdeme úsporné spotřebiče, úsporné zářivky a další vymoženosti šetřící elektrickou energii. Ekologicky zaměřený spotřebitel ale může chtít víc: napájet své spotřebiče zelenou energií. Podívejte se, kdo zelenou energii u nás nabízí a co se za jejich produkty vlastně skrývá.
Existuje spousta rostlin, po kterých při procházce přírodou bez povšimnutí šlapeme. Je mezi nimi pampeliška, jitrocel, jetel nebo třeba heřmánek. Jde ale v mnohém o pozoruhodné byliny. Nejen že mohou být krásné, ale hlavně se mohou hodit, když zrovna marodíte. Je však důležité vědět, jaké bylinky jsou na co, kde je sbírat a jak je používat.
Je známou pravdou, že zateplení panelových domů se majitelům bytů vyplatí v nižších účtech za energie. Přesněji řečeno, vyplatí se, pokud je zateplení provedeno správně. Je proto dobré projít si základní doporučení, jak se stát šťastným majitelem dobře zatepleného panelákového bytu, ještě před tím, než si předseda bytového družstva plácne s řemeslníky.
|
|