Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Ve více lidech se to lépe táhne. Ve více lidech se to i lépe kompostuje. Finanční náklady, práce na kompostu i radost z vlastního kompostu se rozdělí mezi více lidí. Kromě sousedů ze sídlišť, činžáků nebo ulice mohou zbytky z kuchyně a zahrady společně zpracovávat i firmy, mateřská centra nebo školy.
Jsou LED žárovky a kompatní zářivky skutečně úsporné? Časopis dTest ve svém listopadovém testu zjistil, že i ta nejhorší úsporná žárovka z testu je z hlediska celkových nákladů výhodnější než klasická 60 wattová žárovka. Podle výsledků spotřebitelského testu mezi LED a úspornými žárovkami zvítězilo coby ekvivalent 60 wattové žárovky svítidlo Philips MyAmbiance.
Díky chytrým telefonům můžeme být chytřejší i my. Alespoň co se životního prostředí okolo nás týká. S rozvojem aplikací pro mobilní telefony přibývá i těch s environmentální tématikou. Jejich vývoj stejně jako vývoj operačních programů pro tzv. smartphony běží nezadržitelně kupředu. Ekolist přináší jen malou ochutnávku toho, co bylo v této oblasti dosud vynalezeno.
Chtěl bych sekačku na trávu. Ale nechce se mi investovat spoustu peněz a mít další krám v domácnosti, který stejně převážnou část svého života prospí v kůlně. A až doslouží? Další zátěž pro planetu, ostatně stejně jako při výrobě. Pokud uvažujete takhle, nemusíte hned běžet pro kosu. Spoluvlastnění, sdílení, spoluspotřebitelství, to jsou nejčastěji používané výrazy pro myšlenku, která mnohý z výše uvedených problémů řeší.
Vyhodit knihu do popelnice je pro některé lidi stejný přečin jako vyhodit čerstvý chleba. Jenže co dělat, když regály knihovny jsou beznadějně plné a nějaké knihy prostě musí z kola ven? Není nutné je hned vyhazovat do popelnice. Lepší je poslat je dál k jiným čtenářům. Způsobů, jak na to, je víc. A některé jsou i dobrodružné!
Mýdla, šampony, krémy a v případě dam i šminky se staly součástí našeho každodenního života. Firmy se předhání s uváděním novinek, díky kterým budeme mít pleť zdravější a krásnější, lifestylové časopisy nás zasypávají radami, jak a který krém na co použít. O tom, že značná část kosmetické produkce je testována na zvířatech, se mluví už méně. Přestože evropské státy postupně testování na zvířatech zakazují, zdá se, že kosmetika obsahující složky otestované na zvířatech z regálů jen tak nezmizí. Jedinou možností pro eticky smýšlejícího spotřebitele zatím zůstává certifikace HCS. Díky ní lze v obchodě najít přípravky, jejichž výroba žádnému živému tvoru bolest nezpůsobila.
Bio, organic, biodynamické, autentické, terroirové, naturální… milovník vína má dnes možnost zakoupit svůj oblíbený mok s mnoha různými přívlastky informujícími o ekologicky šetrnějším přístupu vinaře k pěstování révy a zpracování vína. Může si vybírat podle celosvětově uznávaných certifikací i dle označení nijak nekontrolovaných a založených čistě na důvěře mezi producentem a zákazníkem. Výběr je poměrně bohatý (a větší než se zdá: mnoho zahraničních vinařství se již bio certifikací ani příliš nechlubí a považuje ji za něco samozřejmého) a klade čím dál větší nároky na zákazníka, který se v něm snaží zorientovat.
Prát ohleduplně k přírodě chce asi každý. Kdo podlehne reklamě vychvalující úžasné prací schopnosti různých pracích koulí, ale jen vyhazuje peníze. Příznivcům všeho přírodního se mohou zdát jako ideální prací prostředek tzv. mýdlové ořechy. Jak ukázal aktuální test spotřebitelského časopisu dTest, koule i ořechy nijak zázračně neperou. Za ekologické prací prostředky je tedy považovat nelze, protože nefungují.
Možná jste také zaznamenali, že kohouty na radiátorech už nejsou jako bývaly. Jsou chytřejší a šikovnější a když se dobře používají, pak pomohou k tomu, aby v bytě bylo takové teplo, jaké zrovna chcete. A tím i šetří peníze a energii. Fakticky už to nejsou kohouty, ale v odborném jazyce se jim říká termostatický ventil. Jak přesně fungují a k čemu jsou přesně dobré?
Zjistit si, kolik elektřiny spotřebují vaše domácí spotřebiče v době, kdy spíte, lze několika způsoby. Můžete si opatřit zásuvkový měřič spotřeby a postupně proměřit všechny své spotřebiče. A nebo můžete využít méně přesný, zato jednodušší a mnohem rychlejší způsob: vyplnit několik málo údajů do kalkulátoru na stránkách Ekolist.cz. Získáte orientační představu o tom, kolik energie vaše domácnost spotřebuje, i když jsou vaše spotřebiče vypnuté a domácnost by neměla mít velkou spotřebu. A dozvíte se tipy, jak spotřebu energie zkusit snížit.
|
|