https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/jak-probiha-vycvik-psi-jednotky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak probíhá výcvik psí jednotky?

20.4.2024 05:44 | PRAHA (Ekolist.cz)
Chesapeake Bay retrívr Victory speciálně vycvičený pro vyhledávání otrávených návnad a živočichů. Na fotografii s kání lesní.
Chesapeake Bay retrívr Victory speciálně vycvičený pro vyhledávání otrávených návnad a živočichů. Na fotografii s kání lesní.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Klára Hlubocká / Česká společnost ornitologická
Jak probíhá výcvik psí jednotky z Česká společnost ornitologická, která mimo jiné čerstvě pomohla odhalit traviče z Příbramska? Co je při jejich práci nejdůležitější?
 
Psi se musejí především naučit, že si v přírodě nesmějí ničeho ani líznout (a to ani když je panička Klára nevidí). Je to při jejich práci doslova otázka života a smrti. Výcvik probíhá zásadně pozitivní motivací, Klára používá spoustu drobných chutných odměn a také je jednou z průkopnic tzv. klikr tréninku v Česku (koho zajímá co je to klikr trénink, snadno si to vygoogluje).

Na videu je vidět pes Victory - k návnadě (cvičný mrtvý pták) se přiblíží, nedotkne se jí, nezdržuje se u ní a hned jí běží ohlásit psovodce. Video je už starší, dneska Viky k návnadě ani nezabíhá, jakmile jí lokalizuje, tak ji běží ohlásit (proč by taky zabíhal až k návnadě, že, zdrželo by ho to od zasloužené odměny) .

V zahraničí používali jako způsob ohlášení nálezu vyštěkávání u návnady a jednou se tak pes dokázal přiotrávit jen vdechováním výparů z otráveného zvířete. Tak je karbofuran nebezpečný.

Kompletní výcvik Victoryho, kterého si Klára vybrala jako dvouměsíční štěně, zabral dva roky. Prošel nejprve základní výchovou jako je socializace, základní ovladatelnost a zhruba od jeho šesti měsíců se začal seznamovat i s prací v terénu. V roce 2020 dostal parťačku - Česká společnost ornitologická s přispěním dárců koupila další štěně Irbis, ze které je dnes plnohodnotná členka psí jednotky.

Ovšem naučené dovednosti je potřeba u psů trénovat a upevňovat neustále, v podstatě po každé pátrací akci je potřeba v rámci tréninku udělat opravné kroky, tak aby nedošlo k vymizení žádoucího chování.

Psí jednotka.  Vpředu Viky, vzadu Irbis.
Psí jednotka. Vpředu Viky, vzadu Irbis.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Klára Hlubocká / Česká společnost ornitologická

Hlavně v případě psí jednotky, která hledá životu nebezpečné věci, je potřeba u psů neustále upevňovat chování při nálezu, hlavně, že se nesmějí ničeho dotknout.

Ptačí kriminalitu má Česká společnost ornitologická v hledáčku již od roku 2000. V roce 2017 zintenzivnila hledání otrávených návnad a jejich zvířecích obětí zřízením specializované terénní psí jednotky psovodky Kláry Hlubocké, která navštěvuje preventivně důležitá místa výskytu dravců, případně místa dřívějšího trávení. Kromě toho vyjíždí k případům na žádost policie či dalších institucí, případně na ohlášení občanů. Psovodka České společnosti ornitologické je v Česku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí.

Za loňský rok Česká společnost ornitologická zaznamenala 25 otrávených dravců. Od roku 2017, kdy existuje psí jednotka, Česká společnost ornitologická zdokumentovala a předala policii na 160 případů, jejichž obětmi se stalo přes 500 zvířat. Většinou jde o dravce (káně lesní, orel mořský, luňák červený..), krkavcovité a šelmy (liška, kuna, vydra..).

Rozhovor s kolegyní Klárou a další ukázky práce psí jednotky najdete např. zde.

A kdo má radši podcasty, tak si Kláru může poslechnout třeba tady, v podcastu Zbigniewa Czendlika na ČR2.


reklama

 
foto - Hošková Lucie
Lucie Hošková
Autorka pracuje pro Českou společnost ornitologickou.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

20.4.2024 10:59
Klobouk dolů, toto je záslužná a vůbec ne jednoduchá práce.
Odpovědět
Sl

Slovan

20.4.2024 12:43
Parádní práce! Každý, kdo někdy pracoval se psem tak ví, že takto vycvičit psa je velice těžké. Musí být schopný jak psovod tak pes. Přeji mnoho úspěchů do budoucna!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist