https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vedci-zkouseji-antikoncepci-aby-omezili-pocty-holubu-veverek-i-divokych-prasat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci zkoušejí antikoncepci, aby omezili počty holubů, veverek i divokých prasat

19.6.2024 19:18 (ČTK)
Vědci v Británii a dalších evropských zemích se snaží přijít na nejlepší způsob, jak za pomoci hormonální antikoncepce regulovat invazivní druhy volně žijících zvířat, jako je holub, prase divoké či veverka popelavá. Plní kvůli nim speciální krmítka pomazánkami z lískových oříšků a zrní s příměsí antikoncepce. Věří, že by to mohl být humánnější a účinnější způsob kontroly populací, které byly dříve tráveny, stříleny nebo chytány do pastí, napsal list The Guardian.
 
Cílem je najít "kreativní řešení", řekla Giovanna Masseiová z univerzity v Yorku. "Hlavním poselstvím je, že ekonomický a environmentální dopad volně žijících živočichů celosvětově roste a docházejí nám možnosti," uvedla vědkyně. "Tradiční metody, jako je vybíjení, jsou neúčinné, mohou být nehumánní, neudržitelné, škodlivé pro životní prostředí a veřejnost se proti nim staví stále více," dodala.

Veverky popelavé jsou problémem zejména v Británii. Tento nepůvodní druh sem byl poprvé dovezen ze Spojených států v 19. století jako okrasa pro honosné domy. Ve velkém se však rozšířil a způsobil lokální vymírání původních veverek obecných. Kromě toho poškozuje lesy odíráním kůry.

Odhaduje se, že tento druh způsobuje v Anglii a Walesu ztráty na dřevě ve výši 37 milionů liber (přes jednu miliardu Kč) ročně. Podle průzkumu Královské lesnické společnosti (RFS) jsou veverky popelavé považovány za větší hrozbu pro listnaté stromy než jeleni a patogeny.

Britští vědci proto experimentují s podáváním orální antikoncepce ukryté v lískové pomazánce pro veverky pomocí speciálních krmítek, která mohou otevřít pouze veverky popelavé, nikoli obecné. Předběžné výsledky naznačují, že metoda funguje.

Holubi by zase mohli být každé ráno krmeni směsí kukuřičných zrn obsahujících antikoncepční prostředek. "Opravdu to milují, je to velmi snadné," řekl veterinární konzultant Marco Pellizzari. V Londýně jsou kandidátem na zařazení do programu i nepůvodní papoušci, ale znamenalo by to požádat obyvatele, kteří je běžně krmí na svých zahradách, aby jim podávali potravu s antikoncepcí.

V celé kontinentální Evropě a Skandinávii prudce přibylo divokých prasat. Předpokládá se, že tento nárůst souvisí s mírnějšími zimami. Někteří je považují za škůdce, protože vyrývají kořeny na orné půdě, přežvykují odpadky a způsobují dopravní nehody. I přes odstřel se jejich počty stalé zvyšují a zároveň klesá počet lidí, kteří je chtějí lovit. Vědci proto testují pilotní program, v jehož rámci by jim byla podávána antikoncepční pilulka pomocí zařízení, která mohou zvedat pouze divočáci pomocí svých rypáků. Krmítka fungují, ale orální antikoncepce zatím nebyla vyvinuta.

Mnoho zemí zakazuje používání rodenticidů hubících hlodavce, neboť mají tyto přípravky dopad na ostatní zvířata, včetně dravých ptáků, kteří uhynuli po pozření otrávených zdechlin. Chemikálie jsou také považovány za nehumánní, protože zvířata mohou po jejich pozření trpět několik dní, než uhynou. Přesto hlodavci představují významnou hrozbu pro zemědělství a také přenášejí nemoci na hospodářská zvířata. Alternativou by tedy mohlo být také podávání antikoncepce.

Divocí koně ve Spojených státech již dostávají antikoncepci stejně jako sloni mimo Krugerův národní park, jimž je podávána injekčně.

Vědci se zabývají také možností podávání antikoncepce jelenům, ale zatím nebyla navržena žádná perorálně podávaná antikoncepce pro pasoucí se zvířata. V Británii žije více jelenů než kdykoli za posledních 1000 let, což způsobuje rozsáhlé škody na lesních porostech.

Existují obavy, že používání přípravků na bázi syntetických hormonů by mohlo vést k tomu, že se do životního prostředí dostanou estrogenní chemické látky, které mají negativní účinky, například feminizaci rybích samců. Není také známo, jaký dopad by mělo na dravé ptáky, kdyby pozřeli hlodavce, který sežral antikoncepční přípravek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

19.6.2024 20:17
No nevím... u těch v.popelavých, holubů a prasat budiž, ale u hlodavců je to již přes čáru. Ať vědci počítají s tím, že úbytek této kořisti se podepíše na populacích běžných pěvců, z nichž někteří už i tak tomu tlaku podlehli (i od městských sojek, strak, koček a kun). Za sebe bych výše zmíněné druhy reguloval, a to prostřednictvím vyškoleného personálu.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

19.6.2024 22:54 Reaguje na Karel Zvářal
Asi se jedná o veverku z Ameriky, která vytlačila naši evropskou.
Ale za snížení populace strak ve městech bych se taky přimluvil. Ty uklovou i zajíčky a další, o plenění hnízd nejen pěvců, není třeba psát.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.6.2024 07:54 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

20.6.2024 09:18 Reaguje na Karel Zvářal
každá příčina má své následky, to takzvaným " vědcům" často unik a pak aby měli " lepší" byznys se zaměří na příčiny aby dále vznikali požadavky na jejich " LÉČBU", následkem čehož vědci nepotřebují zdravou populaci ale závislou na jejich byznysu.
Odpovědět
Ra

Radek

19.6.2024 20:37
Prvně společnost udělala z lovců , myslivců šmejdy kterým jde jen o zabíjení nevinných zvířátek a teď se diví že není zájem . Jak tohle dopadne ? blbě i pro lidi .
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.6.2024 07:55 Reaguje na Radek
1**
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

19.6.2024 22:56
S divokými prasaty by to šlo možná jednoduše.
Na několik měsíců omezit prodej vepřového a na nějaký web nenápadně začít psát, jak pytláci se starali, aby měli teplo v bříšku.
Odpovědět
Pe

Petr

20.6.2024 11:34 Reaguje na Pavel Jeřábek
A co paraziti? Jedl byste to?
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

20.6.2024 07:22
Je skutečností,že dnes za demokracii považujeme to,že každý kecá do všeho.Kibic u mariáše v hospodě ví,kde je mez.
Příroda,život.Tomu rozumí všichni....
Radit za zády technikovi v autoservisu si také nedovolí snad nikdo.
Medikovaná směs pro omezení reprodukce holubů se používala.Není to problém.Ale bylo zadupáno.Dnes vědci zkoušejí.....
Mudrlanti přišli stúúúdiema na to,že hormonální antikoncepce žen má vliv na reprodukční svěžest kaprů...můžeme pokračovat.
Jestli chceme někam dojet,nechejme toho automechanika v klidu dopracovat a můžeme v klidu dalších 15 tis. kilometrů.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

20.6.2024 07:58 Reaguje na Emil Bernardy
Tak jest -
kibic dostával přes hu**/ústa, okamžitě !
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.6.2024 11:02
Nejsou náhodou v Anglii chránění oba druhy veverek, Jinak mě to přijde do budoucnostijako možný obrovský průšvih. Akorát viníci se zase nenajdou.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.6.2024 09:26
Kde berou "vědci" jistotu, že tu pomazánku a zrní budou konzumovat pouze
cílové organismy? Přitom stačí jako ve středověku vyplácet za krysí
ocásky odměnu. Praxí bylo doložit odstřel škodné částí těla a pro větší efekt odstřel povolit i těm, co nedrží lovecké lístky. Ono i obyčejnou vzduchovkou lze zastřelit holuba, či veverku a mnozí tak učiní i bez
nároku na odměnu, když jim holubi trusem likvidují krytinu a okapy
a oni pouze útrpně přihlížejí. Víte co kdysi dělal soused holubář? On
střílel zdivočelé holuby, protože mu prznili oplodněním samic chov a
odloudili chovné samice chovným samcům. Nikdo se nad tím nepohoršoval
a dokonce mu fandili ti, kterým ti zdivočelí holubi dělali škodu na
střechách a na poli. Jako kluk jsem měl při žních hlídku a plašil ty
holuby a vrabce od obilí ve snopech a panácích. Nikomu nevadilo, že
je plaším startovací pistolí, práskáním honáckého biče , prakem a
později i vzduchovkou. Ale tehdy jich bylo tolik, že je lidé řadili
mezi škůdce. Dnes bych to už taky vrabcům neudělal, ale holubům a
třeba sojkám, strakám, kavkám, vránám atd. ano! Jen mít tu možnost,
tak už žádná sojka nevyplení kosům, drozdům atd. hnízdo a neuklove
mladé puštíky a jiné soví ptáčata. Jejich drzost došla tak daleko,
že kdysi extrémně plachý pták chodí na krmítko na parapetu okna.
Toto je taky jeden z negativních výsledků idiotismu ochranářů!
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

22.6.2024 08:11 Reaguje na Břetislav Machaček
Psal jsem výše.
Toto se již provádělo běžně,ale byly kecy jako ke všemu,teď se divíme,že bez regulace je holubů opět více,je to marné,marné,marné...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist