https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/kolem-vzniku-prvni-rezervace-strma-stran-v-krkonosich-pred-120-lety-panuji-dnes-mnohe-nejasnosti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kolem vzniku první rezervace Strmá stráň v Krkonoších před 120 lety panují dnes mnohé nejasnosti

13.10.2024 05:20 | PRAHA (Ekolist.cz)
Zdroj | Správa KRNAP
První přírodní rezervace v Krkonoších vznikla před 120 lety. V roce 1904 ji vyhlásil Jan Nepomuk hrabě Harrach na Strmé stráni v Labském dole. I přes význam události pro ochranu přírody našich nejvyšších hor se toho o okolnostech jejího vzniku dnes moc neví.
 
Vyhlásil ji Jan Nepomuk hrabě Harrach v roce 1904. Její rozloha byla 60,4 hektaru. To je v zásadě všechno, co se o vytvoření první krkonošské přírodní rezervace dá v dostupných materiálech zjistit.

„Moc dokumentů se k tomu nezachovalo,“ říká mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. „Naši muzejníci prohledali archivy v Trutnově, Semilech, Zámrsku, Praze a dokonce i ve Vídni, ale už jsme nenašli nic dalšího, co by nám poskytlo více informací,“ popisuje nedávné pátrání po dalších informací u příležitosti 120. výročí jejího vzniku.

Zdroj | Správa KRNAP

Theodor Lokvenc ve svých Toulkách krkonošskou minulostí píše: „16. března 1904 vydalo c. k. místodržitelství v Praze výnos o ochraně krkonošské flóry a v témže roce Jan hrabě Harrach zřídil na Labské stěně první přírodní rezervaci v Krkonoších o rozloze 60,04 ha a zároveň dbal o ochranu kosodřeviny nad hranicí lesa. Pro tyto účely jmenoval zvláštního hajného, který také dohlížel nad turistickým ruchem. Tato iniciativa i zmíněné legislativní opatření zvýšily zájem o ochranu přírody v Krkonoších.“

Další dílek do informační mozaiky se našel v článku Stanislava Vacka Harrachův smrk a jeho konec v časopisu Krkonoše – Jizerské hory, kde se uvádí, že rezervace byla založena v polesí Bedřichov 40 a 41, rozprostírala se pak v nadmořské výšce 900 až 1 100 metrů nad mořem. Uváděná rozloha je stejná, 60,04 ha. Mělo se tehdy jednat o první přírodní rezervaci v severní části Čech.

Zdroj | Správa KRNAP

„To je ale vše, co se dalo zjistit a navíc uvedené informace nejsou ozdrojovány, tedy není možné jít do primárních zdrojů a jejich pravdivost ověřit či rozšířit,“ pokračuje Drahný.

A tak, přestože je v každé dobré turistické mapě Strmá stráň vyznačena, nikde není uvedeno, odkud kam tehdy sahala. Východní hranici původní rezervace zřejmě tvořil Žlabský ručej. Víc se o původní poloze rezervace nepodařilo současným odborníkům ze Správy KRNAP dohledat ani odhadnout.

„Ani když jsme zkusmo nasčítali rozlohy lesních dílců, abychom se dostali na oněch 60,04 ha, neuspěli jsme. Zkrátka současné dělení zřejmě neodpovídá původní ploše,“ popisuje Drahný.

Zdroj | Správa KRNAP

Nepomohly ani hraniční kameny, které se za hraběte Harracha používaly k označování hranic. „Podobné kameny i z doby Harrachů v Krkonoších nacházíme, ale jako na potvoru zrovna na Strmé stráni místní lesní o žádném takovém hraničním kameni nevěděli,“ dodává Drahný.

Předpokládá se, že důvodem pro vyhlášení rezervace byla ochrana jedinečného přírodního prostředí, především lesů na Strmé stráni.

K cenným místům Krkonoš patří Strmá stráň i nadále. „Jedná se o tradiční horskou smrčinu, kde člověk prakticky desítky let nechává přírodu hospodařit bez vnějších zásahů,“ uvedl Drahný.

Zdroj | Správa KRNAP

Strmá stráň tak patří k přírodně nejvzácnějším místům národního parku, která jsou veřejnosti nepřístupná. Lidé ji však mohou alespoň vidět a to z celého hraničního hřebene.

Body 1-4 ukazují Strmou stráň, 5-9 místa, odkud je ideálně vidět.

Správa Krkonošského národního parku si výročí připomíná po celý tento rok. Mimo jiné i Troubeními u kapliček a křížku, letními sousedskými setkání s vystoupením vlastních trubačů Správy KRNAP.

Trubači Správy KRNAP.
Trubači Správy KRNAP.
Foto | Jakub Kašpar / Správa KRNAP

„To, že máme vlastní trubače, vyšlo v zásadě z toho, že je mezi námi řada lesníků. Mnozí z nich se věnují lovecké a myslivecké hudbě,“ objasňuje Drahný vznik výjimečného hudebního tělesa. Impulzem pro jeho vznik byl příchod Jaroslava Rejdáka, absolventa konzervatoře a koncertního mistra. Skupina krkonošských trubačů vystupuje především na akcích národního parku.


reklama

 
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je šéfredaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.10.2024 08:44
Jeho Jasnosti, jaké nejasnosti, jestli 60,4 nebo 60,04ha je návštěvníkům hor šumák, nikdo to přeměřovat nebude. Vše je v pohybu, vše se mění. Hlavně ať do zimoviště tetřívka nikdo neleze.
Odpovědět
HH

Honza Honza

14.10.2024 06:40
Tak zrovna tady bych žádnou diverzifikaci (obory s původními tury ani náhradu monokulturního smrku za odolnější buk) dle vzoru p. Petra nedělal. Ale i zde se již za hraběte dbalo na ochranu kosodřeviny nad hranicí lesa + ochrana proti turistům.
Jinak ale v oblasti 99% 680 km2 Šumavy bych zásahy vedoucí k posílení a k ochraně přírody dělal.
Je to proto, že když uvedených 60 ha bezzásahového území začne vlivem oteplování mizet, kosodřevina zmizí, nahradí ji břízy nebo dokonce pouhé kameny, tak se s naší přírodou nestane vůbec nic. Změní-li se ale celá Šumava na vyprahlé kameny a poušť, zmizí-li rašeliniště, tak můžeme taky jít do kelu i s našimi krásnými NP, ušlechtilími správci NP a elektroauty.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist