https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/cop16-svetova-konference-stran-umluvy-osn-o-biodiverzite-aneb-co-se-podarilo-a-co-nepodarilo-dojednat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

COP16: Světová konference stran Úmluvy OSN o biodiverzitě aneb Co se podařilo a co nepodařilo dojednat?

14.1.2025 05:33 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Foto | Zdeňka Kováříková / Ekolist.cz
Biodiverzitě, jednomu z pilířů fungování ekosystému naší planety, se věnoval diskusní seminář pořádaný Společností pro trvale udržitelný život (STUŽ) v úterý 7. ledna 2025 v prostorách Informačního centra OSN v Praze, v Železná ulici. Konkrétně Mezinárodní úmluvě OSN o biologické rozmanitosti, původně sjednané již v roce 1992 v keňském Nairobi a přijaté na památném Summitu Země. Na předchozím jednání COP15 v roce 2022 v Montrealu bylo dosaženo přelomové dohody o Globálním rámci biologické rozmanitosti, který vytyčuje cestu lidstva k soužití v souladu s přírodou. Tehdy k dojednání dohody podstatně napomohl český vyjednávací tým, který vedl celou delegaci EU. A jak dopadlo poslední jednání konané v kolumbijském Cali na přelomu října a listopadu? A jak pokročila jednání Cartagenského protokolu o biologické bezpečnosti a Nagojského protokolu o přístupu ke genetickým zdrojům? - Otázky pro zasvěcené panelisty a odpovědi pro ty, kterým osud naší planety není lhostejný.
 
Ladislav Miko seznámil posluchače s mechanismem jednání na konferencích COP a se složitým hledáním kompromisů. Na COP16 byl pověřen jako zkušený diplomat a člen české delegace, která má jisté renomé, právě vedením pracovní skupiny k finančnímu jednacímu mechanismu. Ten hlavní spor se na těchto akcích týká financování programů na ochranu biodiverzity bohatými státy státům tzv. rozvojovým. Na jejich stranu se staví např. Brazílie, JAR a Rusko, tedy státy, které však pod touto zástěrkou uplatňují svoje zájmy.

O snaze chudších států “rozvojového světa” vytvořit nový fond pro financování ochrany biodiverzity hovořil i Jiří Mach. Česká republika pro to ovšem nevidí důvod, když už existuje Globální fond životního prostředí (GEF).

Mezi státy tak v tomto bodě dochází ke ztrátě důvěry. Ve svém příspěvku pak analyzoval pozitivní i negativní výsledky konference COP16. Pochválil hostitelskou Kolumbii, vyzdvihl největší počet delegátů v historii těchto jednání, za přelomové považuje vznik podpůrného orgánu, který se bude zabývat rolí původních obyvatel na zachování biodiverzity, propojení klimatické agendy s agendou biodiverzity a rozhodnutí týkající se mořské biodiverzity.

Hana Jiráková představila Cartagenský protokol o biologické bezpečnosti, platný od roku 2003. Jeho cílem je chránit biodiverzitu stanovením pravidel pro nakládání s geneticky modifikovanými organismy (GMO) a hodnocením rizik. I v jednáních v této oblasti se naráží na zájmy národních států, přičemž mezi smluvní státy nepatří např. USA a Rusko, což komplikuje situaci. Pokrok vidí v zdokonalovaném informačním systému biologické bezpečnosti a kontrolním mechanismu. Konkrétně pak uvedla rizika spočívající v tzv. genovém pohonu (angl. gene drive), kdy záměrně nové geny zdědí všichni potomci v následujících generacích (na rozdíl od očekávané poloviny potomstva při normální mendelovské dědičnosti), což mění genetické uspořádání celé divoké populace nebo vyhladí populaci či celý druh a informovala o snahách použít tento postup v modifikací komárů a hmyzu vůbec, tedy živočichů přenášející původce nemocí v tropických oblastech, což je pro tamní státy oproti našemu pohledu velmi důležité.

O tom, co zahrnuje Nagojský protokol o přístupu ke genetickým zdrojům pohovořila Eliška Rolfová. Totiž využívání. biologických materiálů pro výzkum a produkty firem z oblasti biotechnologií generuje nemalé zisky. Podíl na nich a jeho rozdělení pro země původu a jejich obyvatelstvo je předmětem existující dohody. Situaci však mění současné možnosti, kdy je možné pro producenty využít jen genetické sekvence z veřejných databází. To vyvolává u zemí původu podezření, že firmy v bohatých státech onu dohoda o financích obcházejí.

Vojtěch Kotecký optimisticky komentoval zásadní posun, kdy se agenda ochrany klimatu stala pro státy i firmy tématem vskutku globálním, kterým se musí zabývat i politici. A obdobný posun vidí nyní i u tématu biodiverzity.

Ladislav Miko jej doplnil postřehem, že stejně jako svět vnímá silněji tyto krizové oblasti, seriózně roste i opozice proti řešení těchto náročných problémů. Přesto i on je optimista. Potvrzuje to podobenstvím o ostrovu, na který se potřebujeme jako trosečníci dostat: “Vždy, po každém jednání, uplaveme jen 1 km, ale ten ostrov je 50 km před námi. Otázka zní, zda máme vůbec plavat, nebo to vzdát. Já říkám plavat. Ostatně nic jiného nám ani nezbývá. Na semináři vystoupili:

· Doc. RNDr. Ladislav Miko, Ph.D., vládní zmocněnec pro mezinárodní vyjednávání v oblasti biodiverzity a ekosystémových služeb, poradce prezidenta a ministra životního prostředí;

· Mgr. Jiří Mach, vedoucí oddělení a zástupce ředitele odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků MŽP, národní kontaktní osoba Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti;

· Mgr. Eliška Rolfová, oddělení mezinárodních úmluv MŽP, národní kontaktní osoba pro Nagojský protokol, Karpatskou úmluvu, Bernskou úmluvu a IPBES;

· Ing. Hana Jiráková, Ph.D., vedoucí oddělení GMO odboru environmentálních rizik a ekologických škod na MŽP, národní kontaktní osoba pro Cartagenský protokol;

· Mgr. Vojtěch Kotecký, Ph.D., výzkumník Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy.

Seminář moderoval a jeho přípravu zajistil Pavel Šremer, místopředseda STUŽ.


reklama

 
foto - Dlouhý Jiří
Jiří Dlouhý
Autor je výzkumník Centra pro otázky životního prostředí UK a předseda Společnosti pro trvale udržitelný život.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist