Výskyt vlků potvrzen na pomezí Jihomoravského a Olomouckého kraje
Vlci v posledním desetiletí postupně osidlují celou Českou republiku. Oblast na pomezí Jihomoravského a Olomouckého kraje byla delší dobu výjimkou, ale nyní je zřejmé, že se vlci objevují už i zde. Doposud tímto územím spíše jen procházeli, ale opakovaná pozorování z posledních týdnů ukazují, že s možným výskytem vlků je i tady třeba počítat. Přes rozsáhlé těžby v lesích v minulých letech zde nacházejí dostatek úkrytů a dostatek potravy v podobě spárkaté zvěře.
Snahou AOPK ČR nyní bude monitoringem potvrdit opakovaný výskyt vlků v oblasti, aby mohl být zohledněn pro aktualizaci vrstvy „opakovaný výskyt vlka obecného“. Chovatelé v takto vymezené oblasti mají možnost čerpat dotace na zabezpečení stád z Operačního programu Životní prostředí, a pokud přijmou účinná opatření na ochranu pasených zvířat, mají nárok na újmu za ztížení pastvy v důsledku výskytu vlka. Ta představuje částečnou kompenzaci zvýšených nákladů na jinou organizaci pastvy – tedy například plat pro pastevce, údržbu účinných preventivních opatření, náročnější manipulaci se stádem či péči o pastevecké psy. Náhrada škody za vlkem zabitá či zraněná hospodářská zvířata je chovatelům vyplácena celoplošně.
Vlk se člověku obvykle vyhýbá a zaregistruje ho díky výbornému čichu i sluchu daleko dřív, než člověk jeho. Více než 90 % potravy vlků tvoří hojná a místy přemnožená zvěř, přesto ale může dojít k útoku na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata, protože pro vlky představují jednoduše dostupnou potravu. Je proto klíčové, aby chovatelé svá stáda dobře zabezpečili.
„Uvítáme další informace od odborné i laické veřejnosti. Velmi užitečné mohou být především fotografie nebo snímky z fotopastí, případně videa natočená při pohybu v přírodě. To nám umožňují cíleně prověřovat informace o výskytu vlků a jednat s farmáři o včasném zabezpečení stád. Víme, že přítomnost vlků pro chovatele znamená komplikaci, stát jim proto poskytuje podporu,“ říká Dominik Franc z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Více informací o vlcích, včetně návodů na zabezpečení hospodářských zvířat a informací o dotačních programech a prevenci škod, najdete zde: www.navratvlku.cz.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (2)
Michal Uhrovič
23.1.2025 14:20Bude mi tu hlídat dům, proti různým zlodějům.
Dám mu starou matraci, bude to vlk hlídací.
Břetislav Machaček
23.1.2025 16:57o vlky skutečně zajímat i laická veřejnost. Zatím je ohlupována aktivisty
a nepociťuje na vlastní kůži ty problémy, co lidé zažívají jinde. Uršule
musel vlk zadávit poníka a u nás bude muset asi zadávit čivavu ministerské paničce, aby se pohnuly ledy.