https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vyskyt-vlku-potvrzen-na-pomezi-jihomoravskeho-a-olomouckeho-kraje
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výskyt vlků potvrzen na pomezí Jihomoravského a Olomouckého kraje

23.1.2025 11:46 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Jižní Morava byla donedávna poslední oblastí v Česku, kde se vlci objevovali pouze zřídka a doposud zde až na jedinou výjimku nezpůsobili žádné škody chovatelům. Již delší dobu má Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zprávy o jejich výskytu ve vojenském výcvikovém prostoru Březina na Vyškovsku. Od loňského podzimu přibylo několik doložených pozorování z volné krajiny v okolí Vysočan a Žďárné, ale nejnověji i z výběžku Olomouckého kraje u Protivanova a Nivy.
 
„Nepotvrzená hlášení o výskytu vlků se k nám dostávají již delší dobu, doposud ale chyběly jednoznačné důkazy. Ty se ale nyní podařilo získat díky průzkumu za pomocí fotopastí, které postupně zachytily pohyb jednotlivých zvířat a nejnověji i dvojici vlků. Vlka pobíhajícího přes pole a silnici se pak podařilo zdokumentovat díky veřejnosti,“ konstatuje Antonín Krása z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Vlci v posledním desetiletí postupně osidlují celou Českou republiku. Oblast na pomezí Jihomoravského a Olomouckého kraje byla delší dobu výjimkou, ale nyní je zřejmé, že se vlci objevují už i zde. Doposud tímto územím spíše jen procházeli, ale opakovaná pozorování z posledních týdnů ukazují, že s možným výskytem vlků je i tady třeba počítat. Přes rozsáhlé těžby v lesích v minulých letech zde nacházejí dostatek úkrytů a dostatek potravy v podobě spárkaté zvěře.

Foto | Libor Dvořák / AOPK ČR

Snahou AOPK ČR nyní bude monitoringem potvrdit opakovaný výskyt vlků v oblasti, aby mohl být zohledněn pro aktualizaci vrstvy „opakovaný výskyt vlka obecného“. Chovatelé v takto vymezené oblasti mají možnost čerpat dotace na zabezpečení stád z Operačního programu Životní prostředí, a pokud přijmou účinná opatření na ochranu pasených zvířat, mají nárok na újmu za ztížení pastvy v důsledku výskytu vlka. Ta představuje částečnou kompenzaci zvýšených nákladů na jinou organizaci pastvy – tedy například plat pro pastevce, údržbu účinných preventivních opatření, náročnější manipulaci se stádem či péči o pastevecké psy. Náhrada škody za vlkem zabitá či zraněná hospodářská zvířata je chovatelům vyplácena celoplošně.

Vlk se člověku obvykle vyhýbá a zaregistruje ho díky výbornému čichu i sluchu daleko dřív, než člověk jeho. Více než 90 % potravy vlků tvoří hojná a místy přemnožená zvěř, přesto ale může dojít k útoku na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata, protože pro vlky představují jednoduše dostupnou potravu. Je proto klíčové, aby chovatelé svá stáda dobře zabezpečili.

„Uvítáme další informace od odborné i laické veřejnosti. Velmi užitečné mohou být především fotografie nebo snímky z fotopastí, případně videa natočená při pohybu v přírodě. To nám umožňují cíleně prověřovat informace o výskytu vlků a jednat s farmáři o včasném zabezpečení stád. Víme, že přítomnost vlků pro chovatele znamená komplikaci, stát jim proto poskytuje podporu,“ říká Dominik Franc z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Více informací o vlcích, včetně návodů na zabezpečení hospodářských zvířat a informací o dotačních programech a prevenci škod, najdete zde: www.navratvlku.cz.


reklama

 
foto - Šůlová Karolína
Karolína Šůlová
Autorka je tisková mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

23.1.2025 14:20
Já si vlka zašiju,dobře ho použiju.
Bude mi tu hlídat dům, proti různým zlodějům.
Dám mu starou matraci, bude to vlk hlídací.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.1.2025 16:57
Už aby byli vlci v Šáreckém údolí a v Klánovickém lese. Teprve pak se začne
o vlky skutečně zajímat i laická veřejnost. Zatím je ohlupována aktivisty
a nepociťuje na vlastní kůži ty problémy, co lidé zažívají jinde. Uršule
musel vlk zadávit poníka a u nás bude muset asi zadávit čivavu ministerské paničce, aby se pohnuly ledy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist