https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danan-balcarova-kanalem-dunaj-odra-labe-zbytecne-utraceni-vlady-nekonci-chysta-dvacet-dosud-neplanovanych-prehrad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dana Balcarová: Kanálem Dunaj-Odra-Labe zbytečné utrácení vlády nekončí, chystá dvacet dosud neplánovaných přehrad

12.10.2020
Vláda ČR na své dnešní jednání zařadila schvalování generelu území chráněných pro akumulaci povrchových vod (tzv. LAPV). Původní počet území rezervovaných pro výstavbu nových přehrad navýšila z 65 na 86, a to i přes ujišťování ministra Tomana, že se v dohledné době bude připravovat maximálně šest nebo sedm nových přehrad. Jedná se již o druhý nesmyslný nápad vlády ve dvou týdnech. Minulé pondělí totiž bez jakékoliv odborné diskuse podpořila zahájení příprav realizace kanálu Dunaj-Odra-Labe, který nás doposud stál 60 milionů korun. Po víkendu, kdy premiér uvedl, že kvůli epidemii nestíhá sledovat senátní volby, jsme se tak dočkali dalšího návrhu, který bude znamenat odtok významných finančních prostředků od daňových poplatníků směrem k lobbistům a betonářské lobby.
 

Zařazení dalších lokalit do LAPV sice neznamená okamžité zahájení příprav stavby konkrétních přehrad, ale jasně nám ukazuje směr, kterým se vláda ubírá – další beton. O umisťování vodárenských nádrží do krajiny by mělo být rozhodnuto po řádné odborné i celospolečenské diskusi, vyhodnocení specifických potřeb regionů, účelnosti konkrétních staveb, porovnání s jinými řešeními a zhodnocení negativních vlivů, které s sebou tyto stavby nesou. Nelze je umístit kamkoliv to morfologie území jen trochu umožní.

Dalším dnes projednávaným materiálem je Harmonogram opatření a nákladů na připravovaná opatření ke snížení negativních dopadů sucha a nedostatku vody do roku 2030. V něm se na přípravu a realizaci prvních pěti přehrad v příštích deseti letech počítá s celkem 13 miliardami korun. Pozitivním prvkem materiálu je přiznání potřeby navýšit prostředky na realizaci opatření sloužících k zádrži vody v krajině. Přesto však nemá Ministerstvo životního prostředí v příštích 10 letech vysoké ambice, když plánuje revitalizaci v rozsahu 15–30 km vodních toků za rok. Podobné tempo se týká i opatření proti erozi půdy, která se v ČR týká 1,5 milionu hektarů orné půdy, ale ministerstva životního prostředí a zemědělství nepočítají ani s 30 tisíci hektary ročně. Na regulaci melioračních systémů plánuje Ministerstvo zemědělství dávat smutné 3 miliony korun ročně.

To je ten deklarovaný boj se suchem? Piráti představili jasný plán již v červnu.


reklama

 
foto - Balcarová Dana
Dana Balcarová
Autorka je předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí a členka Pirátů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

12.10.2020 19:42
Dovolím si pouze dodat. Za rok jsou tu opět volby, tak se snažte, spojte se
s podobně smýšlejícími stranami a ukažte národu jak na to v praxi.
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

12.10.2020 20:55
Já bych k tomu dodal , že jakákoliv zpráva je demoblokem okamžitě překroucena , mnohdy dokonale změněna a v konečném důsledku využita k plivanci na prezidenta a vládu . Předpokládám , že pí. poslankyně všechny informovala , že předpoklad zahájení je za několik desítek let . Splavnění pár km Odry chce hlavně Polsko . Se stavbami nějakých přehrad se občané už vůbec nemusí zabývat , protože u nás trvá všelijaké jednání , povolovaní , odvolávání a odvolávání odvolání nejméně 30 - 40 let . Takže bych pí. poslankyni doporučil jít o hovadinách třeba do ECHA nebo Reflexu .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.10.2020 23:11 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
To, že se nepostaví VŮBEC NIC je celkem jasné prakticky všem.
Ale doposud, kdy DOL nikdo nemyslel vůbec vážně, tak se utrácelo ročně 100 miliónů za "přípravné práce". Teď, kdy se to stalo oficiální vládní stavbou, budou se utrácet stamilióny, možná miliardy. Naprosto dokonalý tunel, nikdo nemusí dělat VŮBEC NIC a nastane jen vysoká fakturace.
Tenhle parastát se stává už jen otrockou gubernií....
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

13.10.2020 10:37 Reaguje na Bohuslav Rosendorf
Tak zrovna na Zemana (záměrně neříkám prezidenta, protože za svého prezidenta ho nepovažuji) se plivat nemusí. Ten dědek se poplive sám, viz. jeho nedávné výroky o podnikatelích. ;)
Odpovědět
BR

Bohuslav Rosendorf

14.10.2020 05:58 Reaguje na Petr Eliáš
O čemž jste určitě hovořil už před válkou s panem okresním hejtmanem , že ?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.10.2020 05:16
Čekal bych, že paní poslankyně je schopná rozlišit schvalování generelu území chráněných pro akumulaci povrchových vod (tzv. LAPV) od toho samotného " betonu". Výčet území rezervovaných pro výstavbu nových přehrad je v první řadě krokem proti spekulantům s těmito pozemky. No a spekulace s pozemky i když může jít o různé pohnutky a zájmy, jde napříč stranami a napříč různými zájmovými skupinami.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

13.10.2020 05:39
Já bych se pí poslankyně optal , kde resp. na kolika ha ( zadržovaných m3 resp. km3) končí eko..tento budované tůně a mokřady a bobrem zaplavovaný lesík a kdy začínají údolní nádrže sloužící jako zásoba pitné i jiné vody. Vždycky se musí zatopit nerovnost terénu , voda do kopce jaksi nepoteče.Asi bude rozdíl jen v regulaci odtoku , takže výpusti postavené betonářskou lobby :-) .
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

13.10.2020 06:48
Dnešní vláda připomíná budovatele z 50. let.... že už jsme ale s vědomostmi i přístupem v úplně jiné epoše, si nějak nestačili všimnout... no když se někde najde možnost korumpovat miliardy, tak se hodí oprášit jakkoliv dementní a zastaralý přístup.... ano, vláda se vydává touto cestou hlavně kvůli obrovskému korupčnímu potenciálu těchto megastaveb.... příští rok jsou volby.... budoucnost této země je na nás všech....
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

13.10.2020 14:47
Ten jasný Pirátský plán, to je tedy věc. Snůška frází typu - Když prší je dobré rozevřít deštník. Ani na konopí se nezapomnělo - "Zjednodušit pěstování technického konopí a dalších opomíjených plodin. Odstranit nesmyslné bariéry pro pěstování a zpracování v zákonech, aby se vyplatilo je pěstovat.", při tom zákon a příslušné předpisy říkají, že :
"Podle zákona č. 167/98 Sb.,o návykových látkách, § 24 se zakazuje pěstovat druhy a odrůdy rostliny konopí, které mohou obsahovat více než 0,3% látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů.
Podle téhož zákona, § 29 je stanovena ohlašovací povinnost osob pěstujících konopí. Příslušné formuláře v tištěné i elektronické podobě je možno získat na místně příslušném celním úřadě podle místa pěstování. Speciální povolení k pěstování konopí setého potřeba není.Pro pěstování konopí na vlákno je zapotřebí tuto plochu nahlásit do evidence využití zemědělské půdy na příslušné ZA-PÚ a uzavřít smlouvu s akreditovaným zpracovatelem konopného stonku na vlákno, pak lze čerpat podporu z SAPS a TOP-UP na ornou půdu". Zřejmě jde o to, dstranit nesmyslné bariéry pro pěstování a zpracování v té části zákona, kde se zakazuje pěstování konopí s obahem více než 0,3% látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů (THC). To jaksi opomněli naši milí Piráti uvést. A tak je to se všemi jejich plány, vždycky se v nich pravý záměr jaksi zapomene uvést.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

13.10.2020 14:49 Reaguje na Jiří Daneš
... s obsahem více než 0,3% látek ...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist