https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/daniel-pitek-par-slov-ke-skialpinistovi-strazi-prirody-a-napadeni-uredni-osoby
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniel Pitek: Pár slov ke skialpinistovi, stráži přírody a napadení úřední osoby

17.2.2022
Ilustrační snímek skialpinistů.
Ilustrační snímek skialpinistů.
Před chvílí jsem na internetu narazil na reportáž CNN Prima NEWS o napadení stráže ochrany přírody v Národním parku Šumava.
 
Rozhovor s panem Jiřím B. a trochu i způsob, jak byla reportáž natočena, mne zvedly ze židle.

Skialpinista Jiří B. mluvil o tom, že strážce nenapadl a naopak on byl obětí jejich zvůle. Mluvil o tom, že jeho dědeček byl spoluzakladatel Horské služby na Šumavě, že se starali o les, že se pohybuje od mala a rád v lese a také že mu to nikdo nebude zakazovat a už vůbec ne ochranáři, kteří vyhlásili bezzásahové zóny a nechali kůrovce sežrat Šumavu. Skoro mi jej bylo líto, chudáka, a málem mi i vytryskla slzička.

Jen mi připomněl spoustu přestupců, které jsem jako dlouholetá stráž ochrany přírody a lesní stráž potkal na kopcích Českého středohoří. Jeho rétorika v reportáži byla jako přes kopírák se spoustou těchto zadržených lidí a čím více byl přestupce agresivnější v lese, tím větší se ze sebe snažil udělat oběť v následném úředním jednání a měli také velkou snahu o relativizaci platných zákonů, které svým jednáním porušili.

Naštěstí byli i tací, kteří své pochybení uznali, skončili s domluvou nebo pokutou a věřím, že zákon již neporušují.

Zákon ochrany přírody i lesní zákon platí pro každého, hájí důležitý celospolečenský zájem a tím je ochrana přírody a lesa. Stráž ochrany přírody a lesní stráž jsou úředními osobami, majícími ve svých povinnostech dohlížet na dodržování příslušných zákonů a k tomu jsou také vybaveny pravomocemi a úřední ochranou.

I. zóny Národních parků a Národní přírodní rezervace jsou nejpřísněji chráněné plochy na našem území, je to velice malá část z celého území České republiky. Jsou vyhlašovány vždy z nějakého velice závažného důvodu a jejich ochrana není samoúčelná. Na tato území je přísný zákaz vstupu mimo oficiální turistické cesty.

Chráněné kopce Českého středohoří.
Chráněné kopce Českého středohoří.
Foto | Daniel Pitek

NPR Černé a Čertovo jezero jsou v této kategorii a zákaz vstupu do nich je důležitý mimo jiné pro zde žijící velice vzácné tetřevy hlušce, kteří z našich hor mají poslední životaschopnou populaci právě na Šumavě. Jejich vyrušování v zimním období znamená velký výdej energie pro tyto krásné a vzácné ptáky a pokud se vyrušení opakuje, dochází k úhynům.

Stráže ochrany přírody i lesní stráž mají právo legitimovat přestupce, řešit domluvou, popřípadě na místě pokutovat nebo sepsat přestupek pro správní řízení na příslušném úřadu. V případě odmítnutí ztotožnění přestupcem a jeho nespolupráci jej mohou na místě zadržet za použití donucovacích prostředků do příjezdu policie. Fyzické napadení strážce je napadením úřední osoby, stejně jako napadení policisty.

Strážci byli jednoznačně v právu a pan Jiří B., pokud by respektoval zákony České republiky a nezpůsoboval by újmu životnímu prostředí, by se s žádným strážcem do konfliktu nedostal.

Doufám, že skialpinista pan Jiří B. bude spravedlivě potrestán. Pokud by se tak nestalo, můžeme zrušit zvlášť chráněná přírodní území, rozpustit strážní službu a rezignovat na ochranu přírody.

A poslední věc, kterou bych k tomuto případu ještě dodal. Pan Jiří B. v rozhovoru mluvil o tom, jak v zahraničí mají vyznačené freeriderové trasy. Ano, mají. A také mají klidové zóny v národních parcích, kam nikdo nesmí, nikoho ani nenapadne tato nařízení zpochybňovat, je zcela nemyslitelné neuposlechnout pokynů strážců parku a při napadení strážce by na pana Jiřího B. stříleli, protože strážci jsou všichni ozbrojeni služebními zbraněmi, včetně sousedního Slovenska.

Přeji všem slušným návštěvníkům přírody krásné zážitky z našich chráněných území, které i se svým zákonným režimem umožňují spoustu možností vyžití, včetně naší NPR Milešovka.🙂


reklama

 
foto - Pitek Daniel
Daniel Pitek
Autor je lesník a zemědělec.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (114)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

17.2.2022 07:01
V tomto případě s p. Pitkem naprosto souhlasím. Problém je, že si dnes hodně lidí plete demokracii s anarchií a podle toho se i chová a začíná to výchovou v rodině. A jinak platí, že na hrubý pytel patří vždy hrubá záplata.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.2.2022 11:29 Reaguje na pavel peregrin
Mnozí celých 30let !
Odpovědět
FJ

Franta Jetel

17.2.2022 11:39 Reaguje na pavel peregrin
Vypadá to, že si lidi budou za chvíli plést demokracii s komunismem. Po Šumavě stále běhaj ozbrojení zelení mužíčci a podle autora článku by bylo nejlepší kdyby se zase střílelo do lidí, co naruší hranici nějaké rezervace
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.2.2022 12:23 Reaguje na Franta Jetel
No to je zase výlev. takže vaší logikou, na nějaký NP, například, prostě hodit bobek, dělat si co chci a když narazím stráž parku, tak je poslat do ha..lu, a když nedají pokoj, tak jim nějakou fláknout. Takhle je to ok?

A s tím komunismem je to taky dobrý. Už vidím, jak výše uvedené zkoušíte praktikovat v dávné baště komunismu za Atlantikem. Ok, nebudu kecat, podíval bych se na to rád:-))).
Odpovědět
FJ

Franta Jetel

18.2.2022 08:02 Reaguje na Svatá Prostoto
Vkládáte mi do úst něco, co jsem neřekl, ani nenaznačil. Pouze jsem celý článek shrnul do jedné věty. Jinak je smutný, že se po celé Šumavě normálně po staletí lidé pohybovali a žili. Nikomu a ničemu to nevadilo. Bylo tomu tak, až do příchodu komunismu. Teď je pod správou NP a stačí se podívat na satelitní mapy jejich 30tileté práce. Nepouští tam lidi, aby na vlastní oči neviděli tu paseku.
Odpovědět
va

vaber

18.2.2022 09:26 Reaguje na Franta Jetel
po staletí se lidé po Šumavě pohybovali, to je pravda, ale bylo jich tisíckrát méně , tak to samozřejmě ničemu nevadilo
Odpovědět
FJ

Franta Jetel

18.2.2022 11:32 Reaguje na vaber
Ničemu to nevadilo, protože lidi, co měli Šumavské lesy na starosti o ten les doopravdy pečovali, snažili se ho udržet v co nejlepší kondici.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

19.2.2022 11:55 Reaguje na Franta Jetel
No tak to není tak úplně pravda.
Odpovědět
FJ

Franta Jetel

19.2.2022 12:29 Reaguje na Tomas Peltan
Co - není úplně pravda? Nevím na co reagujete.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

19.2.2022 13:44 Reaguje na Franta Jetel
Že o ten les pečovali a snažili se ho udržet v co nejlepší kondici.
Odpovědět
FJ

Franta Jetel

19.2.2022 15:21 Reaguje na Tomas Peltan
Můžete uvést nějaký konkrétní příklad? Co dělaly špatně, přesto že si toho byli vědomi?
Odpovědět
sm

17.2.2022 09:29
I já souhlasím, že přírodu je třeba chránit. Dovolil bych si však opravit autora v jedné maličkosti. Lesní stráž i stráž ochrany přírody je oprávněna zastavit, vyzvat k prokázání totožnosti, dokonce i zadržet či předvést, ale nikoliv za použití donucovacích prostředků. Tuto pravomoc v zákoně uvedenou nemají. Takže zde reálně hrozí, že takový strážce, použije li donucovací prostředky, dopustí se trestného činu zneužití pravomocí úřední osoby. Nemusí se nám to líbit, ale je to tak a nic s tím neuděláme. Přeji příjemný den.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.2.2022 14:02 Reaguje na
jestliže jedná v sebeobraně, tak to je v pořádku...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

17.2.2022 14:04 Reaguje na Jaroslav Řezáč
a nebo chrání hodnoty které mu stát dal za zodpovědnost.
Odpovědět
JH

Jiří Hušek

17.2.2022 09:34
Už jsem to psal i na FB a myslím, že to patří i sem, když už pan skialpinista sice hrdinně vystupuje v i televizi, ale pod utajenou totožností. Jiří B. je umělecké jméno, to občanské je Jiří Lausecker.
Odpovědět
MC

Michal Chadim

17.2.2022 10:25
Nezbývá samozřejmě, než souhlasit s autorem, ale někdy je to těžké.

Sám si prožívám osobní dilema, které mám od roku 2020 a vyhlášení NPR Divoká Oslava v údolí pod Náměští. Na jednu stranu jsem šťastný a hrdý, že se tomuto nádhernému koutu přírody této ochrany dostalo.
Na druhou stranu, když člověk od malička má v této oblasti prolezený každý kout, strávené noci na vandrech a ještě je i historicky spojená s historií vlastní rodiny, je strašně těžké přijmout, že najednou tam nemůže skoro vkročit.

Ještě navíc nedávno bylo toto údolí v plánech na výstavbu přehrady a zatopení. Hranice mezi naprostou ochranou a naprostých zničením je velice tenká.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.2.2022 18:39 Reaguje na Michal Chadim
Vám tam někdo spílal či vás šikanoval? A co je tam chat, sice novou nepostavíte, nicméně snad jen divoké táboření by narazilo. Ale pod širákem asi ne.
Odpovědět
MC

Michal Chadim

18.2.2022 09:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zatím ne. Chaty jsou mimo hranice NPR. Pokud vím, bivakovat můžete i v NPR pokud to nebude mimo značenou cestu. ;-)
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

19.2.2022 12:01 Reaguje na Slavomil Vinkler
Všimněte si toho "osobní dilema". Člověk by měl mít rozumnou možnost dělat věci správně.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

19.2.2022 12:00 Reaguje na Michal Chadim
Ono by občas nebylo špatné, kdyby ochrana přírody trochu koukala na místní obyvatele. Pokud je nějaká vesnice obklopená ze dvou stran NPR, pak je tam obří kamenolom a letiště, tak vedení značených tras způsobem, který vyhovuje jen turistům odjinud a nechává místním k procházkám tak maximálně občas rozorané polní cesty a silnici II. třídy, k dodržování zákazů moc nemotivuje.
Odpovědět
MM

Milan Milan

17.2.2022 10:29
Já nesouhlasím. Reálně, jakou škodu ten konkrétní skialp napáchal??? Snad že nechtěl poslechnout někoho s delegovanou pravomocí??? Pochopitelně, čím více pravidel tím více přestupků....Moje poznatky ze Šumavy z loňska jsou naprosté zděšení, frustrující zážitek, především z těch bezzásahových zón. Ta kdysi krásná a smrkovými obry šumící Šumava, teď na mnoha místech vítá suchými, provrtanými a evidentně napadenými stromy,i holinami s již popadanými stromy...Tak jestli tohle je pro les pro budoucnost tak se lze snad jenom chytat za hlavu a stydět?????
Odpovědět
Jen Klam vam Dam

Jen Klam vam Dam

17.2.2022 11:43 Reaguje na Milan Milan
Ale, ale... na přední stránky a do TV se to nedostalo kvůli poškození přírody, ale kvůli té fight koncovce...chápeme ten rozdíl? Místní lidová ústní slovesnost o samozvaném králi Šumavy leccos povídá, ale abyste si udělal také představu sám doporučuji čtení: http://powderline.cz/cs/riders/all/detail/takze-jirka-lausecker/ Dovolím si krátce citovat: "Třeba, že mě postřelil policajt, by se věřit dalo, když bych mu třeba něco udělal, což by díky mýmu vztahu k nim nebylo nic divnýho, ale von se prostě vypsychnul ( můj soused) a trefil mě kvuli špatnýmu parkování a to ani nebyl ve službě, blbec." A co se týče druhého, tak bohužel takhle vypadají lesy prakticky v celé čR, takže asi zásah nebo nezásah nebude ta otázka pro současnost, ale otázka jaké chceme vidět lesy v příští dekádě, takže bych dal šanci i spontánnímu vývoji aspoň na tom malém území (kéž by alespoň méně fragmentovaném), ostatně na druhé straně spektra ochrany lesa se pojede na zbytku republiky, takže naše děti si pak můžou říct, kdo byl vedle jak ta smrk... někdy se zaposlouchejte a pozorujte ten les na Šumavě bez zájmu o vlastní stromy...možná to uslyšíte jinak, ale dělejte to nejlépe, když prší a overturisti sedí na penzionech...pozdrav zRůdy Železné
Odpovědět
MC

Michal Chadim

17.2.2022 12:48 Reaguje na Milan Milan
Tomu se říká příroda a jejím úkolem není líbit se Milanovi. Hezkou si můžete udělat zahrádku u baráku.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.2.2022 13:26 Reaguje na Michal Chadim
Mno, nevím, zda je příroda to, co vznikne, když někde v lese člověk 50 let přestane cokoliv dělat.

Nechci malovat čerta na zeď, ale ono to může taky dopadnout tak, že to vše zaroste nepůvodními invazními rostlinami. A co když na ponechaných kůrovcem zdevastovaných smrčinách samy vyrostou zase smrčiny? To se pak dadatečně odmítne prohlásit za přírodu?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

17.2.2022 15:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Vtip je v tom, že příroda je všechno. Úplně. Že se nám to, jak vypadá, ne vždy líbí je věc jiná. A je tedy čistě otázkou společenského konsensu jak moc tu přírodu budeme (ne)ovlivňovat k obrazu našemu.

A je potřeba se smířit s tím, že vždy to někomu bude proti srsti.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.2.2022 15:34 Reaguje na Svatá Prostoto
Přírodu je třeba, myslím, přiměřeně a rozumně ovlivňovat, aby zachovávala své důležité funkce i skýtala člověku (součásti té přírody) užitek.

Ale kde ten konsenzus vidíte? To je spíše váš a asi i můj sen!
Odpovědět
MC

Michal Chadim

18.2.2022 09:22 Reaguje na Jiří Svoboda
Od toho jsou právě nejvíce chráněná území - nejvyšší zóny NP a NPR, aby tam mohla příroda existovat bez ovlivňování. Když už na zbývajících 99% území ji musíme upravovat ke svému užitku.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.2.2022 12:16 Reaguje na Michal Chadim
To beru.

Ale pořád tam je vliv člověkem přetvořeného okolí, vliv člověkem ovlivněných počátečních podmínek a vliv člověkem zapříčiněné klimatické změny.

Takže ta hra na bezzásahovost je jen taková iluze pro zelené snílky.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

17.2.2022 16:15 Reaguje na Svatá Prostoto
Ano, konečně s vámi mohu souhlasit. Příroda je vše kolem. Tedy i ty lesy co ochranáři potupně nazývají smrkovými plantážemi, i ty lány řepky.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.2.2022 16:29 Reaguje na Jiří Svoboda
Ve vyšších polohách NPŠ „vždycky“ rostly a rostou klimaxové smrčiny. Čili je přirozené, že se tam na většině území zase obnovují hlavně smrky. A to dosti rychle. Zde je převaha smrků zcela na místě.
Sledují to tam vědci z AV ČR, z Jihočeské univerzity, z ČZU a další odborníci. Příroda NPŠ postupně konverguje k prostředí v mnoha směrech podobnému tomu, jaké by tam bylo bez vlivu člověka.
Odpovědět
Jen Klam vam Dam

Jen Klam vam Dam

17.2.2022 19:59 Reaguje na Majka Kletečková
Chválím použití uvozovek u slova vždycky, a což porostou taky v budoucnu? Nenastane nám posun klimaxu na vertikále? A nemůže se stát, že jednou výsledkem nebude smrčinový klimax, a budeme se snažit jako na orchidejových loukách? A když nám žuchne oblouk Pravčické brány, tak zákaz vstupu nahoru také pozbyde poněkud smyslu? Ale aby nevznikla mýlka, jsem pro dát prostor tomuto velkému experimentu v přírodní laboratoři...to, co zatím trousí profesorstvo Hruškové a Šantrůčkové jsou zatím pouze střípky mozaiky, vyhodnocovat to bude až další generace výzkumníků...snad.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.2.2022 15:54 Reaguje na Majka Kletečková
Koneckonců když ta nová přirozeně pokračující srčina za 50 let uschne kvůli klimatické změně, tak je to vlastně také přírodní proces, za který máme projevovat vděčnost, že aspoň na malém vyčleněném území funguje.
Odpovědět
MC

Michal Chadim

18.2.2022 09:19 Reaguje na Jiří Svoboda
Pokud tam opěr vyrostou smrčiny, tak proto, že lokalita a podmínky jsou pro to optimální a samozřejmě je to v pořádku. Ale i tak to určitě nebude 100% smrčina. Už to nenajdu, ale někde byl krátký dokument, který hodnotil složení těchto "hnusných" lesu se stojícími sušinami a vyplunulo z toho, že to co tam dorůstá je druhově nejzdravější les v ČR, příroda si umí poradit.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.2.2022 15:49 Reaguje na Michal Chadim
Příroda si neumí poradit s velmi rychlou klimatickou změnou. Ona neví, že bude za 30 let v průměru o 2-3 °C tepleji a nedokáže to při zakládání lesa zohlednit.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.2.2022 19:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Co má prosím společného klimatická změna a růst teploty za třicet let se současným přírodním zakládáním lesa? Pokud jde o tu přírodu tak ta nevěští a poradí si ve chvíli změny.
Pokud jde o člověka tak ten pouze hádá, že bude o 2 až 3 stupně tepleji. No stejně to nakonec bude moci při tom zakládání lesa použít až ve chvíli kdy bude opravdu o dva až tři stupně víc.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.2.2022 19:33 Reaguje na Michal Chadim
Paráda. On je někdo schopen z +- desetiletých náletů určit, že jde o druhově nejzdravější les u nás? Co tam asi mimo smrk může růst? Jeřáb, olše, bříza, buk a klen. Na specifických místech blatka a kleč. Ukrutná druhová pestrost. Tedy abych byl přesný, budou tam asi druhy které se v tamních přírodních poměrech dají očekávat a rostou v podobných výškách všude jinde.
No a potom mám ještě jednu otázku. Co je to prosím ta druhová zdravota?
Odpovědět
JO

Jarka O.

17.2.2022 15:41 Reaguje na Milan Milan
Tady se utrhl jeden skialp a jel, kde neměl, tím se provinil, byl i hrubý na státního orgána. Škodu nenapáchal, ale je to hňup. Blbé by bylo, kdyby si to tak dělali všichni.
Na Šumavě napáchala škodu státní organizace, ale asi to bylo podle zákonů. Vytvořený je tam dost velký „studijní prostor“ samoobnovitelné schopnosti lesa. Když jsem ho viděla, říkala jsem si, že ok, dřív ten vojenský les taky nikomu nechyběl, tak dnes jsou tu místo vojáků ekologové, je to 1. ochranný stupeň, stejně se tam netěží. Hlavně at ty ideje netahají do normálních lesů. Ale těch poškozených neprodukčních funkcí je škoda, a o to víc se vyžadují od jiných majitelů.
Tak asi vidím ten rozdíl.
Odpovědět
Anyr

Anyr

17.2.2022 14:23
Souhlasím s autorem článku.

Subjektivně jsem pro uzavření všech NP veřejnosti, se vstupem pouze s průvodcem. Ale to mají mnozí za "příšerné omezení všelidské všesvobody". :D
Takže bych, subjektivně, dal "strážcům" alespoň mnohem větší pravomoci, a mnohem víc bych trestal porušení pravidel NP.
Příroda lidem nepatří, i když si to mnozí rádi myslí.

Navíc, ten týpek si ve videu de facto jen stěžuje na své omezování, protože chce dělat co ho baví, bez ohledu na "blbé předpisy blbých ochranářů, protože on a jeho děda dělali vše lépe a v zahraničí je to taky podle něj" (https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/skialpinista-utok-strazce-narodni-park-sumava-zraneni.A220211_093705_plzen-zpravy_vb). K tomu není moc co dodat. :)
Odpovědět
PH

Pavel H

17.2.2022 17:14 Reaguje na Anyr
Správně, a ještě NP rozšířit, udělat nové, ať to všecho ochránime. A víte co ? CHKO jsou taky unikátní, ty by se měly zakázat taky. A lidi ať jdou pěkně organizovaně do obchodního centra nebo akvaparku.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

17.2.2022 17:21 Reaguje na Pavel H
Správně! Jsem pro rozšíření NP! :-)
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.2.2022 09:24 Reaguje na Anyr
Nejdříve se lidem žijícím v blízkosti NP slibuje rozvoj obce a to, že pro ně vlastně žádné změny nenastanou. Jen co někam tito takyekologové a pomatení ochránci čehokoliv strčí byť jen prstíček, už tam mají celou ruku a rychle se zapomíná na sliby dané dotčeným obyvatelům. Takže pozor. Pořekadlo " když ptáčka chytají, pěkně mu zpívají" si ochranáři osvojili na jedničku.
Povolte jim NP a za chvíli budete "na houby za barák" chodit s průvodcem. A to je ta lepší varianta protože taky nemusíte chodit nikam a na les " za barákem " se pouze ze své zahrady dívat.
Příroda nepatří ani ochranářům, přesto si na ni dělají výlučný nárok.
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

18.2.2022 22:47 Reaguje na Jarek Schindler
Přesně. Přijde mi, že nabudřelost určité skupiny (a nejsou to jen ti pseudo-ochranáři), která se domnívá, že je jakousi nadřazenou kastou, přesáhla únosnou úroveň. Dle mého názoru je třeba výrazně zredukovat plochy se zákazem pohybu osob mimo vyznačené trasy.
Jenže to bude běh na dlouhou trať a obávám se, že je společnost příliš konzumní a raději si nechá svobodný pohyb v přírodě takto ukrást. On již tedy ukraden je, jen si to lidé moc neuvědomují, protože je zatím málo hlídačů, kteří by je šikanovali a vynucovali příslušné paragrafy. Špatné zákony je třeba změnit. Tečka.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.2.2022 12:34 Reaguje na Vladimír Kožíšek
„Dle mého názoru je třeba výrazně zredukovat plochy se zákazem pohybu osob mimo vyznačené trasy.“

Dle názorů mnohých jiných je třeba tyto plochy rozšířit. Nalézt konsenzus není snadné. I kompromisní řešení bude mít vždy své odpůrce.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

20.2.2022 13:44 Reaguje na Majka Kletečková
Hlavně to nezapomeňte takto vysvětlit třeba lidem na tom Křivoklátsku. Zatím se jim maže okolo pusy med o tom jak se v NP budou mít dobře a jak se pro ně nic nezmění. No a je tu ten váš názor mnohých jak se budou i tam rozšiřovat postupně plochy a hledat na to nějaký konsenzus. Takže , pokud se nic nového nevyhlásí, nemusí se lidem lhát a nakonec hledat kompromis.
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

20.2.2022 20:06 Reaguje na Majka Kletečková
Ten názor omezovačů je hlavně ze strany zaměstnanců ochranářských organizací popř. se jedná o názor lidí, kteří přírodu v životě nepotřebují.
Těch prvních je strašně moc a živíme je my ostatní, co něco vytváříme a ještě nám omezují právo průdchodu krajinou.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

21.2.2022 15:44 Reaguje na Vladimír Kožíšek
Tak naštěstí je váš názor v menšině a nikoho moc nezajímá. :-)
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

21.2.2022 17:23 Reaguje na Petr Eliáš
Pán je ochranář?
Tam, kde ochranáři zavřeli lidem přírodu za domem je toto téma pro všechny, kdo mají kladný vztah k přírodě a můj názor je stejný jako názor většiny z nich.
Odpovědět
kk

karel krasensky

17.2.2022 14:36
K věci.Ten pítek u toho incidentu nebyl a sesmolil článek plný hysterie a emotívních vykřiku.Druhá věc Cnn je něco jako rádio Jerevan.Třetí věc co se stalo ví pouze ti tři kteří byli učastníky přihlouplé strkanice,kterou mainstream nafoukl jako patrací balon.Čtvrtá věc-taky toho chlapa mohli po nějaké slovní rozmíšce napadnout ti dva veleochranaři,vzajemně se domluvit a překroutit skutečnost.Jsou dva proti jednomu.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.2.2022 16:32 Reaguje na karel krasensky
Byli tam společně skialpinisti dva. Skialpinista vystupující v TV byl agresivní, nechtěl oprávněnému požadavku strážců vyhovět a oba je napadl. Jeho kolega se zde do fyzického konfliktu se úředními osobami nedostal, nicméně oba byli tam, kde být neměli.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

17.2.2022 16:33
Pan Pitek to napsal dobře. Také s ním naprosto souhlasím. Jsem ráda, že se policii podařilo zjistit totožnost obou skialpinistů.

Doufám, že pan Jiří Lausecker, co brutálně napadl strážce Národního parku Šumava, bude spravedlivě potrestán. „Horská služba, která na místě zasahovala, uvedla, že jeden z mužů utrpěl menší zranění, druhý těžší včetně poranění hlavy. Oba strážci jsou v pracovní neschopnosti.“ (https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/skialpinista-utok-strazce-narodni-park-sumava-zraneni.A220211_093705_plzen-zpravy_vb)

Zřejmě nerad respektuje autority viz „mě postřelil policajt, by se věřit dalo, když bych mu třeba něco udělal, což by díky mýmu vztahu k nim nebylo nic divnýho, ale von se prostě vypsychnul ( můj soused) a trefil mě kvuli špatnýmu parkování a to ani nebyl ve službě, blbec.“ http://powderline.cz/cs/riders/all/detail/takze-jirka-lausecker/)
Odpovědět
PH

Pavel H

17.2.2022 17:08
Chápu argumentaci zákony a předpisy. Trochu problém je (a tady máme v článku trochu demagogie), že procento "chráněných území" (jakoukoliv formou) z celkové plochy jakkoliv jezditelných svahů se sněhovou pokrývkou na území ČR je extrémně velké. Tady pokulhává autorovo srovnání se zahraničím, kde to procento je dramaticky jiné. Jinými slovy (a tady trochu zjednodušuji já) - když jsou všechny hory součástí parku/rezervace, tak kam mají skialpinisti chodit ?
Další velmi sporná věc byla, že strážci dostali právo "použít donucovací prostředky" - to přesně vede k současným excesům. Šumava je evidentně svět sám o sobě - není nahodou, že všechny střety (mj. s těmi disciplinovanými zahraničními návštěvníky) se odehrávají tady - místní strážní bojůvka má evidentně svůj osobitý přístup.
Skialpinisté (mezi které mediálně lynčovaný Jiří B patří - neřadím mezi ně vystylované "covidové skialpinisty", co si z obchodního centra odskočili na sjezdovku aby vyšli nahoru a sjeli dolu) zpravidla přírodu respektují a chovají se k ní ohleduplně. To nejsou blázni na skútrech nebo čtyřkolách, kterým je všechno jedno. Prostě nemají kam legálně jít. On se vždycky nějaký tetřev nebo tetřívek najde...
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

17.2.2022 17:20 Reaguje na Pavel H
Jakže se to jmenuje? SkiALPinismus? Kde jsou kořeny skiALPinismu? Ve Skandinávii?

Nu, tak můžou jet třeba do ALP nebo do Skandinávie. A neotravovat v NP. :D
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.2.2022 18:23 Reaguje na Pavel H
Letěl jsem před nějakým rokem do Paříže. Z Vídně letíte asi 2 hodiny nad Alpami.
V česku je vhodného terénu pro skialpinismus asi 0,5 km2 na Šumavě, 1 v Krkonoších a 0,5 v Jeseníkách. Ty 2 km2 si máme nechat zničit?
Ať si dotyční fajnšmekři skutečně jedou do alp nebo do norska.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

17.2.2022 20:42 Reaguje na Slavomil Vinkler
To je pravda. Ale zkusme pouzit podobny argument pro tetreva ci tetrivka ;) Na severu ve Skandinavii a na Sibiri jsou jich prece spousty, u nas jich je (tech tetrevu a tetrivku) v pomeru k temto koncinam mene, nez je u nas
skialpinistickych terenu ve srovnani s Alpami. Pro tetreva s timhle srovnanim pokracovat nebudu, ale... Otazku, kdo ma mit vetsi prava, zda slusne chovajici se skialpinista
(navic domaci pan, tohleto by dle meho nazoru ti strazci meli umet zohlednit nez zacnou byt prilis agresivni) nebo tetrev, ktery ocividne tenhle rajon z globalniho
ekologickeho hlediska uz v tomto desetileti/stoleti opousti/opustil ? nelze jen tak smest ze stolu...
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.2.2022 09:59 Reaguje na Miloš Zahradník
tetřev/tetřívek:
on to není zas tak úplně okraj výskytu těchto tupých na zemi hnízdících ptáků (do stejného pytle můžeme strčit i třeba bělokura, a nakonec i koroptev/bažanta mimo umělých odchovů). prostě je sežrala divoká prasata. nejdříve v nížinách (v mnohem pohostinnější ralské pahorkatině někdy v padesátých letech), a v současné době se prasata vyskytují běžně na horní hranici lesa, běžně je poryto i nad 1200 mnm (okolo Vosecké v krakonošově třeba).

a lesácko-myslivecko-ochranářská lobby (v leckterých horách je to často jedna parta) neumí a hlavně nechce zatočit s divokým prasetem - narvanej mrazák je argument jak prase.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

18.2.2022 10:55 Reaguje na Lukas B.
To by mne zajimalo, historie mizeni tetreva a tetrivka u nas v Cesko/slovensku v poslednich desetiletich. Pobavilo mne, kdyz jsem si pred casem pri nejakem vyroci invaze roku 1968 precetl, ze nekdy po roce 1970 byl Breznev u Karlovych Var zastrilet si na tetrevy. Napsal pak dekovny list
"Moc dekuji a budete li neco ode mne potrebovat, vzdy Vam rad pomuzu" sefovi mistniho mysliveckeho spolku - kteremu to prislo velmi vhod u naslednych proverek... :) Nejde mi zde ani tak o Brezneva jako bych si chtel precist podrobnou a realistickou zpravu, jak to s ubytkem tehle lesnich slepic u nas bylo. Ja proti tem slepicim apriori nic nemam - jsou to krasni ptaci a nemohou za to, ze bigotni ochranari je postavili proti mne v poslednich desetiletich. Tam, kde driv stal na Sumave pohranicnik se samopalem je dnes nemene vyhruzna cedule vyhrozujici vetrelcum ve jmenu tetreva
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.2.2022 12:24 Reaguje na Miloš Zahradník
to je jednoduché, vezměte myslivecké statistiky kolik se který rok kde postřílelo prasat, a křivka počtu divokých slepic je k tomu inverzní (tedy nikli přesně v matematickém smyslu, spíš tak nějak lidově), a s počtem prasat jdou prasata výš a do chladnějšího (ono je to zvíře původně z úživných listnatých a smíšených lesů), a od nějakého počtu kusů prasat na km2 slepice přestanou existovat - a v méně úživných horských lesích a loukách k likvidaci slepic stačí pár návštěv tlupy prasat.
Odpovědět
SS

Stanislav Svoboda

18.2.2022 16:55 Reaguje na Miloš Zahradník
Zase hloupé a nic neřešící žvásty. Jednou platí jednoznačně a bez diskuse - a to ze zákona č. 114/92 Sb. paragraf 29: " Základní ochranné podmínky Národních přírodních rezervací" - kde je uvedeno pod písmenem "d) vstupovat a vjíždět mimo cesty vyznačené se souhlasem orgánu ochrany přírody, kromě vlastníků a nájemců pozemků". Tečka. Pokud máme a chceme-li žít v právním státě, tak je potřeba zákony respektovat a dodržovat. Pokud budeme neustále hledat výjimky, tak se propadneme do anarchie. Možná jsem naivní, ale zákony musí platit bez výjimky pro všechny. Zvykli jsme si obecně na všech společenských úrovních na to, že zákony platí jen pro někoho. A to je špatně... Moje svoboda končí tam, kde je potřeba respektovat práva společnosti popř. zákonnou ochranu živé přírody.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

18.2.2022 18:34 Reaguje na Stanislav Svoboda
To mne vzdycky bavi, kdyz se ekologicke zakonitosti jako "prirozene souziti ruznych organismu ve zvlaste chranenych oblastech" prevedou na otazku bezpodminecneho dodrzovani zakonu cisla xxxx/yy paragraf 29 pismene d) ;) Moje namitka by znela - zaprve, zvirata, tetrevi ani rostliny neumi cist, a i kdyby umela, tak by na ty zakony sr....la. Pambu a Darwin je tak k tomu totiz stvorili. Jasne, zakony v lidske spolecnosti musi byt a kdo je neposlechne, bude zastrelen ci jinak adekvatne potrestan. Zde se ale spis bavime - porad snad nejsme v uplne totalitni spolecnosti - zda treba nektere ty zakony jsou uplne adekvatni prislusnym situacim a zda zpusob jejich vymahani ma - ci nema - vetsinovy souhlas spolecnosti atd. Napriklad, co bych ja ocekaval v tehle kauze plnici media uz
nekolik tydnu. Fotografie inkriminovaneho uzemi, presny popis trasy tech lyzaru, vysvetleni kolik tetrevu tam zije a k jake ujme dosli, podrobnejsi popis osobnosti pachatele ktery se - mozna i opravnene - vzhledem ke sve "rodinne anemneze" citi byt vice opravnen do tech koncin vstoupit, nez nejaky militantni "spravce parku" neumejici jednat s lidmi a plny predbezne agrese a nenavisti ke komukoliv, kdo se - krome neho, kdo na to ma papir - odvazi do "jeho" rajonu jakkoliv vstoupit. Nevime, jak ta konverzace a konfrontace probihala - v mediich jsme si akorat mohli precist
nekolik vzajemne si zcela odporujicich liceni cele te udalosti
Odpovědět
JH

Jiří Hušek

18.2.2022 21:43 Reaguje na Miloš Zahradník
Většinou se s vámi nechá kultivovaně komunikovat/polemizovat, ale za tuhle cynickou manipulativní relativizaci by se nemusel stydět ani nechvalně znáý ministr propagandy... :-(
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

18.2.2022 23:02 Reaguje na Jiří Hušek
Ja se omlouvam za cynicke formulace, chapu ze pravidla musi platit - aspon formalne - pro vsechny a prestupky musi byttrestany ... ale nekdy proste nastanou polehcujici okolnosti. Popisu priklad z Jizerek. S chuti jsem si pocetl v knize o Gustavu Ginzelovi, jak vodil ty sve "hakose" potaji ve skupinach do raselinist nebo v knize pana Nevrleho o sberateli maniakovi se sklenicemi plnymi safiru. Lide typu pana Svobody by asi hned zacali neco o nepromlcitelnych trestnych cinech mimoradne zavaznosti
a milionovych skodach - ale ono se nastesti o Ginzelovi a o tom sberateli pise spis vlidne a s urcitym pochopenim... Me zajima, zda nahodou ten sumavsky provinilec nebyl taky trochu podobneho typu - kdovi jak to bylo s tou inzultaci a zranenim, bohuzel nemam tu viru ve sdelovaci prostredky ze to co pisi, je vzdy pravda.
Kdyz vidim pod Jizerkami v lese bledulovou louku ve ktere si udelal rejdiste anonym na ctyrkolce ci dokonce na traktoru - tak bych taky strilel ale mira provineni toho lyzare na Jezerni hore mi proste neni jasna
Odpovědět
SS

Stanislav Svoboda

18.2.2022 22:16 Reaguje na Miloš Zahradník
Žvaníte nesmysly a ještě si v nich libujte. Aneb Svět podle Zahradníka. Vaše zcestné názory zde sice můžete prezentovat jak je libo, ale to nemění nic na tom, že jsou úplně mimo právní realitu a nikde s nimi neobstojíte.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.2.2022 18:06 Reaguje na Lukas B.
Kecáte nesmyly. V padesátých letech nic sežráno nebylo a prasat bylo minimum. V sedmdesátých letech dochází k poklesu populací jednotlivých druhů hrabavých ale prasat ještě pořád nebylo a byly lokality a regiony kde jich zas tolik nebylo ani za dalších 10-15 let. Nevím jestli jsou to tupí ptáci? Já považuji za tupce někoho jiného.
Odpovědět
LB

Lukas B.

21.2.2022 15:03 Reaguje na Jarek Schindler
no, možná bylo chybou smíchat horské subpolární slepice se slepicemi polními. na mizení slepicí polních mělo první devastující vliv chemizace zemědělství a zcelování lánů, prasata přišla až potom. pro subpolární slepice proběhla blahodárná imisní katastrofa, kdy se zdálo, že na horách se jim bude krásně dařit, a najednou přijde neblahé odsíření, hory najednou začaly zarůstat lesem a do toho ještě prasata. meritum věci je, že pohyb skialpinistů není prvotní příčinou mizení slepic, ale může být poslední kapkou, ale úplně stejně může být poslední kapkou cokoli jiného.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

18.2.2022 11:30 Reaguje na Miloš Zahradník
No je to jednoduché. NP každoročně vyhlašují oficiální doporučené trasy pro skialpinisty. V NP Šumava je to letos tuším cca 50 km.

To, že to nějakým exotům nestačí a musí vstoupit i tam, kde nemají co dělat, je jejich problém. Když se jim to nelíbí tak ať jedou do Alp, Karpat, na Ural, na Aljašku, atd. Oni mohou. Ohrožené druhy se asi jen tak neseberou a nepřestěhují se ..

A pokut to nejsou jen exoti, ale i hov..., kteří napadnou strážce parku, tak by měli být dle zákona řádně oflastrováni. ;-)

A jen pro vaši informaci, když to tedy zjednoduším jen na toto tetřeva, tak populace tetřeva na Šumavě je stabilní (lehký nárůst)...
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.2.2022 18:00 Reaguje na Miloš Zahradník
Tak ten tetřev zatím nic neopustil a to nejen "očividně" ale i fakticky. No a o slušně se chovajícím skialpinistovi jsem nic neslyšel. Jinak nevidím rozdíl mezi skialpinismem v Krkonoších , Jeseníkách nebo na Šumavě. Všude se provádí v nejpřísněji chráněných NPR.
Odpovědět

Jirka Černý

17.2.2022 18:17
Oni by na něj při njaké strkanici hned stříleli? Důvod? Protože můžou? Já bych na ochránce třeba změnil názor, ale když se stále potvrzuje že ten co mám je správný tak proč to měnit.
Odpovědět
Ra

Radek

17.2.2022 22:26
Toto není první článek o incidentu na Šumavě. I k tomu předchozímu jsem se vyjádřil v tom smyslu, že strážci přírody využívají resp. zneužívají svá práva k buzeraci normálních občanů, což mohu potvrdit ze své zkušenosti. Zajímavá byla reakce dalšího diskutujícího, který se v problematice vyznal, a sice že personálnímu výběru strážců je třeba věnovat větší pozornost, což se nyní neděje. Pan autor to svými nápady o střelbě do neposlušných lidí jenom potvrzuje.
Odpovědět
TK

Tomáš Krčma

18.2.2022 02:06
Skialpinista tam neměl co dělat, ale upřímně si myslím, že tetřevům víc vadí vláček Šumaváček, který je 4x denně na Černém jezeře.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

18.2.2022 07:25
Myslím, že diskuze v tomto případě jsou zbytečné. Platí zákaz vstupu? Platí. Porušil skialpinista tento zákaz? Porušil. Tím je to jasné a všechny řeči okolo jsou zbytečné. Je úplně jedno, zda ten strážce je takový či onaký a i kdyby se v tu chvíli vůči skualpinistovi choval neurvale, tak je to pořád úřední osoba a skialpinista má smůlu. Můžete si o tom myslet co chcete. S policistou také budete diskutovat a nebo dokonce na něj útočit prknem? A že se i policisté nebo měšťáci kolikrát nechovají tak, jak by měli, tak bohužel každý, kdo se dotkne úřední osoby, musí počítat s postihem. Zkuste si to v USA , a nebudete se stačit divit, jak s vámi strážci zametou!
Druhou stránkou mince je výběr příslušných lidí na tato místa, to nikdo nezpochybňuje, ale nelze míchat jablka s hruškami. Trochu bych to připodobnil k tomu, jak to chodilo na vojně- nejdřív splň rozkaz a pak si stěžuj. Starší ví, o čem je řeč a mladým by v tomto směru ta vojna neuškodila, protože by se museli ve svém vlastním zájmu naučit sebekázni.
Odpovědět
SS

Stanislav Svoboda

18.2.2022 15:14 Reaguje na pavel peregrin
Přesně tak jak píšete. Tady není o čem diskutovat. Byl jsem v několika Národních parcích USA včetně turisticky exponovaného Grand Canyonu. Strážci neboli Rangers se v Národních parcích dělí na neozbrojenou složku, která funguje jako informační a průvodcovská služba a pak na ozbrojenou složku, která je plně vybavena jako policie a má stejná práva a donucovací prostředky a spolupracuje plně s místním šerifem. Jak jsem měl možnost vidět, funguje to spolu skvěle a bez problémů. Ozbrojení Rangers se dokonce podílejí na stíhání a zadržení hledaných osob a osob, které se dopustili v dané oblasti trestného činu. Bylo by na čase zřídit podle stejného vzoru i naši Stráž přírody - informační služby by poskytovali současní dobrovolníci a represivní složku by bylo potřeba s důrazem na fyzické a mentální schopnosti vycvičit a vybavit přiměřenými donucovacími prostředky s podobnými právy a povinnostmi jako má nyní Policie ČR. Oblbovacích keců a švejkování od přestupců už bylo víc než dost. To říkám se zkušenostmi s návštěvníky z terénu v CHKO Litovelské Pomoraví a CHKO Jeseníky, kde jsem působil jako dobrovolný člen Stráže přírody od roku 1993 do roku 2017.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

18.2.2022 17:10 Reaguje na Stanislav Svoboda
1++
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

18.2.2022 18:39 Reaguje na Stanislav Svoboda
Uvedte nejake priklady, co navstevnici terénu CHKO Litovelské Pomoraví a CHKO Jeseníky provadeli. Me prijde znacny rozdil, kdyz treba lyzar projede zakazanym uzemim nebo kdyz tam vjede nekdo na ctyrkolce
Odpovědět
SS

Stanislav Svoboda

18.2.2022 19:30 Reaguje na Miloš Zahradník
Chápete vůbec právní řád ČR a o čem je řeč v paragrafu 29/ písm. d) uvedeného v zákoně č. 114/92 Sb.??? Zkuste si to prosím vygooglit....A je úplně jedno jestli zjištění viníci zákon porušili v CHKO Jeseníky, CHKO Litovelské Pomoraví nebo NP Šumava popřípadě v CHKO Šumava. Pokud jde o maloplošné zvláště chráněné území v kategorii Národní přírodní rezervace, tak zákaz vstupu mimo turistické trasy platí všude stejně, a to ať už jde o NP nebo CHKO Šumava nebo kterýkoli jiný Národní park nebo CHKO na území České republiky. Místo vašich rádoby vševědoucích a moudrých komentářů věnujte raději čas seznámení se s všeobecně normativními předpisy na poli ochrany přírody a krajiny. Děkuji.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

18.2.2022 19:47 Reaguje na Stanislav Svoboda
Ja se omlouvam, mne zajima prirodoveda, ekologie, fyzika... V prirode - nejen te chranene všeobecně normativními předpisy na poli ochrany přírody a krajiny - se snazim chovat hlavne dle vlastniho rozumu. Rad si prectu informace o prirodovednych hodnotach prislusneho uzemi vcetne nametu, jak se tam chovat ale seznamovat se s pravnimi predpisy nad zcela nezbytny ramec - dopravni predpisy neni moje hobby ani zde, ani jinde. Rad chodim prirodou jako pouceny pozorovatel :) Plus si obcas rad prectu neco o historii pece o ruzna chranena uzemi. Ta je bohata a pestra a mnohe pravni normy pro "ucinnou ochranu" daneho uzemi se casem ukazaly treba i kontraproduktivni. Mohl bych dlouze vzpominat (pamet mam dobrou) historii napr. ochrany lesa na Sumave a klece v Krkonosich, ochrany kvetnatych luk zakazem jejich sekani ci naopak pravidelnym sekanim. prekvapeni ekologu, ze nejcennejsi spolecenstva se nachazeji na byvalych tankodromech atd. :)
Odpovědět
SS

Stanislav Svoboda

18.2.2022 21:21 Reaguje na Miloš Zahradník
Je to velmi prosté. Všichni občané ČR jsou povinni řídit se platnými zákony. Každé porušení zákona je řešeno dle závažnosti přestupku právním řádem a dle sazebníku - buďto odnětím svobody, podmínečným odsouzením, finanční sankcí nebo povinností odpracovat podle závažnosti přestupku veřejně prospěšné práce. Co vám na tom všem ještě není jasné???
Vše další je irelevantní a mimo rámec zákonů ČR. Vaše osobní dojmy a názory v tomto případě nehrají žádnou roli.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

18.2.2022 22:46 Reaguje na Stanislav Svoboda
Vas komentar je na muj vkus prilis universalni. Aplikuje se uplne analogicky jak pro ilegalniho lyzare na Jezerni hore tak i pro protisocialisticke zivly, ktere by se snad chtely pokusit neopravnene prekrocit hranicni zataras a uprchnout na imperialisticky Zapad. Jsme na ekolistu - ne na strance vestniku Ministerstva vnitra a tak bych si tady rad precetl neco vecneho a netrivialniho treba prave o tom tetrevovi (nebo se to tam chrani jen kvuli kurovci? aby nebyl rusen nezodpovednymi turisty, pravnimi ignoranty?) a o tom, jakou ujmu mu ten
mistni obcan, jehoz dedecek zakladal horskou sluzbu resp. ostrahu hranic
pred diverzanty ze Zapadu resp. ostrahu rezervace pred lyzari nezodpovedne kyprici stopu v tamni 140 cm vysoke snehove pokryvce (takovehle detaily by mne osobne docela zajimaly, i kdyz zakon samozrejme zni "opadni komu padni" tamni neocenitelne prirode. V tom drive velebnem, dnes devastovanem lese sezranem v poslednich desetiletich synergickym pusobenim ochranaru
a "architekta lesa"- kurovce
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.2.2022 12:50 Reaguje na Miloš Zahradník
Podobně dopadly lesy v posledních desetiletích synergickým působením LESNÍKŮ a kůrovce na většině míst ČR.
Odpovědět
SS

Stanislav Svoboda

18.2.2022 21:21 Reaguje na Miloš Zahradník
Je to velmi prosté. Všichni občané ČR jsou povinni řídit se platnými zákony. Každé porušení zákona je řešeno dle závažnosti přestupku právním řádem a dle sazebníku - buďto odnětím svobody, podmínečným odsouzením, finanční sankcí nebo povinností odpracovat podle závažnosti přestupku veřejně prospěšné práce. Co vám na tom všem ještě není jasné???
Vše další je irelevantní a mimo rámec zákonů ČR. Vaše osobní dojmy a názory v tomto případě nehrají žádnou roli.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.2.2022 12:51 Reaguje na Stanislav Svoboda
Přesně tak.
Odpovědět
LB

Lukas B.

21.2.2022 10:19 Reaguje na Majka Kletečková
přesně tak se argumetovalo při uplatňování norimberských zákonů. jednou je tady zákon a tak ho budou všichni dodržovat a basta.

(rád bych se vyhnul diskusi o nesouměřitelnosti norimberských zákonů a zákazu vstupu do přírody)
Odpovědět
Sl

Slovan

18.2.2022 09:24
Opět s panem Pitkem naprosto souhlasím.
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

18.2.2022 19:29
Pán je docela drzý. Měl by přijmout, že ochránci jsou v právu, protože si vynutili zákaz pohybu osob v určité oblasti.
Měla by však nastat diskuze, zdali už těch zakázaných zón není dost a některé nezrušit, protože už dnes se v některých lokalitách mohou místní koukat na les legálně už jenom z dálky. Je to dobře? Vždyť příroda je povznášející prostor a my směřujeme v podstatě k plíživému plošnému zákazu osob v přírodě, pokud ta je něčím zajímavá. Např. všude, kde jsou nějaké skály, se už nesmí. Proč si ochranáři nevymezí nějaké území, kde nechají přírodu prosperovat v místě lesní plantáže? Někteří mohou brát skály jako duchovní prostor, ale to zelenomozkům moc nedochází.
Pak je paradoxem , že např. terénní motorkáři si dělají v přírodě co chtějí, a jelikož na ně ochranáři nemají, tak se trochu řeší až ve chvíli, kdy už je řev motorek všude, přičemž dopad projetí takového individua je mnohonásobně více devastující na životní prostředí, nežli pohyb chodce.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.2.2022 20:08 Reaguje na Vladimír Kožíšek
přesně tak. obecná nasranost "outdooráků" a vůbec měkkých a fyzicky náročných a odříkavých forem využívání chráněné krajiny plyne z toho, že orgány ochrany přírody jsou obecně lovci malých ryb (na velké si netroufnou a neumí je chytat) a buzerovaný tremp po celtou, terénní běžkař, horolezec nebo skialpinista si ve společnosti lakatošů, myslivců vozících si prdel, motorek, čtyřkolek, duc-duc sjezdových areálů, zásobovacích rolbových tras a všeliké podobné vetěe připadá jak úplnej vocas.
Odpovědět
SS

Stanislav Svoboda

18.2.2022 21:33 Reaguje na Lukas B.
Znovu a ještě jednou - zákony platí pro všechny bez výjimky. Pokud chceme žít v právním státě, tak budeme muset zřídit v rámci ČR profesionální Stráž přírody po vzoru profesionální Stráže přírody - Ranges v chráněných přírodních oblastech USA. A to se všemi donucovacími prostředky, právy a povinnostmi jako má Policie ČR.
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

18.2.2022 22:25 Reaguje na Stanislav Svoboda
Spíš si myslím, že bude třeba výrazně omezit chráněné plochy se zákazem pohybu osob, protože se jedná o nesmysl (zakazovat lidem pobyt ve zdravém prostředí) ale celkově mnohem efektivněji chránit přírodu proti těm, co ji ničí (motorkáři, bordeláři, kempeři).
Odpovědět
SS

Stanislav Svoboda

19.2.2022 20:39 Reaguje na Vladimír Kožíšek
Máme v České republice tu smůlu, že krajina je obecně už nakolik ovlivněná člověkem, že do těch několika posledních a plošně relativně malých zbytků divoké přírody, reprezentované Národními přírodními rezervacemi je nutné zakázat vstup. A to v zájmu zachování vzácných rostlinných a živočišných druhů. Je to smutné, ale není jiné cesty. Jeden nebo dva skialpinisté (doplňte si dle libosti - horolezci, trampové, vodáci, cyklisté, turisté, běžci atd. atp.) žádným zásadním způsobem přírodu v NPR neovlivní. Ale jde o to, že nezůstane u jednoho nebo dvou lidí. Pokud by se měly lidem otevřít první zóny NP a CHKO reprezentované Národními přírodními rezervacemi, tak by to při současném trendu narůstajícího overturismu znamenalo likvidaci a výrazné poškození mnoha zde se vyskytujících (dle lokality) vzácných a ohrožených rostlinných a živočišných druhů. Člověk už si toho pro sebe zabral víc než dost. Dejme šanci těm živočichům a rostlinám, kteří a které se nemůžou sami bránit.
Děkuji za pochopení.
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

20.2.2022 00:26 Reaguje na Stanislav Svoboda
No to je právě ten problém. Vše, kde je kousek relativně divoké přírody, se chrání proti pohybu osob. Chrání se takto paradoxně i mnoho bývalých lomů, jakožto "unikátní lokality". Schopnosti regenerace přírody jsou totiž obdivuhodné, takže je otázka, do jaké míry je jaká část přírody opravdu "divoká". Je potřeba vést diskuzi s dopadem do legislativy, zdali část nyní pro pohyb osob zakázaných ploch přírody nenavrátit zpětně na povolené a naopak část chránit přísněji (menší území = lepší ochrana). Lidé jiných profesí, nežli ekologové a vědci také kupodivu potřebují pobyt v divoké přírodě, jenže přístup ochranářů je jednostranný a nedemokratický. Připomíná mi velmi přístup památkářů, kteří se za každou cenu snaží zakonzervovat cokoli historického, což paradoxně často vede k záměrnému zanedbání údržby a zmizení celé památky, přičemž ta by mohla být citlivě přestavěna, doplněna nebo částečně citována. Chybí multidisciplinární diskuze a jednostranný názorový narativ tedy nemůže nikdy vést k celkovému koncenzu.
Zkrátka, když si určitá skupina vymyslí zákony sama pro sebe, jako o zákazu vstupu osob do určitých lokalit a tyto lokality neustále rozšiřuje, tak je třeba podniknout protitlak.
Děkuji za pochopení.
Odpovědět
SS

Stanislav Svoboda

20.2.2022 09:34 Reaguje na Vladimír Kožíšek
Částečně s vámi i souhlasím - někdy se chrání NPR tak přísně, že se začnou vytrácet přesně ty vzácné druhy, kvůli kterým bylo maloplošné zvláště chráněné území (MZCHÚ) vyhlášeno. V takových případech je povinností orgánů ochrany přírody zasáhnout dle managementu vyhlášeného pro každou MZCHÚ. Nicméně trochu to s těmi zákazy zveličujete. Například v CHKO Jeseníky jsou 4 Národní přírodní rezervace, kde platí zákaz vstupu mimo turistické trasy. Ale přes 3 z nich vedou značené turistické trasy a na všech 3 vedou jádry NPR naučné stezky. Jedná se o NPR Praděd, NPR Šerák-Keprník a NPR Rejvíz. Jen do nitra NPR Rašeliniště Skřítek žádná trasa nevede (a vzhledem k terénu to ani není možné). Takže návštěvník toho může vidět a projít víc než dost. Pěkný den.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

20.2.2022 11:27 Reaguje na Vladimír Kožíšek
Tyhle lomy - z kterych se casem stavaji rezervace s zakazanym pristupem a unikatnimi prirodnimi hodnotami - to je velmi instruktivni priklad. Zrovna u nich je ale videt, ze dulezitejsi - pri rozhodovani, zda nejaky lom zridit a jaky bude mit rozsah - byva jednak hospodarske, jednak i hledisko rekneme esteticke misto uzce ochranarskeho. Nasi predkove se s timhle tolik neparali - viz napr. dnesni rezervaci belozarky liliovite nad plaveckym stadionem v Podoli ci v Prokopskem udoli a odstrelenou - "tak akorat zpusobem" Panskou skalu nad Kamenickym Senovem. Apartmany na Miseckach znicily tu enklavu daleko vic, nez tezba uranu na Medvedine v 50. letech atd. Ja souhlasim, ze zakony nutno dodrzovat a verejny cinitel by mel byt nedotknutelny, chova li se zpusobem jaky mu zakon prikazuje. V tehle konkretni kauze vidim spis - krome tradicne spatne prace medii ktera nedokazi poradne informovat, co se presne stalo - jen potvrzeni faktu, ze velka cast spolecnosti naprosto nesouhlasi s "managementem" ktery je na Sumave ochranari aplikovan posledni ctvrtstoleti. Pred valkou na Cernem jezere mohli koexistovat jak vyletnici na pramicich, vyplouvajici od hospody na brehu jezera - tak tetrevi ve velebnem pralese kolem. Co se zmenilo? Lyzari a snowboardiste by nedokazali ani v tom nejvetsim poctu udelat ani promile tech skod na lesich a prirode Sumavy, jako nadelala svevolna opatreni "ekologu" z malostranskych palacu, co ve svych Lexusech jezdili na inspekce do "divociny" kterou si v atraktivnich castech ceske prirody pro sebe hodlali vybudovat a usurpovat ;) Takhle to totiz vidi znacna cast verejnosti a apelace na striktni dodrzovani ruznych tech zakazu pak nepada u verejnosti na urodnou pudu
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

20.2.2022 18:30 Reaguje na Miloš Zahradník
O pravdivosti vašeho tvrzení, že to takto jako vy vidí značná část veřejnosti,silně pochybuji a nevěřím tomu.
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

21.2.2022 08:53 Reaguje na Majka Kletečková
Ta část veřejnosti, která má k přírodě respekt, to tak jistě vidí. Pak je tu velká část veřejnosti, která do přírody v pravém slova smyslu nechodí, odhadoval bych, že to je většina společnosti. Ti ale paradoxně způsobují onen overturismus a protože se jedná o pohodlné městské lidi, tak se chovají s prominutím jako Poláci v Adršpachu = turismus pro selfie a zářez na knihu obličejů. A potom se není čemu divit, když boční rokle slouží jako toalety...
My první se musíme zorganizovat a vymoci si legislativní změny. Nelze akceptovat, aby sejití z cesty na tak obrovské rozloze, která je dnes vymezena, bylo bráno jako přestupek s hrozící drakonickou pokutou. Toto lze akceptovat na menší ploše, ale o tom je třeba vést diskuzi a hledat kompromis. Je sice pěkné, že stále je ploch k volnému průchodu někde dost, ale když člověk bydlí v určité lokalitě, kde se uzavře nějaké údolí, les nebo vrch, kam chodil celý dosavadní život, a to v celém rozsahu, tak zkrátka tyto lidi vy ochranáři jenom naštvete.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

21.2.2022 12:51 Reaguje na Vladimír Kožíšek
Pred par lety jsme sli s byvalym ucitelem housli meho syna z Pomezek na Snezku. Za Svorovou horou jsme odpocili po zkratce - dnes zakazane - na hreben. Hned se vynoril ochranar. Byl mlady a pritom i relativne rozumny - na namitku pana ucitele, ze mu je 85 let a ze touhle cestu chodi jiz nejmene 60 let - uznal, ze pan ucitela + jeho pani mohou tedy dojit po zkratce zbyvajicich 200 metru na hreben a nas ostatni poslal oklikou pres Ruzovohorske sedlo. To se dalo akceptovat :)
Odpovědět
Jen Klam vam Dam

Jen Klam vam Dam

21.2.2022 23:09 Reaguje na Vladimír Kožíšek
Jediný legitimní nástroj tady zmínil p. Svoboda - tj. tlačit na změny zákona nebo volit tam , kde se tlačí, a pak se uvidí, kde je názorově většina společnosti. Ostatní názory na nutnosti protitlaku jsou rozhodně cynickým klišé pod článkem o možném trestněprávním protitlaku lyží na strážce.
Odpovědět
PH

Pavel H

21.2.2022 09:10 Reaguje na Vladimír Kožíšek
Některým militantním ochranářům toto nevysvětlíte... Oni prostě mají svůj svět a svoji pravdu.
Odpovědět
JM

Joska Malý

19.2.2022 10:43 Reaguje na Stanislav Svoboda
Tak určitě, ale realita USA je úplně jiná a k nám nepřenosná. Já bych ocenil, kdyby organy OP byly stejne přísné na velké ryby a netolerovaly různé zpětné legalizace černých staveb a tlačili na myslivce, aby třeba prasat bylo akorát. Pak je budu brát vážně. Jinak se budu toulat po lesích a skalách, jak jsem byl zvyklý. Tomu se říká občanská společnost.
Pokud jsou současní ochranáři stejní jako současní zklidňovači dopravy v Praze, tak poteš koště.
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

22.2.2022 09:07 Reaguje na Joska Malý
To bych Vám neradil, toulat se, jak jste zvyklý. Během posledních let pěkně přituhlo a jak je naznačeno v článku, ekosvazáci by se nejraději po vzoru USA vyzbrojili. Přírodu, kam mohou dle zákona chodit již pouze oni, si přece rozvracet nějakým narušitelem nenechají. Pěkně se držte na cestě a na přírodu koukejte z dálky anebo raději seďte doma.
Odpovědět
Jen Klam vam Dam

Jen Klam vam Dam

22.2.2022 22:42 Reaguje na Joska Malý
A víte proč je ušácká zkušenost nepřenosná, nebude to asi tím, že ty rozlohy volně sukcesně si kypící krajiny jsou v úplně jiných řádech než v nahňácané střední Evropě, a kdyby jste se tam náhodou toulal po soukromých pozemcích, tak byste si mohl zažít pohlavní zážitek (tj. v lepším případě byste se jen do hlavně podíval)? Takže si važme české reality a toulejte, jak uznáte za vhodné, ale pokud tak činíte mimo zákon, není to občanská společnost, anobrž občanská neposlušnost… nechápu to, když krásně se dá toulat po přírodě i mimo ta chráněná území, kterých zas tolik není a zcela jistě toho mimo ně uvidíte stejně, ba možná i více, než na promenádním výšlapu zpět k pramenů (ať už Labe nebo Vltavy). Ostatně zeptám se, proč se tedy potřebujete toulat zrovna do srdce NP? Nejste po tom stejný, jako ti, co si tam jdou pro profilovou fotku, jen Vy si tam jdete šlehnout endorfín/adrenalin (doplňte dle libosti) in-situ, zatímco oni si ho dají až doma u nahrávání fotky na síť?
To pragocentrické přirovnání asi nechápu, jakože když Vám snížili rychlost na magistrále a udělali Vám cyklopruhy na Podolí (což tedy asi nejsou nejlepší nápady), snížili v některých čtvrtích rychlost v zástavbě na 30 (což rozhodně je dobrý nápad), tak to ve Vás vyvolává protitlaky směrem k flákancům na ty, kteří by to měli kontrolovat? To je ta Vaše představa občanské společnosti? Až se budou náhodným členem občanské společnosti krátit práva u Vašeho domu, tak budete volat kam?
S názorem na černé stavby rozhodně souhlasím. Zrovna účastníkovi občanské neposlušnosti na Jezerní hoře, u něhož vlastně tak trochu chápete splašení lyží i s lyžákama, tak třeba i jemu stavební počin lokální hnojomety jedovatě očerňují... fuj to jsou ale zlí, závistiví sousedé s nedostatkem vitamínu I a Q...
Odpovědět
LB

Lukas B.

20.2.2022 18:43 Reaguje na Stanislav Svoboda
znovu a ještě jednou (Vy jeden právní pozitivisto): nastává zde rozpor mezi duchem zákona a jeho dikcí, a výběrovým a náhodným uplatňováním zákona.

ochrana přírody by si neměla brát za spojence autisty z muzeí, aktivisty s totalitními sklony a party ožralých bouchalů vozících poloshnilou kukuřici k posedům, ale místní, chalupáře a měkké formy využívání outdooru.
Odpovědět
PH

Pavel H

21.2.2022 09:20 Reaguje na Lukas B.
Napsal bych "nenechte se znechutit jedním aktivistou". Bohuzel oficiální orgány (strážci atd.) jsou plné podobných lidí, kteří nechápou, že čím víc budou tlačit na pilu, tím víc to budou normální lidi ignorovat a oni jenom přijdou o spojence.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

21.2.2022 18:31 Reaguje na Lukas B.
Souhlasim: Ochrana přírody by si měla brát za hlavni spojence místní obyvatele, chalupáře a měkké formy využívání outdooru

Za sebe dodam. Hlavne nedavat moc ideologum a take bacha (ac k te branzi taky patrim) na vedce. Vedec ma zkoumat - a ne poroucet (ci radit mocnym politikum) co se smi a nesmi. Vedec snadno muze podlehnout pokuseni nechat znicit obrovske hodnoty, pokud si na zkoumani te zkazy muze udelat odborne renome... A opravdovy vedec - ekolog - by dle meho nazoru mel vedet, ze vedecky prinejmensim stejne zajimava -jako zpustla Sumava - muze byt napriklad krajina severoceskych hnedouhelnych dolu a jeji postupna dnesni promena, prirozena sukcese i clovekem rizene rekultivace. To vse jsou nemene zajimave a dulezite objekty zkoumani, nez zkoumat procesy direktivniho pustnuti puvodne kulturni krajiny prohlasene za narodni park...
Odpovědět
Jen Klam vam Dam

Jen Klam vam Dam

21.2.2022 23:13 Reaguje na Lukas B.
Pane doporučují Vám pokus na Modravě mezi přijíždějícími samohyby, zaparkovanými obytňáky a odříkavci valící se z penzionových ranních mlaskaček zkusit rozlišit ty Vaše hodné outdooristy s láskou v měkkých outdoorových aktivitách, sportovní Mirky Dušíny s láskou k přírodě, místní, chalupáře od těch špatných neodříkavých zlojedů, ono by Vás tohle rádoby moudré mudrování včetně hloupých řeči o autistech z muzea rychle přešlo, plivete tím na řadu opravdových osobností.
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.2.2022 08:26 Reaguje na Jen Klam vam Dam
šumavskou situaci moc neznám, na krakonošově je to takhle:
ano, je problém je odlišit na parkovišti a před hotelem. pokud nebude ochota parkovišťata posunout tak, aby se návštěvník musel nadřít a zpotit, pokud nebude ochota vypnout lanovky pro pěší/běžkaře/skialpinisty, pokud nebude ochota zakázat vyvážení turistů na boudy autem a v zimě rolbou, pokud nebude ochota nepustit do hor elektrokola (s výjimkou pro starobní a invalidní důchodce), potud problém nebude mít řešení. samozřejmě je potřeba říci i Bé, obrovské kompenzace pro lanovkáře a boudaře.
moje ideální představa je odstavné parkoviště u kruháče ve vrchlabí nebo na rokytnickém nádraží, odtud kyvadlové autobusy na náměstí ve špindlu a rokytnici, a dál po svých.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

22.2.2022 09:35 Reaguje na Lukas B.
V tomhle bych byl smirlivejsi, a k predstave, ze rokytnickw nadrazi v tom doliku u vody nad Jabloneckem ma byt hlavnim vychodiskem do hor jsem hodne skepticky :) Co se elektrokol tyce (nejak si nepripousim oznaceni starobni i pro mou malickost :) tam by stacil jednoduchy princip. Muzete na elektrokole v Krkonosich vsude, kde je asfalt/dlazba nebo kde je specialni cedule s povolenim pro Vas. Nejvyssi povolena rychlost 15 km/hod. Jinak poradny flastr. Elektrokola na Labske a Lucni boude by mi vadily min nez treba ty spousty aut - kazde samozrejme s patricnou vyjimkou - smerem k Lucni boude dnes. Nevadila by mi ani lanovka na sedlo mezi Lucni a Studnickou, bylo by to lepsi a ekologictejsi nez tenhle pruvod aut a roleb v soucasnosti. Lanovkou nahoru, obed a pivo na Lucni boude, prochazka k sedlu (v pripade nahleho zhorseni pocasi adrenalinove nouzove ubytovani ve sklepech a chodbach Lucni boudy treba i nekolik dni, bulvar by mel o cem psat :))) a lanovkou dolu. Nic by se neponicilo a vsichni by mohli byt spokojeni. Nevadila by mi kvalitni dlazdena naucna okruzni cesta kolem vrcholu Lucni hory s gramotnymi informacnimi tabulemi tykajicimi se tamni geomorfologie atd. Prijde mi smesne adorovat nicivou (dle ochrancu prirody "tvurci") silu lavin a zaroven podlehat prilisne hysterii, kdyz nekdo sjede Kotelni jamy ci Obri dul. Kdyz si dnes mohou prominenti kupovat povolenky na odstrel jelenu proc by si bohatci - nebo vynikajici sportovci treba - nemohli kupovat/zadat o povolenky vstupu do takovychto oblasti. Vzdyt to tam ochranari mohou kontrolovat a vydelavat si udelovanim mastnych/ ale primerenych pokut :)


Proste lunapark Krakonosov s dobre vybudovanou infrstrukturou a fungujicimi
sluzbami. No a k tomu tedy klidne par zakazanych primerene velkych zon, kde se bude chranit mistni unikatni arktoalpinska vegetace

Mimochodem. zhruba pred 10 dny pry spadla velika lavina v Obrim dole a nekolik dni o ni nikdo nevedel. Pocasi bylo hnusne ale i tak je vedomi, ze i dnes se stane, ze do Obriho dolu skoro tyden nevkroci ani noha - pozoruhodne
Odpovědět
Jen Klam vam Dam

Jen Klam vam Dam

22.2.2022 22:28 Reaguje na Lukas B.
A hle, na lecčem bychom se shodli… nicméně za tento návrh „suché nás na hory nedostanou“ bychom rozhodně dostali nálepku (a použiji Vaši terminologii) „aktivistů s totalitními sklony“. Každý řetěz má dva konce… Souhlasím s Vámi, Mísečky jsou čiré zoufalství a taky je to pod Vrbatovkami v posledních letech dost znát… Špindl to je úplně jiný svět, to by bylo výjimek pro honoraci, kdybyste udělal nástup ve Vrchlabí.

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.2.2022 10:31
V právním státě má občan zákony a nařízení respektovat, ale má možnost
proti nim protestovat a bojovat zákonnou cestou. Žádné jiné zákonné
možnosti tu nejsou a omlouvat násilí jakékoliv strany je jen subjektivní
názor diskutérů. Takže jezdit na skialpech v zákazu je porušením zákona
a napadení strážců rovněž. Soud by tak měl zcela jasně potrestat viníka
a nehledat důvody, proč k porušení zákona došlo. To má bát předmětem
jiného soudu, který posoudí oprávněnost zákazu vstupu do těch zón. Nic
víc a nic míň a diskuse kolem dokola je na tom stejně. Rozsah ochrany
může být předmětem diskuse, ale musí bát dána zákonem, nebo vyhláškou.
Mi se taky nelíbí, že tradiční tábořiště je nyní předmětem ochrany, ale
respektuji to. Navíc nemám odvahu proti tomu bojovat, aby nedošlo i na
zákaz tábořit na nedaleké soukromé louce, protože i ta je součástí CHKO.
Předchozí vedení CHKO bylo daleko vstřícnější, ale noví mladí ekosvazáci
nepřipouštějí diskusi a dohodu byť na jeden tradiční víkend ročně. Jde
tu pouze o truc a doslova nenávist k předchozí sortě milovníků přírody,
kteří spolupracovali s lesáky a myslivci, kteří jsou v nemilosti těch
nových ochranářů. Je to boj generací, kde z pozice titulů a funkcí vítězí
ti otitulovaní funkcionáři a nechávají to těm ostatním setsakra znát.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

19.2.2022 18:32 Reaguje na Břetislav Machaček
No a proto je potřeba uvažovat o tom kam se ten ochranář pustí. Uvažovat o tom jestli nový NP nebude pro místní jen další zónou se zákazem vstupu. Atd.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.2.2022 19:29 Reaguje na Jarek Schindler
Já jsem opravdu zvědav, zda tato vláda splní sliby aktivistům o vyhlášení těch dvou NP a investicích, které
to bude stát. Asi jinde uberou, ale pochybuji o navýšení prostředků ještě o ty nové NP, zamyšlené CHKO a rezervace. Ono pouhé zřízení nebude za pár milionů a co teprve chod
parku včetně budov a zaměstnanců. Asi někomu uberou, ale
komu? Já to vidím na částečné samofinancování placeným
vstupným a rozprodejem státních lesů, což bude pro mnohé
koncem jejich koníčků a vztahu k zkomercionalizované
přírodě. Kdysi to zažil už můj příbuzný po restituci
honitby šlechtickým rodem. Zhnusen narychlo pod cenou
prodal pušky a do šlechtického lesa dva roky nešel ani
na procházku. Podobně jsme dopadli s rybářským revírem,
který následně nájemce vyraboval a zhuntoval nasazením
sumečků a sumců. Takže nejenom kam nás pustí, ale i za
kolik a zda jen pouze ty vyvolené.
Odpovědět
SS

Stanislav Svoboda

21.2.2022 20:07
Je potřeba co nejdříve sjednotit všechny odpůrce stávajícího Zákona na ochranu přírody a krajiny č. 114/1992 a jmenovitě paragrafu 29 - "Základní ochranné podmínky Národních přírodních rezervací" - písm. d) vystupovat a vjíždět mimo cesty vyznačené se souhlasem orgánu ochrany přírody, kromě vlastníků a nájemců pozemků. A to v tom smyslu, aby byl tento paragraf ze zákona č. 114/92 Sb. odstraněn nebo upraven tak, aby byly uspokojeny vaše oprávněné požadavky na volný přístup do prvních zón Národních parků a do Národních přírodních rezervací - a to pokud možno všem bez výjimky - skialpinistům, vyznavačům kultovních míst v krajině, trampům všeho druhu, freeriderům atd. Nikdo vám přece nebude bránit ve vašich oprávněných zájmech využívat krajinu rekreačně ve svůj prospěch. To vše lze zařídit jedině přes nějakou politickou stranu, která prosadí vaše oprávněné požadavky přes Parlament ČR a následně přes lobby v Evropské unii. Přeji vám ve vašem snažení hodně štěstí. Pěkný den.
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

22.2.2022 11:54 Reaguje na Stanislav Svoboda
Nepovedený pokus o sarkasmus...
Kdo by asi hádal, že v právním státě by bylo vhodné postupovat legální cestou? Povolit vstup do prvních zón? Málokdo chce extrémy, ale jistým extrémem je jejich velká rozloha a další neúnosné plány na rozšiřování, kterou ochranáři s veřejností řádně nediskutují.
Srovnávat freeridery s "vyznavači kultovních míst" (tímto urážlivým označením jste zřejmě myslel ty, které pobyt v přírodě vnitřně naplňuje) může pouze naprostý neznalec. Ti první, pokud pod sebou mají spalovací motor, jsou zcela jiná sorta než ti druzí, kteří po sobě nezanechají nic a ani o nich nevíte. Vnucovat zde představu, že by se měli sjednotit lidé s protichůdnými zájmy, je naprosto mimo mísu.
To už se můžete vy ochranáři spojit s těmi freeridery na motorkách. Vy se řídíte psanými zákony, které jste si prolobbovali a oni se zase řídí nepsaným zákonem silnějšího a kdybyste se domohli tak by vám mohli pomoci chytat ony trampy a vyznavače kultovních míst, kteří jsou vašimi společnými nepřáteli. To by dávalo stejný smysl, jako to, co navrhujete.
Odpovědět
IVAN FILIPEC

IVAN FILIPEC

22.2.2022 21:38
Na Slovensku by si to nedovolil, pokud ano. spatně by dopadl.
Klidovou zonu dodržovali i za první republiky, jen to dělali nějak dobrovolně automaticky. Navíc těch lidí tam byla desetina toho co teď. Pan Jiří B. je arogantní blb.
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

23.2.2022 09:39 Reaguje na IVAN FILIPEC
Arogantní je, o tom žádná. Otázkou je, kolik těch 1. zón za první republiky bylo. Většina se vyhlašovala až v 90.tých letech.
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

23.2.2022 14:16 Reaguje na IVAN FILIPEC
Na Slovensku beru ludom majetok.
„Mali ste majiteľom pozemkov povedať, aké budú mať výhody a obmedzenia, keď sa ich pozemky zaradia do lokalít európskeho významu, aby sa mohli rozhodnúť, či chcú alebo nechcú byť zaradení do tohto zoznamu. A nie im povedať, že to nebude mať žiaden dopad a teraz zisťujú pri hospodárení, že to bude mať na nich dopad likvidačný. Že tam hospodáriť nebudú môcť vôbec.“
Podľa Suju ľudia na ministerstve životného prostredia si ako pracovnú metódu osvojili klamstvo a demagógiu.
Sujovi prekáža že ministerstvo odignoruje vedeckú štúdiu a radšej počúva rôznych na funkcie dosadených dejepisárov, či elektrikárov.
https://www.hlavnespravy.sk/majitelov-prekvapilo-ze-ich-pozemky-na-ktorych-hospodarili-sa-maju-stat-uzemiami-europskeho-vyznamu-a-ze-tam-hospodarit-nebudu-moct-vobec/2870442
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

23.2.2022 20:12 Reaguje na Kamil Krabice
No Slováci to s Budajem opravdu vyhráli. V dohledné době mohou pouze "za budat" na zdravý rozum. Myslím si, že tam se problémy tohoto druhu vyřeší podstatně rychleji protože podstatně rychleji dojde k dost fatálním střetům s "přemnoženou divokou přírodou". Bohužel, jeden extrém mnohdy střídá extrém druhý.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist