https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jakub-hruska-bedrich-moldan-dostal-statni-vyznamenani.konecne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Hruška: Bedřich Moldan dostal státní vyznamenání. Konečně!

31.10.2023
"My vlastně nepotřebujeme nové myšlenky, ty už jsou na stole 40 let. Teď je potřeba je začít uskutečňovat," uvedl v debatě ke Konferenci Rio+20 Bedřich Moldan v narážce na skutečnost, že o udržitelném rozvoji se mluví nejméně od roku 1972, kdy se konala velká konference ve Stockholmu. Bedřich Moldan na snímku z roku 2012.
"My vlastně nepotřebujeme nové myšlenky, ty už jsou na stole 40 let. Teď je potřeba je začít uskutečňovat," uvedl v debatě ke Konferenci Rio+20 Bedřich Moldan v narážce na skutečnost, že o udržitelném rozvoji se mluví nejméně od roku 1972, kdy se konala velká konference ve Stockholmu. Bedřich Moldan na snímku z roku 2012.
Foto | Jan Stejskal / Ekolist.cz
V sobotu (konečně!) dostal státní vyznamenání můj velký učitel, kolega, přítel a bývalý vedoucí na dětském táboře Bedřich Moldan. Že na to musel čekat do svých 88 let, to mi přijde neuvěřitelné...
 
Nebudu suplovat životopisce, napíšu, čeho já si na Bedřichovi cením nejvíc:

Že ho téma ochrany životního prostředí bytostně zajímá a nedělá ve svých názorech kompromisy.

Že už začátkem 70. let přeložil v létě na dovolené na chalupě zprávu Římského klubu „Meze růstu“, která pak obratem vyšla jako interní materiál Ústředního ústavu geologického (a mám ji dobře schovanou jako vzácnou bibliofilskou relikvii).

Že v rámci komise Životního prostředí Akademie věd začátkem 80. let napsal (s dalšími) velmi pravdivou a kritickou studii o děsném stavu životního prostředí v ČSSR.

Že se skvěle zhostil v roce 1989 role zakladatele ministerstva životního prostředí. Založil ho silné a kompetentní (lesy, voda, územní plánování, to všechno bylo za něj pod MŽP), a je velká škoda, že musel z této práce odejít už v roce 90, protože byl Petrem Pithartem obviněn z neexistující spolupráce s STB. Všichni další ministři po něm už bohužel kompetence jen odevzdávali.

Že skvěle reprezentoval ČR v nejrůznějších mezinárodních tělesech, delegacích a zastoupeních po celém světě.

Že napsal spoustu knih (v jedné ze začátku 80. let se jasně píše, že pokud budou stoupat koncentrace CO2, dojde k oteplení planety...) a vychoval spoustu studentů.

Tady přejdu do osobní roviny: že byl školitelem mé diplomky (a on člověka za ručičku nevodil, ale dobře nasměroval, poradil a průběžně kontroloval - nejlepší trochu se v tom koupat, ale vidět, že plavčík se bedlivě dívá...).

Že jsme spolu, když jsem trochu povyrostl, udělali dost společných věcí (Šumava, volební programy TOP 09, mraky komisí a jednání - snad to k něčemu bylo). A taky jsem společně párkrát, diplomaticky řečeno, neuspěli...

Že jsme neustále v kontaktu, věci spolu konzultujeme a vůbec jsme na jedné lodi.

Škoda, že Bedřich byl dlouhá léta takovým „zeleným fíkovým listem“ ODSky, kterou spoluzakládal, ale když mohl být znovu užitečný ve funkci ministra, tak na něj prostě nějak najednou „zapomněli“. Proto nakonec v roce 2011 přešel do TOPky, kde je dodnes. Bedřich prostě vždycky chtěl, aby nezůstal jen akademikem, ale aby jeho myšlenky a nápady byly realizovány, aby se svět změnil.

Bedřich,u mnoho zdraví do dalších let, a ať tě ta pochroumaná noha rychle přestane otravovat!


reklama

 
foto - Hruška Jakub
Jakub Hruška
Autor je přírodovědec.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RA

Robert Axamit

1.11.2023 09:56
Proboha, copak je autor slepý a hluchý, uvedu jen dvě věci :
- překlad pamfletu "Meze růstu", který spustil klimahysterii je přece něco za co by se měl překladatel stydět. Copak se naplnilo jediné vylhané proroctví v něm obsažené ? Bláboly na úrovni Gréty.
- spolu s panem Bursíkem a ještě dalšími spoluator solárního tunelu za 800 mld. Kč ročně

Tyto dvě věci stačí, aby bohatě převážily i dobré věci, které nositel řádu vykonal. Více takových a cesta do ekobídy zaručená.
Odpovědět
RA

Robert Axamit

1.11.2023 21:23 Reaguje na Robert Axamit
omlouvám se za chybu ..... za 800 mld. Kč, tedy cca 40 mld ročně
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

2.11.2023 09:13 Reaguje na Robert Axamit
Nerad Vám to říkám, ale pletete se.

1) https://www.theguardian.com/commentisfree/2014/sep/02/limits-to-growth-was-right-new-research-shows-were-nearing-collapse

2) https://mahb.stanford.edu/library-item/the-limits-to-growth-at-50-from-scenarios-to-unfolding-reality/

Na 99% jsem si jistý, že jste Meze růstu neviděl ani z rychlíku a jen opakujete něčí bláboly. :-)
Odpovědět
RA

Robert Axamit

2.11.2023 16:15 Reaguje na Petr Eliáš
Vážený pane, jen dokládáte, škodlivé působení toho pamfletu. To že po 50 letech stále někdo opakuje to samé. Pouze s tím rozdílem, že katastrofa nebude v roce 2000, ale nověji v roce 2050. A v roce 2050, že to nastane v roce 2080. Bohužel jsem tuto knihu četl a byl svědkem jak její vývody vyvracela realita jeden po druhým. Samozřejmě primitivní Malthusianství, z kterého pamflet vychází, je snadno pochopitelné a tudíž lákavé. Složitější je přemýšlet v kategoriích pro a proti s přihlédnutím k realitě.
Co říkáte podílu laureáta na slunečním tunelu ?
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

3.11.2023 09:11 Reaguje na Robert Axamit
Ale prosím vás, nechte si ty kecy a raději uveďte nějaký příklad ve kterém se tak strašně pletou.

Dle reality to byl docela slušný odhad.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.11.2023 13:59 Reaguje na Robert Axamit
Kdo především může za solární tunel?
1. Iva Šedivá
Někdejší poslankyně ČSSD prosazovala úpravu, která už v roce 2005 omezila pravomoci ERÚ snížit výrazně výkupní cenu elektřiny.
"Počítala jsem s tím, že zákon lze kdykoli novelizovat. K tomu bohužel Topolánkova vláda nepřikročila."
2. Martin Bursík
Výrazně se podílel na přípravě zákona o výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů, který stanovil štědrou státní podporu.
"Ještě počátkem roku 2009 nebylo možné prudký nárůst počtu slunečních elektráren předvídat. Dostupná data to nesignalizovala."
3. Martin Říman
Jako ministr průmyslu nepředložil žádné opatření, které by dopředu mohlo zastavit prudký nárůst výroby elektři-ny ve slunečních elektrárnách.
"Problém to byl až v polovině roku 2009, a to už jsem ministr nebyl."
4. Josef Fiřt
Jeho Energetický regulační úřad nedokázal politiky v roce 2008 a 2009 přesvědčit, aby včas zasáhli a změnili zákon.
"Přišel jsem mezi poslance s takovou žádostí už před dvěma roky, ale nebylo to nic platné."
5. Mirek Topolánek
Byl premiérem v době, kdy ve Španělsku v roce 2008 úřady přijímaly razantní opatření, která brzdila ohromný nárůst žádostí tamních producentů solární elektřiny o dotace.
(Jeho stanovisko se nepodařilo získat.)

Zdroj: https://ekonom.cz/c1-46754920-kdo-muze-za-solarni-prusvih-my-nic-my-muzikanti-vzkazuji-ministri-i-poslanci
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.11.2023 08:31 Reaguje na Majka Kletečková
Základní problém byl, že zákon uváděl jistou metodiku, jak má být podpora pro rok 2006 vypočtena, ale ERÚ ji nepoužil a použil jinou ze své vyhlášky. Tak nezákonně a protiústavně navýšil podporu asi o 30 %.

Rozhodující vinu na tunelu má tehdejší vedení ERÚ.

Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.11.2023 12:41
Mohl byste, prosím, vypíchnout jednu konkrétní věc/nápad/koncept, co pan Moldan udělal pro ekologii nezpochybnitelně dobrého? Dlouhé texty a spousta funkcí jsou hezké, ale takových lidí tu máme...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.11.2023 21:28 Reaguje na Jiří Svoboda
Pane Svobodo, pan Moldan má distingovaný přednes a vždy pečlivě zastřižený knír. Jak si dovolujete takového člověka napadat?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.11.2023 10:14 Reaguje na Karel Zvářal
Já nikoho nenapadám, jen se ptám na to, co nevím! To snad lze.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist