https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-hlavenka-stop-pro-green-deal-a-nasledne-jeho-velke-urychleni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Hlavenka: Stop pro Green Deal - a následně jeho velké urychlení

1.3.2022 | BRNO
West Burton, uhelná elektrána v Británii znovu uvedená do provozu
West Burton, uhelná elektrána v Británii znovu uvedená do provozu
Zachytil jsem úvahy, že současné probuzení do reality znamená konec ("naivních západních") představ o Green Dealu, nebo ještě silněji, že chybná, především německá politika o odklonu od uhlí a jádra s jejich dočasným nahrazením ruským plynem dokonce Rusku podržela dveře k invazi. Reaguji na ně.
 

Co nyní? Čekají nás kroky krátké a rychlé, a pak středně i dlouhodobé.

Krátkodobě - což může trvat i nízké jednotky let, snad méně

Je spíš pravděpodobné, že se bude "pálit všechno, co pálit jde". Zní to hrozně, ale nevidím jinou cestu, ať se snažím, jak chci. I když si představíme Rusko "mínus Putin", je zničná důvěra v to, že když se obchoduje, tak se neválčí. Dodávky možná budou, možná nebudou, možná větší, možná menší. Zásobníky v Evropě jsou stále v zahraničních (především ruských!) rukou; možná je lze zrekvírovat, nevím. Ale o energetické stabilitě pro příští období si nechejme jenom zdát.

Současně se připravme na to, že plyn, což je jazýček na vahách cen energie, bude drahý - i násobně proti dnešku. Očekávám (též od domácí vlády!) zásahy proti eskalující ceně plynu, což znamená, že jej bude muset dotovat ze státního. I přesto bude plyn možná tak drahý, že bude neúnosné jej používat k topení. Řešení jsou: a) krb a dřevo, b) elektřina, c) tři svetry.

Krátkodobě - pokud možno velmi krátkodobě - budeme muset odložit stranou puntičkářské počítání uhlíkových emisí a vyrábět elektřinu ze všeho, z čeho to jde. Možností bohužel není zas tak moc. Jaderky jedou stabilně na plný (základní) výkon, tam není kde brát. (O znovuzprovoznění německých odstavených jaderek jsem už psal, ale zjevně to je komplikovanější a pracnější než se zdá - nesplňuje to požadavky na okamžité řešení). Plyn tedy ne, zbývají další fosilie: něco málo nafta/mazut (velmi špinavé), no a pak uhlí. Uhlobaroni budou zažívat veselé časy, pro pár let.

Ceny energetických komodit jsou propojené, cena uhlí je momentálně na 600 % proti minimu, a cca 250% oproti průměrné hodnotě za předchozí dekádu. Je to hodně, ale méně než plyn. Nicméně zde nejde ani tak o ceny, jako o dostupnost - uhlí máme vlastní, plyn ne.
Ceny energetických komodit jsou propojené, cena uhlí je momentálně na 600 % proti minimu, a cca 250% oproti průměrné hodnotě za předchozí dekádu. Je to hodně, ale méně než plyn. Nicméně zde nejde ani tak o ceny, jako o dostupnost - uhlí máme vlastní, plyn ne.

A nyní k dlouhému řešení

Ruská krize jasně ukázala, že spoléhat se na cizí zdroje, pokud se nalézají v "divných" státech, opravdu není možné. Může to fungovat chvilku, může to fungovat deset let, třeba i třicet let, ale jednou to rupne. Diktátoři mají evidentní tendenci k zešílení a na ropném Blízkém východě je jich taky pěkná řádka.

I když má EU (či obecně "západní svět") momentálně jiné starosti, musí nad to všechno ještě pomyslet nad maximálně rychlé osamostatnění se v oblasti energetiky. Což znamená či by mělo znamenat zejména tyto kroky:

1) Podívat se, kde je v obnovitelných zdrojích ono nízko visící ovoce. Dnes je to zcela jasně offshore wind, tedy větrníky na moři. Daří se je stavět stále větší a výkonnější: dnešní nejvýkonnější model Haliade-X točí 14 MW. Třicet těchto větrníků natočí víc než je výkon dukovanského bloku (!), a prostor je takřka nekonečný. U větru totiž extrémně škáluje výkon s velikostí turbíny: jde nahoru s třetí mocninou (!) rychlosti větru, cca kvadraticky pak s průměrem rotoru a výškou turbíny (ve větších výškách fouká více). Rychlost pokroku ve větrných turbínách je obrovská - průměrný výkon stávajících je 3 MW, s tím srovnejte 14 MW u Haliade-X (byť zatím prototypově).

Na otázku, kde vzít rychle hrubé gigawatty výkonu, je tedy odpověď: vítr na moři. Menší větrná farma na moři se staví dva měsíce, velká max šest. A dá se to dělat paralelně, samozřejmě.

2) Samozřejmě vítr někdy fouká a někdy méně (netřeba prosím psát do komentářů, vím to, jste zlatí, díky), musí s tím jít ruku v ruce paralelní řešení. Je jich opět několik:

2a) bateriová řešení pro ukládání nakrátko,

2b) posilování přenosových kapacit napříč Evropou,

2c) diverzifikace umístění větrníků (ono totiž velmi zřídkakdy "vůbec nefouká nikde", spíš je to lokální věc),

2d) zajímavě se pak jeví ukládání přebytečné energie (které při slušném větru bude i extrémně mnoho) do výroby vodíku, který se pak spaluje, když je potřeba. Účinnost je nízká (stěžujte si u pana Carnota, špatně napsal termodynamický zákon...), zařízení je drahé, jinak už to má jen výhody. Bezemisní, s velmi vysokou energetickou hustotou, snadný transport a dlouhodobé ukládání.

3) Samozřejmostí je i investování do dalších energetických zdrojů. V jižních částech Evropy (např. řídce osídlené centrální Španělsko) je fotovoltaika jednoznačně životaschopným postupem, a z hlediska cykličnosti (svítí-nesvítí, fouká-nefouká) se bezvadně doplňuje právě s větrem. Pak jsou tu ještě biopaliva 2. a 3. generace (zatím ještě pořád víc sen než realita, ale zkoumejme to), a nesmíme zapomínat na hyperlokální řešení, kterým budu věnovat další odstavec.

4) Byť je to mravenčí práce, nesmírně pomůže hyperlokální řešení na úrovni rodinného domu (či jednotlivého domu, obecně). Tedy: ani jeden dům bez fotovoltaiky na střeše, baterie ve sklepě, případně i tepelného čerpadla (tam kde to dává smysl). K tomu pak inteligentní šetření: ne si jen barák obouchat polysterenem, ale změřit tepelné mosty a cíleně je redukovat, výměnu vzduchu řízenou konvekcí a tak dále. Postupy v tomto odstavci dokáží TÉMĚŘ vynulovat potřeby vytápění a DRAMATICKY snížit potřeby dodávek elektrické energie zvenčí.

Zde vidím velký a zatím nevyužitý potenciál pro "domácí úkoly". Německo už vyhlásilo program "ani jedna veřejná budova bez fotovoltaiky na střeše". Je tedy nutné se zeptat těch nahoře u nás: NA CO JEŠTĚ ČEKÁTE?

5) Otázka jádra je spíš kontroverzní než významná. Já jsem (jakožto původní jaderně-tepelný inženýr) příznivec jaderné energetiky z pohledu technického řešení i (téměř) bezemisnosti provozu, problémy a rizika znám, dovedu si to vyhodnotit. První otázkou pro mě je už jen cena - ta ale v nynější situaci ztrácí něco ze své síly. Jen je potřeba vědět, že jaderná energie bude drahá - hodně drahá. A opakovat to několikrát nahlas, protože facebooková expertnost praví, že přece jaderka dává elektriku skoro zadarmo, že. Druhou otázkou pak je délka výstavby: jaderka je to nejvíc dlouhodobé řešení, které známe.

Podívejme se ještě jednou na časy zrealizovatelných řešení:

- okamžité zaplátování: uhlí, nafta/mazut, dovoz zkapalněného plynu: vlastně v řádu dní,

- hyperlokální řešení (bod 4): dá se udělat velký pokrok za 1-2 roky,

- větrníky/soláry: dá se dosáhnout průlomového pokroku za 2-3 roky,

- jádro: 15 let a více.

6) Green deal redukován na Energetic deal

Tohle mně mrzí moc, ale asi se nedá ani ve střednědobém výhledu mnoho dělat. Primární problém je a bude skutečně energetický - bez svícení, topení, výroby a dopravy končí civilizace. Blbé, ale je to tak. Druhotné problémy devastace planety (dle Rockstroma a jeho "devíti mezí planety") asi půjdou stranou - ne úplně, ale do priorit číslo dvě a tři, všechno naráz se asi nedá. Tak aspoň abychom na to nezapomněli a měli to stále na radaru úvah a aspoň částečných kroků.
reklama

 
foto - Hlavenka Jiří
Jiří Hlavenka
Autor je český podnikatel a investor v oblasti informačních technologií, od roku 2016 zastupitel Jihomoravského kraje.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (44)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

1.3.2022 06:45
každý to bude řešit podle toho, k čemu se bude modlit...obecně platí, že všeho moc škodí a že nastavování hranic z nás dělá to co jsme, ne to, že budeme slepě opakovat cizí mantry.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.3.2022 07:02
Tohle mi připadá jako střízlivý a realistický popis dnešní situace, jenom nevím, proč rušit Green deal a vytvářet Energetic deal, když právě ostatní části Green dealu (odpady, cirkulární ekonomika atd.) můžou běžet zcela nezávisle na energetice.
Ale fakt, že nás může energeticky z ruského průšvihu vyprostit pouze OZE, je celkem jasný.
Odpovědět
EN

Emil Novák

1.3.2022 07:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Ještě včera jste do krve hájil vaše tvrzení "Bez brutálních dotací naše uhláky do pár let řachnou", dnes označujete článek, který říká "Uhlobaroni budou zažívat veselé časy, pro pár let." za "střízlivý a realistický popis dnešní situace"...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.3.2022 07:41 Reaguje na Emil Novák
Pane Nováku, všiml jste si vůbec, že minulý čtvrtek se úplně změnila energetická mapa Evropy?
Já to psal o uhlácích před pár měsíci a tohle jsem skutečně nepředvídal. Ani tohle nepochopíte??
Odpovědět
EN

Emil Novák

1.3.2022 07:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Přestaňte se vymlouvat jak malé dítě, ještě včera jste tvrdil, cituji: "Šak řachnou, vůbec se nebojte. Pokud se nezruší emisní povolenky, tak půjdou..."
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.3.2022 08:13 Reaguje na Emil Novák
Ale jistě, to je odhad do budoucnosti, co zase prudíte? Můžete nějak dokázat, že lžu? Žvanit můžete, to vždycky...
Odpovědět
EN

Emil Novák

1.3.2022 09:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Já jsem o lžích nic nepsal, v tomto případě jste jen naprosto pomatený. ještě včera jste těmito slovy obhajoval vaše tvrzení o "řachnutí" do pár let.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.3.2022 10:10 Reaguje na Emil Novák
Na to trvám. To je jen můj odhad, Evropa se zásadně mění a tohle tam taky sedí. Každopádně vám to nevnucuji.
Odpovědět
EN

Emil Novák

1.3.2022 10:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Další váš "odhad", který jste tu do krve hájil a který se ukázal jako zcela mylný.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.3.2022 11:43 Reaguje na Emil Novák
Ukázal, jo? Už je to pár let? Určitě?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.3.2022 12:18 Reaguje na Emil Novák
Ale no tak ... jeden pár, dva páry, deset párů ... zase toho nemůžete po panu Hanzlovi tolik chtít:-).
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.3.2022 07:36 Reaguje na Pavel Hanzl
Grýn dýl neměl vůbec začít !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.3.2022 07:42 Reaguje na smějící se bestie
Hlavně proto, že vy vůbec nevíte co to je a co je tam napsané.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

1.3.2022 07:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Nikdo rozumný samozřejmě není proti POSTUPNÉ přeměně. Ale to, co navrhovali ti cvoci z EU, zavánělo řízenou sebedestrukcí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.3.2022 08:15 Reaguje na pavel peregrin
Bo není čas. Klimatická tragédie nám drtí palce a velmi rychlý přechod na OZE je prostě podmínka nutná, nikoliv dostačující. A Evropa nijak na grýndýlu neprodělávala, spíš naopak.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

1.3.2022 09:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Ta sebedestrukce by přišla mnohem dříve, jak "klimatická tragédie", která se ovšem nekoná.
Odpovědět
JO

Jarka O.

1.3.2022 09:23 Reaguje na Pavel Hanzl
„Evropa“ jasně neprodělávala, ale chudší občan a stát ano. Mj. Paladium, které vy od zlých „nepotřebujete“ se používá do filtrů naftových motorů a do spalovacích článků na slavný vodík. Tak si ho můžete vyrábět kolik chcete v dobách, kdy fouká, vč. metanolu a amoniaku, bo ho nebudete mít jak využít. Možnost je zrušit filtry spalin nebo zakázat naftová auta a chodit pěšky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.3.2022 11:44 Reaguje na Jarka O.
ČR se pvažuje jako chudší stát, protože ho drancoval velmi mohutně Babiš.
Tohle se ale normální Evropy netýká.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.3.2022 14:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Jasně, než přišel Bába tak jsme byli vataři Evropy a v takové Vídni jste se s průměrným platem cítil jako král.

To tak možná když jste za totáče jezdil bratrsky vypomáhat do Sojuzu a ty prachy za to vám vůbec nesmrděly:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.3.2022 08:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Když přišel Bába, tak jsme byli už fest poškození hybridní válkou, vataři bychom byli jen v tom případě, kdybychom nechali Amíky postavit radar v Brdech a tím pádem by nás Puťka vynechal ze sféry vlivu. Tam se to zlomilo.

Nevím, co závidíte, že jsem jezdil do Ruska, byly to jen krátké cesty a placen jsem byl normálně u nás a jen za polovinu diet jsem dostal nějaké bony, žena za to koupila děckám lego nebo něco na sebe.
Já tam jezdil čistě z poznávacích důvodů, chtěl jsem cestovat, ale komunista mě nepustil ani do Žabin.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.3.2022 08:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Když se na to dívám dnes, tak i vy musíte uznat, že jsem to Rusko pochopil správně.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.3.2022 12:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Na Rusku není co nechápat. To je spousta skvělých lidí ... bez ironie ... v prokleté zemi.

R si vždy vynahrazovalo svoji neschopnost v oblastech "běžného" života a ekonomiky (že v řadě odvětví vědy nebo umění patří k absolutní světové špičce na tom nic nemění) ... svojí expanzivní politikou a hledáním nepřítele za každou cenu a všude. Uvnitř i venku.

To platí už od dob carského Ruska, v tom se nelze splést.
S tím je prostě potřeba se naučit žít.
Na druhou stranu ale zase svalovat vše na Rusy je fest pitomost. Ne že by nám občas nepomohli so sr..ek, ale ve valné většině si stačíme sami. Už někdy od Přemyslovců:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

5.3.2022 15:35 Reaguje na Svatá Prostoto
Tu proklatou zemi jim nadělil Belzebub, nebo jak k ní chudáci přišli?
Tu si vytvořili sami tím, že mají mentalitu Hordy, což nechápou, takže nemají šanci se toho zbavit.
Němci měli prušáckou mentalitu drilu a Velkého Vůdce, dokázali se toho zbavit a dnes jsou velmi dobře prosperující demokracií.
Odpovědět
EN

Emil Novák

1.3.2022 07:46
Stavba offshore větrného parku netrvá max šest měsíců, to trvá jen samotná montáž. Celý proces včetně všech povolení trvá roky. Např. v Německu byly v roce 2018 vysoutěženy offshore VtE tzv. bez dotace, dodnes žádný z těch parků nestojí a první se má spustit do roku 2025.
Jedna věc je ale postavit větrný park a druhá přenést jeho výkon ke spotřebitelům, což je problém daleko větší a časově náročnější. Už dnes je kapacita přenosových linek ze severu Německa naplněna, proto se tam už dva roky nepostavil jediný větrník. Postavit přitom novou přenosovou linku je proces zhruba stejně časově náročný, jako postavit novou jadernou elektrárnu.
Dále je velmi zavádějící tvrzení, že zřídkakdy "vůbec nefouká nikde". Často se stává, že když je výkon v jednotkách procent instalovaného v Německu, je zároveň i v Dánsku, Holandsku nebo Velké Británii, takže v těchto obdobích je nutné něčím nahradit prakticky celý instalovaný výkon všech těchto zařízení v celé části Evropy. A pro tyto případy by bylo nutné udržovat paralelně druhou zdrojovou základnu ze zdrojů nezávislých na počasí. Proto také Němci, kteří vybudovali za 20 let vedle své tradiční energetiky druhou do dobrého počasí, stále musí udržovat úplně stejnou flotilu svých fosilních zdrojů jako před 20 lety, dokonce se instalovaný výkon fosilních zdrojů lehce zvýšil.
Odpovědět
ak

antonín krahula

1.3.2022 08:15 Reaguje na Emil Novák
Tohle je velmi výstižné, autor článku se tím nezabývá.Problém bude také konec životnosti větrného parku. Jen na závěr, když fouká příliš, listy rotoru se nastaví do praporu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.3.2022 12:19 Reaguje na Emil Novák
Dobré připomínky.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

1.3.2022 08:28
EU si bude muset od základů přestavět svoji energetiku, na tom se shodneme asi všichni.

K tomu by přispělo:

a) okamžité zrušení zprofanovaného systému emisních povolenek
b) shoda na koncepci výstavby nových JE v EU a dočasné odstranění umělých
překážek typu mnoholetých řízení EIA
c) povinnost instalací FVE na všech budovách a zrušení nesmyslných
administrativních překážek ,které pouze zdržují a prodražují pořízení
d) mohutný rozvoj komunitní energetiky, t.j. právo lokalit na vzájemné
obchodování s elektřinou bez regulačních poplatků (příklad Německo)
e) elektromobilitu prosazovat pouze v zahuštěných aglomeracích
f) vybudovat výrobu syntetických paliv pro spalovací motory
g) úložiště energií orientovat na vodíkové hospodářství

Energetiku postavit na odbornosti a odstranit jakoukoliv ideologii z rozhodovacích procesů (Green Deal by měl zůstat natrvalo varovným mementem , jak se to dělat nesmí)
Odpovědět
ms

2.3.2022 01:51 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, jak chcete řešit zásadní problém, že fotovoltaika je systémem pro bohaté, kteří mají dost peněz na kofinancování dotací. Nebo to mají noví majitelé FVE dostat zadarmo? Ti chudí ještě navíc bydlící ve velkých bytových domech, kde společná FVE nic neřeší. Tak už dnes méně majetní dotují fixní náklady ušetřené elektřiny pro bohaté. Příklad: instalací FVE ušetří majitel ročně 10.000 kWh elektřiny. Tím také nezaplatí 6000 Kč s DPH poplatek na OZE, poplatek za systémové služby, daň z elektřiny a nakonec i menší DPH.
Takto prováděná podpora výstavby FVE ještě navíc s dotacemi prohlubuje sociální nerovnost u nás v již dost tak neúnosně vysokých cenách elektřiny. Za mne je jediné řešení: v létě musí být jiné, daleko nižší tarfiy/ceny za elektřinu a v zimě vyšší, což by mělo být pro normální rodinu bez FVE cenově neutrální. Ale majitelé FVE by přednoistně dělali něco sami za své pro životní prostředí (když o to mají takový zájem) a neparazitovali by na chudých a skutečných nákladech na zjištění stabilních dodávek v klimaticky nejnáročnějším období.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.3.2022 11:16 Reaguje na
Zkuste si představit systém, kdy firma namontuje na střechu obytného domu fve na úvěr, který v rozumném stylu splácí jejich obyvatelé místo plateb za elektřinu.

Při očekávaných cenách elketřiny by se to mohlo celkem slušně vyrentovat.

Taky by mohl někdo nad parkovištěm (nejlépe na sídlišti) namontovat fve a prodával proud všem dokola, nejen parkujícím. Možností je něurékom, ale je k tomu potřeba velmi dobrá a hlavně JEDNODUCHÁ legislativa, žádné dotace a žádné daně.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

3.3.2022 12:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy furt vynalézáte kolo. Jakmile se to vyplatí, tak se to bude dít. Dokud se to horko těžko bude vyplácet i s těmi dotacemi, se kterými je pro běné lidi navíc neskutečný oser, tak to samozřejmě moc velká sláva nebude.

Vy si prostě uvědomte, že počítat umí kde kdo, byť ne všichni, lidi i firmy, a když jde o prachy, tak na nějaké předsudky skoro každý dlabe.
Odpovědět
FK

Filip Kondapaneni

2.3.2022 14:18 Reaguje na
Jedině kumunitni energetika. Individuální dotace na RD jsou antisociální, neefektivní, nesystemove.
Z hlediska efektivity množství instalací, servisu, údržby na tom budou velké instalace - desítky kWp až tisíce MWp vždy lépe než mikroinstalace na RD. Dotace na malé FVE do 30kWp bych úplně zrušil a nahradil je dotacemi nebo provozní podporou pro komunitní energetiku na úrovni bytových domů, obcí. Pro komerční subjekty by mohl být konečně systém aukcí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.3.2022 22:03 Reaguje na Filip Kondapaneni
Jistě. Zakázat osobní automobily, protože všichni můžou jezdit vlakem a autobusem.
Odpovědět
FK

Filip Kondapaneni

4.3.2022 21:13 Reaguje na Pavel Hanzl
Já o zákazu instalací nemluvím, mluvím o zákazu dotací individuálních instalací na malých RD. Za své ať si každý nainstaluje co chce. Stejně jako hromadná doprava je dotovana protože slouží rovným dílem všem a individuální doprava je za své. Nesnažte se to překroutit
Odpovědět
TJ

Tomáš Jelínek

1.3.2022 09:47
Hrozně mě rozesmál autor, jak šmahem zvedl výkon větrníků tím, že zvětšil průměr turbíny. Jenže trochu pozapomněl, že se nejen zvětší výkon, ale úměrně i obvodová rychlost rotorů a odstředivá síla, která působí na listy turbíny. Rád bych autorovi sdělil, že nemáme materiály, které by jeho zvětšení dovolili. Současná velikost turbín je na hraně odolnosti a pevnosti používaných materiálů a proto se také musí při vyšších rychlostech větru, obvykle okolo 70-80km/h odstavovat, protože jinak by je odstředivá síla roztrhala.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.3.2022 13:12 Reaguje na Tomáš Jelínek
Obvodová rychlost rotoru je pořád stejná a je jedno, jak máte dlouhé vrtule. Ty má regulovanou rychlost otáčení a ne odstavením.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

2.3.2022 19:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Pletete si úhlovou rychlost (ta je pořád stejná: 1 otočka = 360°, bez vlivu poloměru) s obvodovou rychlostí, kde uražená sráha (s) je funkcí poloměru (Pi*2r). Takže zvojnásobením poloměru vzoste obvodová rychlost 2x. příklad vrchol lopatky o délce 100 m a 25 otáčkách za minutu bude svištět rychlostí 261,7m/s (942 km/hod).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.3.2022 22:01 Reaguje na Galipoli Petr
Jistě. Rotor má obvod třeba 3 metry a je fuk, jak dlouhé má vrtule.
Hloupí němečtí ideologičtí absolventi humatnitních věd spočítají celý větřák tak, že dává optimální výkon v daném místě a když přijde hurikán nebo tornádo, tak si sklopí vrtule a pokud jde rychost třeba pod 130 km/hod, tak je roztáhnou a makají na plný výkon.
Oni jsou totiž daleko hloupější, než naši ropáci, kteří jsou mistři ve žvanění a zdůvodňování, proč to nejde.
Odpovědět
EN

Emil Novák

3.3.2022 07:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Lopatky jsou součástí rotoru, Hanzle. To nevíte?
Odpovědět

Jirka Černý

1.3.2022 11:27
Někdo tvrdí že zelení, ekologové a všichni tihle jsou úplně mimo realitu, aktuální situace to jen potvrzuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.3.2022 13:25 Reaguje na Jirka Černý
A proč zrovna zelení? Ti způsobili ten masakr na Ukrajinu a všechny další důsledky? Nejsou zcela mimo realitu spíš kremelští doblblíci, tady pracovně nazývaní ropáci??
Odpovědět

Jirka Černý

1.3.2022 16:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste mnohem dál než ostatní, vy jste ani nepochopil co jsem tím chtěl říct.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.3.2022 17:24 Reaguje na Jirka Černý
To máte recht, to jsem skutečně nepochopil, hloubku vašich myšlenek nedávám...
Odpovědět
FK

Filip Kondapaneni

1.3.2022 20:55
Ad bod 4. Blbost. Se stejným počtem montérů uděláte buď 100MWp na malých střechách ročně, nebo 1GWp na velkých instalacích. Malé instalace jsou neefektivní jak z hlediska montáže, tak i údržby a servisu a neřeší vám energetiku v zimních měsících (3 měsíce v roce kdy je eltrina nejméně dostupná a nejdražší) . Navíc jsou současné systémy dotací FVE antisociální, spousta lidí na to nedosáhne protože nemá ani floka . Dotace mají jít na komunitní řešení které zlevní elektřinu rovným dílem celé komunitě.
Odpovědět
FK

Filip Kondapaneni

1.3.2022 21:03
Ad bod 4. Blbost. Se stejným počtem montérů uděláte buď 100MWp na malých střechách ročně, nebo 1GWp na velkých instalacích. Malé instalace jsou neefektivní jak z hlediska montáže, tak i údržby a servisu a neřeší vám energetiku v zimních měsících (3 měsíce v roce kdy je eltrina nejméně dostupná a nejdražší) . Navíc jsou současné systémy dotací FVE antisociální, spousta lidí na to nedosáhne protože nemá ani floka . Dotace mají jít na komunitní řešení které zlevní elektřinu rovným dílem celé komunitě.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist