https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-zimola-preji-si-aby-nove-vedeni-neprehlizelo-stanoviska-obou-kraju
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Zimola: Přeji si, aby nové vedení nepřehlíželo stanoviska obou krajů

25.2.2011
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa minulý týden dočasně pověřil vedením Národního parku Šumava Jana Stráského. Stráský, bývalý ministr a premiér, působí již mnoho let v Radě Národního parku Šumava a problematiku parku tak dobře zná. Na Šumavě žije, zná doslova každá kámen a každý strom (alespoň ty, které ještě nezlikvidoval kůrovec). Proto jsem rozhodnutí ministra, jmenovat na pozici dočasného ředitele NP Šumava právě Jana Stráského, přivítal.
 

Redakce Ekolistu.cz oslovila několik odborníků a zástupců zainteresovaných stran, které se věnují lesní a enviromentální problematice, s žádostí o komentář na téma:

„Jan Stráský byl jmenován dočasným ředitelem NP a CHKO Šumava. Co to pro park znamená?“

Své odpovědi nám kromě Jiřího Zimoly poslali:

V roli poradce pro otázky Šumavy pracoval i pro mne. Vize Jana Stráského se s mými názory na Šumavu, a její další budoucnost v mnohém shodují. Také díky naší spolupráci jsem mohl otevřeně vyjádřit, kde cítím nejpalčivější problémy, které doslova a do písmene národní park sžírají, a nezůstat jen u slov.

Přeji si, aby jeho jmenováním dostala Šumava a národní park rozumné a kompetentní vedení, které nebude přehlížet stanoviska obou krajů. Současně odmítám, že by jmenováním Jana Stráského byly nějakým způsobem opomíjeny nebo snad dokonce ohroženy zájmy ochrany přírody v národním parku.

Jan Stráský je muž se zkušenostmi a znalostí věci. Jistě se mu podaří najít dobré řešení i shodu v požadavcích Jihočeského a Plzeňského kraje s požadavky Ministerstva životného prostředí ČR, obcí, turistického ruchu a ochránců přírody.

Věřím, že Jan Stráský v pozici nového ředitele NP Šumava začne okamžitě řešit nejpalčivější problémy. Problémy, jako je kůrovcová kalamita, nový plán péče, návštěvní řád a klidová území je třeba řešit velmi rychle. Protože znám Stráského pohledy na věc a vím, že mu na budoucnosti Šumavy, na rozdíl od mnoha teoretiků, opravdu záleží, myslím, že si s tím dokáže poradit. Do teď Šumava jen tonula v problémech. Nyní by se mohlo začít blýskat na lepší časy jak přírodě, tak lidem, kteří v parku žijí, či tam míří jako turisté.


reklama

 
Jiří Zimola
Autor je hejtman Jihočeského kraje.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist