Jiří Zimola: Přeji si, aby nové vedení nepřehlíželo stanoviska obou krajů
„Jan Stráský byl jmenován dočasným ředitelem NP a CHKO Šumava. Co to pro park znamená?“
Své odpovědi nám kromě Jiřího Zimoly poslali:
- Jaroslav Vrba, docent na Přírodovědné fakulte Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Jeho komentář najdete zde.
- Vladimír Krečmer, odborník na lesní a enviromentální politiku. Jeho komentář najdete zde.
- Jaromír Bláha, Hnutí Duha. Jeho komentář najdete zde.
- Jiří Hůlka, předseda Svazu obcí NP Šumava. Jeho komentář najdete zde.
- Radomír Mrkva, profesor Mendelovy univerzity v Brně. Jeho komentář najdete zde.
V roli poradce pro otázky Šumavy pracoval i pro mne. Vize Jana Stráského se s mými názory na Šumavu, a její další budoucnost v mnohém shodují. Také díky naší spolupráci jsem mohl otevřeně vyjádřit, kde cítím nejpalčivější problémy, které doslova a do písmene národní park sžírají, a nezůstat jen u slov.
Přeji si, aby jeho jmenováním dostala Šumava a národní park rozumné a kompetentní vedení, které nebude přehlížet stanoviska obou krajů. Současně odmítám, že by jmenováním Jana Stráského byly nějakým způsobem opomíjeny nebo snad dokonce ohroženy zájmy ochrany přírody v národním parku.
Jan Stráský je muž se zkušenostmi a znalostí věci. Jistě se mu podaří najít dobré řešení i shodu v požadavcích Jihočeského a Plzeňského kraje s požadavky Ministerstva životného prostředí ČR, obcí, turistického ruchu a ochránců přírody.
Věřím, že Jan Stráský v pozici nového ředitele NP Šumava začne okamžitě řešit nejpalčivější problémy. Problémy, jako je kůrovcová kalamita, nový plán péče, návštěvní řád a klidová území je třeba řešit velmi rychle. Protože znám Stráského pohledy na věc a vím, že mu na budoucnosti Šumavy, na rozdíl od mnoha teoretiků, opravdu záleží, myslím, že si s tím dokáže poradit. Do teď Šumava jen tonula v problémech. Nyní by se mohlo začít blýskat na lepší časy jak přírodě, tak lidem, kteří v parku žijí, či tam míří jako turisté.
reklama