https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-hlavenka-proc-neplati-teze-ze-cim-vic-postavime-elektraren-tim-vic-budeme-mit-penez
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Hlavenka: Proč neplatí teze, že čím víc postavíme elektráren, tím víc budeme mít peněz?

20.3.2019
Postavíme elektrárnu a budeme mít peněz jak šlupek! Na ilustračním snímku elektrárna Počerady.
Postavíme elektrárnu a budeme mít peněz jak šlupek! Na ilustračním snímku elektrárna Počerady.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zuzana Pipla Havlínová / Foto Havlín
Rozmohla se nám tady taková myšlenka, že je dobré budovat hodně elektráren, jaderných taky, protože budeme pak vyrábět hodně elektriky a tu budeme prodávat do celého světa a hrozně na tom vyděláme. Dnes tuhle myšlenku znovu rozvíjel prezident Zeman, jako hlavní důvod, proč máme stavět víc elektráren. Tak to s dovolením taky trochu rozvedu.
 

ČR už dnes patří k velkým exportérům elektrické energie. Jsme sedmí na světě, pátí v Evropě, vyvážíme jí více než Čína nebo USA (!). Důvod k velké hrdosti? Kdepak.

Energetika - výroba energie, nikoli těžba fosilií, to jsou dva různé průmysly - není žádný extra profitabilní byznys, z jednoho velmi prostého důvodu. Je velmi konkurenční a je těžké najít velkou kompetitivní výhodu proti jiným soutěžitelům, ať už domácím nebo zahraničním. Postavit elektrárnu není těžké - je to pouze drahé. Elektrárna je fabrika, která dělá to samé co sto dalších elektráren v okolí: něco pálí a vyrábí z toho elektřinu. Ale nevydělává, jen točí peníze velkém: velké tržby, proti tomu velké náklady, zisk miniaturní.

ČEZ je dominantním energetickým hráčem u nás, a na tržbách 200 miliard korun dosahuje zisku 10 miliard korun, 5% poměr zisku vůči tržbám. Pro srovnání, firmy vedoucí světové žebříčky (Fortune 500, Fortune 2000 ad.) dosahují profit marginu okolo 20% - podnikají ale přitom v daleko drsnějším konkurenčním prostředí než ČEZ, který dostal na českém trhu "dárkem" unikátní pozici výrobce a současně distributora a má tedy v této branži nadprůměrně dobré výsledky. Žebříček největších odvětví podle profitability vypadá takto (dle Forbes):

1. Lékařství včetně farmacie
2. Finance
3. Technologické služby
4. Elektronika
5. Výroba rychloobrátkového zboží
6. Doprava
7. Spotřebitelské služby
Až na osmém místě jsou "Utilities", kam spadá i energetika.

Energetický sektor se přitom potýká s dalšími negativy. Je investičně velice náročný, proto jsou energetické společnosti většinou obrovsky zadlužené; tím jsou citlivé na vývoj úrokových sazeb. V případě krizí jsou v problémech mezi prvními, ostatně tak jako každý kdo za sebou táhne velký dluh. To je dobré zmínit právě vzhledem k diskusím o stavbě dalších jaderných bloků u nás.

Chápu, že energetika pro neznalého, pohledem zvenčí vypadá jako zlatý důl: něco se postaví a pak už to jenom hrkotá samo a vyrábí to peníze ve velkém. Jádro jenom postavíte, spustíte a už z toho jenom padají zlaťáky. To je hezká představa, nic nedělat, koukat se jak se kolečka točí a bohatnout na tom, že? Jenomže kdyby to bylo tak snadné, tak to dělají všichni. Pravdou je úplný opak: "bohatnout" se dá jen na těch těžkých věcech, kde umíte něco, co jiní neumějí. Energetika tam nepatří ani náhodou.


reklama

 
foto - Hlavenka Jiří
Jiří Hlavenka
Autor je český podnikatel a investor v oblasti informačních technologií, od roku 2016 zastupitel Jihomoravského kraje.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

20.3.2019 14:23
dovolím si oponovat. elektrárna není věc, kterou spustíte lusknutím prstů. to není ajťácká firma, která najde díru na trhu a za rok vystřelí akcie do oblak. není to ani poskytování spotřebních úvěrů, které rozjedete v nějaké zemi ve střední asii, kterou většina z nás ani neumí najít na mapě za dva roky. není to ani montovna, kam se vozí motory, převodovky, plechy a plasty, kterou postavíte a navezete stroje a spustíte výrobu do dvou let.

jaderné elektrárně od okamžiku rozhodnutí po spuštění trvá v optimistickém případě deset let (příprava, výkup pozemků, výběr dodavatele, stavební a technologická část, ladění). uhelné to netrvá o moc méně. OK, plynová je rychlejší, ale plyn tady jaksi nemáme a blbě se strategická zásoba skladuje a kozák nás pak dostane na kolena pouhým otočením kohoutku.
když vidíme, že všude okolo zešíleli a energetickou koncepci staví na vznešených myšlenkách odtržených od reality, zbožných přáních a neexistujících vynálezech (to je holt riziko demokracie, vezou se na vlně populismu a naděje na příští zvolení. churchilů moc není, a za slib krve, potu a slz bývají po zásluze odměňováni příštím nezvolením), je docela fajn obchodní záměr realitu respektovat.

přidávám otřepané: když pepík skočí z okna, skočíš taky? (když se němec zblázní, máme se zbláznit taky?).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.3.2019 16:40 Reaguje na Lukas B.
Váš komentář je mnohem cennější než ten článek!
Pan Havelka jinými slovy říká: není třeba budovat základy, stavějme vzdušné zámky.
Havelkův pohled lze stejně aplikovat na zemědělství, stavebnictví a přeneseně (nedělej to, co nesype) třeba i na školství či lékařství.

Mít takového zastupitele je opravdové terno!
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

20.3.2019 19:59
Také bych si dovolil oponovat. Jak už zde bylo připomenuto, tak výstavba klíčových elektráren a změny v energetických sítích jsou dlouhodobou záležitostí a jde o investice na mnoho let až řadu desetiletí. Zde jsou investiční cykly dlouhodobé a nikdy to nebýval byznys s rychlým ziskem. Zároveň je energetika základem bezpečnosti a stability společnosti a musela také stabilitu do značné míry garantovat. Proto byly energetické firmy těmi, do jejichž akcií investovaly penzijní fondy a další dlouhodobí investoři, kteří preferují serioznost, bezpečnost a stabilitu před rychlým ziskem. To se změnilo v posledních letech, kdy hlavně politické a ideologické zásahy do energetiky způsobily obrovské rychlé spíše spekulativní zisky v dotovaných částech energetiky a i obrovské ztráty právě u těch velkých energetických firem, které zde působily dlouhodobě.
Postavit elektrárnu je docela těžké a časově náročné (jde o řadu let) a je potřeba velkých investic. Proto jejich naplánování a výstavba musí přijít dostatečně včas. A u nás už se nehraje o zajištění vývozu, ale o budoucí udržitelnost zajištění elektřiny pro průmysl a obyvatele. Bez spolehlivého zajištění dodávek elektřiny budou všechny vyjmenované profitabilní obory nahrané. Pokud včas náhradu dosluhujících jaderných a uhelných bloků nepostavíme, tak nejen skončí vývoz elektřiny od nás, ale nebudeme mít dost ani pro sebe (podrobněji zde: http://www.osel.cz/9692-mozne-scenare-a-rizika-vyvoje-elektroenergetiky-v-cesku.html ).
Jak už jsem psal, tak dnes po čase, kdy politici dlouhou dobu promarnili, se dostáváme do situace, kdy je třeba alespoň udržet schopnost uspokojit naši energetickou potřebu. Pokud by se však rozhoupali dříve a třeba bychom už dnes nové jaderné bloky dokončovali, tak by produkce elektřiny z nich měla několik nesporných výhod. V Evropě se celkově začíná projevovat nedostatek stabilních zdrojů a cena elektřiny z nich poroste. Mohli bychom rychleji omezovat uhelnou produkci elektřiny. Pokud bychom vyváželi elektřinu z nich, tak by nahrazovala uhelnou produkci v Polsku a Německu, což by mělo pozitivní vliv na ekologickou situaci u nás.
Pan Hlavenka se rozhodl přidat k těm politikům, kteří brání obnově naší energetiky a její transformaci na nízkoemisní. Jestli o nás budou na vedoucích postech rozhodovat politici s tak omezeným rozhledem, jako to svým článkem ukázal pan Hlavenka, tak opravdu potěš Pán Bůh.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

20.3.2019 20:12 Reaguje na Vladimír Wagner
Ještě možná jedna poznámka. Ona ta výstavba jaderných elektráren bude asi setsakramentsky těžká, když to v Evropě neumí téměř nikdo (poslední se dokončila právě u nás) a na těch, které se dokončují máme také dost podíl. Podíl máme i na jejich výstavbě nejen v Evropě, ale i jinde v zahraničí, takže tady opravdu můžeme ukázat, že to umíme v oboru, kde je to asi opravdu těžké.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist