https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jirin-malik-kolik-miliard-nam-za-skody-sparkatou-zveri-dluzi-myslivci?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Malík: Kolik miliard nám za škody spárkatou zvěří dluží myslivci?

11.3.2021
Ukázka dlouhodobého vlivu býložravé zvěře na různé typy lesa. Na snímku rozdíl odrůstání přirozené obnovy dubu uvnitř a vně oplocení, kde zvěř okusuje  všechny semenáčky.
Ukázka dlouhodobého vlivu býložravé zvěře na různé typy lesa. Na snímku rozdíl odrůstání přirozené obnovy dubu uvnitř a vně oplocení, kde zvěř okusuje všechny semenáčky.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Za roky 2015 až 2020 státu a vlastníkům dluží myslivci minimálně nějakých 25 miliard Kč za škody, které způsobila přemnožená zvěř na lesích a pícninách.
reklama

 

Doporučuji, aby to všichni lesníci a poškození vlastníci začali na myslivcích vymáhat soudně. Jinak se statisíců kusů všechno devastující spárkaté nikdy nezbavíme.

Nemám nic proti myslivcům, potřebujeme jejich střelbu spárkaté, pokud chceme houby, borůvky a zdravé lesy a tím i vodu. Ale lživá kampaň, že černá je bílá, vedená představiteli Českomoravské myslivecké jednoty, je ostudou každého správného myslivce.

Například 7. 3. 2021 Jiří Janota z ČMMJ pro Aktuálně.cz uvedl v kontextu se snižováním členské základny ČMMJ následující: Podle Českomoravské myslivecké jednoty však k přemnožování zvěře nedochází. "Stavy zvěře jsou lokálně zvýšené, s tím se ale myslivci celkem úspěšně vypořádávají. I s ohledem na dlouhodobý vývoj počtu ulovených kusů zvěře se dá říct, že úbytek myslivců na stavy zvěře a tím na lesní hospodaření negativní vliv nemá," říká předseda organizace Jiří Janota.

Ohryz spárkatou zvěří v listnatém porostu, Krušné hory, duben 2018
Ohryz spárkatou zvěří v listnatém porostu, Krušné hory, duben 2018
Zdroj | VÚLHMP

Je vtipné, že odporuje sám sobě jen v těchto pár řádcích. K přemnožování zvěře nedochází pouze tehdy, pokud nikde nedojde k jejímu přemnožení. To je logický smysl věty. A tak je postaven myslivecký zákon - počty zvěře nesmí nikdy a nikde přesáhnout normovaný jarní stav. (Více k tématu třeba zde a zde.)

"Stavy zvěře jsou lokálně zvýšené..." zní další manipulátorova věta. Tu lze pochopit i tak, že vlastně na celém území je přemnožená zvěř. Což také, v průměru, zcela jistě je, jak plyne ze statistik minimálně od roku 2015.

To, že by méně myslivců nemělo na nižší odstřely vliv, je již jen další úsměv nad argumentací vedení ČMMJ. Podle expertů dosahují jen škody na lese přemnožením spárkaté zvěře neskutečných 5 miliard Kč ročně, z toho myslivci hradí zlomek, cca přes 10 milionů Kč (to nejsou nulové škody, pane Janoto!).

Pokud myslí tento lid a stát svůj boj se suchem, za zdravé lesy a adaptaci na klima vážně, je nutné myslivost naprosto zásadně reformovat. A myslivcům doporučuji vedení ČMMJ co nejrychleji vyměnit.


reklama

foto - Malík Jiří
Jiří Malík
Autor je předseda Spolku Živá voda, vedoucí národní kampaně Koalice STOP HF a člen Výboru pro krajinu, vodu a biodiverzitu Rady vlády pro udržitelný rozvoj.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (135)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DA

DAG

11.3.2021 12:51
Tak tomu říkám bouře myšlenek. Takový blábol si můžu dovolit napsat já do komentáře a ne odborník.
Překrucování a rozvíjení teorií, kde pomlouvám někoho koho potřebuji je nejrychlejší cesta k najití společného řešení :(
Nebyl autor náhodou u Hnutí Duha. Zde je vidět jejich extrémizmus.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

12.3.2021 07:51 Reaguje na DAG
Jiří Malík je jak uvedeno ekolog. To znamená lhář. 1. Zněř patří státu, nikoliv ČMMJ. 2. Stavy zvěře jsou cca mezi umožňujícím přežití, (minimální stavy) a zaručujícím přežití ( normované stavy). Odhad úživnosti prostředí je 7-10 x vyšší než dnes. To by si ale příroda dělala co chtěla. Že jsou stavy nízké ukazuje i to, že se příroda snaží stavy " dorovnat" do optima, a že nejsou patrné žádné samoregulační procesy. 3. Majitelé honebních pozemků rozhodují o pronájmu a hospodaření v honitbě. 4. LČR pravidelně vypisují tendry na pronájem honiteb. Nyní se také tendruje. Myslivecké zkoušky má kde kdo. Já také. a Jaromír Bláha z hnutí DUHA také. Tak ať se předvedou.
Odpovědět
bu

běžný uživatel

13.3.2021 08:43 Reaguje na Michal Ukropec
Zajímavá úvaha...no, já myslím, že postačí přestat provozovat tzv. péči o zvěř a nějakou tu zimu nekrmit a uvidíme jak to s tou úživnosti prostředí je...
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

13.3.2021 13:00 Reaguje na běžný uživatel
Vy asi Malíka nesledujete. Vadil mu kormorán nebo norek s mývalem? Ne! Protože plundruje naše vody. Vadí mu brouk? Ne! Protože plundruje naše lesy. Vadí mu pěstování energetických plodin? Ne! Protože plundrují naší půdu! Vadí mu vytrávená Bečva? Ne! Protože hlavní podezřelý je jeho sponzor. Vadí mu ekologistická legislativa na jejímž základě se u nás ničí příroda? Ne! Protože je s jinými Duhovými aktivisty spoluautorem. Ale jako správný revolucionář praktikuje třídní boj a ideologistickou nenávist.
Odpovědět
bu

běžný uživatel

13.3.2021 17:56 Reaguje na Michal Ukropec
V tom možná máte pravdu - ale to nic nemění na tom, že je v naší přírodě přezvěřeno lovnou zvěří.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.3.2021 06:46 Reaguje na běžný uživatel
Ano. To jsem četl již tisíc krát, a přemnožen je i zajíc. Taky jsem tisíc krát četl, že všetkému je na vine Americký imperialismu a Kalousek.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.3.2021 11:00 Reaguje na běžný uživatel
Stavy mezi umožňujícím a zaručujícím přežití druhů považujete za přezvěřeno? Podívejte se co ekologismus způsobil. Vymizeli květena, hmyz, ryby, obojživelníci, plazi, mizí ptáci. Takže se ekologisti snaží myslivcům zlikvidovat zvěř, rybářům zbytek ryb, včelařům včely. Hledají a snaží se vytvořit viníka . Sami hrabou provize. Jinak přikrmování se provádí pro omezení škod okusem. Pokud by jste byl člověk a ne ekologista, věděl by jste to.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.3.2021 11:08 Reaguje na běžný uživatel
Jedinými zrůdami přepočítavající přírodu na peníze jsou ekologisti.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

14.3.2021 18:05 Reaguje na běžný uživatel
Nevím jestli je u nás celkově přezvěřeno spárkatou. Je zajímavé, že v Rakousku a Německu, kde mají stejné nebo vyžší počty spárkaté na ha honiteb takové problémy nemají. A v Rakousku se ohledně přikrmování dělal výzkum a v honitbě, kde byli velice vysoké stavy spárkaté ale v zimě se intenzivně přikrmovala byli na porostech nepoměrně nižší škody, než v honitbě, kde byli velice nízké stavy spárkaté ale nepřikrmovalo se. Petrův Zdar
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

11.3.2021 13:30
Jakéže škody to hradí ČMMJ? A pak ho někdo má brát vážně... Mimochodem, kde jsou ti vlci, kteří mají účinně snižovat stavy zvěře?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.3.2021 16:50 Reaguje na Jan Olejníček
Když si vezmete v úvahu že ročně se u nás odloví zhruba 350 tisíc kusů spárkaté a je u nás asi 120 vlků, tak ta redukce spárkaté zvěře pomocí velkých šelem je jako plivnutí na hořící dům. Je to sice pomoc, ale minimální. Na druhé straně mě zajímá, že když se tvrdí, že zvěř je věc ničí, proč by škody, které způsobí, měla platit právě myslivci?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

12.3.2021 13:43 Reaguje na Jan Olejníček
Vlk je tu od toho, aby vyvíjel na vysokou tlak, a ta byla nucena se schovávat v krytu, a dělala tam škody! Vlk je dobrý na brouka, klima a kuří oka!
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

14.3.2021 14:50 Reaguje na Michal Ukropec
A ještě na cosi, ale to už je vulgární slovo.
Odpovědět
Hu

Hunter

11.3.2021 13:35
Jakou finanční částku dluží tito tzv. ochranáři za devastaci ŽP, kterou způsobují permanentně?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.3.2021 15:21 Reaguje na Hunter
O tom se snad nesmí mluvit ani potichu.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.3.2021 16:51 Reaguje na smějící se bestie
Můžete o tom mluvit i nahlas, ale ty škody jsou nevymahatelné.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.3.2021 17:08 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Bohužel. Nahlas ukazovat na viníky by se však mělo.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.3.2021 13:36
Nemyslím, že je to dobrá myšlenka štvát veřejnost proti myslivcům,máme větší problémy někde jinde.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

12.3.2021 09:05 Reaguje na Miroslav Vinkler
Z pohledu tématu vody ani ne... je to zásadní a proto to pan Malík řeší.... a pan Malík lidi proti myslivcům neštve....

TO MYSLIVCI SI SVOU AROGATNÍ NESCHOPNOSTÍ PROTI SOBĚ LIDI ŽENOU SAMI....
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.3.2021 17:16 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Přesně. Tak si proti sobě za okupace štvali Židé fašisty, nebo Milada Horáková revolucionáře.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

15.3.2021 17:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
To není štvaní proti myslivcům, ale konstatování skutečnosti. Srnčí zvěře je moc, lesy nemají tu úživnost, zvláště smrkové plantáže. Proto srnčí navštěvuje zahrady v okolí lesů a požírá kde co...A to, že zvěř a ryby u nás nikomu nepatří je jen anachronismus našeho právního řádu ještě z doby totality.
Odpovědět
kk

karel krasensky

11.3.2021 13:42
Kdy vyjde članek kolik dluži ekologove a ochranaři miliard rybařum za neopodstatněne bezhlavé hajení volavky popelavé,kormoranu a vyder
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.3.2021 15:22 Reaguje na karel krasensky
Také bych takový článek přivítal.
Odpovědět

Jirka Černý

11.3.2021 15:59 Reaguje na karel krasensky
To budou drobné proti škodám které působí jejich blokování staveb různých obchvatů, dálnic atd. Neustálé poškozování zdraví občanů hlukem v místech kde už léta mohl být klid, nezapomenout poškození staveb dnešní dopravou po silnicích které na to nejsou stavěné. Je to už ekologická klasika, do všeho mluvit a nařizovat, ale zároveň za nic žádná odpovědnost.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.3.2021 17:09 Reaguje na Jirka Černý
ANO !
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.3.2021 14:33
Autorovi doma schází zrcadlo a echo, aby netvrdil, že je ekolog a
ochránce přírody. Zvěř dělá pouze to, co jí vlastník lesa umožňuje
a to, co ji v dané situaci zbývá. Pokud si nechráním výsadbu třeba
oplocenkou, tak stačí více sněhu a nedostatek jiného okusu a bude
po výsadbě. Ti, co to mají oploceno a nebo chráněno nátěrem nebrečí.
Ano, místy dochází k nárazovému shlukování zvěře hlavně v zimě, kdy
hledá klid před návštěvníky přírody a pokud ho nalezne v mladém lese,
tak ho i patřičně poškodí. Pokud se srnčí cítí bezpečně uprostřed lánu
řepky či ozimé pšenice, tak ho spase. Děje se tak proto, že v lesích
nenalézá klid a necítí se tam bezpečně. Proto odpočívá v polích a tam
se i pase. Vybít zvěř, tak už tu nebude třeba těch vlků a chtít po
myslivcích odškodnění, tak bude myslivost výsadou zbohatlíků, kteří
klidně zaplatí škody za daleko více zvěře, než je tam dosud. Dnes
už je takových lidí dost, kteří přeplatili obyčejné myslivce a jejich
stáda spárkaté jsou daleko větší, než ta původní. Pan autor se tváří
jako zachránce lesů před zvěří, ale kdo bude spásat v lesích buřeň
a likvidovat nadbytečné semenáče? On s kosou a pilou? U náletů je zvěř
regulátorem množství stromů a preferuje pouze některé druhy. U cílené
výsadby je to na člověku, aby ty sazenice chránil a pokud to nechce,
tak ať les prodá tomu, kdo to chce a nebrečí, třeba i státu. Sazenice
se oplocovaly už za feudálů a pouze se likvidovala velká zvěř jako
zubři a taky černá. Zbytek spárkaté si chránil feudál pro sebe a taky počítal se škodami, které způsobí jemu a i jeho poddaným. Vyčíslit
jako škodu oloupaný strom, který bude stejně jako nadbytečný vyříznut
je zhovadilost a stanovit za něho cenu dle prapodivných ceníků je
věc druhá. Házet tu rovnou miliardami, tak je to více, než kolik utrží
někteří za prodej dříví z těžby. Možná nový druh podnikání, žít pouze
z odškodného a nezabývat se ochranou sazenic, pěstěním lesa a těžbou.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

11.3.2021 15:28 Reaguje na Břetislav Machaček
Kdyby to byl jeden nadbytečný strom, asi by to problém nebyl. Ale často to jsou hektarové plochy stromů s poškozenými kmeny po ohryzu. Problém j, že laik to nepozná, respektive protože je to na všech stromech, bere to jako součást růstu stromu.
U nás se vypravovalo, že hajní barona museli zastřelit i březí laň, pokud zjistil, že loupe.
Pokud jde o zvěř pro sebe, tak feduál si vyhradil kus lesa na oboru, kam si zvěř minimálně na zimu stáhl.
A o to co běhalo mimo oboru se postarali chalupníci.
Těch rozpadajících pomníčků hajných je v lesích pořád dost.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.3.2021 19:08 Reaguje na Pavel Jeřábek
Nevím, kde jsou hektarové plochy kompletně poškozených
stromů. Snad pouze někde v oblastech se sikou, ale to lze
přece řešit zvýšeným odlovem a nebo ho soustředit do
přezimovacích obůrek, ale to nemá mimo velké souvislé lesy význam. Zvěř buď migruje a nebo se soustředí tam, kde má
tu potravu a klid. Škody se vždy snižovaly hodnotným přikrmování a třeba i letninou. Kdyby tomu tak nebylo,
tak tu je dnes bezlesí a nebo samé bezcenné zmrzačené stromy. Problém vznikl hlavně po kůrovci, když se zalesňuje listnáči bez patřičné ochrany. Když vidím vysazené sazenice bez oplocení, či nátěru, tak nevím, co si mám o vlastníku
myslet. Za sazenice dal statisíce, ale nátěr za tisíce neudělá. Na co se spoléhá? Sad si taky oplotím a volnou
výsadbu chráním obalem třeba před pouhým vytloukáním.
A jaké stavy zvěře by měly být podle vás? Bude rarita
vidět srnčí a za jeleny půjdeme do ZOO? Zajíců už je
zlomek bývalých stavů a prý stále škodí. Proboha jak
ty lesy takové stavy zvěře v minulosti přežily? Není
to zase těma rukama něco udělat pro ochranu sazenic?
Odpovědět
JB

Jakub Brenn

12.3.2021 10:06 Reaguje na Břetislav Machaček
Jasně, plotit je nezbytné.
Pokud se to neučiní, tak se zvěři připravila chutná večeře a peníze za sazenice se vyhodili oknem..
Já bydlím v oblasti, kde jsou orašplovaný úplně všechny mladý stromy.V lese kolem silnice bylo pár, tak cca 20letých klenů, mají všechny oloupanou kůru.Ano, sik je tu mraky a přirozená obnova se rovná nule.Je to moc.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

14.3.2021 19:33 Reaguje na Břetislav Machaček
Nevybavuji si, že by zajíc škodil. Divoký králík ano, žije v koloniích a zajíci ubyly kvůli velkým monokulturám zemědělských plodin, kdy během sklizně přijdou ve svém teritoriu o potravu a umřou hlady. Potom pro chemizaci, vysokou rychlost zemědělské techniky a přemnoženou černou zvěř (divoká prasata), která umí ulovit i malé srnče, natož malého zajička. Svůj podíl mají i straky a pod.
Pokud jde o ty hektary poškozeného lesa, nevím jestli to kmenech třeba smrků umíte poznat, že na nich byl třeba před padesáti roky ohryz. Nicméně není to jen sika - u nás se pohybují stáda o třiceti kusech holé zvěře, zcela v pohodě - vyjdou do polí, nažerou se a když e nic nehoní, tak zůstanou stát na pokraji lesa do dalšího jídla. Výsadby Lesy ČR oplocují, chrání i nátěry, co je pravda, naposledy nátěry na stromech se slabší kůrou jsem viděl před 40 roky. Zraňování kůry - nevím jestli ho někdo dělá, zřejmě bychom museli dovézt další cizince na práci.
A k těm škodám - zkuste si vynásobit (155+65) x (2 x 30+300) a dostanete se přibližně na cenu oplocení drátěnkou 180 cm vysokou jedné standardně velké zalesněné mýtiny s jejím odstranění. Nejsou tam náklady za údržbu oplocení pokud během životnosti je poškozené. Nebo 1,2 x 3000 x 5 a dostanete se na cenu ošetření nátěrem sazenic proti okusu během 5 let, kdy už by mohla sazenice odrůst (může i dřív).
Nátěry kmenů proti okusu jsou cca 100 Kč/ kus - dejme tomu, budou se ošetřovat jen stromy které dožijí mýtního věku - cca 300 ks/ha. Životnost nátěru je deset i patnáct let. Ty ceny jsou z ceníku ministerstva životního prostředí, v realitě čekám vyšší.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.3.2021 11:48 Reaguje na Pavel Jeřábek
Co tak hledat ceny spíš v cenících institucí které se tím zabývají. Řekl bych, že ten první vzoreček je poněkud zmatečný. No a kmeny se ošetřují proti loupání či ohryzu. No a těch 100 kč za strom? K vám bych šel tuto ochranu ihned dělat. Jinak králici žili v pískovnách , mezích a povětšině v prostorech kde by bylo vypočítávání škod dost diskutabilní. Tedy asi tak stejné jako škody pána Malíka na pícninách.
Odpovědět
Hu

Hunter

15.3.2021 20:17 Reaguje na Pavel Jeřábek
100 Kč za sazenici za nátěr proti okusu??????? To fakt někomu platíte?????
Odpovědět
MG

Milan G

11.3.2021 14:35
"Stavy zvěře jsou lokálně zvýšené..." zní další manipulátorova věta. Tu lze pochopit i tak, že vlastně na celém území je přemnožená zvěř..... Tohle je přesně manipulátorská, lživá a arogantní rétorika ekologistů. Já se ptám, i když vím, že Malík neodpovídá, co je myšleno pod pojmem ,,celé území,,?
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

11.3.2021 15:21
Zkuste si najít článek o škodách vysoké zvěře v lesnické práci - bylo to mezi rokem 1990 -1994.
A byly tam myslím výsledky výzkumu ke konci 80 let minulého století, tedy v dobách lidové myslivosti.
Pokud si pamatuji, tak v tom článku byl údaj, že škody imisemi v lesích České republiky (nevím, zda byl výzkum i na Slovensku) byly cca 3 x menší než škody vysokou zvěří.
Na škole za bolševika se učitel lesů uchechtával - "Němčouři jsou chytří - vystříleli si svoje jeleny, aby jim neškodili v lesích a za pár marek si jezdí střílet do našich, jelenem sežraných lesů."
A další - "jelen má zlaté zuby".

Nemá smysl dělat nějaké kampaně proti myslivcům - silně přemnožená vysoká a černá zvěř je to záležitost státu.

A pokud jde o oplocení výsadeb jak mnozí píší - tak levné to není, velmi často zbytečné, protože pletivo roztrhá padající strom při vývratu, ale taky houbaři. A než na to správce lesa přijde, může to být pozdě.
A starší stromy jako na fotce téměř chránit nejde.
Odpovědět
DA

DAG

11.3.2021 15:44 Reaguje na Pavel Jeřábek
K vysoké zvěři mám zajímavý poznatek. Ač se odlov neustále zvyšuje, tak v lokalitách kde počty byly dříve vysoké, tak se skoro nestřílí.
Je to dáno plošným rozšiřováním. To znamená, že kde se před dvaceti lety nelovilo vůbec, tak nyní odstřílí několik kusů ročně. Zde myslím, že s vysokou zvěří je problém jen v určitých lokalitách.
Něco jiného je srnčí, kde si myslím, je hlavní zdroj poškozování sazenic. To se dá ale během pár let řešit. Snad se nějak normálně podaří v letošním roce udělat legislativa.
Co je rostoucí problém jsou zajíci. Ti ač mají stále nízkou početnost, tak už škody dělají poměrně velké a budou se muset lovit, i když jejich počty jsou stále pod lovecky obhospodařitelnými počty.
Moje teorie je, že dnešní lesy vypěstovali lesníci jen proto že prostě sázeli smrk. S těmi počty zajíců před sto lety by prostě bez oplocenky listnáč nevyrostl. Možná buk.
Ještě jsem přemýšlel, jak se našim předkům podařilo vymýtit jeleny a divočáky. Zastávám názor, že to bylo možné jen díky devastaci jejich přirozených podmínek. Proste pohraniční hory byly bez lesů a zvěř neměla dostatečný kryt.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.3.2021 16:34 Reaguje na DAG
Zajíci na tom asi nemají takový podíl. V místě, kde bydlím, se zajíci vyskytují a celkem v pohodě se tady samovýsevem šíří javory a duby. A je fakt, že srnčí tady chybí.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.3.2021 12:13 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
No to mě vysvětlete pane Šeděnka jak je to možné? Jak je možné že u vás srnčí chybí. Vždyť má být přeci všude drasticky přemnoženo.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.3.2021 23:25 Reaguje na Pavel Jeřábek
Tak ty starší stromy ochránit jdou. A způsob si dokonce můžete vybrat. Tedy od nátěru, přes různé ovazy až po dříve používané "zraňování". K fotce jsem se již jednou vyjadřoval. Je na ni porost tak akorát zralý na rekonstrukci. No a k Němcům. Je zajímavé že u nich mají té zvěře podstatně více. No a pokud by jste "pracoval s přirozeným zmlazením tak to přirovnání jeleních zubů k zubům zlatým chápete.
Odpovědět
kk

karel krasensky

11.3.2021 15:43
Trošku ma v tom pan ééékolog zmatek.Když se vytluče sparkatá co pak budou papat zbožštělí vlčci a rysíčkove
Odpovědět
ss

smějící se bestie

11.3.2021 18:31 Reaguje na karel krasensky
No přece ovečky
Odpovědět
DA

DAG

11.3.2021 15:48
Ještě se zeptám. Pan Malík je nějaký majitel obrovského množství lesa, že mu a jeho společníkům myslivci dluží peníze :)
Odpovědět
Hu

Hunter

11.3.2021 16:13 Reaguje na DAG
Já pár hektarů lesa mám a myslivci mi nic nedluží :-). Vycházím s místním sdružením zcela bez problémů.
Odpovědět
DA

DAG

11.3.2021 19:01 Reaguje na Hunter
Taky mám pár hektarů a taky mi nic nedluží. Já jen, že pan Malík musí být velkomajitel, když mu dluží miliardy. To mu patří půlka lesů v zemi?
Odpovědět
Kajetán Hostička

Kajetán Hostička

12.3.2021 11:49 Reaguje na DAG
Je to tak. Více než půlka lesů patří státu (jeho občanům). Ostatně i soukromé lesy mají poskytovat mimoprodukční funkce.
Odpovědět
Kajetán Hostička

Kajetán Hostička

12.3.2021 11:51 Reaguje na Kajetán Hostička
A státní dotace na šeredně drahou umělou výsadbu lesů vám nechutnají?
Odpovědět
DA

DAG

12.3.2021 12:13 Reaguje na Kajetán Hostička
Takže komunista? Já za mimoprodukční funkce nic nedostávám. Navíc moji předci platili desetiletí daň z lesa. Než byl tento nesmysl zrušen.
Tu dotaci si proto s čistým svědomím vychutnám.
Odpovědět
MG

Milan G

12.3.2021 11:57 Reaguje na DAG
Jako myslivec i majitel lesa, že by jste si tu virtuální škodu vyplatil sám sobě :-)
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

11.3.2021 16:45
Pamatuji si na debatu mezi ekologem a správcem stáda trofejních mufolnů, které v Čechách před pár roky probrala vlčí smečka. Zatímco ekolog říkal, že na jeden čtvereční kilometr by mělo být maximálně 20 kusů zvěře, správce stáda tvrdil, že v pohodě je 70 kusů. A pokud se jedná o kulturní krajinu, tam přezvěření nenadělá tolik škod jako v přirozené krajině. Já si teda myslím, že ten muflon sežere stejné množství zeleně v kulturní i přirozené krajině, takže i ty škody by měly být zhruba stejné.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

15.3.2021 17:42 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Především muflon je u nás cizorodá zvěř, ta má být pouze v oborách a ne ve volných lesích...
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

11.3.2021 17:03
Řešení existuje: https://prosilvabohemica.cz/wp-content/uploads/2020/02/Sask%C3%BD-model-myslivosti-CZ-final.pdf
Odpovědět
DA

DAG

11.3.2021 17:13 Reaguje na Dalibor Motl
Naprosto nefunkční nesmysl.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

11.3.2021 19:08 Reaguje na DAG
V Sasku "naprosto nefunkční nesmysl" funguje ;)
Odpovědět
DA

DAG

11.3.2021 19:53 Reaguje na Dalibor Motl
Ano? Povídejte. Jaký je praktický systém? Přijedu sednu na pařez a koukám co mi vyleze že křoví a kde na křižovatce u hotelu kde musím přespat, protože tam jedu sto kilometrů a bojím se, že zabloudím? Jste myslivec?
Takže to zase budou dělat všechno místní.
Co víc si přát než neplatit škody, neplatit nájem, nacpat si mrazák a za obměnu si střelil jelena. Splněny sen ;)
V Sasku nastavili úplně jiné podmínky a typ lovu. A výsledky stejně nejsou po pěti letech dostatečné. Viz: svět myslivosti v loňském roce. Za pět let nejsou kde chtěli být? Takže je to je systém a nic neprokazuje, že by na něm bylo něco zázračného a kdekoliv aplikovatelného.
Takže u nás LČR přijde o platbu škod o nájmy a ještě bude muset najmout tisíce lidí na organizace lovu. Vtipné
Já vůbec nevidím problém v tom, že LČR pronajme honitbu určí stavy zvěře a nesplnění plánu prostě napokutuje. Je to jednoduché.
A mimo LČR. Proč určovat nějaké nesmyslně drahé poškození lesa a pak nastavit na tři roky výši odstřelu, když za rok může být všechno jinak? Vlastně vím proč. Uhul bude mít kšeft za pár miliard z rozpočtu.
Dle mého stačí upravit legislativu a požadovat plnění plánu.
Toť vše. To je odpověď i pro pana Graňáka.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

11.3.2021 20:06 Reaguje na DAG
Současný systém nefunguje a nebude fungovat. Resp. funguje pro nájemce honiteb (= chovatele zvěře na cizích nebo státních pozemcích) a les devastuje. Lidé se nezmění. Pro úředníka na pověřené obci nebo pro zaměstnance LČR (=kolečko v soukolí molocha) je lepší mít dobré vztahy s místními myslivci. O nějakém pokutování za nesplnění plánu lovu nemůže být řeč. Sčítání zvěře je obtížné kontrolovat a zodpovědní úředníci na něj nemají čas a ani mu příliš nerozumí. Přitom poctivé sčítání je základem dnešních plánů lovu. Papír snese všechno... Saský model opravdu motivuje lovce lovit. Samotná forma lovu (hromadný nebo individuální) není až tak důležitá. Rozhodující je účinná motivace.
Odpovědět
DA

DAG

11.3.2021 20:21 Reaguje na Dalibor Motl
No a prostě nemáte pravdu. Nerozumíte myslivosti a chytl jste se na mediální vejičku. Přečte si článek že světa myslivosti. Tam je napsáno, že je to jenom o systémech lovu, které u nás nikdo nedělá a trvá roky se je naučit. Něco o motivaci jsem psal v dalším příspěvku.
Nakonec to bude stejně o lidech a vy si myslíte, že když se rozbíjí honitby, tak to bude fungovat mávnutím proutku?
Já jsem přesvědčen, že ne. A troufám si tvrdit, že do útrob systému vidím o trochu víc.
Dole jsem dal odkaz na novelu zákona. Podívejte se do toho. Určité prvky že Saska tam jsou, Teda jeden. Trošku nešťastně naroubovany a mám z něj obavy.
Nicméně docela dobře kombinuje možnosti myslivců a možných postihů. Tak pokud to lobisti z Duhy nepomrvi, tak by to mohlo fungovat.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

11.3.2021 20:42 Reaguje na DAG
Já mám lovecký lístek. Vzdělání postačující pro mysliveckého hospodáře (SLŠ Trutnov, MZLU LDF v Brně). Ve skříni se najde i nějaká funkční flinta. Myslivosti rozumím asi spíš nadprůměrně (ve srovnání s "běžnou populací"). Navíc nemyslím, že pro posouzení problematiky stačí rozumět jen myslivosti. Důležitá je myslím i orientace v oblasti makroekonomie, behaviorální ekonomie, lesnické ekologie, politologie a dalších "disciplín". Znám dost myslivců, lesníků, profesionálních ochranářů, majitelů pozemků i dalších aktérů a snad i rozumím jejich úhlům pohledu i škále motivací. Prakticky se starám o vlastní les. Dovedu posoudit výhody i nevýhody současného i saského systému. Z mého pohledu výhody toho saského převažují nad nevýhodami. Souhlasím s Vámi , že je to "o lidech". Určitě se nic nezmění mávnutím kouzelného proutku a už vůbec né rychle. Zatím se nemění prakticky nic (novela je v tomto znění bezzubá). Jen mě známá fakta vyhodnocuji jinak než Vy.
Odpovědět
DA

DAG

11.3.2021 20:56 Reaguje na Dalibor Motl
Tak to se spíš divím, že si myslíte, že by to tady fungovalo a navíc asi nechcete posoudit jeho účinnost v Sasku. To že i tam se jim daří snížit stavy je místně.
Novela je bezzuba? Proč?
Promiňte, ale mám z Vás spíš dojem, že jste frustrovaný a negujete celou Českou myslivost.
Jinak alma mater máme společnou.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

11.3.2021 21:31 Reaguje na DAG
:D frustrovaný teda opravdu nejsem a překvapuje mě, že bych tak na někoho mohl působit. Můj les mi dělá radost stejně jako péče o ovocné stromy, sportování nebo moje rodina a přátelé. Myslivost je ušlechtilá zábava, důležitá pro udržování přiměřených stavů zvěře. Nemám vůbec nic proti lovu. Jenom si nemyslím, že česká myslivost musí znamenat 500ha pronajaté honitby s přemnoženou spárkatou, spravované lidovými myslivci často i bez vlastnického vztahu k pronajatým pozemkům, zato ale ekonomicky motivované chovat v honitbě co nejvíce zvěře. Novela je bezzubá proto, že podstatně nemění tu motivaci myslivců.
Odpovědět
DA

DAG

12.3.2021 07:50 Reaguje na Dalibor Motl
Tak nemyslel jsem frustrovaný životem, ale zvěří která ničí Vaši práci v lese. Což je pochopitelné. I když škody prostě budou vždycky a každý majitel by s tím měl počítat.
No samozřejmě je to Váš názor.
Myslím si, že tedy spíš podpořený životními postoji a z myšlenkových úvah než z reálného a podloženého pohledu na svět.
Brát Vám to nebudu.
Mě se to navíc naprosto netýká, protože máme společenskou honitbu. Já nikdy na naháňky za peníze jezdit nebudu. Myslivost je pro mě to, že když vyjdu za zahradu tak jsem v honibě, můžu vít psa hned ho cvičit, postavit si posed kde chci a setkávat se s přáteli ať už na naháňce nebo v hospodě. Někam se štrachat nebo chodit do i do naší honitby, kde by najednou chodili lidé se zbraní, které neznám a oni neznají podmínky. Tím pádem mohou být pro mě nebezpeční. Děkuji nechci to raději pověsím flintu na hřebík. Ono je totiž velký rozdíl mít tento model naroubovaný na 200 tis. ha státních lesů v Sasku nebo ho chtít naroubovat na desítky milionů hektarů státních lesů ČR nebo stovky milionů v celé ČR.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

12.3.2021 08:12 Reaguje na DAG
Nezlobte se, vy žijete někde v Kanadě?
Výměra všech lesů v ČR čítá 2,6 mil ha celkem
Odpovědět
DA

DAG

12.3.2021 08:23 Reaguje na Jakub Graňák
No ok, přehodil jsem řád. Navíc jsem počítal všechny pozemky ne jen lesní.
Spokojený?
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

12.3.2021 08:32 Reaguje na DAG
Výměra všech pozemků v ČR je 7,8 mil ha a přehodil jste dva řády. Ok splést se může každý kromě Milana G apod.
Odpovědět
DA

DAG

12.3.2021 08:43 Reaguje na Jakub Graňák
Dobrá omlouvám se o dva. Ještě spokojenější.
Spíš mě mrzí, že když tedy debatou s panem Motlem reaguji i na Váš požadavek, tak jediná reakce je na z hlavy hozený omyl. Dokážu pochopit, že na to upozorníte po tom co řeknete názor na myšlenku. Ono pokusit se to vysvětlit dalo docela dost času, který jsem Vám a panu Motlovi věnoval, a to proto že myslím, že vy jste schopní se nad tím zamyslet. Třeba kvůli panu Kašpárkovi bych se neobtěžoval.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

12.3.2021 09:06 Reaguje na DAG
Ale kdepak, já si toho času, který jste do své odpovědi vložil vážím a děkuji. Nejsem myslivec, tudíž nějaké rezultáty na čí straně je pravda si netroufám vyvozovat, mohu pouze konstatovat, že diskuse mezi vámi dvěma je pro mě podnětná a ještě jednou, díky za ní:-)
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

12.3.2021 15:14 Reaguje na DAG
Samozřejmě, že saský model je "jednodušší" uplatnit v honitbách vlastněných LČR a vojenskými lesy (tuším že LČR vlastní asi třetinu lesů v ČR). Jde o legislativní změnu a následně uplatnění vlastnických práv. Pro malé vlastníky sdružené povinně do honebního společenstva to není úplně schůdný model. Problémem je i úporná snaha uchovat min. 500ha honitby. Všem je totiž jasné, že čím více vlastníků pozemků v honebním společenstvu tím obtížněji se budou domlouvat na nějaké koordinované akci. Pokud by se min. rozloha honitby vrátila na 250ha nebo dokonce rakouských a prvorepublikových 115ha, rázem by menší počet vlastníků snáze nacházel společnou řeč... Společenstevní honitby by pochopitelně mohly existovat vedle vlastnických.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.3.2021 08:02 Reaguje na Dalibor Motl
Problémem je snaha "několika" zamindrákovaných lidiček vrátit myslivost do dob "dřevných". Ta současná minimální výměra alespoň trochu reflektuje potřeby zvěře. Řvouni po 115 ha tím chtějí ukojit pouze potřeby vlastní. Takže vraťte krajinu do podoby prvorepublikové krajiny a můžeme se bavit o prvorepublikové výměře.
No a ještě jeden postřeh. Ti vlastníci se domlouvají v rámci těch honebních společností již hodně dlouho. No a jak je vidět, domluví se. Problém je v těch co pro údajně lepší domluvu chtějí menší honitby. Ti se totiž nedomluví asi s nikým ani v těch pidihonitbách.
Odpovědět
DA

DAG

13.3.2021 08:31 Reaguje na Dalibor Motl
Asi je to o postojích. Já s Vaším musím naprosto nesouhlasit. Když budu vlastnit sto hektarů lesa a budu chtít udělat stohektarovou holinu a nemůžu, protože mi to zákon neumožnuje, tak jsem obírán na svých právech?
Dnes se tlačí trend přirozené obnovy holina je sprosté slovo.
Myslivost musí mít nějaký rámec a 500 ha je velkost nastavená na srnčí zvěř. 115 ha jsou tři pole na jižní moravě, když to bude podmítnuté, tak tam nebude nic možná alej mezi silnicemi. To by měla být honitba? To by lov jen přecházející zvěře. To jsou hektary, které byly určené na drobnou zvěř. Taky si dřív sedláci mohli říkat. Já mám deset ha a chci svoji honitbu a střílet si v ní zajíce. Těch 115 ha mělo dříve také své opodstatnění a dnes ho většinou pravicoví politici a ochranáři nesmyslně používají. Hodí se jim to.
Navíc nikdo neřekl kolik honiteb by vzniklo. Aby to nakonec nebylo jen několik jednotek nebo desítek. Jaký by to pak mělo smysl.
Když má někdo třeba 100 ha a nedokáže se domluvit a sehnat si dalších 400 nebo se domluvit ve svém HS, tak pochybuji, že je schopen se domluvit vůbec s kýmkoliv.
To proč by nešly honitby Lčr převést na saský model jsem popsal dříve.
Je rozdíl když k vám do rozlohy 200tis ha jezdí celé německo na naháňky a když 45% procent lesů takto převedete. Stejně by to dělali ti stejní lidé.
Ta cesta je opravdu jinde.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.3.2021 00:15 Reaguje na Dalibor Motl
Proč ten fungující model nezavádějí Němci i v dalších spolkových zemích, pane Motl? Navíc jde snad uplatňovat pouze v honitbách Lčr. Tedy v honitbách kde je převaha honební plochy ve vlastnictví státu. Jak jej chcete zavádět ve společenstevních honitbách? Otázek se najde mnoho. Co tak ta ekonomika? Stát tedy Lčr bude vyplácet "zástřelné" namísto toho aby mu nájmy zaplatily ochranu lesa? Co tak ostatní práce myslivců na zvelebování honiteb? Kdo to bude dělat? Že by se toho chopili ochranáři? Jinak je to pořád stejná písnička. Lidí co jim v první řadě jde o snížení minimální výměry honiteb a tím ten jejich vysněný lov na pár hektarech se spřáhli s odpůrci myslivosti. No a na myslivost jako nehmotné kulturní dědictví se špatně útočí. Tak se začne útočit na zvěř jako na podstatu myslivosti. No a eko..... jako je pan Malík se nakonec dokonce neštítí označit zvěř jako příčinu sucha. Vám snad myslivci něco dluží pane Motl? Miliardové škody vycucané z palce a nemající oporu ve vyhlášce. Podle čeho uplatňujete škody pane Motl?
Otázek je samozřejmě podstatně více. Co má společného Čmmj s údajným přemnožením zvěře? Samozřejmě nic. Pokud je někde zvěř přemnožena je snad potřeba se obracet na nájemce. On nájemce nakonec může být i většinový vlastník a vůbec to nemusí být člen Čmmj.
Tvrdíte něco o přemnožené zvěři. Můžete to přemnožení místo nic neříkajících frází, doložit čísly?
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

12.3.2021 15:39 Reaguje na Jarek Schindler
Dlouhodobě (pokud sledujeme posledních 50-70 let) se loví nejvíce spárkaté zvěře v historii. Enormní je růstový trend u černé, jelení, dančí zvěře nebo muflonů. Přitom JKS příliš neklesají (??? ani papírově a jistě ani v realitě). Logicky: více zvěře = její větší reprodukce = větší odlov. V padesátých letech se lovilo ročně asi 43tis ks srnčího a v současnosti 90-100tis. U jelenů je to ještě mnohem markantnější. Ta data nepotřebují vysvětlovat. Zdroj ČSU https://www.czso.cz/csu/czso/zakladni-udaje-o-honitbach-stavu-a-lovu-zvere-od-1-4-2019-do-31-3-2020. Zhuštěná grafická podoba zde: http://www.statistikaamy.cz/2019/09/udaje-o-odstrelu-vypovidaji-o-vyskytu-zvere/. Existují pochopitelně i nepřímé metody (porovnání stavu oplocené a neoplocené plochy nebo procenta zničených stromů nebo přirozeného zmlazení).
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

12.3.2021 15:58 Reaguje na Jarek Schindler
Ještě k tomu zástřelnému versus nájmy "platící" ochranu lesa. Model by mohl být takový, že myslivec si zaplatí "roční povolenku" a pokud loví cílové druhy zvěře dostane za každý slovený kus slevu na příští "roční povolenku". Nájmy honiteb jsou u společenstevních směšně nízké ve srovnání s cenou nezbytných opatření k ochraně lesa. Pokud je veřejná soutěž (státní honitby) jsou i nájmy vyšší. Je to ale žádoucí? Za víc peněz chce logicky "výherce" víc muziky = více zvěře. To má dva nežádoucí důsledky 1. vytlačování běžných lidových myslivců z výkonu práva myslivosti, které se prodražuje 2. ještě vyšší tlak na udržování vyšších JKS. Obojí je podle mě nežádoucí.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.3.2021 08:32 Reaguje na Dalibor Motl
Co by, kdy by jsou utopistické představy a požadavky odpůrců myslivosti." Vytlačování běžných lidových myslivců z výkonu práva myslivosti, které se prodražuje" Tak to slyším poprvé. Vy asi nevíte co mluvíte, protože současně s tímto vašim tvrzením tvrdíte, že : " Nájmy honiteb jsou u společenstevních směšně nízké ". Ty společenstevní honitby jsou přece hlavně o té lidové myslivosti a myslivosti lidí co mají v těch honitbách kousek půdy. Samozřejmě hlavně lidí co se dokáží v rámci honitby a HS domluvit. To vy chcete tu myslivost ještě více prodražit a část myslivců z ní vyloučit. No a k normovaným a jarním kmenovým stavům snad nyní pouze tolik, že si nejprve prostudujte i ty další čísla vztahující se k myslivecké statistice. JKS u srnčí jsou dlouhodobě vyrovnané a odpovídají NS. U jelení a černé zvěře je potom potřeba se podívat na plochu na které je ta či ona zvěř normovaná. Najednou zjistíte, že pro výše uvedené druhy zvěře jsou stanoveny normované stavy pouze na jedné desetině území ČR. No černé se například vytvořili podmínky pro život na většině území ČR a zvěř těch podmínek náležitě využívá. Jinak diskuze je pod článkem pana psychopata Malíka kde se to nepravdivými tvrzeními přímo hemží. Co tak se držet v diskuzi jeho výroků?
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

14.3.2021 19:41 Reaguje na Jarek Schindler
S malou nadsázkou - stáří myslivců se zvyšuje, mezi mladými moc velký zájem není. Už mají jiné možnosti, jak využít volný čas, než lítat po lese, brigádničit a potom si střelit (stará myslivost - snad to ještě tak je).
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.3.2021 12:06 Reaguje na Pavel Jeřábek
Něco na tom bude pane Jeřábek. Nikdo nemládne. Na druhou stranu různé kroužky mladých myslivců pořád fungují a kurzy na první lovecký lístek jsou také plné. K tomu výuka na zemědělských, lesnických školách spojená se získáním loveckého lístku, atd.
Samozřejmě ta ochranářská "politika" je tak nějak jednodušší a méně pracná. Tím asi i pro mnohé přitažlivější. Své dělají i pokusy eko.....vymývat mozečky již u těch nejmladších. To se snad časem změní.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

11.3.2021 19:14 Reaguje na DAG
Ok, vysvětlete prosím proč?

Ps: pro všechny šílence: toto není osobní útok na myslivce
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

11.3.2021 19:36 Reaguje na Jakub Graňák
Zde je odkaz na rozsáhlejší článek: http://www.silvarium.cz/lesnictvi/dirk-roger-eisenhauer-jde-o-dosazeni-pestebnich-cilu-ne-o-zisk-z-myslivosti . Já jako majitel malého lesa mám minimální vliv na myslivecké "hospodaření" v honitbě jehož je můj les součástí. Bez důkladné, pracné a drahé ochrany stromků je nemožné vypěstovat buk, jedli nebo modřín. Veškeré přirozené zmlazení by spolehlivě zlikvidovala přemnožená srnčí zvěř. Normované kmenové stavy jsou dlouhodobě násobně překračovány za asistence úředníků (kteří se zvou na hony...). To je realita i v širším okolí.
Odpovědět
DA

DAG

11.3.2021 20:10 Reaguje na Dalibor Motl
http://www.svetmyslivosti.cz/zpravy/sasky-model-co-to-je-a-proc-u-nas-zatim-nemuze-fungovat

Doporučuji poslední tři odstavce.
V tom Silvariu asi zapomněli napsat všechno. Třeba "Celkový stav je i nadále neuspokojivý". Proč asi?

Jako majitel máte práva a možnosti je naplňovat jako v běžné demokratické zemi. A spolkovou činnost můžete ovlivňovat jako každý jiný.

Saský model se prostě líbí Hnutí Duha, protože likviduje klasické myslivecké sdružení. Což je dle mého dlouhodobý cíl. A Silva Bohemica. Tak ho prostě medializuji a dělají z něj božský.
Je to ovšem pořád jen jeden ze systémů a já si prostě myslím. Že pro naše podmínky jsou systémy lepší.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

11.3.2021 19:45 Reaguje na Jakub Graňák
A ještě jeden:
http://www.silvarium.cz/lesnictvi/nepotrebujeme-nahrady-za-skody-zveri-potrebujeme-aby-nam-kultury-odrustaly
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

11.3.2021 17:13 Reaguje na Dalibor Motl
Krása, děkuji za hodnotný odkaz. Ovšem mám poněkud obavy, že by něco takového mohlo někdy v této zemi platit
Odpovědět
DA

DAG

11.3.2021 17:23 Reaguje na Dalibor Motl
Tady je realita http://www.silvarium.cz/sklad/novela%20zakona%20o%20myslivosti.pdf
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

11.3.2021 17:27
Ta neustálá matra o přemnožené zvěři mě unavuje...., v jak jsem už napsal několikrát. V oborách se chová třeba 20 násobek zvěře něž v volné krajině a les tam taky roste, oplocenky tam jsou pořádné ne jen ty dotační co přeskočí i odrostlý zajíc. Vše je o jen v lidech. Mám v Polabí malou vinici a sad (0,8ha) je to neoplocené a okus mi nevadí. Na sadě jsem žádnou škodu neviděl. Jen zajíci okousnou na zemi ležící větve jabloní co prořezávám stromy už od ledna. Všechno co ořežu tam leží než to stihnu odvést na čarodějnice tj do 30.4. Vinohradu si všimlo jen srnčí krátce po výsadbě stačilo dát plastové chrániče a bylo poškodě.
V létě jsem nadělal 30 otýpek letniny (jabloň, réva a kopřiva). Stejně by větve šli na čarodějnice. Toto sežrali za zimu ve dvou krmelcích vše jen seno tam nechali. Prvně zmizeli kopřivy. V lese mám mladé borové porosty (5ha). Tam občas vytluče srnec na akátu nebo na krušině,( modřín tam nemám). Tyto dřeviny stejně vyřezávám.
Paseky vyžínám tak, aby do září trochu obrostly ( nejvíce akát a ostružina). Vlastně mě zvěř pomáhá v lese.
Tak co tam máte dál....
Jen jestli to není jen o střílení zvěře vždyť dnes na základě všech nařízení a povolení lze spárkatou zvěř doslova hubit celoročně. O nějakých oblastech chovu se nedá mluvit a jestli dáte moc úředníkům tak naši vnuci uvidí zvěř pouze v zoo.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

11.3.2021 20:21 Reaguje na Jaroslav Vozáb
Ministryni Maláčovou unavují neustálé otázky "Kde stát na financování jejich výmyslů vezme peníze?". Přesto je taková otázka stejně oprávněná a důležitá jako neustálé poukazování na přemnoženou spárkatou zvěř. Mě zvěř v lese neuvěřitelně škodí. U jedle, jilmu, javoru pomáhá jedině důkladné oplocení, buky je třeba nařít a i tak polovina každou zimu padne. Modřín a douglasku ochrání před vytloukáním jedině pletivo zapuštěné do země. Jeden rok vynecháte a počítáte 100% ztráty.
Odpovědět
DA

DAG

11.3.2021 20:23 Reaguje na Dalibor Motl
Kolik máte hektarů?
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

11.3.2021 20:30 Reaguje na Dalibor Motl
A kdo vám brání, aby jste si to pořádně oplotil, vybudoval elektrický plot, popřípadě tam pustil smečku psů, když vám tam ta zvěř tolik škodí??? Když budu chtít chovat ryby, tak si to musím zabezpečit proti vydrám. Když jsem si na jaro objednal 2 jehńata, tak jsem taky musel investovat do ochrany, protože se mě po okolí pohybují vlci i v obydlené oblasti. Tak chcete mít les-investujte do zabezpečení. Petrův Zdar
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

11.3.2021 21:05 Reaguje na Jan Knap
Oplocuji plochy, na kterých chci udržet přirozené zmlazení. A potom oplocenky udržuji funkční. Zbytek nátěry a individuální ochrany. Netoužím zvěř vyhubit. Chci jen aby jí tam byla max třetina ve srovnání se současným stavem. Elektrický ohradník je pochopitelně v lese naprostý nesmysl. Důležité je motivovat myslivce skutečně lovit.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

11.3.2021 22:04 Reaguje na Dalibor Motl
Ve skutečnosti za škody nemůže přemnožená zvěř ale nevhodně nastavená pravidla pro zemědělství a řada dalších problémů. To zdůrazńování škod od zvěře je pouze zámińka některých takzvaných ochránců, aby se jejich známí a podporovatelé dostali k vlastním honitbám a mohli si dělat, co chtějí.V mém širokém okolí žádné veliké škody na lesních porostech nejsou. Sám mám pronajatý 3.5 ha pozemek-takové pěkné údolí, aby jsem ho uchránil před lidmi. Zvěř mě tam normálně zimuje , prochází a škody minimální. Semenáčků několika druhů stromů tam mám tolik, že kde jich je už moc, tak je vysazuji jinám. Zvěř škodí především tam, kde monokulturu smrku chtějí nahradit monokulturou jiného druhu-je to ostatně vidět i na fotce v článku a kde si les pletou s polem.A proč by měl být ten ohradník naprostým nesmyslem???Pokud´ můžou chtít takzvaní ochránci, aby si chovatelé tímto způsobem zabezpečili pozemky o rozlohách desítek a stovek ha proti vlkům, tak to v lese taky nevidím jako problém. Petrův Zdar
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

11.3.2021 22:48 Reaguje na Jan Knap
V lese nemám zdroj el. proudu. Les mám na horách. V naší oblasti běžně napadne 50-100cm sněhu. Elektrický ohradník je po zapadání sněhem nefunkční. Proti srnčí zvěři potřebujete výšku oplocení alespoň 160cm ... Prostě el. ohradník se hodí na dočasné ohrazení pro dobytek na pastvinách. V lese je to technický i ekonomický nesmysl.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.3.2021 00:26 Reaguje na Dalibor Motl
Můžu vědět co tam ta zvěř, hlavně srnčí v těch 50 až 100 cm sněhu dělá ?
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

12.3.2021 07:13 Reaguje na Jarek Schindler
Co by dělala? Okusuje stromkům terminály, když borůvčí a tráva je pod sněhem.
Odpovědět
DA

DAG

12.3.2021 08:54 Reaguje na Dalibor Motl
Jestliže jste v takové nadmořské výšce a vysazujete takové dřeviny, tak je to není o hladu, ale o chuti zvěře. Obávám se, že tady by pomohla redukce jenom na nulu. Okolní vlastníci dávají čistý smrk?
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.3.2021 09:11 Reaguje na Dalibor Motl
Aha. Já jen , že ve vyšších polohách je té srnčí minimum. Ona ta sněhová pokrývka je pro její život dost limitující. Takže tam kde je normálně půl metr sněhu jsou ty stavy srnčí zvěře z velké části limitované právě tou sněhovou pokrývkou( vysoký úhyn) a zvěř se drží spíš na místech s nižší pokrývkou sněhu. To jsou houštiny a jehličnaté lesní porosty. Tam je toho sněhu podstatně méně. Na pasekách tam s velkou pravděpodobností v tom půlmetru sněhu ( u vás je normálem i metr)vůbec neleze. Řekl bych ,že tam moc stop nenajdete.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

15.3.2021 17:50 Reaguje na Jan Knap
Žádná záminka to není, je to reálný a dokumentovaný stav. Neříkám, že všuede je to tak, někde více, jinde méně....
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

11.3.2021 20:49 Reaguje na Dalibor Motl
Pořiďte si elektrický ohradník. Dám Vám kontakt na firmu,která Vám zpracuje projekt, za prachy samozřejmě. Vy se aspoň nemusíte dívat na potrhané živé tvory. Stromy vyrostou nové i z náletu. Je to příroda ta rychle regeneruje. Samé bláboly nechte myslivce být.
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

12.3.2021 08:14 Reaguje na Dalibor Motl
Jak jsem psal chce to oplocenku, kterou nepřeskočí zajíc. Mimo oplocenku krmit letninou a klid v lese.... Trochů bych byl opatrný se solí tu raději dál. Občas něco proříznout ať mají okus. Tolik je odlov zvěře ve Vášem lese? Víte to? Jaká je hustota zvěře na 100ha?
Odpovědět
JV

Jaroslav Vozáb

12.3.2021 08:25 Reaguje na Dalibor Motl
Ještě jsem si přečetl ostatní Vaše diskuze, Vám asi nejde o řešení problému jen si chcete kopnout do myslivců asi stejně jako autor. Občas chodím na houby do tz hraběcího lesa a nevěřil byste co je tam zvěře. Nějak to vlastníkovi nevadí ale opatření protí škodám dělá pořádné.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

15.3.2021 17:48 Reaguje na Jaroslav Vozáb
V oborách les také roste? Roste,a le bídně...Byl jste v nějaké oboře a mohl jste srovnat stav bylinné vegetace a semenáčků uvnitř a mimo ni? Asi ne...
Odpovědět
Hu

Hunter

15.3.2021 19:23 Reaguje na Karel Pavelka
Byl jsem v mnoha oborách a lesy tam rostou a možnost srovnání bylinné vegetace a semenáčků jsem měl taky. V oboře bez problémů.
Odpovědět
JJ

Jan JH

11.3.2021 17:39
Dobrý podvečer.Pane Malík jsem myslivec a nestydím se za to a také hospodařím na cca 5,5ha lesa a nějaké škody zvěří vždy byly ,jsou a budou s tím je třeba počítat...zvěř do lesa patří..je součástí přírody .Jako myslivec nemám pocit,že bych někomu něco dlužil...své povinnosti uložené zákonem si plním...a to ve svém volném čase a za svoje peníze.
Všem přeji pěkný večer.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

11.3.2021 20:43 Reaguje na Jan JH
Souhlas
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

11.3.2021 18:35
Po přečtení článku mě hned napadla myšlenka-pane Malík, co zdraví, slouží??? Možná by to chtělo navštívit psychiatra, nebo, pokud´ nějakého máte, tak by vám měl zvýšit dávku prášků. A každému by se mělo měřit stejně. Tak nevidím nejmenší důvod, proč by si to neměly obehnat el. plotem a popřípadě tam pustit psy-nejlépe kavkazany. Že to je kravina?? Ale tohle přeci chcete, aby udělali chovatelé na velkých plochách pastvin, tak proč stejně nezabezpečit lesy a pole. Rozhodně to bude levnější a jednoduší, než zabezpečit pastviny proti vlkům. Ona totiž, pokud´ se vám tam náhodou dostane srnka, tak vám přes noc nezlikviduje roky práce. Petrův Zdar
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

11.3.2021 20:42 Reaguje na Jan Knap
Svatá pravda.
Odpovědět
Sl

Slovan

11.3.2021 22:09 Reaguje na Jan Knap
A Vy byste měl navštívit kurz slušného chování...
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

12.3.2021 09:17 Reaguje na Slovan
Pan Knap je naštvaný asi na to, že někdo zpochybňuje, jak skvělá jsme země a jak je tu vše naprosto v pořádku jako například v lesích...
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

12.3.2021 09:23 Reaguje na Slovan
A to proč? Co je neslušného na tom, nazývat věci pravými jmény? Chybí mi tady pan John, protože tohle je přesně ten typ článku kde by mi mohl jasně demonstrovat co je jiný názor, neznalost pisatele či "do nebe volající" lež. Také bych se od něj rád rád poučil jak slušně odpovídat lhářům na jejich lživé útoky.
Odpovědět
Sl

Slovan

12.3.2021 14:03 Reaguje na Jarek Schindler
Že se ptáte zrovna Vy “proč” mě ani moc nepřekvapuje. Pan John asi nemá čas trávit celý den na ekolistu, vysvětlovat neustále dokola ty samé nesmysly co jsou schopni někteří diskutující napsat - ti tomu navíc bezmezně věří, proto pokládají automaticky za lež všechnu argumentaci, která se jim nelíbí. A může to ten člověk psát a vysvětlovat logicky jak chce...ale je to jako vysvětlovat fanatickému sparťanovi, že je Slavie ve fotbale momentálně lepší - to prostě nejde.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.3.2021 09:16 Reaguje na Slovan
Mě zas nepřekvapuje, že nejste schopen odpovědět na jednoduchou otázku. Samozřejmě se neshodneme na termínu nesmysl a kdo ty nesmysly hlásá. Tady objektivně ve svém článku pan Malík. Takovou slátaninu nesmyslů jsem opravdu dlouho nečetl.
No a příměr k fotbalu. Nejprve by si ti ochranáři (fandové) měli vyjasnit co je lepší a co vlastně vůbec chtějí. Jestli nelovit vůbec nic (sparťané) a nebo se zbavit statisíců kusů všechno devastující spárkaté, jak píše výše psychopat. (Slávisti). Řekl bych, že myslivcům potom jde o dobrou presentaci našeho fotbalu v evropských pohárech. Samozřejmě nečekám, že to pochopíte. Mám ale dobrou vůli a i ve vašem případě se snažím.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

15.3.2021 17:52 Reaguje na Jarek Schindler
NO tak zrovna pan Knap z tématu moc neví...
Odpovědět
Hu

Hunter

15.3.2021 19:22 Reaguje na Karel Pavelka
Na rozdíl od vás tomu pan Knap rozumí.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

14.3.2021 18:27 Reaguje na Slovan
Nevím, jaké zkušenosti máte s panem Malíkem. Pokud´ by jsem napsal, že je pan Malík demagog a lhář, který překrucuje fakta podle toho, jak se mu to hodí, uznává pouze svůj jediný správný názor, každý kdo má názor odlišný podle něj lže a hraje si k tomu na novodobého guru, který je nejraději, když ho obdivují pro jeho genialitu, tak ano, vaše poznámka o kurzu slušného chování by byla zcela správná. Ale nic takového jsem jako slušně vychovaný člověk nenapsal ani netvrdím a i proto poznámka o návštěvě kurzu slušného chování je zcela mimo. Petrův Zdar
Odpovědět
JS

Jaroslav Soukup

12.3.2021 10:26
Kolik miliard NÁM za škody spárkatou zvěří dluží myslivci?
A kolik by jste tak chtěl pane Malíku ?
Já jako starý myslivec s podprůměrným platem toho moc nemám.
Starou flintu po dědovi, staré auto a psa, ale toho neprodám.
Myslivost dělám už spoustu let. Chodím na brigády(třeba sázet stromky), v zimě krmit zvěř, na hony většinou pobavit se s přátely,posedět si na posedu a pozorovat přírodu sem tam i něco ulovit (podle plánu lovu)...
A jsem z toho stále smutnější jak se různí "ekolologové" do nás strefují, protože jsme snadný cíl. Na různé agrobarony a hnutí, kteří nám vládnou si radši netroufají a stav naší přírody je čím dál horší. Ubývá hmyzu a následně ptactva a následně ...podzemní vody jsou z větší části kontaminované pesticidy atd. Obrovské lány řepky devastují naši půdu a taky vytváří podminky pro přemnožení spárkaté (černé) zvěře.
Dalo by se o tom psát ještě dlouho ale už mi docházejí síla a je to zbytečné.
Tak napište pane ekologu kolik by jste chtěl a nějak se dohodnem.


Odpovědět
JV

Jarda Vesničan

13.3.2021 14:48 Reaguje na Jaroslav Soukup
Krásně jste to napsal pane Soukup. Ekologie se jaksi smrskla do podoby ,,zvěř všechno zničí a dělá miliardové škody". Vše zachrání vlk všemocný a za vše mohou myslivci. V jakém stavu je veškerá další příroda, pole, louky a vodní toky, je v současné době ochranářům jedno. Namísto řešení těchto problémů jen v různých obměnách čteme, jak za še mohou myslivci a počty zvěře. Chtělo by to vylézt z těch hezky vytvořených dotovaných kanceláří a podívat se na skutečnost s dnešním stavem přírody.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

15.3.2021 17:56 Reaguje na Jarda Vesničan
Ekologii neberte do huby, jelikož vůbec tento termín nechápete...
Odpovědět
Hu

Hunter

15.3.2021 19:21 Reaguje na Karel Pavelka
Pokud tady někdo o ekologii neví vůbec nic, tak nějaký Pavelka.
Odpovědět
kk

karel krasensky

12.3.2021 11:14
Objektivně a nezaujatě.Siku na plzensku myslivci pod kontrolou nemaji
Odpovědět
Hu

Hunter

12.3.2021 11:32 Reaguje na karel krasensky
To je asi pravda, ale je to vyjímečný případ. Tam jde v reálu o to, že tomu pánovi patří ty pozemky.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

15.3.2021 17:54 Reaguje na Hunter
NO tak takových případů je v různých regionech hodně, V Hostýských vrších a okolí je třeba mnoho daňků...
Odpovědět
Hu

Hunter

15.3.2021 19:21 Reaguje na Karel Pavelka
A v Americe zase bijou černochy.
Odpovědět
VW

Vlastimil Waic

12.3.2021 21:07 Reaguje na karel krasensky
Což objektivně potvrzuje skutečnost, že spárkatá zvěř není přemnožená, ale její stavy jsou lokálně zvýšené.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

13.3.2021 08:52 Reaguje na Vlastimil Waic
Sika se u nás vyskytuje ve dvou oblastech. Na Bouzovsku takové problémy s přemnožením, co vím, nemají. Na tom Plzeňsku by bylo asi dobré vědět jak se tam na stavu siky podepisují různé honitby . Jaký vliv má například honitba VLS v porovnání s pronajatými honitbami Lčr a honitbami společenstevními.
Odpovědět
re

regis24

12.3.2021 17:46
Představuje se nám Jiří Malík, vyučený blázen z povolání. Víc k tomu nejde napsat.
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

13.3.2021 09:12 Reaguje na regis24
Malika zavrit ke stromkum, mezi ploty. Zalovnicek zaluje, pod nosem si maluje. Na nej se snad uz neda normalne reagovat. Stydim se, ze je z meho kraje!!!
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

15.3.2021 17:54 Reaguje na regis24
Skutečně "pádný" argument...Co tam máte dál?
Odpovědět
Hu

Hunter

15.3.2021 19:20 Reaguje na Karel Pavelka
Tak mistr "pádných" argumentů jste tady zatím akorát vy.
Odpovědět
PB

Pravda Bolí

13.3.2021 12:43
Největší škody má na svědomí člověk,zamořená planeta odpady a jedy vypleněná a zdevastovaná za cenu konzumního obžerství.Lidstvo je primitvní a zaostalé i přes všechny technologické vymoženosti.Covid 19 a všechna omezení s ním spojená jsou zasloužené.
Odpovědět
Jaroslav Havel

Jaroslav Havel

13.3.2021 14:49 Reaguje na Pravda Bolí
Co tim chtel basnik rict? To vi kazdy, kdo se o prirodu a veci okolo sebe zajima. Konkretne Malikuv narek nad okousanyma stromkama a ponoukani k zalobam to uz je opravdu na hospitalizaci. Zrovna tomuhle indoviduu jedina mozna odpoved. Oplot si to ( cim chces ). Stat ti to zadotuje tak nefnukej veverko. Stejna rada jakou dava nam chovatelum!!! Ale to uz tady lidi zminili.
Odpovědět
Hu

Hunter

15.3.2021 12:58
Jedním z ukazatelů početnosti zvěře jsou počty zvěře ulovené. Na rozdíl od různých forem stanovení početnosti výskytu a populace to jsou konkrétní čísla. Pokud se podíváme na dlouhodobé průměry lovu spárkaté zvěře, tak v Německu se loví 117 ks/1000 ha, Rakousko 88, Maďarsko 91. V ČR to je 68 ks/1000 ha. To jsou čísla, které jednoznačně vypovídají o početních stavech, protože platí, že pokud tam ta zvěř není, tak se s ní nepotkáte a neulovíte jí. Ergo kladívko, v sousedních státech jsou ty početní stavy spárkaté zvěře výrazně vyšší.
Odpovědět
KP

Karel Pavelka

15.3.2021 17:55 Reaguje na Hunter
No to je tedy pěkný nesmysl.....
Odpovědět
Hu

Hunter

15.3.2021 18:39 Reaguje na Karel Pavelka
A ze to je nesmysl na to jste přišel jak?
Odpovědět
JV

Jarda Vesničan

15.3.2021 19:24 Reaguje na Hunter
Podle jeho příspěvků se právě dostal na vycházku nejspíš z ústavu,a stačil okomentovat celou diskuzi.
Odpovědět
Hu

Hunter

15.3.2021 19:41 Reaguje na Jarda Vesničan
Asi tak nejak.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

15.3.2021 20:02 Reaguje na Karel Pavelka
A co se tak o tom trochu rozepsat? V čem to má být nesmysl pane Pavelko. Máte snad jiné údaje? Pokud ano tak je prosím předložte. Myslím, že nebudu sám, kdo se rád poučí. Předem děkuji.
Odpovědět
AM

Anežka M

16.3.2021 16:29 Reaguje na Hunter
Za pana Pavelku mluvit nemůžu, ale Hunterovo tvrzení nemá logiku. Počet ulovených kusů je přece výsledkem dvou faktorů 1) stavem zvěře 2) aktivitou myslivců. Hunter faktor 2) pomíjí.

Když všichni myslivci hodí flinty do žita, bude počet ulovených kusů čistá nula. Dle Hunterovy logiky z toho plyne, že na daném území se vyskytuje nula ks zvěře. Q.E.D.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

16.3.2021 16:36 Reaguje na Anežka M
Za pana Hunter mluvit nemůžu, ale jsem přesvědčen, že ví o lovu v zmíněných zemích řádově víc než Karel Pavelka a Anežka M dohromady.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

16.3.2021 18:25 Reaguje na Anežka M
Dobrý večer-pokud´ by byla aktivita myslivců 0,tak by stav zvěře narůstal geometrickou řadou. Sám jsem choval pastevně divočáky-křížence s většinou krve divočáka a i když jsem měl pouhé 2- 3 bachyně plus kance, tak jsem jich měl bez problémů během krátké doby 40-50.K počtu spárkaté zvěře v honitbách v Německu a Rakousku existuje hodně prací od Německých a Rakouských autorů, provádělo se tam dost vědeckých prací, jak předcházet škodám od spárkaté i za účasti českých vědců ale to se nehodí do krámu panelákovým ochráncům. I ta ochrana sazenic a pod. jde provádět různým způsobem-pachové ohradníky, el. ohradníky-kde není el.vedení tak existují zdroje na solární energii, postřiky, nátěry-ostatně nátěry vápenným mlékem kmenů, zejména ovocných stromů se v minulosti prováděli běžně a tak by se dalo pokračovat. Ovšem ,pro určitou skupinu takzvaných ochránců,,aby se zavděčili svým chlebodárcům a pomohli jim k honitbám je jednoduší ze všeho vinit zvěř a myslivce stejně jako za všechny problémy s vlky za původce označovat chovatele. Petrův Zdar
Odpovědět
Hu

Hunter

16.3.2021 20:12 Reaguje na Anežka M
Milá Anežko, můžu vás ubezpečit, že ve všech zemích středoevropského regionu je lovecká aktivita +- srovnatelná, mimo jiné i proto, že vychází z podobných historických a socio-ekonomických souvislostí a vývoje. Drobné odlišnosti vyplývají pouze z legislativních podmínek. Ale pokud znáte nějaké země s loveckou aktivitou nula, nic vám nebrání tomu je tady vyjmenovat :-). Na rozdíl od nějakých sčítání zvěře či metod ke stanovení denzity populací (což je vždy jakýsi kvalifikovaný odhad a je vždy zatížen nějakou chybou podle použité metodiky a jistě je možno se dohadovat o tom, do jaké míry jsou tím ty čísla ovlivněna) jsou čísla reálně ulovených počtů zvěře mnohem přesnější. A samozřejmě je lze použít ke zpětnému propočtu početních stavů a určení nějakých trendů. Nedělám si iluze, že byste cokoliv z toho pochopila, protože jediné, o co se vám jedná, je kopnout si za každou cenu do myslivců, ale přesto se pokusím vám to ukázat na jednoduchém příkladu. Pokud se v nějakém okrese loví dlouhodobě 1 000 ks/selat prasete divokého, tak při reprodukčním koeficientu 1:5 vám to dává informaci, že v uvedeném regionu máte minimálně 200 bachyní, protože ty selata se tam musí odněkud vzít. Samozřejmě minimálně, protože nikdy se nepodaří odlovit 100% přírustku. To je informace, s kterou je možno pak dále pracovat. Ale ve vašem případě je jakékoliv vysvětlování zcela zbytečné, protože tomu nerozumíte a jste puzena zcela jinými důvody k sepisování teoretických číčovin na Ekolistu.
Odpovědět
Bořivoj Holínek

Bořivoj Holínek

15.3.2021 20:11
Z článku bych vyzdvihl závěrečnou větu autora ⏩ "Pokud myslí tento lid a stát svůj boj se suchem, za zdravé lesy a adaptaci na klima vážně, je nutné myslivost naprosto zásadně reformovat. A myslivcům doporučuji vedení ČMMJ co nejrychleji vyměnit."

Myslivost a její historie v českomoravské kotlině si to věru zaslouží!

K diskusi pod článkem se raději vyjadřovat nebudu; nechci aby správce webu musel opět trávil čas při mazání příspěvků (komentářů).
.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist