Karel Zvářal: Jak dál v městské červeni aneb diverzitu ničíme vědomě
A také časté používání bubnových sekaček místo lištových, které z rozmixovaných trávníků dělají mrtvou pustinu bez hmyzu. Rovněž plošné rušení domácích chovů, nudliček sadů, luk a záhumenek na venkově ve jménu „pokroku a čistého prostředí“ se projevilo na propadu diverzity. A ten i zde, bohužel, další výsadba okrasných dřevin a časté sečení trávníků jen a jen prohlubuje.
Éra kosmopolitního universalismu
Platan, pajasan, škumpa, sakura, švestka červenolistá, túje, dub červený, turecká líska, šeřík, zlatý déšť, jalovec čínský, bobkovišeň… Výčet všech nepůvodních okrasných stromů a keřů by vydal na celou stránku, jejich názvy však nejsou autorovi většinou známy, neb se je z principu neučí. O to více si ale všímá jejich ekologického ne/využití. A je sakramentský rozdíl v diverzitě ovocného sadu či lučního porostu v porovnání s tzv. okrasnou zahradou!Tam ptáček (kromě drozdovitých) zabloudí jen omylem, neboť hmyz tu bývá nezvaným hostem, a jako s takovým je k němu přistupováno. Návodů a reklam, jak s tím či oním „prevítem zatočit jednou provždy“, je všude plno. Ovšem nadužívání různých pesticidů má svou stinnou stránku i pro lidstvo, a tou je výskyt vážných onemocnění v populaci.
Kult exotičnosti jde dokonce tak daleko, že náletové keře, jako např. hloh, šípek či bez černý, jsou důsledně odstraňovány, zatímco zelená kulisa bez života podporována. Tady najednou nepůvodnost, de facto cílená invazivnost druhů, úřadům nevadí?... Místo ovocných stromů se vysazují uměle vytvořené kultivary, na kterých neroste ovoce (stejně by jej nikdo nesbíral), ale nenajdeme na nich ani hmyz. A není tomu tak jen u nás, na mnoha záběrech ze světa je vidět tentýž mustr cizokrajného okrasného zahradnictví.
Při popisu těchto dřevin či v reklamách je zdůrazňována jejich odolnost vůči škůdcům. Je třeba si ale uvědomit, že tito „škůdci“ jsou potravou pro mnoho druhů pěvců, kteří z našich zahrad prakticky vymizeli. Vítězí tak pohled moderního člověka, který naprosto postrádá cit pro přírodu, a pokud nějakou exotickou náhražku ve své blízkosti má, pečlivě dbá o její sterilitu.
Např. jírovec maďal (kaštan koňský) se vyznačuje silným letním napadením klíněnkou jírovcovou, ta způsobuje zhnědnutí a předčasné opadávání listů. Na vitalitu stromu a velikost úrody plodů však nemá vážnější dopad, neboť s každým jarem se stromy opět zazelenají a dětmi sbírané kaštany normálně dozrají. Na vyšlechtěném kultivaru jírovce se klíněnka nevyskytuje, ale také na něm neuvidíte sýkory, lejsky či rehky.
Tito ptáčci loví jak poletující dospělce, a zejména modřinky rády dobývají v listech ukryté housenky. A to jírovec je jeden z mála nepůvodních stromů, které nějaké hmyzí obyvatele hostí. Drtivá většina je chráněna přirozenou chemickou ochranou, tzn., že na strávení rostlinné potravy chybí hmyzu enzymy. A naopak – to, co při laickém pohledu vypadá jako „vada na kráse“ – tj. okousané listy – je zdrojem potravy pro ptačí obyvatele měst, dravý hmyz a netopýry.
Ptačí budky pláčou
Nahradit absenci přirozených dutin vyvěšením hnízdních budek tak bývá často kontraproduktivní, neboť sterilní okrasné zahrady se stávají ekologickou pastí. Jsou neúživné, přilákaní ptáci musejí za potravou létat daleko, což je pro ně vysilující a nejsou schopni všechna mláďata odchovat. Část z nich hyne hladem, čímž se snižuje produktivita hnízdění i vitalita a fyzická zdatnost podvyživených mláďat.Je tedy s podivem, že v ornitologické literatuře se parky označují jako vhodné prostředí pro vyvěšování budek. Dnes možná tak pro špačky a netopýry, kteří létají za potravou i kilometry daleko. Ale pro většinu pěvců je mnohem efektivnější pověsit budky ve smíšeném lese, případně lesoparku. Nejlépe do míst s duby, lipami, břízou, habrem či původními jehličnany. Tyto stromy jsou hostiteli hmyzu, na kterém jsou ptáci v době krmení mláďat životně závislí. Proto je lze označit za ekologické, protože splňují nejen krajinářské požadavky, ale jsou nezbytnou součástí biotopů zdravých ekosystémů.
Ekologický strom – rychlý test mravencem a mšicí
Zdaleka ne všechny stromy jsou tedy hostiteli hmyzu. Přitom housenky píďalek či obalečů tvoří podstatnou část potravy donášené ptačími rodiči rychle rostoucím mláďatům. Vyskytují se na výše zmíněných listnáčích, ale také na ovocných stromech, proto ptáci rádi obsazují budky instalované v chemicky neošetřovaných sadech.Jiné známé stromy, např. v parcích hojný javor klen či mléč, nejsou sice hostiteli housenek, ale najdeme na něm mšice, které jsou potravou pro jiřičky, vlaštovky či rorýse, nebo některé druhy drobných pěvců, jako jsou pěnice, budníčci či sedmihlásek. Přítomnost mšic na stromě poznáme podle sotva viditelných zaschlých kapiček trusu, který obsahuje nestrávené cukry.
Kvůli této sladké dobrotě šplhají do korun stromů mravenci, při nedostatku jiné pastvy je tzv. medovice též zdrojem potravy i pro včely. Mšice je sice obecně neoblíbený hmyz, má však dalekosáhlý ekologický význam! Není tedy příliš rozumné je při nízkých počtech likvidovat postřikem, o snížení stavu se postarají mimo ptáků i slunéčka, která jako přirození regulátoři mšic v důsledku použití pesticidů hynou též.
Nebuďme ke svému životnímu prostředí lhostejní
Mysleme tedy při výsadbě či odstraňování „obyčejných“ dřevin na to, jaký je jejich ekologický význam. Stačí letmý pohled na list a kmen stromu, zda tam uvidíme drobný hmyz či jeho pobytové stopy, nebo je neobyvatelný pro svou toxicitu. Toho si musí být vědomi především odborníci – specialisté, kteří by do požadovaných kritérií měli zahrnout prioritně ekologickou užitečnost stromu či keře. A zažité stereotypy kopírování „v zahraničí oblíbených druhů“ by chtělo přehodnotit. Měli bychom pracovat s relevantními údaji, nikoliv nekriticky přebírat snobské manýry. Komu na naší přírodě záleží, bude o popisované problematice přemýšlet a najde alespoň kompromisní řešení.I naše stromy a keře jsou krásné. Přitom jejich ekologické využití je nesrovnatelně vyšší, než u dovážených jalových náhražek. Zejména zapojení včelařů, zahrádkářů či členů ČSOP by pomohlo změnit tvář našich parků ve prospěch přátelštějších dřevin i šetrnějšího sečení trávníků. Diverzita se sama od sebe nezlepší, lidé si musí všímat svého okolí a nebát se upozornit na chyby.
Vedle nevhodné skladby dřevin je příčinou úbytku pěvců v obcích též přemíra predátorů, kteří se zde v minulosti nevyskytovali, jako je např. synantropizovaná sojka, straka, kuna, krahujec či poštolka. I tento novodobý trend, tedy „změna hospodaření“ s predátory, stojí za pozornost. Jeho řešení je ale v rukou povolaných osob, zde laická veřejnost může jen bezmocně přihlížet. Snad někdy v blízké době se to změní, neboť, jak lze parafrázovat: hodně dravců, vrabcova smrt.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (51)
Miroslav Vinkler
9.12.2022 09:54Přečíst by si jej měli zejména přečíst zástupci samospráv zodpovědní za ŽP v urbanizovaných územích.
M.j. takový obyčejný hloh je nejen nádherný ale rádo v něm hnízdí ptactvo.
Karel Zvářal
9.12.2022 13:20 Reaguje na Miroslav VinklerPeter Sládek
9.12.2022 14:23 Reaguje na Karel ZvářalKedysi bol na dedine bežný dom so záhradou v členení okrasná záhrada, obytná (dvor), úžitková (zeleninová a ovocný sad). Výmera bývala 2000-3000 m2 (a to nepočítam hospodársku časť a humno). Neskôr sa pozemok pre RD zmenšil na cca 1200, v meste na 800 m2. Okrasná časť zostala zruba pôvodná, obytná tiež - tam dvor z udupanej hliny nahradil trávnik a dlaždená terasa. Zeleninová záhrada sa logicky zmenšila a sad tvorilo pár stromov. A dnes? Dnešná výmera pozemku pre RD je bežne 600 m2. Z členenia zostala okrasná časť, obytná (bývalý dvor je trávnikom a terasou). Úžitková záhrada musela zmiznúť celá, niet pre ňu miesta, scvrkla sa na záhon byliniek. Takže žiadať po ľuďoch niečo, na čo nemajú priestor sa nedá...
Tomáš Pilař
9.12.2022 09:57Zeleň má ve městě v první řadě funkci bioklimatickou a estetickou, po ní s odstupem následují ty další. Aby ty hlavní funkce mohla plnit dobře (nebo alespoň přijatelně) musí být hojná. Aby mohla být hojná, musí být laciná a umožňovat vrstvení funkcí. Pokud nebude žádná rozhodně nebude plnit , ani ty funkce ekologické (poskytování biotopu)
Typickým příkladem pro souběh limitů je volba taxonu pro uliční stromořadí: taxon musí tolerovat městské prostředí, zadlážděnou plochu a přijatelně rychle růst. Toto splňují v podstatě pouze nepůvodní taxony s "plastovým chováním", jako je platan, jerlín , břestovec, dřezovec. Pod krásně jedlým stromem (např. mahalebkou) nikdo nebude ochoten ani parkovat, ani sedět na lavičce. Ke stromu hostící bohaté společenstvo primárních konzumentů (např. mšice) vznikne rychle dlouhá řada občanských podnětů žádajících "úpravu koruny", nejlépe "vodorovným řezem 10 cm nad zemí, protože kdo má to auto furt mejt". Tak vznikne další "nestrom".
V parcích (plošných objektech zeleně) je situace s výběrem taxonů jednodušší, ale ani v tomto případě není "jedlost vegetace" všeobjímající parametr biotopových funkcí, stejně tak je důležitá prostorová struktura vegetace (zastoupení více úrovní korun stromů a keřového patra) a režim provozu (např. park s pobíhajícími psy je špatný hnízdní biotop pro křovinné druhy ptáků).
Lukas B.
9.12.2022 10:00jiná věc je, že seno z malých členitých luka a zahrad nikdo nechce. a to nejen "přijeď si, poseč si, usuš si a odvez si zadarmo", ale nikdo si nepřijede ani pro nasušené kupky z necelého hektaru ve stráni. jo takhle kdybych to nabalíkoval, uskladnil pod svojí střechou a přivezl v březnu až pod nos, to by milostivě brali.
no a pak se není možno divit, že se mulčuje - je to méně práce, nemusí se hrabat a svážet, aby se to pak akorát pálilo nebo navrstvilo na kompost.
Honza Honza
9.12.2022 13:27Petr
9.12.2022 13:48 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
9.12.2022 17:02 Reaguje na PetrPeter Sládek
9.12.2022 14:12hoci niektoré Tvoje postrehy sú dobré, nemôžem súhlasiť s ich tendenčným výkladom. Veľa z toho Ti dobre vysvetlil nižšie pán Pilař, nebudem ho opakovať. Azdá sa mi, že s tými pajaseňmi
V princípe zle staviaš otázku: Tá obvykle nestojí tak, či bude v aleji strom "jedlý" alebo "nejedlý", ale či bude ten nejedlý alebo žiadny. Lebo ten jedlý by som musel možno meniť každých 10 rokov...
Takisto otázka nestojí či bude trávnik lúčny alebo "anglický", ale či bude anglický alebo žiadny. Pretože anglický trávnik nie je náhradou lúky, je náhradou spevnenej plochy. Plní funkcie prvoradé v urbanizovnom prostredí a tie je schopný plniť (a uniesť záťaž) len pri údržbe na to potrebnej. Nazvem to kľudne jeho priaznivým stavom.
Btw. Určite je na poslednom obrázku hloh?
Peter Sládek
9.12.2022 15:30 Reaguje na Peter SládekKarel Zvářal
9.12.2022 16:44 Reaguje na Peter SládekPůvodní stromy tu vysadili chlapi ze čtvrti po nastěhování, tj hodně jeřábů ptačích, švestky, meruňky, jabloně, břízy, topoly, borovice, smrky... Většina z nich záhadně zmizela, aniž by byla patrná známka jejich "nestability" či schnutí. Dnes sem s***u platany, okrasné třešně, prapodivné stromy a keře, jejichž názvy ani nechci znát - tolik fotek by mi nevzali. A i tak jsem rád, že zde mohu prezentovat svůj názor, který se nepochybně liší od lidí z branže. A čekal jsem, že se najde smeťka, na které se to celé shodí:-) Redaktorovi se asi neotevřel odkaz s kompozicí hlohu keř/květ/plody. Teď ho nemohu najít, ale něco ve stylu viz níže.
https://img.obrazky.cz/?url=43cea53bef544630&size=2
Karel Zvářal
9.12.2022 16:49 Reaguje na Karel ZvářalPeter Sládek
9.12.2022 20:47 Reaguje na Karel ZvářalV čase, keď u vás "vysadili chlapi ze čtvrti po nastěhování hodně jeřábů ptačích", ešte o spále jadrovín (Erwinia amylovora) tiež asi nikto netušil. V ČR bola zaznamenaná síce už v r. 1986, ale na Slovensku až po r. 2000. Však pohroma nastala len pred pár rokmi... V našom meste už jarabinu musím hľadať, hynuli po desiatkach. Že tie vaše "záhadně zmizely, aniž by byla patrná známka jejich nestability či schnutí" je možné, ale skôr by som prepokladal že boli odstránené skôr, než odumreli, ide totiž o karanténnu chorobu...
K fotke - Viem ako ľahko sa v editácii článku urobí chyba. Na možnú chybu vo fotke som sa snažil preto upozorniť nenápadne a hlavne neadresne. Ale skôr, než tu niekto urobí z redakcie, autora alebo z nás všetkých blbcov, ktorí diskutujú o exotoch a nerozpoznajú hloh od trnky. :-)
Karel Zvářal
9.12.2022 20:57 Reaguje na Peter SládekPeter Sládek
9.12.2022 21:25 Reaguje na Karel ZvářalVlastný príklad. Robil som dve inventarizácie podobných parkov v rovnakom čase (jún). V nepokosenom (pred prvou kosbou, 2 kosby za rok) a v pokosenom (6 kosieb za rok). V prvom denne 5 - 6 kliešťov na šatách, plus 1 - 2 prisaté. V druhom ani jeden...
meluzína
12.12.2022 13:48 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
12.12.2022 17:31 Reaguje na meluzínaAž budou mít páni zahradníci tolik nakoukáno na kmeny a větvičky, kolik je tam hmyzu a ptáčků, jako autor, pak se můžem bavit. A jestli nesouhlasí (na to mají právo), mají mobil, psát umí, takže se příští rok těším na zdokumentovaný holožír túje nebo zlatého deště:-)) P.S. Stačí foto jediné housenky!
Ano, tehdy byla taková doba, a asi to někde museli slyšet, možná ve škole, protože těch vysazených jeřábů ptačích byla ve městě spousta. To je mezi stromy prakticky top eko - květ, list i plody - podobně jako lípa či dub.
Tímto se omlouvám, že jsem nereagoval na každou větu z oponentury, o to více uvítám samostatný článek, jakým jsou pro naše intravilány cizokrajné dřeviny dobrodiním. Čím je dub červený lepší než naše druhy, proč dostává vedle vzrostlých lip přednost nepůvodní platan či kavkazská jedle.
Jitka Vágnerová
9.12.2022 14:18Karel Zvářal
9.12.2022 15:21 Reaguje na Jitka VágnerováV zemědělské krajině je převaha kanadských topolů, jasanů, zato lip, dubů, ovocnáčů velice málo, jakož zeleně v otevřené krajině obecně. Proto ta, co je v obcích, je pro udržení diverzity velmi důležitá. Kvůli vysíkání břehů až k vodě, železničních náspů, silničních příkopů apod, není místo pro vývoj housenek motýlů, které by všichni rádi viděli, ale přes svůj pečlivě "uklizený" dvorek... Takže platí ten v textu zmíněný kompromis a úvodní věta z článku. Je na čem pracovat, v první řadě na ponechání užitečných náletů v místech, kde nikomu a ničemu nebudou vadit. Je to práce přírody zadarmo, ale tu tam ouřada nerad vidí. Bezinky, hložinky a šipiny jsou vítanou potravou, navíc velmi dekorativní. To "moderní" kultivary ovocnáčů nemají čím nahradit. Prostě metly jako kulisy města.
Tomáš Pilař
9.12.2022 17:20 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
9.12.2022 17:29 Reaguje na Tomáš PilařJakub Brenn
12.12.2022 08:44 Reaguje na Karel Zvářalsem tam nějaký nálet nebo keř, to bylo připomínek, panečku.
No je zvláštní, proč se nikde ve městech nevysazují hlohy, je to pěkný keř a taky je z něho perfektní živý plot. Místo toho se objevují jen sterilní kultivary cizokrajných stromů.
Karel Zvářal
12.12.2022 09:05 Reaguje na Jakub BrennTato doba je nemocná. Je třeba s tím něco dělat, ale někdo k tomu musí zavelet... V roli UI (užitečného idiota) jsem byl tolikrát, že už to ani nespočítám. Potěší mě proto každý pozitivní ohlas, protože zdaleka ne všem se mé kydy líbí.
Tímto děkuji redakci za nestranný postoj a přeji všem hezký advent, klidné svátky a hodně zdraví!
Jakub Graňák
9.12.2022 17:04Dalším aspektem je pak to, že ve městech není pro vzrůstnou zeleň místo - všechny ulice jsou natolik zasíťované, že jakmile alej lip, nebo kaštanů přestárne a je potřeba ji vykácet a zasadit novou, tak okamžitě narazíte na ochranná pásma sítí a nejen že nevysadíte lípu, nebo kaštan, ale nevysadíte prakticky nic než keře... Taktéž volné plochy a proluky - vždy někomu patří, a jakmile je stavební povolení, tak "se práší za kočárem".
Na venkově má změna charakteru zahrad jiné důvody a to převážně láci potravin, která vede ke známému "proč bych to dělal, když si levněji koupím - tak místo toho nasázím něco, kolem čeho se nemusím starat a můžu se vklidu vyvalit k televizi". Především v okolí měst pak má výrazný vliv "modernost" přistěhovalců a dále od měst lufťáků, kteří klasickému venkovanovi dělají ze života peklo s tím jak jim smrdí slípky, kompost, hnojiště, lítá listí od sousedů, štěká pes, nedej bože "ten idiot zase v sobotu řeže na cirkuli" etc. etc.
Co se týče původnosti a nepůvodnosti to je velice sporné: řada introdukovaných dřevin, např ptačí zob, pamélník, řada druhů kalin, pustoryl etc, etc... nebo třeba ovocné dřeviny jako hrušeň, meruňka, broskvoň... zjevně biologicky sterilní nejsou.
Tudíž pokud jde o jakési "vytváření refugií" v místech lidských sídel jsem velice skeptický, nikde jinde totiž nejsou takováto stanoviště vystavena tlaku různých nálad, módních vln, nebo zkrátka jen lidské debility, jako právě v místech, kde se lidé koncentrují.
Karel Zvářal
9.12.2022 17:15 Reaguje na Jakub GraňákA zajímavé je, že zatímco dříve bylo v těch málo sečených trávnících plno chroustů, už spoustu let (30?) je s nimi konec. K tomu kovaříci, kobylky... Prostě to žilo a ptáci to sbírali. Dnes kromě žížal a celoročního příkrmu na okně nemají téměř nic, resp tak čtvrtinu někdejší biomasy hmyzu.
Jakub Graňák
9.12.2022 18:14 Reaguje na Karel ZvářalByli to chrousti, nebo chroustci letní? Jim to sečení nakrátko nesvědčí, přes den sedí na zemi, tam je sebere sekačka, to málo co nesebere sekačka pozřou ptáci a netopejři a po pár letech takového hospodaření chroustci vymizí - nicméně přístup s občasným sečením se záhy setkává s dost razantním odporem občanů - hned se najdou davy těch co začnou mektat o klíšťákách, alergiích, o tom jak je to neupravené a jaká je to džungle...
Obávám se, že s vašim přístupem jste ve městě ve zdrcující menšině... a znáte to, většina "hlas lidu a vysoká škola života" má vždycky pravdu
Karel Zvářal
9.12.2022 18:24 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
10.12.2022 21:36 Reaguje na Karel ZvářalVždycky záleží na tom, jak jedno je to mlčící většině, obecní vašnostové vždycky dají na to odkud jim to přinese nejvíc hlasů, tak jak u všeho v komunálu...
Zbyněk Hoták
12.12.2022 17:27 Reaguje na Jakub GraňákPavel Zavadil
9.12.2022 17:44Na druhou misku vah je třeba položit množství druhů, které jsou medonosné a vysazují se především díky okrasnému zahradnictví. Dokonce okrasné zahradnictví reaguje, jako první na klimatické změny a přináší nové taxony, které naopak biodiverzitě pomáhají. A sází se i krásné moderní kultivary užitečného bezu, střemchy, svídy, brsleny, navíc množství užitečných trvalek, které se dnes vysazují daleko ve větší míře, než dříve. Okrasné školky množí i různé krásné kultivary buků, lip, dubů, jeřábů, javorů atd. O jehličnanech nemluvě. Tedy původních dřevin, které jsou přínosem pro ekosystém lesa, parku i soukromé zahrady. Hlohy jsou v nabídce také trvalou položkou, co třeba oblíbený a často vysazovaný hloh obecný v kultivaru ´Paul ´s Scarlet´?! Jírovce se právě díky klíněnce a od léta poschlém nevábném vzhledu aktuálně téměř nevysazují, snad jen občas růžovokvětý kultivar ´Briotii´. Mezi zahradními architekty je dnes mnoho velmi poučených a odborně připravených profesionálů, kteří oproti nedávné minulosti velmi dobře vědí, co navrhují a vysazují. Parky, které popisujete patří době minulé a já věřím, že již dávno překonané. Nechci se hádat, ale nabízím důvod k optimismu zpoza oboru, který žije díky mnoha zapáleným srdcařům, protože velký business to bohužel u nás není a asi ani nebude.
Mnoha aktivním zahradníkům jde o dobrou věc a přejí si myslím totéžý, co Vy.
S pozdravem Pavel Zavadil
Karel Zvářal
9.12.2022 17:59 Reaguje na Pavel ZavadilCo se týče dekorativnosti kultivarů - podobná písnička. Mně se líbí normálně rostený strom, a právě ty červenolisté buky, např. řadím mezi sterilní, resp. málo bilogicky využívané. Takže je to jako v jiných záležitostech života - co člověk, to jiný názor. Já ty své nevnucuji, jen jsem chtěl upozornit, že na těch módních exotech mizející diverzitu nepostavíme. Návrat ke klasice - to je to, o co mi jde. A když nevíte, co tam vysadit, lípou nezkazíte nikdy nic.
Peter Sládek
9.12.2022 20:13Ad pajasene a škumpy: Ako upozornil p. Zavadil - nevidel som už 30 rokov zámerne vysadený pajaseň (šíri sa obvykle náletom z jestvujúcich). Aj škumpy sa šíria prevažne zo starších výsadieb, datovaných najviac práve do rokov 80-tych, ktoré tu vyzdvihuješ. Ako záhradný architekt som pajaseň v živote nevysadil (dva som dal naopak vyrúbať, priamo na námestí). Ani červený myrobalán, ani nijako neobľubujem kultivary za každú cenu. Zato som už sadil liesky turecké, platany, sofory, pagaštany pleťové, nádherné kultivary bukov - a s výborným výsledkom.
Hoci najviac som asi vysadil líp, nesúhlasím s výrokom že "lipou nemôžem nikdy nič skaziť". Lipa má hustú korunu, je to mohutný strom, môže po desaťročiach zatieniť okná budov tak, že občania budú svietiť v izbe aj na letné poludnie. Mali sme ulicu pod lipami, kde boli 5 mesiacov v roku lavičky, chodníky aj autá čierne od medovice (resp. černe na nej). Oba problémy zmiernil až nákladný arboristický zásah. V mnohých mestách sú kilometre lipových stromoradí, ktoré musia samosprávy každoročne rezať na hlavu. Keby tam bol vysadený vhodnejší, kompaktnejší kultivar, nevyžadujúci rez, peniaze sa mohli použiť v zeleni inde...
K tým opovrhovaným druhom: Do aleje v stiesnených pomeroch a v dlažbe je lieska turecká jeden z najvhodnejších stromov, priebežný kmeň, vitálna a krásna aj v extrémnom roku 2022, kedy v našom meste a okolí (300 - 500 m.n.m.) už v júli zhodili listy brezy, buky a čiastočne dokonca duby. A nie je to len móda, v Znojme bola 30 ročná alej tureckej liesky už za socializmu. Na námestí v Zlatých Moravciach soforová alej... V B. Bystrici storočná alej platanov. Bratislavské ulice v centre sú vysadené brestovcom už od čias R-U. Nič iné tam neprežilo. Podobne je do ulíc výborný platan "Alphens globe", s malou korunou. Na extrémnych stanovištiach typu diera v asfalte parkoviska, v zime s dvojmetrovou kopou slaného snehu, prežije buď kultivar agátu alebo nič... Kultivar, ktorý nekvitne, neplodí a teda sa ani invázne nešíri. Btw. agát nešíria záhradní architekti, ale včelári, v miere rádovo vyššej.
Čím sú tieto druhy viacej nepôvodné ako Tebou tu obhajovaný pagaštan konský (jírovec)? Tým, že ten pagaštan sa dostal do našej kultúry skôr a že ho napadá ploskáčik (klíněnka)? Nakoniec aj "klíněnka" (Cameraria ohridella) je nepôvodná, rozšírila sa len nedávno z oblasti pri ohridskom jazere. Samosprávy proti nej musia dokonca bojovať, opakovaný postrek insekticídmi z plošiny, inak by mnohé pagaštany boli od augusta bez listov alebo by už po rokoch neboli. Ono totiž kritériom mestskej zelene je aj funkcia estetická a mikroklimatická. A napadnutý pagaštan, olistený len od mája do júla túto podmienku rozhodne nespĺňa.
Karel Zvářal
9.12.2022 20:33 Reaguje na Peter SládekPeter Sládek
9.12.2022 21:14 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
9.12.2022 21:27 Reaguje na Peter Sládek..."Ten profesor to myslel dobře a bral to podle současné reality - v Dánsku, a vlastně už i u nás - kde ovocné stromy na "moderních" polodlážděných minizahradách už v podstatě nejsou. Jsou tam jen všelijaké okrasné stromky z celého světa, takže choroby ovoce už problémem nejsou, zeleninu už taky nikdo nepěstuje, tak tím i kompostování přestalo mít smysl. Zato všichni zahradu neustále drhnou a čistí, a všechno se vyváží pryč - a to měl na mysli"...
Takže moje svědomí je naprosto čisté.
Peter Sládek
9.12.2022 22:02 Reaguje na Karel ZvářalAd Dánsko: Profesor predsa sám hovorí o"moderních polodlážděných minizahradách "
Presne o tom som písal úplne navrchu 14:23. Práve preto, že je to "minizahrada" o výmere 200 m2, tak nemôže plniť funckie záhrady niekdajšej o výmere 10 krát väčšej. Pretože tých 200m2 modernej minizáhrady je v tej veľkej ekvivalentom 200m2 zápražia a dvora, nie ovocného sadu ani humna...
Karel Zvářal
9.12.2022 22:12 Reaguje na Peter SládekO tom tento článek je. Mizí staré, a nové je čím dál mizernější, sterilnější. Proto všude, kde jen to je MOŽNÉ, je třeba vysazovat nikoliv sterilní kýče, ale ekologické dřeviny. Každý jeden má význam. Tečka.
Slavomil Vinkler
10.12.2022 18:30 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
10.12.2022 19:04 Reaguje na Slavomil VinklerBřetislav Machaček
11.12.2022 11:22 Reaguje na Karel Zvářalpřestárlých a energetiky ořezáním zmrzačených jeřabin, tak jsem navrhoval, že je sám nahradím bezplatně jeřáby z
náletů. Byl jsem odmítnut, že
jsou jeřabiny napadány spálou
růžovitých a pod ty dráty nevhodné. Na můj argument, že
do drátů dorostou až za dvacet
let byla reakce, že sázejí to,
co tam bude let padesát. Dnes
tam zbyly dva jeřáby černé
z původně dvanácti drahých
kultivarů a pak to bylo nově
dosazeno dříny. Budiž i ty
jsou potravou ptákům, ale už
jsem přišel o každoroční podívanou, jak sem přiletěly
hejna jikavců a brkoslavů.
Ten zbytek v lese stačí do
zimy zkonzumovat kosi a tak
jsem už tyto nádherné tažné
ptáky ze severu už od té doby
u nás neviděl. Bohužel to bylo
rozhodnutí "odborníků" a názor
laika jim byl k smíchu!
Jakub Graňák
11.12.2022 11:41 Reaguje na Břetislav MachačekKarel Zvářal
11.12.2022 12:03 Reaguje na Jakub Graňákhttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kareln-zvaral-tujovy-haj-ptaky-ani-vcely-neuzivi
Jakub Graňák
11.12.2022 12:11 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
12.12.2022 06:55 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
12.12.2022 07:22 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
12.12.2022 07:52 Reaguje na Jakub GraňákPeter Sládek
12.12.2022 21:23 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
13.12.2022 04:34P.S. Ten předešlý článek o tújích (druhý citovaný) měl být dostačující na dané téma. Ale poté, co jsem zjistil, že poslední, milovaná, naprosto ZDRAVÁ a KRÁSNÁ jeřabina zmizela, že rychlá rota likviduje všechny hlohy, šípky a bezy, řekl jsem si, že to tak nenechám... A může na mě řvát padesát docentů profesorů, že tomu nerozumím..., co jsem napsal, za tím si stojím.
https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/v-nasi-krajine-je-obrovsky-prostor-pro-zlepseni-rika-krajinarka-klara-duskova
Ano, zejména v agrární krajině je co zlepšovat, ale i ve městech. Zeleni zdar, a ekologické zvlášť!