https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lucie-kubesa-mestske-holubniky-versus-podpora-sokola-stehovaveho-v-praze-ii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lucie Kubesa: Městské holubníky versus podpora sokola stěhovavého v Praze II.

12.5.2023
Holubník na Marianském náměstí.
Holubník na Marianském náměstí.
Pro městské rozpočty je velmi náročný provoz záchranných stanice a zookoutků, kterých podle mne zcela správně přibývá. Městský holubník pro 150 holubů na Mariánském náměstí stál 142 000 Kč, v Praze 3 je ve výhledu holubník pro 200 holubů za půl milionu. Jeden pár sokolů stěhovavých stojí 11.000 Kč. Sokol loví holuby, kterými se krmí, ne že si skočí na trh, a tam si koupí k obědu kuře. Masem holubů je možné živit zvířata v záchranných stanicích, u kterých dává záchrana smysl, před jejich zpětným vypuštěním do přírody. Ať už jsou to ptáci, denní či noční dravci, holubí maso jim lze míchat i do krmných směsí.
 
Poněkud šílené, mi přijde, že Praha se potýká s asi 100 tisíci holuby věžáky, ale jako by to bylo málo. V roce 2022 bylo sice ošetřeno celkem 5 175 živočichů 125 různých druhů. To je sice o stovku méně než v předchozím roce, přesto jde o jedno z nejvyšších čísel v historii fungování.

A nyní pozor! Nejčastěji přijímaným volně žijícím živočichem byl v roce 2022 holub hřivnáč, původně plachý lesní pták, který se podobně jako jiní volně žijící živočichové v posledních desetiletích stále více zabydluje i ve velkých městech, a musí se tak potýkat s nástrahami městského prostředí. V uplynulém roce naši pomoc potřebovalo celkem 638 holubů hřivnáčů. To je asi jedna osmina ze všech zachráněných živočichů. Lovného holuba hřivnáče, kterého se v ČR ročně odstřelí kolem 20 000 kusů. Byly časy, kdy se jich lovilo přes 100 tisíc ročně. Každý rok jich u nás vyhnízdí na 300 000 párů a ty počty stále rostou!

Zachraňování takových živočichů prostě nedává vůbec žádný smysl, natož ekonomický! Provoz pražské záchranné stanice je nákladný, jako je tomu u každého zařízení, které pracuje se živými zvířaty. Jaký smysl dává záchrana 365 kachen divokých, nebo 46 labutí. O tom se také dá z ekonomického hlediska směle diskutovat. V mnohých honitbách se ročně vypouští kolem 1500 kachen, aby měli myslivci co lovit. A my kachny zachraňujeme.

V současné době v České republice hnízdí kolem 700 párů labutí, které mají většinou mnohočetná hnízda. Dovolím si připomenout, že hnízdní areál labutě je velký a v něm samec nemá rád v době hnízdění přítomnost jiných ptáků, například i vzácných kachen, které se u nás objevují. A my plýtváme pracovní silou i prostředky na záchranu labutí…

Ještě vás baví rozpočtová matematika, s kterou jsme začali v prvním dílu? Hurá, sláva, za 156 ježků, 67 veverek, nebo třeba za dva mladé kalouse, které se v roce 2022 podařilo zachránit! Jen houšť a ve větších kapkách. Záchrana kvakoše nočního s oběma zlomenýma nohama, který nakonec ještě loni z podzimu stihl odletět do Afriky, to je důkaz obrovské profesionality pracovníků záchranné stanice. Skvělým úspěchem je zatím úspěšný chov chráněných mladých vyder v současnosti, které byly bez matky nalezeny v Uhříněvsi.

Mimochodem, před několika dny pražská ZOO zdražila vstupné, protože jí rostou náklady na provoz. To je objektivní fakt. A nejsou to jen náklady na energie, ale i na krmení. Současné hygienické a veterinární předpisy ovšem podle názoru odborníků již nedovolují zkrmovaní holubů v ZOO, i když bývaly časy, kdy třeba výři v pražské zoo konzumovali nachytané holuby na vltavských sádkách. Což opět potvrzuje názor některých odborníků na velmi problematický zdravotní stav pražských holubů.

A nyní se v závěru textu ještě dostávám k tomu, co se nám snaží zastánci městských holubníků podsouvat. Tedy to, že existence holubníků pro holuby-věžáky v blízkosti člověka je zcela bezproblémová. Tak vězte že není!

Hromaděním trusu a kadaverů (trupů uhynulých jedinců) se stávají holubi zdrojem cizopasníků a alergenů pro obyvatele horních pater mnoha domů. Jeden holub vyprodukuje průměrně za rok 10-12 kg trusu. Nejenže tento trus ničí fasády domů a sochy, ale zároveň je zdrojem mikrobů, plísní, parazitů a nejrůznějších alergenů.

Často evidovaným přímým vlivem na lidské zdraví bývá napadení roztoči, kteří mohou při sání lidské krve přenášet i různé původce onemocnění, přenosných ze zvířat na člověka. Drobní roztoči se mohou v blízkosti holubích hnízd i dospělých holubů vyskytovat ve velkých počtech. Nejvýznamnější z holubích roztočů je klíšťák holubí.

Holubí nemoci

      • Askaridióza – škrkavka holubí
      • Kapilarióza.
      • Kokcidióza.
      • Trichomoniáza.
      • Tasemnice, plicní červi, filárie.
      • Čmelík.
      • Blecha, veš, všenka, zákožka, klíště, roztoč, klíšták.
      • Paratyf – Salmonelóza.

Městské populace holubů se tak významně podílejí i na přenosu některých zoonóz (ornitóza, aviární tuberkulóza či salmonelóza), ale také např. hostí vir klíšťové encefalitidy či prvoky, jež šíří trichomonády a toxoplasmózu.

Pokud zavřete do prostoru holubníku například 150 holubů, jako na Mariánském náměstí, stává se z tohoto „chovu“ bez trvalého a podrobného veterinárního dozoru, protože ten by byl opět o dalších nákladech, časovaná bomba.

Může se někdo divit, že já jsem rozhodně proti financování městských holubníků z rozpočtu hlavního města Prahy?


reklama

 
foto - Kubesa Lucie
Lucie Kubesa
Autorka je členkou ODS a předsedkyně výboru pro životní prostředí, veřejný prostor a pohřebnictví ZHMP.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

12.5.2023 07:15
Bojujeme proti holubům jejich pěstováním. Tak jako někteří krmí nutrie nebo potkany.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.5.2023 07:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
A holub i potkan, jsou nositelé všelijakých parazitů, infekcí !
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

13.5.2023 07:26 Reaguje na smějící se bestie
A dokonce k té nutrii přibyl i bobr !
A k vlkům taky přibyly nemoci psů a koček
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

12.5.2023 12:23
Musím paní autorku pochválit. Zcela logický příspěvek. Zcela zjevně není ekologistickou aktivistkou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist