https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lukasn-musil-proc-si-zemedelci-stezuji-na-tolik-potrebny-dest
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lukáš Musil: Proč si zemědělci stěžují na tolik potřebný déšť?

20.8.2020
Jezdit po podmáčené polní cestě už jste zkoušeli?
Jezdit po podmáčené polní cestě už jste zkoušeli?
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pxhere
V českých médiích se v posledních dnech a týdnech začaly objevovat články o tom, že zemědělcům vydatné deště začínají škodit. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat. V diskusích i mezi samotnou novinářskou obcí se našla spousta posměšných komentářů, na co že si to farmáři zase stěžují. Existuje přitom hned několik důvodů, proč současné počasí zemědělství až tak nesvědčí a může mít důsledky pro letní sklizeň.
 
V prvé řadě se sluší říci, že můžeme být rádi, že v půlce května začalo pršet. Za uplynulých 500 let totiž nepostihlo Česko horší sucho. To po pěti letech vyvrcholilo v březnu a v dubnu.

Následné deště farmářům pomohly s vláhou zejména v povrchové vrstvě do 40 cm. Spodní voda do úrovně zhruba 1 metru se naplní většinou na jaře po zimním tání, letos byly však sněhové srážky podprůměrné a voda v úrovni 40 až 100 cm chyběla. Až červnové přívalové a frontální deště pomohly narovnat stavy vody tak, že více než 90 % České republiky má dostatek povrchové i spodní vody.

Jistý srážkový deficit sledujeme pouze v severozápadních Čechách v okolí Loun a Žatce, které velice často trpí tím, že jsou ve srážkovém stínu Krušných hor.

Neustupující deště ovšem ukázaly současné problémy České republiky v oblasti vodohospodářství. Neumíme totiž efektivně zadržet vodu v krajině (například formou meliorací), tvoří se záplavy, voda odtéká pryč a vypařuje se. To je jeden z hlavních problémů, se kterými se poslední léta potýkáme.

Podle dat a informací, které v Agdata schraňujeme, měla více než čtvrtina našich klientů problém s pojezdy mechanizace a nemohli se dostat na všechna místa farem, protože byla podmáčená. Naštěstí získávají farmáři včasné informace o blížícím se dešti i srážkových úhrnech díky meteostanicím a senzorům, a s těmito daty mohou dále pracovat.

Problémy s pojezdy mechanizace se týkají především luk poblíž lesů či potoků a řek. Farmáři tak nemohli posíct své louky ze dvou důvodů. Jednak se kvůli podmáčené půdě nemohli dostat všude, kde potřebují, jednal byla kvůli častým srážkám tráva mokrá, což sečení nesvědčí. Podle našich odhadů tak museli více než 10 % užitné plochy nechat ladem. Přívalové deště zkrátka mechanizacím nijak nepomáhají.

Samostatnou kapitolou jsou plodiny a jejich sklizeň. V letošním roce očekáváme lepší úrodu než v předcházejících letech, co se kvantity týče, ale ještě nevíme, jaká bude kvalita daných plodin.

Časté bouřky totiž smývají přípravky na ochranu rostlin a ty tak trpí různými chorobami, plísní či rzí. To se týká například ovoce či brambor, které mohou vinou dešťů zplesnivět.

Deště navíc vyplavují dusíkaté látky, kterými se na jaře hnojí. Hodně zemědělců stále ještě nepřešlo na digitalizaci a nehnojí efektivně. Proto se může stát, že se dusíkatých látek vyplaví více a úroda je ve větším ohrožení. Díky dešťům tak budeme mít pravděpodobně bohatší úrodu, ale zároveň nebude mít takovou kvalitu.

Rozhodne se teď v srpnu, jehož první polovina byla teplá, ale pak opět přišly přívalové deště a bouřky. Polím a loukám by prospělo trošku stabilnější slunečné počasí, aby bylo co sklízet a bylo možné se s mechanizací na všechna místa dostat. Finální výsledky letošní sklizně budeme každopádně znát až na podzim na základě analýzy všech dostupných dat.

Vtipů na téma zemědělci a počasí je každý rok mnoho. Společnost vnímá jen to, že si farmáři zase na něco stěžují, ale málokdo se poté pídí po tom, co přírodě prospívá a co ne. Za sebe mohu zmínit to, že jsme déšť samozřejmě přivítali, ale všeho moc škodí. Vždyť například červen byl nejdeštivějším měsícem od roku 1961. V průměru napadlo více než 15 cm srážek v celé zemi. Snad čtenáři tento komentář pomůže snáze pochopit současnou situaci na českých polích a loukách.


reklama

 
foto - Musil Lukáš
Lukáš Musil
Autor je akreditovaný konzultant ministerstva zemědělství, včelař a obchodní ředitel Agdata.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (35)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

20.8.2020 07:03
Letošní enormní srážky v květnu a červnu pro nasycenost vodou prospěly, na druhé straně samozřejmě přinesly problémy, o kterých autor píše.Některým plodinám deště prospěly, některé poškodily, např. pšenice na těžkých půdách měly u nás výrazně nižší HTS. Ale to tak bývá, konkrétně u nás je vždy dobrý výnos z mírného sucha.
Odpovědět
MM

Milan Milan

20.8.2020 08:50
Zemědělce znám,neznám ale snad žádného který by vyloženě "skuhral", prostě pršelo snad víc než normál, kdo neuvěřil klimaplašanům a zasel plodiny jak se patří na naše zeměpisné pásmo neměl strach z vody ani ze sucha. Faktem je že ve vlhčím počasí se plísním dařilo více. A jen pro zajímavost, před cca 14 dny proběhla tiskem zpráva, že letošní sklizeň obilí bude téměř tak dobrá jako loňská (a to byl údajně ještě rok toho 500set letého sucha)??????
Odpovědět
pp

pavel peregrin

20.8.2020 10:06 Reaguje na Milan Milan
Myslím, že bude průměrná, žádný propadák.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

20.8.2020 13:44 Reaguje na pavel peregrin
Každý rok je průměrný, praví se v dávném vtipu, protože letošní rok je horší než ten minulý a lepší, než bude ten příští.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

20.8.2020 15:00 Reaguje na Jiří Daneš
I tak se to dá říci.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

20.8.2020 11:35
Zemědělce z jara trápilo sucho, travní porosty nerostly, přišel blahodárný déšť, růst se rozjel pak naopak podmáčení, všechno se posunulo, zpozdilo ale zákon stanovuje posekat travní porosty do 31.7.. Technika do podmáčené půdy nemůže, příroda se zákonem neřídí.
4.8 naší farmu navštívili dva mladíci-kontrola ze SZIF. Co se dalo posekat bylo posekané podmáčená místa se ponechala k vypásání. Přesto chlapci nemohli pochopit, že jsme neposekali úplně všechno. Snažila jsem se jim vysvětlit, že musíme někde pást naše dvě stáda koz(kozlíci a kozičky)než posekané plochy podrostou, na což mi bylo odpovězeno, že je to nezajímá, že zákon jasně stanoví, že k 31.7. musí být vše posekané biomasa odstraněna(kontrola muže přijít i kontrole). To mi už bylo jasné, že nemá cenu diskutovat. Celý den spokojeně měřili a kontrolovali. Jen jsem zírala jak málo stačí úředníkovi k radosti? Na 24.8 se ohlásila další kontrola a aby toho nebylo málo na 25.8.další. A tak my si tu na dědině vesele žijem. S nadšením připravujeme podklady pro kontroly.
Zemědělství v dnešní době není starost o sklizeň a dobytek, to je až na druhém místě. Na prvním je studování zákona a jiné činnosti pro uspokojení ega úředníka. Važte si těch, kteří to ještě do dnešní doby nevzdali věřte, že vím o čem mluvím. Pocházím ze zemědělské rodiny, krátce jsem pracovala i ve státní zprávě. Nikdy už nebude lepe možná až lide pochopí a začnou se na zemědělce dívat s respektem, né jen na někoho kdo si stále stěžuje. Málo které odvětví si zaslouží větší uznání.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.8.2020 11:46 Reaguje na Alena Lyskova
Šak oni někteří zemědělci uznání mají... ale jen ti, kteří si ho zaslouží a těch moc není... jsou mezi nimi propastné rozdíly.... myslet si, že když je někdo zemědělec, tak že si ho lidé budou automaticky vážit je naivní.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

20.8.2020 12:01 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Měla jsem na mysli práci od rána do večera. Starosti při dlouhodobém špatném počasí. Škody na slehlém obilí, když ztrno začne ještě v klasu klíčit. Rorzrhané kusy dobytka vlkem.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.8.2020 13:36 Reaguje na Alena Lyskova
To je úctyhodné? Pokud někdo od rána do večera ničí krajinu a vydělává na tom, tak je to jako úctyhodné?

Pokud někdo má starosti, že nevydělá, tak je to úctyhodné?

Pokud někdo nezabezpečí stádo dobytka tak jak by měl a roztrhá je vlk, tak je to úctyhodné?

Myslím, že ne...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

20.8.2020 13:41 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ani bych se nedivil, kdybyste za ty vaše příspěvky dostal od nějakého toho ničitele krajiny nakládačku, uvědomujete si vůbec, co píšete?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.8.2020 14:27 Reaguje na pavel peregrin
Ano, nepříjemná pravda vyvolává u nesoudných hlupáků agresi :)
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

20.8.2020 14:56 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Je mi Vás lito pane Kašpárku, tolik zloby a zášti člověka musí deptat. To jsou ti přepracovaní zemědělci na tom o mnoho lépe.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

20.8.2020 15:12 Reaguje na Alena Lyskova
Proč zloby a zášti?

Jen jsem řekl jak to je....

Já si vážím těch co dělají dobrou věc a těch co nemyslí jen na svůj vlastní prospěch a ne těch co se dřou bez ohledu na následky pro ostatní...

Asi jsem vážně divný optikou běžného komunismem šlechtěného rolníka... ale v pořádku.... KAŽDÝ MÁME JINÉ HODNOTY...
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

20.8.2020 19:58 Reaguje na Lukáš Kašpárek
O Vašich hodnotách lze jistě se zaručeným úspěchem pochybovat.
Odpovědět
li

20.8.2020 22:08 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ale pro křupavý rohlíček si ráno zajdete,že?
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.8.2020 06:59 Reaguje na
Já si raději upeču svoje pečivo.. z BIO mouky...
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.8.2020 07:49 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Čímž vyrobíte mnohonásobnou (oproti rohlíkům z obchodního řetězce) uhlíkovou a eklologickou stopu.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

20.8.2020 15:01 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To není nepříjemná pravda, ale promiňte mi, z vaší strany hloupost.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.8.2020 06:37 Reaguje na pavel peregrin
V pořádku... máte právo na svůj názor.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.8.2020 17:29 Reaguje na pavel peregrin
Tak já se musím překvapivě pana Kašpárka zastat ... on má vždy takovou expresivní formu, ale v zásadě má pravdu. Že je někdo zemědělec a hákuje od rána do večera samo o sobě nic neznamená. To platí i pro prakticky všechny ostatní profese. Respekt a úctu si to zaslouží až v tom okamžiku, kdy to konkrétním lidem přináší nějaký pozitivní efekt. A čím více jich je, tím víc lidí tu úctu cítí a vyjadřuje.

"Nikdy už nebude lepe možná až lide pochopí a začnou se na zemědělce dívat s respektem, né jen na někoho kdo si stále stěžuje. Málo které odvětví si zaslouží větší uznání." ... jenže když čtu tohle, tak tam cítím jen ten požadavek na automatickou úctu a respekt jen na základě toho, že je někdo zemědělec. A na to tedy taky nehraju.

Ale beru, že to možná byla spíše nešťastná formulace, než co jiného, nebo že ten text vnímám jinak, než autorka zamýšlela.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

20.8.2020 17:43 Reaguje na Svatá Prostoto
P. Kašpárek napsal," pokud někdo od rána do večera ničí krajinu a vydělává na tom". To samo o sobě svědčí minimálně o tom, že p, Kašpárek nemá ani potuchy o tom, co zemědělství obnáší. Pokud by si zkusil tuto práci vykonávat, možná, že by změnil názor. Nikdo si nechce automaticky zjednávat úctu, to mimochodem vehementně vyžadují náboženství, ale nikdo také nechce číst a poslouchat naprosté nesmysly.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.8.2020 06:44 Reaguje na pavel peregrin
Realita je pro někoho nesmysl a pro někoho je to prostě realita...

Proč si to berete tak osobně?

Já neútočím na nikoho konkrétního... jen píšu co je pravda... konvenční průmyslové zemědělství ničí krajinu i nás všechny a to je nepopiratelný fakt...

A jen proto, že se to někomu nelíbí, tak to neznamená, že to přestanu psát a říkat.... komunismus už skončil, a tak nevím proč bych se měl bát říkat pravdu....
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.8.2020 08:47 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Problém je v tom, že realita to není. Osobně si to neberu, ale prostě je třeba vidět věci komplexně.
Odpovědět

Petr Šrámek

21.8.2020 21:40 Reaguje na pavel peregrin
Pane Peregrin je to provokatér nevzrušuje se .
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

20.8.2020 13:50 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nevím, jakými slovy cenit Vaše názory Kašpárku, a nepoužít slov, které by právem zapřičinili zrušení příspěvku pro porušení slušnosti.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

20.8.2020 13:39 Reaguje na Alena Lyskova
A tak je to zde se vším. Kindermanagement má hodně sebevědomí, ale znalosti žalostné a hlavně mu chybí praxe.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.8.2020 09:00 Reaguje na pavel peregrin
Víte vy jak se nadře pan Kašpárek, aby všem oponoval ?
Celých 24.hodin u PC musí být záhul horší něž práce
na poli, či u dobytka . Pak si upeče rohlík z BIO mouky ,
která možná byla ze stejné pšenice jako mouka na všechny
ostatní rohlíky.Ať si mudruje, tak alespoň fyzicky nic
v přírodě nepokazí. Kdyby začal něco praktikovat, tak by
nám teprve ukázal, co umí.
Odpovědět
JS

Jiří S

20.8.2020 12:41
Chtěl bych uvést jednu poznámku k tomu, jak si zemědělci pořád stěžují. Oni totiž ani zemědělci si nikde nikam stěžovat nechodí. Ale když Vám ČT, Prima, Nova volá několikrát do roka a prosí Vás o reportáž na dané téma, tak tam jdete a to s dobrým úmyslem. Obvykle vystříhají nesmyslné pasáže s pláčem a o tom jak bychom něco zase potřebovali, bohužel to důležité co tím chce dotyčný zemědělec říct se do televize nedostane. A takto snadno vzniká špatný mediální obraz našich zemědělců.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

20.8.2020 15:02 Reaguje na Jiří S
Musím se trošku ČT zastat, nám ochotně poradili i když ale mimo kameru.
Odpovědět
JS

Jiří S

20.8.2020 16:48 Reaguje na Alena Lyskova
Ano mimo kameru jsou fajn, to uznávám, dá se s nimi povídat pěkně. Ale co jde v televizi, to už je potom brak co z toho dokáží udělat.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

20.8.2020 17:33 Reaguje na Jiří S
S tímto problémem se ale nepotýkají zdaleka jen zemědělci, ale prakticky všichni, na koho média zaměří svoji pozornost.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

21.8.2020 07:25 Reaguje na Svatá Prostoto
Dovolil bych si opět expresivně doplnit, že záleží jaká média... pokud si například zemědělec pozve někoho z médií holdingu našeho premiéra ve střetu zájmů, tak se nemůže divit, že je jen zneužit pro Babišův zisk... i hlavní zprávy ČT jsou plné reportáží na vládní objednávku...

Pokud dnes člověk nechce být jen loutkou k dosažení cílů jiných, tak se musí hodně zajímat a ověřovat si s kým spolupracuje a koho (třeba i nevědomě) podporuje.
Odpovědět
JS

Jiří S

21.8.2020 23:50 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Žádný zemědělec si média nezve, oni chodí s prosíkem jestli bychom se mohli vyjádřit a pak to pitomě vystříhají. Toť vše, nic víc.
Odpovědět

Jan Šimůnek

21.8.2020 09:28
"V Čechách na hlad slunce nesvítí".
Tohle staré přísloví říká, že i za velkých such se alespoň něco urodilo a lidé jakžtakž přežili. Největší hladomory byly v dobách chladu a deště, kdy úroda hnila na polích (k tomu má současné počasí opravdu daleko). V těch dobách v důsledku nadbytku vody v půdě vyrážely ze země "hladové prameny" (kronikářsky zaznamenané jako prameny, aktivní pouze v době hladomorů) a na nedostatek potravin umíraly až desítky procent populace (pochopitelně s tím, že hladem zdevastované lidi dorazila kdejaká pro zdravého a dobře živeného člověka prakticky neškodná bakterie nebo virus). A umíralo se běžně i na konzumaci plesnivých potravin (protože jiné k dispozici nebyly). A negativní roli sehrál i starozákonní zákaz konzumace měkkýšů, protože slimáků a hlemýžďů bývalo v těch dobách docela dost (prostě křesťanství nám vždy jen škodilo).
Odpovědět

Petr Šrámek

21.8.2020 21:42 Reaguje na Jan Šimůnek
Prislovi: sucho bídu neděla
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist