https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-rexa-jakym-smerem-se-vyda-evropske-zemedelstvi-nyni-uz-je-jasneji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martin Rexa: Jakým směrem se vydá evropské zemědělství? Nyní už je jasněji

6.9.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Na otázku nabízí odpovědi report z tzv. Strategického dialogu o budoucnosti zemědělství v EU, zveřejněný ve středu předsedkyní Evropské komise Von der Leyen a profesorem Strohschneiderem, který dialog od začátku roku vedl. Výstupy z reportu chce von der Leyen použít pro svou budoucí Vizi pro zemědělství a potraviny, kterou má zveřejnit do 100 dnů od zahájení nového mandátu. Tento report tedy bude mít vliv na budoucí evropskou politiku, a tedy i na české zemědělství.
 
Skupina 30 stakeholderů, sahající od hlavní agrolobby Copa-Cogeca přes vědce až po Greenpeace, dospěli ke 100 stránkovému reportu, na kterém se všichni (!) shodli (Executive summary má ale jen 7 stránek) a v rámci kterého formulovali řadu doporučení pro budoucí evropskou zemědělskou politiku.

Zásadní zprávou je, že se všichni shodli, že evropské zemědělství musí projít významnou transformací. Status quo není možné. A to platí např. i pro současnou podobu zemědělských dotací, které by se měly stát mnohem cílenější a směřovat primárně k těm zemědělcům, kteří je skutečně potřebují. Skrze další návrhy je vidět velká snaha, aby zemědělci měli zajištěné důstojné příjmy a životní podmínky výměnou za přechod k udržitelnějšímu modelu hospodaření. To bude vyžadovat změnu obchodní politiky, ale třeba také vznik nových fondů, ať už na obnovu přírody nebo na „spravedlivou zemědělskou tranzici“.

Aktéři se dokonce shodli třeba na tom, že je potřeba snížit spotřebu živočišných produktů. Po všech možných vědeckých studiích se to může zdát jako maličkost, ale pokud toto odsouhlasila např. Copa Cogeca, tak je to vcelku revoluční.

Účastníci také chtějí vytvořit trvalý European of Agri-food s podobným složením, který by měl vést i do budoucna k nové kultuře spolupráce a domlouvání pryč od polarizované debaty.


reklama

 
foto - Rexa Martin
Martin Rexa
Autor je koordinátor zemědělské kampaně Hnutí DUHA.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

6.9.2024 15:43
Doufám, že ne podle zelenejch, kteří by Nás nejraději poslali pást se -
člověk je všežravec a stát má být soběstačný v základních potravinách !
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

6.9.2024 18:11
Sice nevím co mají mezi těmi 30 stakeholdery co pohledávat například takoví Greenpeace ale je to celkem jedno. Jedno je jasné páni zemědělci. Po myslivcích , rybářích a lesnících jste na řadě vy. Užite si to.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

8.9.2024 09:01 Reaguje na Jarek Schindler
No,pane Jarku,omy ty profese jsou většinou alespoň dvě profese ze zmíněných v jedné osobě.Myslivec,lesník,rybář,zemědělec,pěstitel i chovatel mnohokrát jedna osoba...
Duha,Greenn... jsou podivní oportunisté.Jeden z Duhy , po padesátce,mně připadá,že začíná mít chmury z promarněného života.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.9.2024 18:51
Sebevražda EU pod taktovkou blbky von Leyen. Ale asi to tak má být.
Odpovědět
sv

sv

12.9.2024 20:54 Reaguje na pavel peregrin
Dotace a zákazy GMO v evropském zemědělství neprosadila Leyenová, pereblbko, to prosadili národní státy, které do toho natlačili vyděračští vyplňovači dotačních formulářů, dříve známi jako zemědělci.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

6.9.2024 20:15
Vidím správně shodu v tom, že v zemědělství EU naváže na komunistické "každému podle jeho potřeb"?
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.9.2024 21:18
Vždycky, když pod nějakým článkem vidím řev zdejších komentujících, tak si můžu být na 90% jistý, že jde o správnou věc. Jste mnohem úspěšnější než meteorologové. XD
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.9.2024 21:44 Reaguje na Anyr

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.9.2024 21:44 Reaguje na pavel peregrin
Oprava- můžeš.
Odpovědět
HH

Honza Honza

7.9.2024 07:04
Jedině a pouze ve smyslu liberalizmu: s co největší pravomocí lidí, co nejmenším státem, včetně kontrol, nařízení, zákonů, dotací. Dotace jedině do ekolog. projektů. Podpora biopotravin. Nikoli podpora nerentability- aby šumavské ZD se vyrovnalo ukrajinské černozemi.
Perspektivně většinu polí bych zalesnil- les přináší hosp. zisk a nejlépe zadržuje vodu. Místo dotací na mulčovače bych kvůli zachování diverzity využil stará původní plementa býložravců - tury, zubry, kteří udržují louky zdarma.
Odpovědět
ZK

Zdeněk Kučera

9.9.2024 08:13 Reaguje na Honza Honza
No ony ty dotace na biopotraviny jsou obvykle podpora nejbohatší části obyvatelstva. Na Šumavě sice už žádné ZD neznám, ale ty dotace, co tam podniky dostávají, jsou z větší části kompenzace za ekologičtější režimy hospodaření v krajině a jakmile něco pasete, musíte to v zimě krmit a tak to přestává být zdarma. Jeleni ještě nikde bezlesí neudrželi.
Odpovědět
HH

Honza Honza

9.9.2024 08:20 Reaguje na Zdeněk Kučera
Mám lepší návrh: krajinu více zalesnit, z lesa mít hospodářský zisk (i kdyby to byla jen štěpka na topení peletami), podpořit zachycování vody, místo mulčovačů tury, zubry.
Kdo chce něco pěstovat, ať si to pětuje s minimem kontrol, s minimem byrokracie (dříve za Rakouska to taky nikdo nekontroloval), zároveň ale i s minimem dotací - nelze stále se snažit konkurovat ukrajinské černozemi!
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

9.9.2024 12:38 Reaguje na Honza Honza
Za Rakouska úředníci zemědělce kontrolovali a dotace už tehdy existovaly - na pořízení kvalitnějších jalovic dojného skotu i třeba na zavedení meliorací. Také c.k. úředníci prosazovali zavádění efektivnějších metod hospodaření. Pro nás překvapivé - dotace nejsou výmyslem posledních 20 let.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

9.9.2024 12:51
Jak jinak. Složení té slavné expertní skupiny bylo: 7 organizací obchodníků, osm organizací ekologů a ekologického zemědělství, tři zástupci evropských úřadů, dvě banky, osmů organizací různého zaměření (od vzdělávacích institucí, přes potravinové banky po organizace spotřebitelů a celí tři zástupci zemědělských evropských nevládních organizací. Takže budeme dále snižovat podporu živočišné výroby (na co organická hnojiva, no fuj), budeme dále omezovat emise skleníkových plynů (co na tom, že třeba takoví Číňani jich produkují násobně více a to i díky evropské honbě za ochranou klimatu, ovšem nejde jen o Čínu) a dotace budeme rozdělovat jen "těm, co to potřebují", aniž bychom si ujasnili, kdo to je. Evopa si prostě nedá pokoj a dokud si produkci vlastních potravin nezadupe do země, neuvěří tomu, že by ve svých ambicích měla kvůli jejich splnitelnosti a zajištění vlastní existence slevit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist