Matěj Pomahač: Data pro zemědělce vs. data pro ministerstvo
Řešíme osazení pastvin meteostanicemi, protože pokrytí signálem je zde v pohraničí stále opravdu mizerné – pro stát ani telekomunikační firmy to bohužel není vůbec prioritou.
„Potřebuju vědět, nejen zda a kolik napršelo, ale i to, jaká je teplota a jak fouká vítr, abych odhadl schnutí sena a dokázal plánovat lidem práci,“ vysvětluje mi pan Klain. Není divu, když k „rostlince“ přidal i „živku“, dopravu komodit a zemědělské služby podnikům v širém okolí – díky diverzifikaci podnikání také zaměstnává stále více lidí.
„Potřebuju rychlá a přesná data o všem, co se děje se stroji, poli i pastvinami,“ vysvětluje, co je pro něj jako zemědělského podnikatele stále důležitější.
Střih
Odpoledne v Praze, kancelář státního úřadu, který sbírá data o zemědělské ekonomice i pro Evropskou unii i české Ministerstvo zemědělství.
„Postupujeme podle jednotných metodik a pomocí tazatelů a různých účetních firem sbíráme stovky údajů o hospodaření českých zemědělských podniků. Informace slouží pro rozhodování politiků na národní i unijní úrovni,“ vysvětluje milá vedoucí celého pracoviště.
Protože vím, že pro rozhodování na úrovni farem je důležité znát okamžité a přesné informace, ptám se, s jakým zpožděním data k ministrům a komisařům přicházejí.
„Obvykle rok a půl až dva roky, a někdy je navíc dost těžké skloubit to s měnící se metodikou,“ vysvětluje paní vedoucí, s jak aktuálními údaji pak pracují veřejní činitelé.
Další problém tkví v tom, že zemědělci, znaveni jinou zákonnou administrativou („staťák“, UKZUZ, SZIF, rostlinolákaři, zootechnická kontrola, a k tomu všechny standardní úřady regulující podnikání), už nechtějí dobrovolně vyplňovat další a další hlášení pro úřad – digitalizace celého resortu zemědělství s desítkami různých institucí, která by propojila obrovské množství dat z různých registrů, bohužel není vládními politiky ani zvažována.
Stát tedy postrádá dostatečně robustní a aktuální data pro správné rozhodování o dotacích a regulacích pro zemědělce... což je ideální půda pro různorodé lobbistické organizace, které vždy mají „ta správná“ data a snadno uhájí své oligarchické klienty, kteří rozhodně žádné změny nepotřebují.
A zcela jasný důvod, proč se v téhle republice vůbec nic nehýbe.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (15)
Jaroslav Řezáč
27.7.2024 06:34Proto je třeba právě malým zemědělcům nastavovat podpory.
Když někdo do svého baznysu pustí stát, tedy veřejnouz podporu, tak se nemůže divit, že bude zavalen brokracií neb stát jinak nefunguje.
Steré rčení, které zěmědělci asi taky znají, když nemáte data, která by se líbila, tak si je vycucejte z prstu.
To k tomu, že i když zemědělci vykazují nižší spotřebu chemie, rozbor ulovených zajíců mluví trochu jinak.
Jaroslav Řezáč
27.7.2024 06:39 Reaguje na Jaroslav ŘezáčO tom jak se v ČR podporuje to co je třeba by se dalo příkladně použít sportovní agentura státu, kde rozdělují miíliardy.
Rozhází je po sportech, které jsou marketingově nejvíce vidět a ti, co jsou měnšími sporty nebo hendikepovaných sportovců peníze schánějí ve sbírkách.
smějící se bestie
27.7.2024 06:50Karel Zvářal
27.7.2024 06:55 Reaguje na smějící se bestieKarel Ploranský
28.7.2024 21:22 Reaguje na smějící se bestiePodívejte se na mapu - kde jsou Hřivice a kde Moldava.
Pokud chce pastvu na horách organizovat na dálku, tak to potřebu těch dat myslím zdůvodňuje.
pavel peregrin
27.7.2024 09:52smějící se bestie
27.7.2024 10:08 Reaguje na pavel peregrinjenom v televizi, na internetu, přece řeknou co je pravda, co a jak to má být !
Karel Ploranský
28.7.2024 21:22 Reaguje na pavel peregrinPodívejte se na mapu - kde jsou Hřivice a kde Moldava.
Pokud chce pastvu na horách organizovat na dálku, tak to potřebu těch dat myslím zdůvodňuje.
spotter
27.7.2024 11:26o nápadu jsem psal už před lety https://blisty.cz/art/104056-tri-priklady-upgrade-selskeho-rozumu.html