https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/matej-pomahac-data-pro-zemedelce-vs.data-pro-ministerstvo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Matěj Pomahač: Data pro zemědělce vs. data pro ministerstvo

27.7.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač
Ráno na pastvinách nad Moldavou v Krušných Horách. Náš dlouholetý klient, který nad Hřivicí na Podlesí (tak se říká geologicky nesmírně zajímavé krajině mezi Ohří a náhorní rovinou Džbánu s hlubokými údolími) pěstuje pšenice, ovsy a řepku. Letos svou farmu rozšířil o chov skotu právě v Krušnohoří.
 
Jsem rád, předchozí hospodáři zde spíše „sklízeli dotace“ (jak je vidět na hnijících balících sena), současný hospodář investuje do stáda a pečlivě dodržuje nejen dotační podmínky (vyžadující například mozaikovitou seč luk potřebnou pro hmyz a udržení biodiverzity), ale snaží se kvalitu pastvy posouvat a stádo rotuje (módně se tomu říká regenerativní pastva).

Řešíme osazení pastvin meteostanicemi, protože pokrytí signálem je zde v pohraničí stále opravdu mizerné – pro stát ani telekomunikační firmy to bohužel není vůbec prioritou.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

„Potřebuju vědět, nejen zda a kolik napršelo, ale i to, jaká je teplota a jak fouká vítr, abych odhadl schnutí sena a dokázal plánovat lidem práci,“ vysvětluje mi pan Klain. Není divu, když k „rostlince“ přidal i „živku“, dopravu komodit a zemědělské služby podnikům v širém okolí – díky diverzifikaci podnikání také zaměstnává stále více lidí.

„Potřebuju rychlá a přesná data o všem, co se děje se stroji, poli i pastvinami,“ vysvětluje, co je pro něj jako zemědělského podnikatele stále důležitější.

Střih

Odpoledne v Praze, kancelář státního úřadu, který sbírá data o zemědělské ekonomice i pro Evropskou unii i české Ministerstvo zemědělství.

„Postupujeme podle jednotných metodik a pomocí tazatelů a různých účetních firem sbíráme stovky údajů o hospodaření českých zemědělských podniků. Informace slouží pro rozhodování politiků na národní i unijní úrovni,“ vysvětluje milá vedoucí celého pracoviště.

Protože vím, že pro rozhodování na úrovni farem je důležité znát okamžité a přesné informace, ptám se, s jakým zpožděním data k ministrům a komisařům přicházejí.

„Obvykle rok a půl až dva roky, a někdy je navíc dost těžké skloubit to s měnící se metodikou,“ vysvětluje paní vedoucí, s jak aktuálními údaji pak pracují veřejní činitelé.

Další problém tkví v tom, že zemědělci, znaveni jinou zákonnou administrativou („staťák“, UKZUZ, SZIF, rostlinolákaři, zootechnická kontrola, a k tomu všechny standardní úřady regulující podnikání), už nechtějí dobrovolně vyplňovat další a další hlášení pro úřad – digitalizace celého resortu zemědělství s desítkami různých institucí, která by propojila obrovské množství dat z různých registrů, bohužel není vládními politiky ani zvažována.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

Stát tedy postrádá dostatečně robustní a aktuální data pro správné rozhodování o dotacích a regulacích pro zemědělce... což je ideální půda pro různorodé lobbistické organizace, které vždy mají „ta správná“ data a snadno uhájí své oligarchické klienty, kteří rozhodně žádné změny nepotřebují.

A zcela jasný důvod, proč se v téhle republice vůbec nic nehýbe.


reklama

 
foto - Pomahač Matěj
Matěj Pomahač
Autor je expert na moderní zemědělství a poradce řízení podniků, pracuje pro technologický startup Agdata.cz. Je zastupitelem za Zelené.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

27.7.2024 06:34
ono by se dalo říci, že čas pro lobbing mají malý zemědělci.
Proto je třeba právě malým zemědělcům nastavovat podpory.
Když někdo do svého baznysu pustí stát, tedy veřejnouz podporu, tak se nemůže divit, že bude zavalen brokracií neb stát jinak nefunguje.

Steré rčení, které zěmědělci asi taky znají, když nemáte data, která by se líbila, tak si je vycucejte z prstu.
To k tomu, že i když zemědělci vykazují nižší spotřebu chemie, rozbor ulovených zajíců mluví trochu jinak.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.7.2024 06:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
malý zemědělci trává veškerý čas na poli a nemají za sebou afroholdingy a akcionáře, takže jestli někde má podpora smysl je to u "malého" zemědělství.

O tom jak se v ČR podporuje to co je třeba by se dalo příkladně použít sportovní agentura státu, kde rozdělují miíliardy.
Rozhází je po sportech, které jsou marketingově nejvíce vidět a ti, co jsou měnšími sporty nebo hendikepovaných sportovců peníze schánějí ve sbírkách.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

27.7.2024 06:39 Reaguje na Jaroslav Řezáč
agroholdingy
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.7.2024 06:50
Jak to jenom ti předkové věděli, kdy sekat a sušit seno, že !
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.7.2024 06:55 Reaguje na smějící se bestie
Že jo! Bez úředníků, bez digitalizace... Zavaleni číčovinami nemají čas na práci.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.7.2024 21:22 Reaguje na smějící se bestie
Dovolím si trochu oponovat.
Podívejte se na mapu - kde jsou Hřivice a kde Moldava.
Pokud chce pastvu na horách organizovat na dálku, tak to potřebu těch dat myslím zdůvodňuje.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.7.2024 09:52
Tak na to, aby věděl, jak má sušit seno, potřebuje meteostanici a data? To jsme to dopracovali. Ale asi mě už nic nepřekvapí. Když jsem začínal po škole prvovýrobě, byl tam jeden starý praktik, od kterého jsem se nesmírně mnoho naučil a ten, světe div se, objížděl polnosti na kole. Sice neměl počítač a data, ale zato měl perfektní přehled , co, kde a jak roste. A kupodivu si s tím vystačil.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

27.7.2024 10:08 Reaguje na pavel peregrin
K tomu je vychovávána společnost -
jenom v televizi, na internetu, přece řeknou co je pravda, co a jak to má být !
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.7.2024 21:22 Reaguje na pavel peregrin
Dovolím si trochu oponovat.
Podívejte se na mapu - kde jsou Hřivice a kde Moldava.
Pokud chce pastvu na horách organizovat na dálku, tak to potřebu těch dat myslím zdůvodňuje.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.7.2024 12:32 Reaguje na Karel Ploranský
Ano, v tom případě to je jiné.
Odpovědět
sp

spotter

27.7.2024 11:26
pro tyto případy jsou řešením pouze otevřená data a projekty, které je mohou budovat s pomocí odborné, nebo zájmové komunity. Zkuste se mrknout na https://www.agrorisk.cz
o nápadu jsem psal už před lety https://blisty.cz/art/104056-tri-priklady-upgrade-selskeho-rozumu.html

Odpovědět
PZ

Petr Zacharda

27.7.2024 21:43
Jako praktikujici zemědělec statnim orgánům a úředníkům nikdy dobrovolne nedavam jakékoliv požadované informace,vždy toho zneuziji v náš neprospěch.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.7.2024 06:20 Reaguje na Petr Zacharda
1**
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

28.7.2024 21:23 Reaguje na Petr Zacharda
Děsí mne představa, že máte pravdu...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.7.2024 19:26 Reaguje na Petr Zacharda
Již od dob šlechty a poddanství sedlák nikdy neříkal, že se mu dobře daří. Americké I am fine v Čechách neuslyšíte, neboť pak by sedlákovi zvýšili robotu, dávky a desátky...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist