https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-berg-jake-budou-dopadny-vladnich-skrtu-na-ekologii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Berg: Jaké budou dopady vládních škrtů na ekologii?

12.5.2023
Téměř každého se dotkne zvýšení DPH na veřejnou dopravu z 10 na 12 %. Ilustrační snímek.
Téměř každého se dotkne zvýšení DPH na veřejnou dopravu z 10 na 12 %. Ilustrační snímek.
Jak dopadnou vládní škrty na ekologii? Čeká nás zhoršení podmínek pro recyklaci, zdražení veřejné dopravy, méně výhodné opravy věcí nebo topení biomasou. Ze zatím známých informací jsme analyzovali dopady vládních reforem na oblasti s vlivem na životní prostředí.
 
Téměř každého se dotkne zvýšení DPH na veřejnou dopravu z 10 na 12 %. To po nedávné vlně zdražení jízdného a osekání slev pro studenty či důchodce opět znevýhodní veřejnou dopravu.

Negativní dopad bude mít jak na domácnosti, tak zejména na rozvoj recyklace a zpracování odpadů přesunutí sazby DPH na tyto služby na úroveň 21 %. Daňové zvýhodnění recyklace je přitom jednou ze důležitých podmínek jejího rozvoje. Paradoxem je, že vláda ruší opatření, které relativně nedávno prosadili poslanci vládních stran STAN a Pirátů Krutáková a Elfmark.

Negativním směrem jde i přesunutí DPH za opravy jízdních kol, oděvů nebo obuvi do vyšší sazby. Je to neekologické i nesociální - namísto toho, abychom podpořili znovupoužívání věcí, stanou se opravy zase méně výhodné a lidé budou mít větší motivaci věc zahodit a koupit novou.

V mnoha zemích jsou opravy kol zvýhodněné, a nedávno dokonce EU umožnila do snížené sazby DPH zařadit i prodej a půjčování kol a ekol. Česko jde bohužel opačným směrem a opravy se zdraží.

Do vyšší sazby DPH bylo přeřazeno také palivové dříví, štěpka, piliny nebo pelety a brikety z nich. To zvýší náklady na vytápění biomasou, bude více lidi motivovat k pálení odpadu a také vyžene do lesů více lidí sbírat dřevo načerno.

Dobrým směrem, ale nedostatečně jde návrh na zvýšení poplatků za dobývání uhlí nebo nerostů. Ve stejný den bylo oznámeno, jak mají energetické fosilní firmy obří zisky a ty si generují také i tím, že jim stát umožňuje těžit za výhodných podmínek.

Podobně je to se zdaněním nafty. Vláda sice vrátí daň do podoby před válkou na Ukrajině, ale stále ne do podoby před daňovým balíčkem v roce 2020. Daňová podpora nafty je přitom z mnoha důvodů nežádoucí.

Zvýšení daňové sazby na živé rostliny, semena a podobný sortiment způsobí, že ozeleňování měst či obcí nebo doplnění nejrůznějších stavebních záměrů bude dražší. V době, kdy je potřeba podpořit adaptace měst na změny klimatu se nejedná o dobrý krok.

Se zvýšením DPH na všechny nápoje se dají očekávat komplikace u rostlinných alternativ mléka. Zatímco klasické mléko je potravina a bude v nižší sazbě, dá se očekávat že rostlinné "mléko", které se už nyní prodává například jako "ovesný nápoj" bude ve vyšší sazbě.

A zatím velkou neznámou jsou škrty v dotacích: není jasné, jakých oblastí se budou týkat, a jak dopadnou třeba na podporu obnovitelných zdrojů, adaptace na změnu klimatu nebo ekologizace zemědělství. Zatím byly představeny jen tzv. tupé škrty, tedy plošné snižování rozpočtů.

Moderní stát by si měl být schopen stanovit priority a nastavovat systém zdanění nebo dotací podle nich. Vláda nazvala tento svůj balíček "Česko ve formě". Zatím to vypadá, že ta forma, do které nás chce nacpat, je celkem neekologická a zároveň její tvar nebyl úplně promyšlen.


reklama

 
foto - Berg Michal
Michal Berg
Autor je český politik a podnikatel v oblasti IT, od ledna 2020 spolupředseda Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

12.5.2023 16:07
Tož ja, ale na koho si stěžujete? Na Babiše, nebo Piráty, nebo celou pětikolku??
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

12.5.2023 19:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
člověk nemusí používat písmena jen na to, aby si stěžoval. Vám zkrátka chybí to zapíchnutí praporku (obžaloba) aby se strhla bouře pro, proti za a obviňování se navzájem šíleného závodu podobně jako to je na FB v nekonečných vláknech.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.5.2023 09:18 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Mě nechybí praporek, ale nerozumím, na co si stěžuje pan od zelených, když pětikolku volil.
Odpovědět
va

vaber

14.5.2023 08:58
prý koupíme obrněná vozidla za 60miliard a ty jsou vhodná jako náhrada kopytníků co udusávají krajinu, zvyšuje to biodiverzitu,
odborníci o tom psali v Ekolistu
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

14.5.2023 09:16 Reaguje na vaber
👍👍👍 Ale to by museli cvičit v NP.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.5.2023 12:33
Existuje zem, ve které byla v 2021 vyměněna vláda a cizí NGO v ní ukončily činnost. Ten stát si cizí aktivity nepřeje. Až na jedinou - chrabrou českou ne/ziskovku, která prý pomáhá jakýmsi ženám. Je to zajímavé, neb země a tudíž ani ženy toho jména dávno neexistují. To je jen 1 malý příklad toho, kdo smí sosat ze státního rozpočtu a ostatní mají prosím platit a makat. Ale takto i přes škrty stejně nikdy nezbyde na domácí ekologii, podporu života a průmyslu.
Odpovědět

Viktor Šedivý

16.5.2023 09:36
Spousta řečí kvůli bagatelním změnám.
Možná by bylo zajímavější podívat se, kolik stojí emisní povolenky, dekarbonizace, ESG rating, dopady nesmyslných "sankcí".
Dvě procenta dépéhá jsou proti tomu úplné nic.

A že se při troše štěstí přibrzdí dotační šílenství? Jen dobře. Dotace jsou řádově(!) větší problém, než tolik propírané důchody.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist