https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-hruska-jak-dlouho-nam-to-priroda-jeste-strpi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Hruška: Jak dlouho nám to příroda ještě strpí?

25.2.2020
Bez vody jsme namydlení.
Bez vody jsme namydlení.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Horkým tématem současné doby jsou klimatické změny na celém světě. Dochází k oteplování ovzduší, ztrácí se zásoby podzemních vod, tají ledovce, a dochází k dalším jevům. Proč se to všechno děje. Je pro to jediné vysvětlení, a to je činnost lidstva a jeho přístup k přírodě. A bohužel se tak děje i v Evropě a u nás.
 

Jednou z ukázek této situace je u sousedů v Polsku povolení k rozšíření dolu Turów, který je v těsné blízkosti našich hranic. Důl má těžit uhlí pro elektrárnu stejného jména až do roku 2044. Plánuje se rozšíření plochy dolu až na 30 km2 a hloubky dolu až hluboko pod úroveň okolního terénu.

Tímto souhlasem hrozí riziko ztrát vody pro obce, které leží v blízkosti, a to už na našem území. To se ukázalo už v 80. letech, kdy kvůli těžbě v Turowě poklesla podzemní voda na Frýdlantsku. A tehdy byly zásoby vod daleko větší než dnes.

Kraj a obce se brání a dojde ještě k mnoha jednáním, které patrně skončí až u soudu. Je smutné, že se tak chovají sousedé k sousedům, a klidně jsou připraveni i připravit je o vodu.

Daleko smutnější je to, že se tak chováme i my, a to sami k sobě, a naše vláda ke svým občanům.

U nás sice snad nebudeme rozšiřovat doly ani do plochy ani do hloubky, ale zato budeme díky krátkozraké politice rozšiřovat betonové plochy průmyslových zón snad dokud bude zbývat kousek zeleně. A to se ještě dočítáme, že průmyslových zón je u nás málo. Co to je málo?

Už nyní jsou průmyslových zón podle medií stovky a denně přibývají takovým tempem, jako zisky developerů. Jsou to zóny o plochách od desítek či stovek hektarů, které v součtu činí tisíce hektarů. a v naprosté většině se jedná o ornou zemědělskou půdu. Zato zůstávají téměř nedotčené tzv. brownfieldy, kterých máme dost.

Podle údajů Nejvyššího kontrolního úřadu z roku 2018 se staví průmyslové zóny za státní peníze hlavně na zelené louce, místo na brownfieldech. Opět podle údajů NKÚ z prováděné kontroly v té době bylo v ČR 11 000 brownfieldů. A ze 102 průmyslových zón jejichž vznik za 20 let finančně podpořil stát, jich vzniklo 98 na zelené louce. A nejsou to jen průmyslové zóny. Jsou to i obchodní centra, silnice a dálnice a další vymoženosti naší doby.

Například průmyslová zóna v Holešově na Kroměřížsku s rozlohou 280 hektarů byla umístěna v ochranném pásmu podzemních vod ,a investor se jí rozhodl nevyužít a byla obsazena ze dvou procent. Stejná situace byla i u připravované zóny Přerov- Bochoř za 1, 4 miliardy. Také tato byla umístěna v ochranném pásmu spodních vod a investor ji nevyužil. Údajně na ni nebyly využity žádné finanční prostředky.

A jak takové nesmyslné budování průmyslu a průmyslových zón končí? Můžeme se o tom přesvědčit na příkladu bulharského města Pernik, kde nyní řeší problém s nedostatkem vody pro 90 000 obyvatel města. Může za to vyschlá přehrada Studena, ze které továrny čerpaly pitnou vodu tak dlouho, až žádná nezbyla. Občané jsou zásobováni barely s pitnou vodou. Obyvatelé viní městské úřady z toho, že dovolily průmyslovým podnikům, aby čerpaly vodu bez jakékoli regulace. Nový starosta města zdůraznil, že nádrž nemůže zásobovat továrny. Prioritou je nejdříve zajistit vodu pro obyvatele. Nelze dopustit, aby čistá pitná voda šla do průmyslu. A toto nebezpečí nejen že hrozí i u nás. Ono už se tak patrně i stává! (ČT24).

Proč se tedy mění klima? Tiisíce hektarů betonových a asfaltových ploch za slunečného počasí se rozpálí a vyzařuje obrovské množství tepla do ovzduší. A v deštivém počasí zase nepropustí dešťovou vodu do spodních vod a ta se vypaří a možná spadne někde, kde způsobí záplavy.A každá nová zóna znamená další tisíce kamionů, které bude potřebovat pro svůj provoz, a pro tyto kamiony další kilometry betonových či asfaltových dálnic a silnic, což je další množství emisí z výfuků a prachu z provozu kamionů, které se rovněž podepíší na změnách klimatu.

Je jednoduché, jak se o tom přesvědčit. Zkuste si v létě, když je venku na teploměru 30 stupňů, lehnout v plavkách na travnatou louku, a potom to zkuste na betonovou plochu, nebo na rozpálenou střechu průmyslové haly. A určitě si to budete hodně dlouho pamatovat.

Problémem klimatických změn se zabývají stovky vědců, ústavů, ministerstev a dalších institucí. To, co je zde napsáno, je obyčejný selský rozum, který je v některých případech lepší, než cokoli jiného. Je třeba se zamyslet, jak dlouho nám to naše příroda ještě strpí, než řekne dost. Už nyní nás dosti důrazně varuje!


reklama

 
foto - Hruška Miroslav
Miroslav Hruška
Autor je bývalý starosta obce Tisem, angažuje se v Alternativě středočeské D3.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

25.2.2020 10:48
Jaký by asi poláci spustili řev kdyby to bylo obráceně.Z EU by nám hned přišly vyhrůžky a zákazy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.2.2020 16:05
Je třeba se zamyslet, jak dlouho nám to naše příroda ještě strpí, než řekne dost.

Obávám se, že už řekla. Minimálně 50 let jsme měli na to, abychom to pochopili a hlavně něco udělali. Někteří to pochopili, ale je jim to k ničemu, neudělali jsme nic.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.2.2020 17:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Jedna vec je pochopit a druha vec (milionkrat slozitejsi) je pro to neco smysluplneho udelat. Pokud budou aktivisti k problemu pristupovat na urovni Grety a jen kricet "udelejte s tim neco", bude to nadale takto pokracovat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.2.2020 08:38 Reaguje na Jiří Svoboda
Tohle přece není dávno kaše nějakých aktivistů, ti to jen pochopili a snaží se donutit celou společnost, aby s tím pohla. A kdo je vedoucí a zodpovědnou silou, které dali občané důvěru pro řešení zásadních věcí? Kdo má pravomoc měnit zákony a disponuje obrovskými penězi?
To jsou přece vlády jednotlivých zemí, tj. politici.
Teď je to na nich a občané musí maximálně spolupracovat, bez nich to taky nepůjde.
Jenže u nás je to v dupě totálně, naše současná garnitura není schopna udělat VŮBEC NIC.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

26.2.2020 12:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Naprosto s Vámi souhlasím. Jen s jedinou věcí bych polemizoval. Já jsem přesvědčen, že to není tak, že by naše současná garnitura nebyla schopná. Ona jen nechce. Jak můžete chtít po velkopodnikateli, aby nastavil udržitelná pravidla pro business, ve kterém sám podniká?

Za ODS i ČSSD se děly podobné věci jako dnes (korupce a klientelismus s ŽP poškozujícím businessem), ale až Babiš se svojí vrozenou prasáckostí a nulovým svědomím předvádí ještě o level brutálnější podívanou.. tomu není blbé naprosto nic... je to mistr práce se lží a intrikami a s úsměvem na rtech tuto zemi navádí do pr****...

On se tou svojí mocí vládnout této zemi a cloumáním s jejími základy baví jako malé dítě s hračkou na pískovišti... a je vidět, jak se cítí jistý, i když je trestně stíhán a kritika se na něho valí ze všech stran... se Zemanem za zády má téměř jistotu, že si s ČR může hrát jak chce a nikdo ho nezastaví... Grázlů této zemi vládlo už hodně, ale tento je opravdu mistr všech...

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.2.2020 07:21 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Máte naprostou pravdu, jenže to je už politika a ta sem nepatří.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

27.2.2020 11:21 Reaguje na Pavel Hanzl
Neměla by sem patřit, ale bohužel politika dělá stav ŽP.. zvlášť u nás..
Odpovědět
va

vaber

27.2.2020 11:59 Reaguje na Lukáš Kašpárek
nesvádějte vše na Babiše, to je nesmysl,je to váš hromosvod z frustrace při pohledu na dnešní svět ,drtivá většina rozhodnutí je na komunální politice a tam vládnou peníze ještě víc i když o trochu menší sumy, ti lidé tam mají svůj mozek a tím dělají rozhodnutí, předpisy vlády, jsou jen hranice ve kterých se mají rozhodnutí pohybovat
Odpovědět
va

vaber

27.2.2020 10:14 Reaguje na Jiří Svoboda
o všem rozhodují peníze ,když je třeba rozhodnout, příroda nebo peníze, rozhodne se pro peníze i proto ,že pro přírodu hlasují jen takoví jako Greta a klimaalarmisti ,které nemá cenu poslouchat. Tak jaké chcete řešení, co je smyluplného?
Odpovědět
va

vaber

27.2.2020 10:05
dnes je 27.února ,celý měsíc jsem si zapisoval srážky na jedné meteorologické stanici, za únor napršelo 61mm srážek ,já osobně vídím ,že pršelo hodně, ve srovnání s mnoha něsíci dozadu, řeka u nás je plná ,což už dlouho nebylo. Jsou to údaje z oficiální průměrné meteorologicé stanice a republikový průměr srážek se nebude o mnoho lišit. Loňský rok byl průměr za měsíc 52mm srážek,prý ,podle údajů ČHMU ,silně o tom pochybuji. Kdyby opravdu tolik pršelo nebudou s vodou problémy .
Ničíme přírodu v zájmu jakéhosi pokroku a rozvoje, jen jestli si nekopeme vlastní hrob. Někdo říká musíme se rozvíjet ,někdo říká musíme se chránit. Kde je pravda?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist