https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslavn-bobek-nejen-koala.vice-australskym-druhum-hrozi-ze-zaniknou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Bobek: Nejen koala. Více australským druhům hrozí, že zaniknou

13.1.2020
Koala s popálenými tlapkami, ilustrační snímek.
Koala s popálenými tlapkami, ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AMWRRO
Koala na pozadí plamenů. Vyčerpaný koala, který dychtivě pije vodu z lahve. Popálený koala. Koala na poslední chvíli zachráněný z ohně… Koala medvídkovitý se stal jedním ze symbolů nynějšího boje s tragickými požáry v Austrálii a současně hlavním symbolem úsilí o záchranu volně žijících zvířat, která tyto požáry postihly. Ostatně i my jsme obrázek koaly použili na banneru, jímž upozorňujeme na možnost přispět prostřednictvím Zoo Praha australským ochráncům přírody.
 

Situace koalů byla na pováženou již před tím, než v Austrálii propuklo dnešní ohnivé inferno. Jejich početnost dosahovala pouhého zlomku původních stavů a jednotlivé populace byly natolik fragmentované, že někteří pesimisté začali o koalovi medvídkovitém hovořit jako o funkčně vyhynulém druhu. V posledních měsících, týdnech a dnech se pak míra ohrožení tohoto výjimečného a pro veřejnost atraktivního vačnatce ještě výrazně zvýšila. Nejenže uhynul neznámý počet koalů na australské pevnině a zanikly porosty, které obývali, ale velmi silně byla postižena také jejich populace na Klokaním ostrově – jediná, kterou na rozdíl od populací pevninských nesužuje zhoubná nákaza chlamydiemi.

Řada živočišných druhů se však zániku přiblížila ještě neskonale víc než koala medvídkovitý. Nejzřejmější příklad najdeme na zmíněném Klokaním ostrově. Před současnými požáry tam přežívalo posledních několik set jedinců hmyzožravé vakomyši Aitkenovy. Nyní panují velké a podle všeho opodstatněné obavy, že ohnivá smršť je zcela vyhubila.

V případě jiného ohroženého endemitu Klokaního ostrova, místního poddruhu kakadu hnědohlavého, přicházejí poněkud příznivější zprávy, ale pochybnosti přesto zůstávají. Podařilo se sice již pozorovat nevelké hejno přeživších kakadu – jenže na Klokaním ostrově nyní hrozí nedostatek přesličníků, jejichž semeny se tito krásní papoušci živí.

Podíváme-li se zpět na australskou pevninu, zjistíme, že např. v jižním Queenslandu zasáhly požáry většinu území, kde žije jiný druh endemické vakomyši, nebo že stejným způsobem byl ve významné části svého areálu – konkrétně ve východním Gippslandu – postižen klokánek dlouhoprstý. A v podobném výčtu by bohužel šlo pokračovat.

Z Austrálie přicházejí zprávy, jak hasiči, ochránci přírody i dobrovolníci ve dne v noci bojují o životy zvířat i zachování jejich prostředí. Ještě víc práce však čeká v budoucnosti. Jedinečná australská příroda vyjde z nynější krize bezpochyby ochuzena, je ovšem naší povinností se ze všech sil snažit, aby byla ochuzena co nejméně. Zapojit se může opravdu každý – třeba příspěvkem na některé ze sbírkových kont, včetně toho, které spravuje naše zoologická zahrada.


reklama

 
foto - Bobek Miroslav
Miroslav Bobek
Autor je ředitelem Zoo Praha a autor řady knih, například knihy Ryšavý knihovník.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PD

Petr Difko

13.1.2020 17:02
Je to tragedie jak pro lidi hlavně zvířat. Teď mě napadá jestli má ( zcela chápu důvody co k tomu vede)smysl např.směrnice EU o invazních druhů.Mohlo by to být taková archa kdyby se něco podobného někde objevilo.Mohlo by to být jako je to u CITES takové chovy registrovat.Sám se zabývám chovem korýšů a jaká je asi situace např. u raků kteří tam žily - žije tam největší rak světa.A teď si vezměte že by některý druh byl natolik ohrožen v tomto místě ale v registrovaných chovech by byl tak lze je z těchto chovu opět vysadit a tím zachránit.A to se nejedná jen o korýše ale o všechny zvířata .Možná dnes někde jsou na obtíž ale zítra budeme rádi že v jiné části světa jsou a my je můžeme vrátit zpět.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

13.1.2020 18:02
Také se podivuji, že tu málopočetnou populaci vakomyši nezačali preventivně (částečně) odchytávat a chovat v zajetí (zoo), podobně i s jinými vzácnými endemity. Na tom by se mohly zooparky domluvit a předcházet tak úplnému vyhubení, protože lidská hloupost (pyrománie, vypouštění predátorů, pytláctví) je nekonečná.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist